اقامت اروپا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص اقامت اروپا در اختیار شما قرار دهیم.

 

اقامت اروپا و مقدمه ای بر آن

اقامت اروپا ، راه های مهاجرت به اروپا و نحوه دریافت اقامت و تابعیت اروپا موضوعاتی است که ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان مورد سوال باشد از این رو ما نیز در این مقاله علمی برای دادن اطلاعات به شما عزیزان، به بررسی این موضوعات می پردازیم.
  • آیا می توان اقامت اروپا را کسب نمود؟
  • از چه راه هایی می توان اقامت اروپا را کسب کرد؟
  • هزینه های زندگی در اروپا به چه صورت است؟
شما برای رسیدن به پاسخ این سوالات می توانید می توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و همچنین با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.

 

 

اقامت اروپا


 برای آشنایی با اخذ ویزای شینگن و بهترین کشور دنیا برای مهاجرت بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید.

شرایط عمومی اقامت در یکی از کشورهای اروپایی

قاره اروپا از لحاظ موقعیت و تقسیم بندی های سیاسی و اقتصادی یکی از خاص ترین قاره های جهان است. این قاره پس از قاره اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان بوده و در حدود 10 میلیون کیلومتر مساحت دارد. اما در این مساحت کم جمعیتی در حدود 730 میلیون نفر زندگی می کنند که این جمعیت حدود 11 درصد از جمعیت کل مردم جهان را تشکیل می دهد. این قاره از سرسبزترین قاره های جهان بوده و طبیعتی بسیار زیبا دارد زیرا آب و هوای ایم منطقه معتدل و شمالی می باشد. قاره اروپا شامل 52 کشور است که کوچک و یا بزرگ به صورت کاملا مستقل حکومت می شوند. در این قاره اتحادیه ای به نام اتحادیه اروپا وجود دارد که در حدود 28 کشور اروپایی عضو آن می باشند. در این میان در حدود 22 کشور از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا، تصمیم گرفتند که مرزهای بین کشورهای خود را حذف کرده و برای جابجایی میان کشورهایشان کنترل مرزی اتفاق نیوفتد. که محدوده این کشورها را محدوده شینگن می نامند. این موضوع باعث شده است تا روابط اقتصادی بین این کشورها افزایش یافته و رونق یابد. از آنجایی که این قاره یکی از آرام ترین قاره های جهان است، هر ساله تعداد زیادی از افراد تصمیم می گیرند تا به این کشورها مهاجرت نمایند. از این رو در زیر به بررسی راه های مختلف مهاجرت به این قاره اشاره می نماییم.

 

 

اقامت اروپا و کشورهای آن


اقامت اروپا از طریق کار

بسیاری از افراد ممکن است تمایل داشته باشند تا برای کار به کشورهای اروپایی اقدام نمایند. از آنجایی که مهاجرت کاری باعث می شود شخص در کشور مقصد درآمد کسب کند می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد اما باید درنظر گرفت که آیا رسیدن به کار در کشورهای اروپایی ممکن است و آیا منجر به دریافت اقامت اروپا می شود یا خیر. نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد این است که در صورتی که شما قصد داشته باشید برای کار اقدام نمایید ابتدا باید کشور مقصد خود را انتخاب کنید. اغلب کشورهای اروپایی شرایط یکسانی را برای اهدای اقامت کاری کشور خود مشخص کرده اند و آن لزوم داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمایی معتبر در کشورشان می باشد. قطعا دریافت ایین پیشنها کاری از ایران و بدون حضور در کشور مقصد کار آسانی نمی باشد اما در صورتی که این درخواست کاری را داشته باشید می توانید برای دریافت ویزای کار آن کشور اقدام نمایید. به طور صددرصد سابقه کاری شما و تحصیلات شما تاثیر بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت. اما نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم ویزای دیگری است که در حال حاضر دو کشور اتریش و آلمان به شهروندان ایرانی ارائه می دهد و آن ویزای جستجو کار می باشد. بر اساس این نوع ویزا به شخصی که تحصیلات، سابقه کاری و سطح زبان مطلوبی داشته باشد اجازه داده می شود وارد کشورشان شده و در عرض 6 ماه کار مورد نظر خود را پیدا کند. در صورت پیدا کردن کار به شخص اقامت کاری داده خواهد شد. از آنجایی که هر دو این کشورها، کشورهای صنعتی می باشند، از این رو بازار کار در این کشورها برای فارغ التحصیلان رشته های فنی بسیار خوب است. در صورتی که شما اقامت کاری اروپا را کسب نمایید پس از گذشت 5 سال می توانید اقامت دائم خود را نیز بدست آورید. در زیر نرخ بیکاری این کشورها را مشاهده می کنید.

 

 

اقامت اروپا و نرخ بیکاری

برای آشنایی با مهاجرت پزشک ها و سرمایه گذاری 50هزار یورویی بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

اقامت اروپا از طریق تحصیل

یکی از راه های مهاجرت به کشورهای اروپایی از طریق تحصیل می باشد. اما لازم به ذکر است که در صورتی که قصد دارید اقامت اروپا را کسب نمایید، تحصیل به تنهایی موجب دریافت این اقامت نمی شود. اغلب افراد تحصیل را راهی برای ورود به کشور مورد نظر خود قرار می دهند زیرا تحصیل کم هزینه ترین و سریع ترین راه مهاجرت می باشد. افراد می توانند از طریق تحصیل به کشورهای اروپایی وارد شده و پس از دریافت اقامت تحصیلی به ارزیابی شرایط کاری این کشور پرداخته و سپس برای جذب شدن در بازار کار تلاش نمایند. زیرا همانطور که در بالا نیز ذکر نمودیم یکی از راه های دریافت اقامت کار کردن در کشورهای اروپایی است. تحصیل در کشورهای اروپایی به دو صورت می باششد. بعضی از کشورها هزینه تحصیل بسیار کمی در حدود 400 یورو در هر ترم دریافت می نمایند که این هزینه نیز مربوط به هزینه های ثبت نام است. از این رو اصطلاحا به این نوع تحصیل، تحصیل رایگان نیز گفته می شود. اما تحصیل در دانشگاه های رایگان در این کشورها به زبان رسمی همان کشور بوده و نیازمند ارائه مدرک زبان آن کشور است. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی در اغلب کشورها شامل هزینه می شود و در اکثر کشورهای اروپایی شما می توانید با پرداخت هزینه تحصیل، به زبان انگلیسی به تحصیل در آن کشور بپردازید. از این رو نیاز است تا شما با بررسی شرایط خود انتخاب کنید که برای کدام کشور و چه دوره ای اقدام نمایید. از آنجایی که اکثر افراد تصمیم دارند تا از طریق تحصیل وارد شده و سپس وارد بازار کار شوند بنابراین می توانند برای دوره های اینترشیپ اقدام نمایید. این دوره ها با کارورزی همراه بوده و شخص را آماده می نماید تا پس از تحصیل جذب بازار کار شود.
 
برای مطالعه و انتخاب وکیل مهاجرتی و موسسه معتبر مهاجرتی بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

قاره اروپا شامل کشورهای کوچک و بزرگ زیادی می شود که هر یک از این کشورها شرایط خاصی را برای سرمایه گذاری در کشور خود ارائه می دهد. اما به طور کلی سرمایه گذاری در اغلب کشورهای اروپایی شامل چندین روش می باشد که در زیر بررسی می نماییم.

اقامت اروپا از طریق خودحمایتی

این نوع اقامت یکی از راه های ورود به بعضی از کشورهای اروپایی که پس از 5 سال تبدیل به اقامت دائم می شود. در این نوع اقامت که به اقامت بازنشستگان نیز معروف است، به اشخاصی که نشان دهند توانایی مالی دارند اقامت داده می شود تا در کشورهای مذبور زندگی کنند. در حال حاضر کشور اتریش، فرانسه، اسپانیا و یونان این نوع اقامت را ارائه می دهند. هر یک از این کشورها برای اهدای این نوع اقامت شرایط خاصی قرار داده اند که به صورت کلی به صورت نشان دادن سپرده در بانک، نشان دادن ملک و درامد می باشد. بر اساس این نوع اقامت ابتدا به شخص اقامت موقت داده می شود و هیچ محدودیت سنی ندارد. اما شخصی که این نوع اقامت را دریافت می کند در کشور مقصد اجازه کار نخواهد داشت.

اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت

از سرمایه گذاری های دیگر و دریافت اقامت اروپا به ثبت شرکت در این کشورها می توان اشاره نمود. در اغلب کشورهای اروپایی، امکان ثبت شرکت وجود دارد و از این طریق می توان به صورت موقت اقامت دریافت کرد. اما یکی از نکاتی که در ثبت شرکت اهمیت دارد بیزینس پلن یا طرح تجاری ای هست که شما برای این شرکت باید طراحی نموده و ارائه دهید. از دیگر نکات مهم در زمینه ثبت شرکت اجرایی کردن این بیزینس پلن در کشور مقصد و نشان دادن سود دهی در این کشور است. شرایط ثبت شرکت در کشورهای مختلف متفاوت است و سختی های خاص خود را دارد. برای مثال در بعضی از کشورها پذیرفتن بیزینس پلن شما پروسه بسیار سختی است و اغلب بیزینس پلن ها رد می شود، برای مثال کشور آلمان. در بعضی کشورهای دیگر نیز ممکن است اقامت موقت شما به سختی تمدید شود. بهترین نوع اقامت از طریق ثبت شرکت در میان کشورهای اروپایی در حال حاضر در کشور اتریش وجود دارد. شما می توانید با نشان دادن 35 هزار یورو به عنوان سرمایه اولیه شرکت خود برای راه اندازی بیزینس خود در این کشور اقدام نمایید. در این نوع اقامت شما ابتدا به صورت موقت اقامت دریافت کرده و پس از 5 سال اقامت دائم دریافت می نمایید.

اقامت اروپا از طریق خرید ملک

در بیشتر کشورهای اروپایی خرید ملک به خودی خود موجب دریافت اقامت نمی شود. اما بعضی از کشورهای اروپایی نیز هستند که شرایطی را برای اهدای اقامت خود قرار داده اند تا شخص با خرید ملک به مبلغ مشخصی اقامت این کشور را کسب نماید. برای مثال کشور یونان با 280 هزار یورو، کشور پرتغال با 280 هزار یورو تا 500 هزار یورو، کشور اسپانیا با 500 هزار یورو و کشور قبرس با 2 و نیم میلیون یورو این اقامت را اهدا می کنند. بر اساس این سرمایه گذاری نیاز است تا پول شما به مدت 5 سال در این کشورها باقی بماند. اما پس از 5 سال شما می توانید کل این مبلغ را برداشت نموده و سود حاصل از این سرمایه گذاری را نیز کسب خواهید نمود.

اقامت اروپا از طریق خرید سهام

شما می توانید در کشورهای اروپایی از طریق خرید سهام نیز سرمایه گذاری نمایید. اما اینکه آیا از طریق سرمایه گذاری شما در سهام می توان اقامت گرفت یا نه بستگی به نوع سرمایه گذاری و مکان آن دارد. برای مثال یکی از سرمایه گذاری های بسیار سود ده در کشورهای اروپایی، سرمایه گذاری در فرانچایزها می باشد. اما باید توجه نمایید که شما از طریق سرمایه گذاری در فرانچایزها اقامت دریافت نخواهید کرد و نیاز است که ابتدا اقامت اروپا را کسب نموده باشید. اما کشور لتونی پروسه ای را قرار داده است که می توان با خرید سهام به قیمت 50 هزار یورو اقامت این کشور را کسب نمود. این اقامت در ابتدا به صورت موقت ببوده و سپس پس از گذشت 5 سال به اقامت دائم تبدیل خواهد شد. پس از 5 سال کل مبلغ  50 هزار یورو به شما برگردانده شده و سود پول شما نیز داده خواهد شد.

اقامت اروپا از طریق ازدواج

از آنجایی که اغلب کشورهای اروپا پیرو حقوق بشر می باشند و بسیار به کانون خانواده اهمیت می دهند، از این رو اجازه می دهند تا در صورت ازدواج همسر شخص به او ملحق شده و به همسر شخص اقامت داده خواهد شد. اما نکاتی در این زمینه بررسی خواهد شد. از این رو که ثابت شود ازدواج به صورت حقیقی بوده و صوری نمی باشد. به طور مثال عکس هایی که با هم گرفته شده، مکالمات تلفنی و یا پیام هایی که میان ذوجین رد و بدل شده است را چک خواهند نمود تا از صحت رابطه آنها مطمئن گردند. در صورتی که صحت این موضوع برای آنها اثبات شود به شخص اقامت داده خواهد شد. اما این اقامت در ابتدا موقت بوده و پس از گذشت چندین سال زندگی ذوجین در کنار هم به اقامت دائم تبدیل خواهد شد. این مدت در کشورهای مختلف متفاوت بوده و بین 2 تا 5 سال می باشد. در نمودار زیر شرایط اهدای اقامت در کشورهای مختلف اروپایی نشان داده شده است.

 

 

اقامت اروپا از طریق ازدواج


 تولد در کشورهای اروپایی

اغلب کشورها برای تولد فرزند قوانین مشخصی قرار داده اند. این قوانین عبارتند از قانون خون و قانون خاک. کشوری که از قانون خون پیروی می کند، تابعیت آن کشور به کودکی داده می شود که پدر و یا مادر آن کودک، تابعیت آن کشور را داشته باشند و در صورتی که پدر و یا مادر کودک، شخصی خارجی بباشد اقامت کشورشان را به آن کودک نمی دهند. اما ببر اساس قانون خاک تابعیت در صورتی منتقل می شود که کودک در خاک آن کشور متولد شود بدون توجه به تابعیت پدر و یا مادر.

 پناهندگی به اروپا

پناهندگی یکی از راه هایی است که ممکن است بسیاری از افراد برای مهاجرت خود در نظر گرفته و از این طریق اقدام نمایند. موسسه ملک پور هیچ اقدامی در زمینه نداشته و این راه را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی دهد. پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به دلایل متفاوتی از جمله دلایل سیاسی، اجتماعی و ... در کشور خود در معرض خطر بوده و امکان ادامه زندگی در کشور خود را نداشته باشند. از این رو کشورهایی در اروپا کنوانسیونی ترتیب داده اند و براساس آن به افرادی که بر اساس ادعاهای حقیقی درخواست پناهندگی دارند اقامت می دهند. این کنوانسیون به کنوانسیون ژنو و کنوانسیون حقوق بشر معروف است. اما از آنجایی که پناهندگی پرخطرترین راه مهاجرت است آن را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی دهیم و این مطلب را تنها برای آگاهی شما قرار داده ایم.

 هزینه های زندگی در کشور اروپایی

هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی مختلف متفاوت است. بعضی از کشورهای اروپایی مانند کشورهای رومانی و یا بلغارستان نسبتا ارزان بوده و هزینه های زندگی در این کشورها پایین است. اما بعضی کشورهای دیگر مانند سوئیس، سوئد و یا نروژ جزو گران ترین کشورهای اروپایی هستند که هزینه های زندگی در این کشورها بالا است. اما سایر کشورهای اروپایی اغلب از نظر هزینه های زندگی در یک سطح بوده و متوسط می باشند. می توان گفت هزینه متوسط زندگی در اروپا در حدود 800 تا 1200 یورو در ماه است که این مبلغ در کشورهای گران تا 2000 یورو افزایش می یابد.
در شکل زیر براساس هزینه های زندگی کشورهای اروپایی تقسیم بندی شده اند.

 

 

اقامت اروپا و هزینه های آن


اخذ تابعیت کشورهای اروپایی

در صورتی که شما از هر یک از راه های قانونی به هر یک از کشورهای اروپایی مهاجرت نمایید در ابتدا به شما اقامت موقت داده خواهد شد و پس از گذشت چند سال این اقامت به اقامت دائم تبدیل می شود. اما بسته به کشور که به آن مهاجرت می کنید زمان متفاوتی به طول می انجامد تا اقامت شما به اقامت دائم تبدیل شود اما در اغلب کشورهای اروپا معمولا پس از 5 سال اقامت دائم داده خواهد شد. در نمودار زیر تعداد سال هایی که نیاز است سپری شود تا اقامت دائم دریافت نمایید نشان داده شده است.
 

اقامت اروپا و اخذ تابعیت

 

اقامت اروپا و تمامی راه های مهاجرت به کشورهای اروپایی را در این مقاله بررسی نمودیم. از آنجایی که قاره اروپا یکی از پیشرفاه ترین، امن ترین و بهترین قاره های جهان است افراد زیادی برای مهاجرت به این کشورها تمایل دارند. از این رو پیشنهاد می شود برای بررسی شرایط مهاجرت به کشور مورد نظر خود و بررسی شرایط خود با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.