مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور یونان اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به یونان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان و مقدمه ای برآن 

مهاجرت به یونان ، شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به یونان از شش کتگوری اصلی مهاجرت، اخذ اقامت و تابعیت کشور یونان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. روش های مهاجرت به یونان چیست؟ هزینه های زندگی در کشور یونان چقدر است؟ اخذ اقامت و تابعیت کشور یونان از چه طریقی امکان پذیر می باشد؟ امیدواریم تمامی سوالات و ابهامات شما در زمینه مهاجرت به یونان از طریق این مقاله که توسط مشاورین موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است رفع گردد. شما همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسه MIE  اتریش تماس حاصل نموده و مساوره رایگان اخذ نمایید.
 • مهاجرت به یونان و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به یونان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به یونان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به یونان و هزینه های زندگی
 • مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت
 • مهاجرت به یونان و سخن پایانی

مهاجرت به یونان و شرایط عمومی آن

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا و در قسمت جنوبی شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور با کشورهایی مانند آلبانی، بلغارستان و مقدونیه مرز مشترک دارد. این کشور از سمت جنوب و شرق آن به وسیله دریا احاطه گردیده است. یکی ازنکات بارز این کشور از نظر ژئوپولوتیکی این است که این کشور در پیوند سه قاره اروپا، آفریقا و اسیا واقع شده است. پایتخت کشور یونان آتن می باشد. این کشور از سال 1981 میلادی عضو اتحادیه اروپا گشته است. پول این کشور یورو است و به زبان یونانی تکلم می کنند.
یکی از نکات بارز کشور یونان رشد اقتصادی این کشور طی سالهای اخیر بوده است. صنعت گردشگری و اهداف اکوتوریسمی از مهمترین منبع درامد این کشور می باشد . از لحاظ فرهنگی ، کشور یونان دارای فرهنگ غنی و تاریخی بی نظیر دارد و طی چند صد سال قبل یکی از بزرگترین امپراطوری های حهان به شمار می رفت  و با توجه به همین فرهنگ و همچنین سواحلی زیبا، معابد گوناگون، نگاه هزاران نفر را برای مهاجرت به خود معطوف کرده است. مهاجرت به یونان از شش طریق مهاجرت شامل مهاجرت از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و امر خطیر پناهندگی صورت می پذیرد. که در ادامه مقاله تمامی روش های مهاجرت به یونان را بررسی می کنیم.

مهاجرت به یونان از طریق کار

افرادی که خواهان مهاجرت به یونان از طریق کار می باشندباید از کشور مربوطه و کارفرمایی در یونان جاب افر یا پیشنهاد شغلی داشته باشند و فرد نمی تواند بدون حضور در کشور یونان این پروسه را طی کند در واقع فرد بایستی به کشور یونان وارد شود و پس از آن کار مورد نظر خود را بیابد و از کارفرمای کمپانی مربوطه جاب آفر دریافت نماید برای این امر می تواند از طریق یک ویزای توریستی اقدام نماید.
پس از آن که فرد از کشور یونان و کارفرمای شرکتی  پیشنهاد شغلی دریافت کرد بایستی به کشور خود بازگردد.در کشور یونان یک سازمان و نهادی تحت عنوان OAED  وجود دراد که پیشنهاد های شغلی افراد را بررسی می نماید، لذا کارفرمای شخص باید مدارک را به سازمان استخدام نیروی کار و همچنین به وزارت کشور ارائه نماید. و دلیل استخدام فرد غیر یونانی و غیر اروپایی را بیان نماید زیرا در کشور های اروپایی برای استخدام نیروی کار بایستی شرکت مربوطه برای مدت معینی پیشنهاد شغلی را در یونان و اتحادیه اروپا آگهی نماید و در صورت نبودن متقاضی اروپایی می توانند از سایر کشور ها نیروی کاری استخدام نماید. پس از اتمام این موضوع و ثابت نمودن کارفرما بایستی یک دعوتنامه برای متقاضی ارسال کندو متقاضی باید کارها و پروسه ویزای خود را انجام داده باشد. این دعوتنامه به سفارت یونان در کشور متقاضی فرستاده می شود و متقاضی باید در در سفارت حضور یابد و با افسر مهاجرت مصاحبه نماید.
مدت زمان انجام پروسه ویزا یکسال به طول می انجامد. این ویزا برای 1 سال اعتبار دارد و پس از آن فرد می تواند ویزا را تمدید نماید. این اقامت بعد از 5 سال قابل تغییر به اقامت دائم می باشد که فرد بایستی برای اخذ آن درخواست خودرا ارائه نماید. شایان ذکر است افرادی که اقامت دائم کشور یونان را دارند می تواند بعد از 7 سال برای اخذ پاسپورت و تابعیت کشوریونان اقدام نمایند.
یکی از شاخص های مهم اقتصادی برای افرادی که قصد مهاجرت به یونان از طریق کار را دارند، شاخص نرخ بیکاری است که در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.

نرخ بیکاری در یونان


مهاجرت به یونان از طریق کار علاوه بر پیچیدگی های پروسه ویزا با توجه به نرخ بیکاری  این کشور که در حدود 18.1 درصد می باشد، روش مناسبی نیست و توصیه نمی گردد. افرای که خواهان مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی هستند می توانند با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و در باب موضوع ویزای کاری کشورهای مختلف اطلاعات رایگان اخذ نمایند.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

امروزه با توجه به پیشرفت های علمی و آموزشی در کشور های اروپایی، افراد زیادی خواهان مهاجرت از طریق تحصیل به کشور های اروپایی می باشند و می توانند با انجام پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای کشور مربوطه اقدام نمایند و پس از آن اقامت کشور مورد نظر را اخذ کنند.
متقاضیان مهاجرت به یونان می توانند از طریق تحصیل در این کشور و پس ازآن، جستجو برای کار مرتبط با رشته تحصیلی خود و پیدا کردن کار مرتبط می توانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و اقامت کاری دریافت دارند. پس از تحصیل افراد می توانند به مدت 6 ماه در جستجوی کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند. نکته حائز اهمیت این موضوع است که با توجه به نرخ اشتغال پایین در این کشور شانس افراد  برای پیدا کردن کار کاهش پیدا می کند. هرچند متقاضیان می توانند طی مدت 6 ماه به سایر کشورهای اروپایی و کشور های حوزه شنگن سفر کنند و از طریق جستجوی کار در آن کشور ها بتوانند اقامت آن کشورها را اخذ نمایند.
دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های یونان را دارند باید به نکته توجه کنند که زبان تحصیلی در این کشور یونانی می باشد، که افراد می توانند در کورس هایی که زبان یونانی آموزش می دهند شرکت نمایند و از این رو برای تحصیل واجد الشرایط گردند. دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی دانشجوی بین المللی می پذیرند اندک می باشند. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال متغییر می باشد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر زیان یونانی به انگلیسی نیز ارائه می گردد.طول این دوره تحصیلی 2 سال است و فرد برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان دارد.
تحصیل در مقطع دکتری در کشور یونان از 3 تا 5 سال به طول می انجامد.و دانشجویان باید در مقطع دکتری در رشته ای مرتبط با رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. دانشجویان مقطع دکتری بیشتر بر اهداف تحقیقاتی و پروژه ای تمرکز دارند و باید برای انجام پژوهش های مربوطه پایان نامه ارائه نمایند. شایان ذکر است افرادی که برای مقطع دکتری اقدام می نمایند علاوه بر مدرک زبان در حد آیلتس 7 باید استاد رهنما یا سوپر وایزر در یونان داشته باشند.  
دانشجویان تمام وقت در مقطع کارشناسی  مجوز 10 ساعت کار در هفته و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حق 20 ساعت کار در هفته و دانشجویان مقطع دکتری حق  30 ساعت کار در هفنه را دارند همچنین دانشجویان می توانند برای همسر و فرزند خود ویزای همراه دریافت نمایند.
از دانشگاه برتر یونان می توان از دانشگاه کرت و دانشگاه ملی آتن نام برد. دوره هایی که در دانشگاه کرت برگزار می گردد بیشتر بر پایه عاوم انسانی تمرکز دارد و رشته هایی مانند اقتصاد، جامعه شناسی، فلسفه و ... برگزار می گردد. و دانشگاه ملی یونان یکی از قدیمی ترن دانشگاه ها در سطح دنیا شناخته می شود و از اعتبار بالایی برخوردار است.
نرخ ثبت نام دانشجویان در مقاطع تحصیل عالی در کشور یونان به شرح ذیل می باشد که برای افرادی که خواهان مهاجرت به یونان از طریق تحصیلی می باشند بدین شرح است.

نرخ ثبت دانشجویان در یونان


مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

امروزه با توجه به پیشرفت علم و فناوری و استفاده از تکنولوژی در صنعت در کشورهای اروپایی و نگاه دقیق این کشورها به کیفیت زندگی، علم و دانش، حمایت ازکار و سرمایه، استانداردهای سرمایه گذاری بسیار مناسب و همچنین شرایط اقتصادی ایده آل و ... سبب شده است توجه بسیار زیادی از افراد برای مهاجرت به این کشورها معطوف گردد. برای سرمایه گذاری در کشوری بایستی به استاندارهای سرمایه گذاری، معاهدات بین المللی کشور مربوطه در امر سرمایه گذاری، نظام قضایی کشور مورد نظر، سود دهی طرح اقتصادی برای سرمایه گذاری و ... توجه نمود. کشورهای اروپایی  با رعایت استاندارهای سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذار خارجی و سابقه درخشان در رابطه با معاهدات بین المللی در امر سرمایه گذاری بستر بسیار مناسبی برای افرادی است که خواهان سرمایه گذاری در این کشورها می باشند ایجاد کرده اند.
کشورهای اتحادیه اروپا مکانی آزاد برای سرمایه گذاری برای تمام جهانیان را به ارمغان می آورد. از سال 2009 اتحادیه اروپا با وضع سیاست های سرمایه گذاری خارجی باعث افزایش میزان سرمایه گذاری ها گردیده است که این استاندارها شامل:
 • ایجاد شرایط یکسان برای سرمایه گذاران که هیچگونه تبعیضی بین سرمایه گذار خارجی با تبعه اروپایی به وجود نخواهد آمد.
 •  ایجاد یک محیط تجاری سالم و شفاف و رقابتی باعث آسان تر شدن امر سرمایه گذاری گشته است.
 • ترویج و حمایت از سرمایه گذاری هایی که از توسعه پایدار، استانداردهای کار، احترام به حقوق بشر و استاندارد های محیطی حمایت می کند .
 • حفظ حق کشورهای اروپایی و کشورهای میزبان برای تنظیم منافع عمومی طرفین
رعایت استانداردهای سرمایه گذاری مهمترین بخش سرمایه گذاری است که سبب ایجاد امنیت برای سرمایه گذار خارجی می گردد.یکی از مهمترین نکاتی که فرد باید در امر سرمایه گذاری به آن دقت نماید نرخ مصادر اموال عمومی است که از1 تا 10 رنک بندی می شود و هر چه به سمت بالا رود امنیت اموال سرمایه گذار خارجی کاهش می یابد.  لذا در نمودار زیر نرخ مصادر اموال قابل مشاهده می باشد که برای سال 2018 عدد 1 می باشد که شرایط بسیار ایده آلی برای سرمایه گذاری محسوب می گردد و سرمایه گذاران می توانند درمورد مهاجرت به یونان با آسودگی خاطر اقدام نمایند.

شاخص مصادر اموال در یونان

سرمایه گذاری در یونان بر چندین طریق امکان پذیر است که شامل سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری در کسب و کار، خود حمایتی و ... می باشد و آنها را بررسی میکنیم. این مقاله توسط مشاورین موسسه حقوقی ملک پور نگارش گردیده است و کپی برداری از ان خلاف اصول اخلاق است و پیگرد قانونی دارد.

سرمایه گذاری از طریق ارائه بیزینس پلن و ایجاد کسب و کار

در این روش سرمایه گذاری فرد می تواند با مبلغ 300,000 یورو در یک طرحی که توجیه اقتصادی دارد سرمایه گذاری نمایدکه با این روش فرد اجازه اقامت 2 ساله دریافت می کند و درصورت سود ده بودن تجارت مربوطه می توانئد اقامت خود را تمدید نماید و بعد از گذشت 5 سال اقامت دائم خود را دریافت کند.

سرمایه گذاری از طریق خودحمایتی

در این روش فرد با ارائه مدارک و اسناد مالی مبنی بر این که توانایی زندگی کردن و داشتن استطاعت مالی در یونان بدون اجازه کار را دارند میسر میگردد. افراد باید برای مهاجرت به یونان واخذ اقامت یونان از این روش مبلغ 20,000 یورو در حساب خود داشته باشند و توان مالی برای هزینه ها و مخارج خود در کشور یونان را نیز ارائه نمایند. اقامتی که فرد از این طریق دریافت می کند 2 ساله است که برای 3 سال دیگر نیز قابل تمدید می باشد. فرد می تواند برای همسر و فرزند زیر18 سال خود نیز با ویزای همراه اقدام نماید.  

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در یونان

متقاضیان مهاجرت به یونان می توانند با سرمایه گذاری در خرید ملک اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند. فرد می توانند با خرید ملکی به ارزش حداقل 250,000یورو در یونان اقامت این کشور را اخذ نماید. این اقامت شامل همسر و فرزند زیر 18 سال و در مواردی برای فرزندان بالای 18 سال  که مجرد و وابسته به حمایت متقاضی است اقدام نمایند و هم چنین والدین همسر و والدین خود شخص در صورت اثبات وابستگی می تواند در پرونده قرار گیرد.
این اقامت به صورت 5 ساله است که برای 5 سال دیگر قابل تمدید می باشد و فرد بعد از 7 سال می تواند برای پاسپورت کشور یونان اقدام نماید. که شرط اصلی برا تمدید اقامت حفظ ملک مورد نظر می باشد و شخص نباید آن را به فروش برساند.
یکی از مهمترن شاخص های اقتصادی که در روند سرمایه گذاری تاثیر بسزایی دارد نرخ رشد اقتصادی است که در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد. لذا با توجه به شرایط مطلوب سرمایه گذاری در یونان یکی از بهترین مسیر های مهاجرت به یونان تلقی می گردد.

نر خ رشد اقتصادی در یونان


یکی دیگر از شاخص های مهم اقتصادی سرمایه گذاری خارجی در این کشور است که طبق نمودار زیر قابل مشاهده است که در سال 2017 میزان 227 میلیون بوده است.

سرمایه گذاری خارجی در یونان


مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به یونان، از طریق ازدواج می باشد. افردای که تمایل به دریافت پاسپورت یونان از طریق ازدواج را دارند باید با فردی که تابعیت کشور یونان را دارد ازدواج کنند تا بتوانند پاسپورت کشور یونان را دریافت کنند. قانون کشور یونان در مورد ازدواج برای مرد یا زن یکسان است و اگر یک فرد خارجی با یک زن یا مرد دارای تابعیت یونان ازدواج کند می تواند با مهاجرت به یونان پاسپورت یونان را دریافت کند. افرادی که تمایل دارند با یک فرد دارای تابعیت یونان ازدواج کنند باید در سفارت یونان در کشور خود مصاحبه و تحویل مدارک را انجام دهند. یکی از مورادی که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که فرد دارای تابعیت یونان باید ثابت کند که بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی و اسکان خود و همسر خارجی خود را دارد. فرد خارجی نیز باید با ارائه ی مدارکی همچون پرینت مکالمات و عکس های دو نفره و... اثبات کند که قصد ازدواج با هم را دارند. افسر ویزا در مصاحبه سوالاتی را از فرد می پرسد تا مطمئن شود فرد واقعا قصد ازدواج با فرد دارای تابعیت یونان را دارد و در صورتی که فرد بتواند افسر ویزا را قانع کند به فرد خارجی یک ویزای دو ساله داده می شود. پس از اینکه فرد متقاضی اخذ پاسپورت یونان، از طریق ازدواج وارد کشور یونان شد می تواند با فرد یونانی ازدواج کند و پس از پایان یافتن اقامت دو ساله و در صورتی که هنوز از هم جدا نشده باشند فرد می تواند یک اقامت ۳ ساله دریافت کند و پس از این ۵ سال فرد می تواند اقامت دائم کشور یونان را دریافت کند و پس از ۷ سال می تواند تابعیت و پاسپورت کشور یونان را دریافت کند.

مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت از طریق تولد

قانون کشور یونان در مورد اخذ اقامت و پاسپورت از طریق تولد مانند بسیاری از کشورها، قانون تابعیت از خون است. بدین معنی که اخذ پاسپورت یونان از طریق تولد در حالتی امکان پذیر است که مادر یا پدر یا هر دو والد فرد اقامت یا تابعیت کشور یونان را داشته باشند. البته در صورتی که مادر یا پدر فرد تبعه یونان نباشند ولی در ۵ سال اخیر در یونان زندگی کرده باشد و اقامت ۵ ساله داشته باشند، نیز به کودک تابعیت و پاسپورت داده می شود. البته افرادی که در سن زیر ۱۸ سال به سرپرستی فردی که اقامت و تابعیت کشور یونان را داشته باشد، پذیرفته شوند، نیز می توانند اقامت و پاسپورت کشور یونان را دریافت کنند.لذا این مسیر برای مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت آن برای افرادی که یونانی نیستند بسیار مشکل است.
 اولین مدرک برای دریافت پاسپورت کشور یونان از طریق تولد ارائه سند رسمی ازدواج والدین فرد می باشد و کودکانی که به صورت نامشروع در کشور یونان بدنیا می آیند هیچگاه پاسپورت کشور یونان را دریافت نمی کنند. کشور یونان با قانون دو تابعیتی مشکلی ندارد و افراد می توانند تابعیت قبلی خود را حفظ کنند. درصورتی که فرد بتواند پاسپورت کشور یونان را از طریق تولد دریافت کند مانند تمام شهروندان اتحادیه اروپا میتوانند از خدمات اتحادیه اروپا استفاده کند و به راحتی به سایر کشور های اتحادیه اروپا سفر کند.

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی

هملنطور که گفته شد یونان در پیوند سه قاره اروپا واقع شده است و از این نظر افراد زیادی برای پناهندگی در کشور یونان درخواست می دهند و از این طریق  تصمیم به مهاجرت به یونان را اتخاذ می کنند. اما امر پناهندگی علاوه بر این خطرات بسیار زیادی را متحمل فرد می کند تا به کشور مقصد برسد خطرات زیادی از نظر بهداشتی و آلودگی گریبان گیر پناهندگان خواهد شد افرادی که خواهان اقامت از طریق پناهندگی می باشند باید در مرز های این کشور کیس پناهندگی خود را درخواست دهند. در نمودار زیر آمار پناهندگانی که قصد مهاجرت به یونان را داشته اند قابل مشاهده است.

پناهندگی در یونان


مهاجرت به یونان و هزینه های زندگی

افرادی که قصد مهاجرت به یونان را دارند یکی از مهمترین مسائلی که مانع و یا سبب دلسردی افراد می گردد بحث هزینه های زندگی است. هزینه های زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد و در برابر ایران 53 درصد گران تر است. هزینه های زندگی در یونان از 600 تا 1500 یورو به صورت ماهیانه می باشد. اجاره یک آپارتمان تک خوابه در یونان و در مرکز شهر مابین 660 یورو الی 1200 یورو می باشد. حمل و نقل در این کشور با هزینه ای برایر30 یورو و آب و برق با هزینه ای برابر 143 یورو و پوشاک از 50 تا 80 یورو برای افرادی که قصد مهاجرت به یونان را دارند هزینه ایجاد می کند. میانگین حقوقی که افراد یونانی دریافت میکنند برابر 1500 یورو است. لذا ذکر این نکته مهم است که قبل از مهاجرت به یونان از هزینه های آن بایستی آگاه گردید.

مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت

همانطور که بیان گردید افرادی که از پدر و مادر یونانی متولد می شوند می توانند تابعیت این کشور را به صورت خودکار اخذ نمایند. و از سایر روش های دیگر مانند ازدواج و سرمایه گذاری و... فرد می تواند در ابتدا اقامت کشور یونان و سپس بعد از گذشت 7 سال برای تابعیت کشور یونان اقدام نماید.مهاجرت به یونان و در پی آن تابعیت این کشور با توجه به قدرت پاسپورت آن مقصد بسیار برای افراد محسوب می گردد. افرادی که پاسپورت یونانی دارند می توانند به 164 کشور دنیا بدون اخذ ویزا سفر نمایند که از این حیث در رتبه 5 دنیا قرار دارد.

مهاجرت به یونان و سخن پایانی

مهاجرت به یونان ، روشهای اخذ اقامت و تابعیت کشور یونان در این نوشتار مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت و مشاهده شد که از روشهای مهاجرت به یونان روش سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها محسوب می گردد. علاوه بر این موضوعات فرد می تواند با اخذ ویزای یونان در سایر کشورهای اروپای غربی مانند آلمان و اتریش در پی کار باشند و برای این کشورها اقدام نمایند. 
 

 مهاجرت به یونان از طریق هر روش نیاز به اطلاعات عمیق در کار مهاجرت دارد که در این زمینه باید با یک وکیل خبره در امر مهاجرت مشاوره نمایید. شما بزرگواران می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرماییدو سوالات خود را در باب مهاجرت به یونان مطرح کنید و به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید و همچنین در پرسش و پاسخ همگانی شرکت نمایید و سوالات خود را مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ سؤالات و ابهامات خود را دریافت نمایید.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید