تحصیل مهندسی در اسلوونی

تحصیل مهندسی در اسلوونی

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل مهندسی در اسلوونی در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

تحصیل مهندسی در اسلوونی و مقدمه ای بر آن

تحصیل مهندسی در اسلوونی ، مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در اسلوونی و شرایط پذیرش دانشگاه های اسلوونی در این مقاله برای آگاهی شما عزیزان بیان شده است. کشور اسلوونی کشوری کوچک و زیبا در اروپا است که ممکن است شرایط تحصیل در این کشور برای بسیاری از شما بزرگواران سوال باشد.
 • چه مدارکی برای دریافت پذیرش و تحصیل مهندسی در اسلوونی مورد نیاز است؟
 • هزینه هایی که باید برای تحصیل در اسلوونی مد نظر داشت، به چه صورت است؟
 • نرخ بیکاری در کشور اسلوونی به چه صورت است و آیا امکان کار پس از تحصیل در این کشور برای دانشجویان وجود دارد؟
در این مقاله سعی شده است پاسخ به سوالاتی از این قبیل داده شده و اطلاعات مفید در زمینه تحصیل مهندسی در اسلوونی به صورت خلاصه و مفید بررسی شود. شما بزرگواران میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوران مجرب این موسسه به صورت رایگان و تلفنی مشاوره دریافت نمایید.

تحصیل مهندسی در اسلوونی


تحصیل مهندسی در اسلوونی و شرایط عمومی آن

ممکن است بسیاری از افراد که تمایل دارند در زمینه رشته های مهندسی در کشورهای اروپایی به تحصیل مشغول شوند، به مهاجرت به اسلوونی از طریق تحصیل و تحصیل مهندسی در اسلوونی بیاندیشند. به همین خاطر نیاز است ابتدا در مورد اطلاعات عمومی این کشور اطلاعات به دست آورید. کشور اسلوونی یکی از کشورهای اروپایی است که در مرکز این منطقه واقع شده است که کشور های اتریش، ایتالیا، مجارستان و کرواسی از جمله کشورهایی می باشند که از شمال، جنوب، شرق و غرب با کشور اسلوونی هم مرز هستند. پایتخت آن شهر لیوبلیانا و جمعیت کشور اسلوونی در حدود 2 میلیون نفر می باشد که این جمعیت در مساحتی در حدود 20 هزار کیلومتر مربع سکنی گزیده اند. دین غالب مردم اسلوونی، دین مسیحیت است و مانند اغلب کشورهای اروپایی، ارز رایج در کشور اسلوونی نیز یورو می باشد. زبان رسمی آنها اسلوونیایی است. شاید دانشگاه های کشور اسلوونی جزو معروف ترین دانشگاه های اروپا نباشند اما کیفیت آموزش در این دانشگاه ها نسبتا خوب است. این کشور از تعداد دانشگاه های بالایی برخوردار نمی باشد. شاید بتوان گفت که در مجموع 34 مجموعه آموزشی در این کشور وجود دارد که در این میان تنها 3 دانشگاه دولتی در کشور اسلوونی وجود دارد.

شرایط عمومی تحصیل مهندسی در اسلوونی


تحصیل مهندسی در اسلوونی در مقطع لیسانس

مقطع لیسانس در کشور اسلوونی مشابه دیگر کشورهای اروپایی اغلب مدت 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید. برای این منظور نیاز است که شما حتما دیپلم 12 ساله خود را ارائه دهید تا بتوانید برای تحصیل مهندسی در اسلوونی در مقطع لیسانس درخواست دهید. آموزش و پرورش در کشور اسلوونی از نظام آموزشی بولونیایی پیروی می کند، از این رو برخی از دانشگاه ها در این کشور برای ورود دانشجویان شرایطی اعم از آزمون ورودی را قرار داده اند. شرط ورود به این دانشگاه ها نیز بدست آوردن نمره قبولی در این آزمون می باشد. نکته قابل تامل در مورد تحصیل مهندسی در اسلوونی این است که تحصیل در این کشور اغلب به زبان اسلوونیایی می باشد. البته در سال های گذشته به دلیل درخواست دانشجویان بین المللی، به خصوص دانشجویان از کشور کرواسی، برای تحصیل در کشور اسلوونی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور افزایش داده اند. اما برای تحصیل در مقطع لیسانس و به زبان انگلیسی از شما مدرک آیلتس در سطح 6 را درخواست خواهند کرد. بیشترین رشته های مهندسی که در کشور اسلوونی به زبان انگلیسی ارائه می شوند عبارتند از:
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی وسایل نقلیه
 • مهندسی و مدیریت
 • مهندسی علوم کامپیوتر

تحصیل مهندسی در اسلوونی در مقطع فوق لیسانس

تحصیل مهندسی در اسلوونی در مقطع فوق لیسانس اغلب به زبان اسلوونیایی ارائه می شود. زیرا تحصیل در این کشور به زبان اسلوونیایی است. تنها تعداد محدودی دانشگاه وجود دارد که دوره هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند که برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیاز است که شما مدرک لیسانس مهندسی و همچنین مدرک آیلتس در سطح 6 و نیم را ارائه دهید. نکته ای که در اینجا نیاز است مورد توجه قرار دهید رشته تحصیلی شما است. در صورتی که تمایل دارید در رشته های مهندسی در این مقطع ادامه تحصیل دهید باید مدرک لیسانس مرتبط با آن را ارائه دهید زیرا از رشته های غیرمرتبط نمی توان برای تحصیل مهندسی اقدام نمود. این دوره ها اغلب 2 ساله می باشند اما دوره های فوق لیسانس نیز در میان رشته های مهندسی وجود دارد که تنها یک سال به طول می انجامد. رشته هایی که در این مقطع در کشور اسلوونی به زبان انگلیسی ارائه می شود به شرح زیر است:
 • مهندسی عمران
 • مهندسی و مدیریت
 • مهندسی مکانیک
 • مهنسی وسایل نقلیه

تحصیل مهندسی در اسلوونی در مقطع دکترا

از آنجایی که تحصیل در مقطع دکترا بیشتر به صورت پژوهشی می باشد و دانشجویان در طول دوره تحصیلی خود در این مقطع اغلب به تحقیق مشغول هستند از این رو یکی از نکاتی که برای پذیرش در این مقطع بسیار اهمیت دارد، تجربه شما و عملکرد شما در زمینه تحقیق و پژوهش است. از این رو یکی از مهم ترین مواردی که برای پذیرش دکترا اهمیت دارد ارائه مقالات ISI است. با ارائه این مدارک شما می توانیدتلاش نمایید استاد راهنمایی را برای انتخاب شما به عنوان دانشجو مطمئن نمایید. یکی دیگر از مواردی که برای پذیرش در این مقطع نیاز است مورد توجه قرار دهید، ارائه مدرک زبان آیلتس در سطح آیلتس 7 می باشد. در صورت پذیرش در این مقطع در نظر داشته باشید، طول مدت تحصیل شما در حدود 2 تا 4 سال خواهد بود.

تحصیل مهندسی در اسلوونی و هزینه های تحصیل

یکی از نکات مثبت در زمینه تحصیل مهندسی در اسلوونی هزینه های مناسب تحصیل در این کشور است. این هزینه ها بسته به دانشگاهی که در آن به تحصیل مشغول می شوید و هم چنان با توجه به اینکه به چه زبانی تحصیل خواهید کرد، متفاوت خواهد بود. اغلب تحصیل در کشور اسلوونی و به زبان رسمی این کشور بسیار کم بوده و حداکثر تا 5 هزار یورو در سال خواهد بود. اما تحصیل به زبان انگلیسی تا حدود 10 هزار یورو خواهد بود که با این وجود که تحصیل به زبان انگلیسی هزینه بیشتری خواهد داشت اما همچنان در میان کشورهای اروپایی هزینه مناسبی به حساب می آید. البته توجه به این نکته نیز قابل توجه است که کشورهای دیگری نیز در اتحادیه اروپا وجود دارند مانند آلمان و اتریش که تحصیل به زبان آن کشورها به صورت کاملا رایگان است و طیف گسترده ای از رشته های مهندسی را ارائه می دهند. بنابراین شاید انتخاب مناسب تری نسبت به کشور اسلوونی باشند.

تحصیل مهندسی در اسلوونی و هزینه های زندگی

شخصی که برای تحصیل در کشورهای دیگر اقدام می کند، به طور قطع متحمل هزینه هایی خواهد بود که مهم ترین آنها هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی است. برای مهاجرت به اسلوونی می توان گفت هزینه های زندگی و تحصیل نسبتا پایین است اما برای زندگی در این کشور باید حداقل ماهی 600 تا 700 یورو را در نظر داشته باشید. برای اطلاع از هزینه های دقیق زندگی در این کشور، مهم ترین آنها را در جدول زیر عنوان داشته ایم.

هزینه های زندگی در اسلوونی

هزینه های زندگی در اسلوونی


تحصیل مهندسی در اسلوونی و بورس تحصیلی

بورسیه تحصیلی پروسه ای است که کشورهای زیادی برای دانشجویان خارجی که مستعد بوده و از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارند، در نظر می گیرند. بر این اساس به دانشجویانی که از نظر مالی شرایط خوبی نداشته اجازه می دهند تا به هزینه دولت این کشور، در کشور اسلوونی  به تحصیل بپردازند. نکته مهمی که در زمینه بورسیه تحصیلی در کشور اسلوونی وجود دارد این است که، این کشور برای اهدا بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی با مجموعه ای از کشورها توافق نامه ای امضا نموده اند و فقط از این کشورها دانشجو می پذیرد که ایران جزو این کشورها نمی باشد. این کشورها عبارتند از کشور ایتالیا، بوسنی و هرزگوین، یونان، مجارستان، ژاپن، چین، مقدونیه شمالی، اسلواکی، صربستان، لهستان، مونته نگرو، کوزوو مکزیک، ترکیه، سوییس، هند و رژیم صهیونیستی. لازم به ذکر است امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان ایرانی در مقطع دکترا هم چنان وجود دارد.

تحصیل مهندسی در اسلوونی و مدارک مورد نیاز

یکی از مهم ترین نکاتی که جهت تحصیل مهندسی در اسلوونی باید در نظر داشته باشید این است که بسته به مقطعی که قصد دارید در آن مشغول به تحصیل شوید نیاز دارید تا آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید. در صورتی که تمایل داشته باشید در مقطع فوق لیسانس به تحصیل بپردازید ارائه لیسانس مهندسی مرتبط بسیار حائز اهمیت است. از این رو در اولین اقدام باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نمایید و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی درخواست دهید. به این منظور مدارک زیر برای اقدام شما مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی مهندسی در اسلوونی

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده و رسمی
 • ارائه مدرک زبان مورد نیاز
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • فرم درخواست پذیرش

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مهندسی در اسلوونی

 • فرم درخواست ویزا
 • ارائه پذیرش از دانشگاه اسلوونی
 • ارائه گذرنامه ای که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • تمکن مالی
 • عدم سوپیشینه
 • یک قطعه عکس

تحصیل مهندسی در اسلوونی و اقامت پس از تحصیل

یکی از نکات مثبتی که در مورد تحصیل در کشورهای اروپایی وجود دارد، امکان کار در حین تحصیل می باشد. این موضوع به شخص کمک می کند تا بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نماید. اما نکته دیگری که اهمیت دارد امکان بدست آوردن کار پس از اتمام تحصیل شخص و به دست آوردن اقامت آن کشور است. کشور اسلوونی در سال های گذشته نرخ بیکاری در حدود 8 درصد داشته است که نرخ نسبتا خوبی می باشد و این موضوع نشان می دهد که دانشجویان می توانند برای بدست آوردن کار پس از تحصیل شانس داشته باشند. هر چند کشورهای دیگری در اتحادیه اروپا وجود دارند که نرخ بیکاری مناسب تر و در حدود 4درصد دارند مانند کشور آلمان و اتریش و ... که این موضوع نشان می دهد قطعا شانس دریافت کار پس از تحصیل در این کشورها بیشتر می باشد. اما در صورتی که شما پس از تحصیل خود در کشور اسلوونی به کار مشغول شوید می توانید پس از 5 سال برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید و پس از 10 سال نیز موفق می شوید پاسپورت اسلوونی را کسب نمایید. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور اسلوونی را مشاهده می نمایید.

نرخ بیکاری در اسلوونی


تحصیل مهندسی در اسلوونی و وضعیت ویزای همراه

زمانی که شخص ویزای تحصیلی کشور اسلوونی را دریافت می کند، در ابتدا به او اقامت یک ساله این کشور اهدا می شود. از آنجایی که اقامت یکساله یک اقامت بلند مدت محسوب می شود بنابراین شخص می تواند برای ملحق شدن همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست دهد. لازم است توجه نمایید که در صورتی که تمایل دارید همراه با خانواده خود هم زمان به این کشور مهاجرت نمایید، این امکان از طریق تحصیل برای شما میسر نمی باشد و باید ابتدا شما ورود کرده و خانواده می توانند پس از چند ماه به شما ملحق شوند. همراه شما از همان ابتدا امکان کار کردن در کشور اسلوونی را نخواهد داشت اما این شانس را دارد که در صورتیکه درخواست کاری دریافت کرد، برای کار در این کشور به اداره کار درخواست دهد.

 

 

تحصیل مهندسی در اسلوونی و تمامی نکات و شرایط مهم تحصیل در این کشور را در این مقاله بررسی نموده و مهم ترین نکات آن را بیان داشتیم. دانشگاه های این کشور از لحاظ رنکینگ جهانی در جایگاه خاصی قرار نداشته اما هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مناسب می باشد. نکته ای که در مورد تحصیل مهندسی در اسلوونی بسیار حائز اهمیت است، محدودیت ارائه رشته های مهندسی در این کشور است. هرچند هزینه تحصیل در این کشور مناسب است اما شما می توانید در کشورهای دیگر اروپا مانند فنلاند، مجارستان، نروژ و ... نیز در حدود همین هزینه به تحصیل بپردازید اما طیف گسترده ای از رشته های مهندسی را نیز در اختیار داشته باشید. موسسه حقوقی MIE اتریش در مسیر مهاجرت و تحصیل شما در کنار شما بوده و آماده ارائه هرگونه خدمات در این زمینه می باشد. شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود به صورت رایگان و تلفنی با مشاوران مجرب این موسسه تماس گرفته و از مشاوره آنها استفاده نمایید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید