تحصیل مهندسی در اسپانیا

تحصیل مهندسی در اسپانیا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل مهندسی در اسپانیا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

تحصیل مهندسی در اسپانیا و مقدمه ای بر آن

تحصیل مهندسی در اسپانیا، هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در اسپانیا و شرایط اقامت پس از تحصیل در اسپانیا را در این مقاله برای آگاهی شما عزیزان بررسی نموده ایم.
 • آیا از شرایطی که کشور اسپانیا برای تحصیل در رشته های مهندسی قرار داده است اطلاع دارید؟
 • آیا پس از تحصیل مهندسی در اسپانیا امکان دریافت اقامت این کشور وجود دارد؟
 • چه مدارکی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اسپانیا مورد نیاز است؟
ما نکات مهم و ضروری را در رابطه با تمام موضوعات مربوط به تحصیل مهندسی در اسپانیا بیان خواهیم نمود. دانشجویان زیادی تمایل دارند برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند و در نهایت تحصیل خود را به اقامت این کشور منتهی کنند. در این زمینه نکاتی وجود دارد که پیشنهاد می شود  برای دریافت این اطلاعات در این مقاله با ما همراه شوید. همچنین شما بزرگواران می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.

 

 

تحصیل مهندسی در اسپانیا


تحصیل مهندسی در اسپانیا و شرایط عمومی آن

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است یک کشور را مقصدی برای مهاجرت قرار دهد. این دلایل در مورد اسپانیا می تواند آب و هوا و طبیعت این کشور، امنیت حاکم بر آن و همچنین کیفیتی است که این کشور برای زندگی مردم خود فراهم نموده است، عنوان نمود. کشور اسپانیا جزو پرجمعیت ترین کشورهای اروپا است و در حدود 45 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور تنها کشوری است که در قاره اروپا با مراکش که کشوری آفریقایی است هم مرز است و از این لحاظ باعث شده است موقعیت جغرافیایی خاصی در قاره اروپا داشته باشد. از سال ها پیش این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است از این رو دانشگاه های این کشور نیز سطح کیفی بالایی را برای آموزش این دانشجویان در سطح بین الملل فراهم آورده است. در دانشگاه های اسپانیا رشته های مختلف با تنوع بالایی آموزش داده می شود. در این بین رشته های مهندسی نیز از طیف گسترده ای برخوردارند. رشته هایی همچون مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی برق و غیره از جمله این رشته های مهندسی بسیار کاربردی و پرطرفدار می باشند که به صورت پیشرفته و گسترده ای در کشور اسپانیا آموزش داده می شود. دانشگاه های اسپانیا آموزش رشته های مهندسی را به صورتی ترتیب داده اند تا دانشجویان علاوه بر تمرین عملی به صورت تحقیقاتی نیز فعالیت داشته باشند. از این رو در زمینه تحصیل مهندسی اسپانیا می تواند گفت که در حدود 70 دانشگاه در مقاطع مختلف در این کشور به تحصیل مهندسی می پردازند. در تصویر زیر می توانید اطلاعات کلی مربوط به کشور اسپانیا را مشاهده نمایید.

 

 

شرایط تحصیل مهندسی در اسپانیا


تحصیل مهندسی در اسپانیا در مقطع لیسانس

تحصیل مهندسی در اسپانیا در مقطع لیسانس به دو صورت است. در صورتی که شما قصد داشته باشید در نهایت پس از 4 سال مدرکی را دریافت کنید که عنوان مهندسی داشته باشد باید حتما در دانشگاه های فنی به تحصیل بپردازید زیرا در اغلب دانشگاه ها علوم مهندسی تدریس می شود و شما در نهایت مدرک کارشناسی دریافت می کنید. اغلب این دوره تحصیلی در رشته های مهندسی و فنی در حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامند. در این مقطع دانشجویان در زمینه فن آوری های جدید آموزش دیده و با در نظر گرفتن ریاضیات و اصول علمی روز دنیا به حل مشکلات مربوط به رشته های فنی متفاوت می پردازند. در نهایت نیز نیاز است تا دانشجویان پس از پایان 3 یا 4 سال تحصیلی خود در قالب پایان نامه در زمینه مشخصی به تحقیق بپردازند. بسیاری از دوره های تحصیلی مهندسی در کشور اسپانیا برای جذب دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود. از این رو دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه های اسپانیا در مقطع لیسانس باید بتوانند سطح دانش زبان انگلیسی خود را ارتقا داده و مدرک آیلتس را در سطح آیلتس 6 ارائه دهند تا شانس دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور را داشته باشند.

تحصیل مهندسی در اسپانیا در مقطع فوق لیسانس

دانشجویان پس از تحصیل در مقطع لیسانس برای دریافت اطلاعات فوق تخصصی می توانند در مقطع فوق لیسانس به تحصیل بپردازند. این دوره در اکثر کشورها در طول مدت دوره ای 1 تا 2 ساله ارائه شده است. در این مقطع دانشجویان تحصیل خود را به صورت تئوری و عملی در قالب تعداد ساعت آموزشی مشخص دریافت می نمایند و برای این منظور نیاز دارند تا دانش زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 داشته باشند. در این مقطع دانشجویان آموزش هایی تکمیلی را در زمینه رشته مهندسی خود دریافت داشته تا به عنوان یک متخصص از رشته خود فارغ التحصیل شوند. از آنجاییکه بیشتر رشته های مهندسی رشته های فنی و صنعتی هستند از این رو دانشجویان در این مقطع ساعت های آموزشی زیادی را در مکان های صنعتی به آموزش عملی می پردازند. از این رو تجربیات بسیار  زیادی کسب نموده و کاملا فعالیت در صنعت را فرا می گیرند. در این مقطع نیز نیاز است تا در نهایت موضوع مشخصی را به صورت تخصصی تحقیق و بررسی نموده و در قالب پایان نامه ارائه دهند.

تحصیل مهندسی در اسپانیا در مقطع دکترا

از آنجایی که دوره دکترا به طور کلی دوره ای تحقیقاتی و پژوهشی است، از این رو در کشور اسپانیا این دوره در دانشکده های به خصوص و انستیتوهای تحقیقاتی در دانشگاه ارائه می شود. این مراکز به صورت جداگانه از دانشگاه و به صورت مستقل توسط دانشگاه هایی که با هم همکاری دارند و توسط شرکایی مستقل، به جهت انجام تحقیقات ایجاد شده اند. جهت تحصیل دکترا در کشور اسپانیا شخص باید حتما استاد راهنمایی را به عنوان سوپروایزر انتخاب نموده و توسط آن استاد به تحصیل در این کشور دعوت شود. دوره های دکترا اغلب در حدود دو سال به طول می انجامد. البته در صورتی که دانشجویی در این مقطع به صورت نیمه وقت به تحصیل بپردازد، علاوه بر آن 3 سال، این امکان را دارد که 2 سال دیگر نیز به تحصیل در این مقطع ادامه دهد. در این دوره که به طور کلی تحقیق محور است، این امکان نیز وجود دارد که اگر نیاز باشد شما در دوره ها و یا سمینارهایی نیز شرکت کنید، این دوره ها توسط دانشگاه به شما اطلاع داده شود. لازم است شما برای تحصیل در این مقطع حتما تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید و اغلب دانشگاه ها ممکن است از شما مدرک آیلتس در سطح آیلتس 7 را درخواست کنند. شما می توانید اطلاعاتی را درمورد تحصیل مهندسی در اسپانیا در دوره دکترا مشاهده نمایید.

 

 

تحصیل مهندسی در اسپانیا در مقطع دکترا


تحصیل مهندسی در اسپانیا و هزینه های تحصیل

امکان تحصیل مهندسی در اسپانیا در دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد. در کشور اسپانیا دانشگاه ها و مراکز آموزشی زیادی وجود دارد که تعداد آنها در حدود 70 موسسه می باشد. این موسسات در دو گروه موسسات و دانشگاه های دولتی و خصوصی در این کشور فعالیت می کنند. دانشگاه های دولتی، دانشگاه هایی هستند که زیر نظر دولت اسپانیا بوده و هزینه سالیانه آنها توسط سیاست های مجمع عمومی در کشور اسپانیا تعیین می شود. از این رو هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها ممکن است بسته به منطقه و شهر متفاوت باشد. بسیاری از این دانشگاه های دولتی در کشور اسپانیا، هزینه های تحصیل بسیار پایینی را از دانشجو دریافت می کنند، این هزینه ها براساس واحدهای درسی که دانشجو در هر ترم از تحصیل خود انتخاب می کند تغییر می کند اما به طور کلی که دانشگاه های کشور اسپانیا جزو ارزانترین دانشگاه ها در سطح اروپا شناخته می شوند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های رایگان کشور اسپانیا مستلزم داشتن دانش زبان اسپانیایی است زیرا تحصیل در این دانشگاه ها به زبان اسپانیایی می باشد. اما در مقابل دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارند که تحصیل در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی می باشد اما هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بالاتر است و در زیر هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی را در کشور اسپانیا عنوان کرده تا مقایسه میان آنها داشته باشید:
 • هزینه سالیانه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های رایگان اسپانیا از 750 یورو تا 2100 یورو می باشد.
 • هزینه سالیانه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های رایگان اسپانیا از 900 یورو تا 3100 یورو می باشد.
 • هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در کشور اسپانیا در حدود 18000 یورو می باشد.

تحصیل مهندسی در اسپانیا و هزینه های زندگی

هزینه های زندگی به طور کلی شامل هزینه های خورد و خوراک، پوشاک و مسکن می شود. کشور اسپانیا برای دانشجویان بین المللی کشوری مقرون به صرفه است که هزینه های زندگی در آن نسبتا در میان کشورهای اروپایی پایین است. البته بیشترین این هزینه ها مربوط به هزینه اسکان می باشد که این هزینه نیز براساس شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت خواهد بود. برای مثال در صورتی که شما در شهر والنسیا و یا سویا زندگی می کنید هزینه های ماهیانه شما چیزی در حدود 800 تا 900 یورو در ماه خواهد بود اما این هزینه در شهرهای گرانتر اسپانیا مانند مادرید و بارسلونا مقداری بیشتر بوده و در حدود 1100 تا 1200 یورو در ماه خواهد بود. در زیر شما می توانید میانگینی از هزینه های متداول زندگی را مشاهده نمایید.

 

 

تحصیل مهندسی در اسپانیا و هزینه های زندگی


تحصیل مهندسی در اسپانیا و بورس تحصیلی

در سال های گذشته اغلب کشورهای پیشرفته شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی را آسان تر کرده و شرایط تحصیل با بورس تحصیلی را برای آنها فراهم نمودند. این بورس های تحصیلی در انواع مختلف و شرایط مختلف ارائه می شود. برای مثال چندی از این بورس های تحصیلی توسط دولت اسپانیا ارائه می شود و چندی نیز توسط سازمان های مطالعات برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. در این بین بورس های که داده می شود در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. برای مثال اهدای بورسیه در مقطع لیسانس بسیار کم اتفاق میوفتد اما در مقطع دکترا شرایط ارائه بورس بسیار قوی تر است. در کشور اسپانیا نیز در مقطع دکترا بورس هایی که در زیر عنوان می کنیم ارائه می شود.
 • وزارت آموزش و پروزش حرفه ای اسپانیا
 • فاندیشن کارولینا
 • آژانس همکاری های توسعه بین الملل
 • بانک سانتاندر

تحصیل مهندسی در اسپانیا و مدارک مورد نیاز

قدم اول برای تحصیل مهندسی در اسپانیا داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های اسپانیا است تا از طریق آن پذیرش شما بتوانید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهید. از این رو ما در زیر به بررسی مدارکی که برای دریافت پذیرش نیاز دارید می پرازیم:
 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی
 • ارائه ریز نمرات دوره های تحصیلی پیشین
 • گذرنامه معتبر و کپی آن
 • انگیزه نامه
 • کامل کردن فرم های ثبت نام
در نظر داشته باشید تمام این مدارک باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده و ارسال گردد. شما می توانید این مدارک را به زبان دیگری نیز ارائه دهید اما روند بررسی پرونده شما و دریافت پذیرش برای شما طولانی تر می شود. پس از دریافت پذیرش شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا که ویزای نوع D هست درخواست دهید. برای این منظور شما به مدارک زیر نیاز دارید:
 • گذرنامه معتبر
 • ارائه پذیرش دانشگاه
 • تمکن مالی که معمولا باید برای این منظور در حدود 685 یورو برای هر ماه را در نظر بگیرید
 • فرم درخواست
 • بیمه درمانی
 • اثبات اجاره مسکن یا خوابگاه در اسپانیا
 • پرداخت 60 یورو برای درخواست ویزا
پس از این که مدارک شما بررسی شد در صورتی که با درخواست شما موافقت شد در ابتدا به شما ویزای تحصیلی داده می شود که 3 ماه اعتبار دارد. این ویزا در سفارت اسپانیا به شما داده می شود. پس از آن نیاز است تا شما در کشور اسپانیا با مراجعه به اداره پست محلی و یا اداره دیپلماتیک محلی، ویزای تحصیلی خود را تمدید نمایید.

تحصیل مهندسی در اسپانیا و ویزای همراه

اغلب دانشجویانی که برای تحصیل مهندسی در اسپانیا اقدام می کنند می توانند برای الحاق خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال آنها می شود درخواست دهند. این امکان در صورتی مهیا می شود که شخص ویزای تحصیلی بلند مدت خود را در ابتدا دریافت نماید. در این صورت می تواند برای الحاق خانواده خود درخواست دهد. برای ارسال این درخواست موارد و مدارک زیر مورد نیاز است.
 • گذرنامه دانشجو و کپی آن
 • کپی اجازه اقامت دانشجو
 • کپی گذرنامه تمام اعضای خانواده که قصد الحاق دارند.
 • ارائه سند ازدواج و شناسنامه همسر
 • ارائه شناسنامه فرزندان
 • ثابت نمودن تمکن مالی که نشان دهد دانشجو می تواند هزینه های خانواده خود را پرداخت نماید.

تحصیل مهندسی در اسپانیا و اقامت پس از تحصیل

بسیاری از افرادی که برای تحصیل در کشورهای پیشرفته دنیا درخواست می دهند تمایل دارند پس از تحصیل همچنان در کشور مقصد خود مانده و بتوانند اقامت پس از تحصیل خود را دریافت نمایند. برای این موضوع نیاز است تا شخص شانس هایی را که برای تمدید اقامت آنها ممکن است را در نظر داشته باشند که مهم ترین آنها اشتغال به کار است. زیرا شما می توانید اقامت موقت خود را از طریق تمدید مجدد دوره تحصیلی به دست آورید اما برای به دست آوردن اقامت دائم کشور مقصد نیاز است تا شما حتما وارد بازار کار در آن کشور شوید. در اغلب کشورهای اروپایی در صورتی که شما پس از اتمام تحصیل خود قصد داشته باشید به دنبال کار بگردید همچنان اقامت شما را به مدت محدودی تمدید می کنند. پس از آن در صورتی که شما به کار مشغول شدید و به مدت 5 سال در آن کشور به کار ادامه دهید می توانید برای دریافت اقامت دائم آن کشور درخواست دهید. از این رو یکی از مهم ترین نکاتی که شما دوست عزیز باید به آن توجه نمایید نرخ بیکاری در آن کشور است. در زیر نرخ بیکاری کشور اسپانیا را برای آگاهی شما درج کرده ایم.

 

 

تحصیل مهندسی در اسپانیا و نرخ بیکاری


 


تحصیل مهندسی در اسپانیا و تمامی نکاتی را که ممکن است برای دانشجوی علاقه مند به تحصیل در این کشور اهمیت داشته باشد را بیان داشته ایم. کشور اسپانیا جزو یکی از کشورهایی است که امکانات تحصیلی و کیفیت تحصیل خوبی را به دانشجوها ارائه می دهد و در کنار آن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نیز کاملا مقرون به صرفه است. اما نکته منفی در مورد این کشور نرخ بیکاری آن است. پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید