مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور ایتالیا اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به ایتالیا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

مهاجرت به ایتالیا

 

مهاجرت به ایتالیا، قوانین اخذ اقامت کشور ایتالیا و روش های مهاجرت به کشور ایتالیا، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. روش های مهاجرت به ایتالیا چیست؟ آیا مهاجرت به ایتالیا اقدامی صحیح است؟ برای اخذ ویزاهای تحصیلی و کاری ایتالیا چه مراحلی را باید طی کرد؟ کشور ایتالیا همواره یکی از کشور های عضو اتحادیه شینگن می باشد که از رفاه اجتماعی متوسطی برخوردار است و مخاطبان خاص خود را جهت مهاجرت دارد. به همین دلیل سوالات زیادی در ذهن مخاطبان همیشگی موسسه حقوقی ملک پور ایجاد گردیده است. فلذا بر آن شدیم تا با نگارش مقاله مهاجرت به ایتالیا علاوه بر افزایش سطح آگاهی شما مخاطبان گرامی، اطلاعات رایگانی را برای شناخت روش های مهاجرت به ایتالیا، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به ایتالیا و یا قصد اقدام در این راستا می توانید ، با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.
 در این مقاله، مبحث مهاجرت به ایتالیا ، با در نظر گرفتن آخرین تغییرات درحوزه قوانین بین المللی و داخلی این کشور ، تحت عناوین ذیل مورد بررسی علمی قرار خواهد گرفت:

 • مهاجرت به ایتالیا و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا
 • مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا
 • مهاجرت به ایتالیا و سخن پایانی

 

 مهاجرت به ایتالیا و شرایط عمومی آن

کشور تاریخی ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و پایتخت آن شهر تاریخی و توریستی رم باشد. واحد پول کشور ایتالیا یورو بوده و و دارای اقتصادی نسبتاً خوبی می باشد. به نحوی که از در رتبه بندی های اقتصادی سال 2018 از نظر تولید ناخالص داخلی این کشور رتبه هشتم جهان را به خود اختصاص داد. زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد؛. مطابق آمار های سال 2017 جمعیت این کشور بالغ بر 60 میلیون نفر بوده، کشور. پاسپورت این کشور در رتبه سوم جهان قرار دارد و دارندگان این پاسپورت می توانند به 127 کشور بدون نیاز به ویزا سفر نمایندکه نشان از نفوذ سیاسی بالای دولت ایتالیا می باشد. مردم ایتالیا عمدتا مذهبی بوده و حدود 91 درصد جمعیت این کشور را مسیحیان تشکیل می دهند. مهاجرت به ایتالیا با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور مشتاقان زیادی دارد و افراد زیادی هر ساله از طرق مختلف به این کشور مهاجرت می نمایند. طرق مهاجرت به ایتالیا بسیار متنوع بوده لیکن آن ها را می توان در 6 گروه دسته بندی نمود؛ که در ادامه مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

 مهاجرت به ایتالیا از طریق کار    

کشور ایتالیا به دلیل تاریخی بودن بخش عظیمی از اقتصاد خود را مدیون صنعت گردشگری می باشد و به همین علت از اقتصاد توانمندی جهت ایجاد اشتغال مناسب برخوردار نیست. نرخ بیکاری در این کشور در آخرین بررسی های سال 2019 به 10.39درصد رسیده است، که این آمار در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مثل اتریش و آلمان که دارای نرخ بیکاری زیر 5 درصد هستند، بسیار بالا بوده و این امر نکته حائز اهمیت برای افرادی می باشد؛ که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کاری را دارند. افراد در صورتی که ویزای کاری دریافت نمایند؛ اصولاً ابتدا ویزای کاری 2 ساله و پس از آن در صورتی که تخلفی مرتکب نشده و مالیات خود را پرداخت کرده باشند؛ ویزای کاری 3 سال دریافت خواهند نمود، افرادی که از طریق ویزای کاری مهاجرت به ایتالیا نموده اند می توانند، پس از گذشت 5 سال درخواست اقامت دائم خود را به دولت این کشور تقدیم نمایند. کشور ایتالیا از دو طریق ویزای کاری اعطاء می نماید:
 • جاب سیکر یا ویزاهای جستجوی کار
 • جاب آفر یا داشتن پیشنهاد شغلی (در حال حاضر تنها راه دریافت ویزای کاری ایتالیا برای ایرانیان از طریق داشتن جاب آفر است).
افراد جهت مهاجرت به ایتالیا و دریافت ویزای کاری این کشور می بایست با ارائه مدارک ذیل به سفارت کشور ایتالیا مستقر در کشور محل اقامت خود درخواست صدور ویزای کاری ایتالیا را نمایند:
 • نامه پیشنهاد شغلی از کارفرمای ایتالیایی
 • پاسپورت دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • گواهی سوابق کاری فرد حداقل به مدت دو سال
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • افراد در صورتی که مایل باشند می توانند حین مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کاری همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به همراه داشته باشند.
 

نرخ بیکاری در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

کشور ایتالیا از نظر علمی، کشوری سرآمد در جهان نمی باشد. و تنها دو دانشگاه این کشور در رده بندی 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد که در مقایسه با کشور های انگلستان و کانادا بسیار پایین تر است. نظام آموزشی کشور ایتالیا به دو دسته عمومی مقدماتی 12 ساله و تحصیلات تکمیلی تقسیم می گردد که در بخش تحصیلات تکمیلی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برخودار است:
 • کارشناسی: افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی را دارند باید حداقل دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشند. این مقطع درکشور ایتالیا اکثرا به زبان ایتالیایی تدریس می گردد. که فرد در هنگام دریافت پذیرش تحصیلی جهت مهاجرت به ایتالیا باید حداقل مدرک زبان ایتالیایی با درجه B2 را دارا باشد. مقطع کارشناسی در این کشور معمولا 4 سال به طول خواهد انجامید. حداکثر سن برای ورود به این مقطع در دانشگاه های کشور ایتالیا 22 سال می باشد.
 • کارشناسی ارشد: مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می گردد، که دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند می توانند از این امتیاز بهره مند گردند افراد برای ورود به این مقطع باید دارای دانش نامه کارشناسی بوده و برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک آیلتس آکادمیک با نمره 5/6 و برای تحصیل به زبان ایتالیایی مدرک زبان با درجه B2  مورد نیاز می باشد. حداکثر سن برای ورود به این دوره و تحصیل در ایتالیا 30 سال می باشد.
 • دکتری: تحصیل دکتری در ایتالیا برای افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند به روش تحقیق محور برگزار می گردد. افراد جهت ورود به این مقطع و تحصیل در ایتالیا باید علاوه بر رزومه تحصیلی قوی دارای سوپروایزر یا همان استاد راهنما باشند.
دانشجویان بین المللی که ویزای تحصیلی ایتالیا را کسب می نمایند. قادر خواهند بود همسر و فرزند زیر 18 سال خود را در طول مدت تحصیل به همراه خود داشته باشند هزینه های تحصیل در ایتالیا در صورتی که فرد به زبان ایتالیایی تحصیل نماید سالانه حدود 1000 یورو می باشد اما تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور سالانه حدود 6000 الی 25000 یورو هزینه خواهد داشت.
کشور ایتالیا برای دانشجویان نخبه بین المللی بورس های تحصیلی نیز دارد، در صورتی که افراد از نظر علمی بسیار قوی باشند شانس دریافت این نوع بورس های تحصیلی را هنگام مهاجرت به ایتالیا خواهند داشت. یکی از انواع این بور ها بورس استانی DSU می باشد؛ این بورس فقط متعلق به دانشجویان مقیم در استان میلان بوده و فقط 20 درصد آن به دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد. افراد باید برای دریافت این بورس باید دارای سطح بالایی از زبان ایتالیایی یا انگلیسی بوده و نگارش مقالات ژورنالی را در سابقه خود داشته باشند.
 • Sant’Anna School of Advanced Studies               153     
 • Scuola Normale Superiore di Pisa                161
 • University of Bologna                180
 • University of Padua          201–250

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

کشور ایتالیا از نظر اقتصاد قابل مقایسه با دیگر کشور های اتحادیه اروپا نبوده و در سال 2019 رشد اقتصادی بسیار پایین 1.03 را تجربه نموده است. افراد برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری راه های زیادی را پیش رو دارند. اما دو نوع سرمایه گذاری در کشور ایتالیا مخطبان بیشتری دارد که در ذیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
 • ثبت شرکت در ایتالیا: افراد می توانند با ثبت شرکت در ایتالیا سرمایه گذاری نموده و از این طریق مهاجرت به ایتالیا را تجربه نمایند ثبت شرکت در این کشور نیازمند 10.000 یورو می باشد و فرد حداقل باید 50.000 یورو را برای فعالیت تجاری خود اختصاص دهد. ثبت شرکت در ایتالیا نیازمند تایید دولت این کشور بوده و فرد باید بیزینس پلن قوی برای دریافت مجو خود به دولت و اتاق بازرگانی کشور ایتالیا ارائه نماید.
 • خرید اوراق قرضه: افراد می توانند با خرید اوراق قرضه ارائه شده در بورس این کشور به مبلغ 2.000.000 یورو اقدام سرمایه گذاری نموده و موفق به دریافت اقامت کوتاه مدت ایتالیا و در نهایت مهاجرت به ایتالیا شوند.
افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دارند پس از سرمایه گذاری به روش های بالا ابتدا اقامت 2 ساله این کشور را کسب نموده و در صورت پرداخت مالیات و رعایت قوانین پس از این مدت کارت اقامت 3 ساله خود را دریافت می نمایند. سرمایه گذاران در ایتالیا پس از گذشت پنج سال می توانند درخواست اقامت دائم خود را تقدیم دولت این کشور نمایند. ویزای سرمایه گذاری ایتالیا این امکان را فراهم نموده است تا فرد بتواند خانواده خود را به همراه داشته باشد لیکن سرمایه گذاری در ایتالیا نسب به کشوری مانند اسپانیا از سود دهی کمتری برخودار است.

رشد اقتصادی ایتالیا

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

ازدواج در ایتالیا اصولاً منجر به دریافت اقامت ایتالیا می گردد، لیکن زمانی این امر مقدور است که یکی از زوجین تابعیت و پاسپورت ایتالیا را داشته باشد و ازدواج با افرادی که مقیم در این کشور هستند نمی تواند برای فرد امتیازات دولتی مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج را داشته باشد. دولت این کشور به دلیل جلوگیری از سوء استفاده افراد از این امتیاز، اقدام به وضع قوانین سخت گیرانه ای نموده است به همین جهت فرد از ابتدا ویزای اقامت دائم ایتالیا را دریافت نخواهد کرد. افراد باید نزد ماموران دولتی این کشور صحت وقوع ازدواج را اثبات نموده ودر صورتی که قصد اقامت در ایتالیا را داشته باشند به فرد غیر ایتالیایی اقامت دو ساله اعطاء می گردد و درصورتی که محل اقامت آنان خارج از ایتالیا باشد کارت اقامت فرد 3 ساله خواهد بود افراد در صورتی که ازدواجشان پایدار بوده و اثبات نمایند قصد سوء استفاده از قوانین مهاجرت به ایتالیا را ندارند می توانند پس از گذشت مدت اقامت از دولت این کشور درخواست اعطاء تابعیت نمایند. البته در صورتی که افراد پس از ازدواج فرزند دار شوند مدت اعتبار این ویزا ها به نصف کاهش پیدا خواهد نمود."مقاله مهاجرت به ایتالیا توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف شده است، هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی می باشد"
مخاطبان گرامی شما قادر خواهید بود به جهت بررسی دقیق شرایط و کسب اطمینان از انتخاب خود در راستای دریافت هر نوع ویزا در تمام کشور های جهان ، با مراجعه به سایت موسسه حقوقی ملک پور از مجموعه ارزشمند راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت بهره مند گردید. قطعاً با راهنمایی های این مجموعه گرانقدر که حاصل تجربه، علم و تلاش بسیار می باشد؛ قادر خواهید بود علاوه بر انتخاب صحیح کشور مقصد، به تنهایی تمامی اقدامات لازم در راستای تحقق هدفتان را انجام دهید.

مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

همانطور که می دانید کشورها برای اعطاء تابعیت به فرزندان تازه متولد شده، به طور کلی از دو سیستم خاک و خون تبعیت می نمایند. اعطاء تابعیت در کشور ایتالیا از طریق سیستم خون می باشد یعنی زمانی فرزندی ایتالیایی محسوب می گردد که پدر یا مادر او تابعیت ایتالیا را دارا باشند. کشور ایتالیا مستند به قانون داخلی خود با موضوع دوتابعیتی مشکلی ندارد و اتباع این کشور می توانند تابعیت کشور دیگری را نیز کسب نمایند. اما دولت ایتالیا بیان داشته است در صورتی که فرد در کشوری که تابعیت آن را کسب نموده در معرض خطر قرار گیرد، دولت ایتالیا نمی تواند از او حمایت های دیپلماتیک نماید.
سلب تابعیت در حقوق بین الملل و به تبع آن در کشور ایتالیا ممنوع می باشد. بنابراین در صورتی که فردی از طریق مهاجرت به ایتالیا تابعیت این کشور را کسب نماید؛ حتی در صورتیکه مرتکب جرمی شود، دولت ایتالیا نمی تواند از او سلب تابعیت نماید. لیکن افراد می توانند پس از سن 18 سالگی به صورت آزادانه تابعیت ایتالیایی خود را ترک نمایند.
والدینی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزندشان در این کشور را دارند؛ باید توجه داشته باشند تولد فرزندشان در کشور ایتالیا نمی تواند هیچ گونه اثر اقامتی یا تابعیتی برای فرزند و یا والدین داشته باشد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

"موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پناهندگی و مهاجرت به ایتالیا از این طریق، هیچگونه خدماتی ارائه نمی نماید و این بخش از مقاله صرفاً جهت آگاهی مخاطبان محترم بوده و هرگونه اقدام از طریق پناهندگی به دلیل مشکلات پیش رو مانند عدم وجود رفاه اجتماعی، نبود امکان بازگشت به ایران و... به هیچ عنوان توصیه نمی گردد"
مطابق با کنوانسیون 1951 ژنو و پروتکل الحاقی 1967 آن، پناهنده شخصی است که با توجه به عقاید سیاسی، دین، نژاد، ملیت و عضویت در گروه های اجتماعی خاص بیم آن می رود که مورد آزار، اذیت و شکنجه از سوی دولت متبوع خود قرار گیرد. افراد با تصور اشتباه مبنی بر راحت بودن مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهنگی، بعضاً قصد اقدام از این مسیر را پیش رو می گیرند. فلذا مجدد تاکید می گردد پناهندگی از خطرناک ترین و پر ریسک ترین مسیر های مهاجرت به ایتالیا می باشد. کشور ایتالیا عضو کنوانسیون1951  بوده و در صورتی که فرد وارد خاک این کشور شود و درخواست پناهندگی نماید دولت این کشور به درخواست وی رسیدگی خواهند نمود.
در صورتی که شخصی در خاک ایتالیا درخواست پناهندگی خود را تقدیم دولت نماید؛ ابتداء از حقوق اولیه زندگی مطابق با قوانین بین المللی برخوردار خواهد شد. و باید مدت 6 تا 9 ماه را در کمپ های پناهجویان مسقر باشند تا به پرونده آنان رسیدگی شود. درصورت تایید کیس پناهندگی فرد از سند مسافرتی، حق زندگی و کار، حقوق ماهیانه بسیار پایین برای گذران زندگی پناهنده برخوردار خواهد شد.
"توصیه می گردد درصورتی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، از مسیرهای جایگزین پناهندگی مانند مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، تحصیل و... اقدام نمایید."

مهاجرت به ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا از سطح رفاه متوسطی برخوردار است و افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند؛ باید از هزینه های زندگی در ایتالیا مطلع باشند. به طور متوسط یک زندگی معمولی در ایتالیا حداقل به 1200 یورو در ماه نیاز دارد. سطح درآمد افراد در این کشور مطابق با آمار سال 2019 به طور میانگین سالیانه 16.800 یورو می باشد در جدول ذیل می توانید قیمت برخی از اقلام مورد نیاز برای زندگی را مشاهده فرمایید:
 • وعده های غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسطه 50.00 €
 • برنج (سفید)، (1 کیلوگرم) 1.93 €
 • تخم مرغ (12) 2.60 €
 • پنیر محلی (1 کیلوگرم) 12.03 €
 • سینه مرغ (بدون پوست، بدون پوست)، (1 کیلوگرم) 8.25 €
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 1.91 €
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.21 €
 • پیاز (1 کیلوگرم) 1.27 یورو
 • کاهو 1.09 €
 • آب (بطری 1.5 لیتر) 0.40 €
 

مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا

همانطور که بیان گردید، کشور ایتالیا در صورت واجد شرایط بودن به افراد تابعیت اعطاء می نمایند. این امر به طور معمول برای افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا مقیم هستند حدوداً 5 سال پس از دریافت اقامت دائم این کشور محقق می گردد. افراد برای دریافت تابعیت ایتالیا باید به سطح بالایی از زبان ایتالیایی مسلط باشند و آزمون دریافت پاسپورت ایتالیا را نیز بگذراند. این آزمون شامل فرهنگ، تاریخ ، سیاست و ... کشور ایتالیا می باشد. در خصوص افرادی که از طریق ازدواج مهاجرت به ایتالیا نموده اند؛ پس از گذشت دو سال یا سه سال مطابق با اعتبار اقامت موقتشان این امکان را خواهند داشت تا درخواست دریافت پاسپورت ایتالیا را تقدیم دولت نماید.
در خصوص کودکان متولد شده در خاک ایتالیا، همانطور که بیان شد هیچ گونه امتیازی برای فرزندان متولد شده در خاک ایتالیا که حداقل یکی از والدین آنها تابعیت ایتالیا را ندارند نخواهد داشت. افرادی که با ویزای کاری مهاجرت به ایتالیا نموده اند پس از گذشت 5 سال از دریافت اقامت دائم می توانند درخواست اعطاء تابعیت را تقدیم دولت نمایند.

مهاجرت به ایتالیا و سخن پایانی

مهاجرت به ایتالیا، قوانین و مقررات اخذ اقامت ایتالیا و طرق قانونی مهاجرت به ایتالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. باتوجه به سطح متوسط اقتصادی و علمی کشور ایتالیا این کشور میزبان افراد بسیاری در طول سال می باشد، فلذا متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور دست به نگارش مقاله مهاجرت به ایتالیا جهت بالا بردن آگاهی و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان زدند. 

همچنین شما می توانید در خصوص مهاجرت به ایتالیا با کارشناسان و مشاوران حقوق بین الملل، موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. همچنین قادر خواهید بود در بخش پایانی مقاله و قسمت ثبت پرسش، نظرات و پرسش های خود را در خصوص مهاجرت به ایتالیا بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید