پناهندگی بلژیک

پناهندگی بلژیک

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص پناهندگی بلژیک در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

پناهندگی کشور بلژیک


پناهندگی بلژیک و مقدمه ای بر آن : پناهندگی بلژیک ، خطرات مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی ، اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی بلژیک ، در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت. باید خاطر نشان کرد که موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدماتی در ارائه مشاوره و سایر مراحل پناهندگی  بلژیک ندارد و نگارش این مقاله صرفا برای آگاهی شما بزرگواران از خطرات روش پناهندگی می باشد
 

پناهندگی بلژیک و شرایط عمومی آن

پناهندگی بلژیک ، روشی بسیار خطرناک و پر ریسک برای مهاجرت به بلژیک به شمار می رود و به طور اکید به متقاضیان پناهندگی بلژیک توصیه می گردد تا حتی المقدور از این روش اجتناب نمایند. کشور بلژیک در غرب قاره زیبای اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می شود. پایتخت آن شهر  بروکسل می باشد و  واحد پول این کشور یورو است. کشور بلژیک یکی از کشورهای مدرن اروپایی است که دارای سطح بالای کیفیت زندگی می باشد و به همین سبب مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است.به طور کلی در سال 2017 در حدود 25 هزار نفر به سمت مرزهای کشور بلژیک برای درخواست پناهندگی روانه شده اند.

 کنوانسیون ژنو :

براساس کنوانسیون ژنو در رابطه به پناه دادن به افراد واجد شرایط است ، فرد پناه جو به این صورت تعریف شده است :
فردی که ترس از مورد آزار و اذیت واقع شدن در کشور خودش را به دلایل مختلف از جمله تعلق به گروه اجتماعی خاص، دارا بودن عقاید سیاسی یا مذهبی، گرایش های  جنسی، عدم امنیت و ... داشته باشند، پناه جو شمرده می شوند و می توانند درخواست پناهنده شدن در  کشورهای عضو این کنوانسیون را داشته باشند  که پناهندگی  بلژیک نیز شامل این قانون می گردد.
کشور بلژیک در مقابل پناه جویان بنابر کنوانسیون ژنو مسئول می باشد اما این در حالی است که فردی که می خواهد پناهندگی بلژیک را اخذ نماید به دولت بلژیک مورد و کیس خود را اثبات نماید و به دولت نشان دهد که در معرض آزار واقعی در کشورش قرار خواهد گرفت.
 
برای مطالعه شرایط پناهندگی اتریش و پناهندگی کانادا بر روی هر یک  از لینک ها کلیک کنید

خطرات پناهندگی بلژیک

پناهندگی بلژیک راه خطرناکی است که به دلیل عدم ایمنی راه ها و عبور به صورت  قاچاقی و غیرقانونی از مسیرهای خطرناک مرزها، باعث شده است که سالانه بسیاری از متقاضیان پناهندگی بلژیک جان خود را در این راه از دست بدهند . شرایط نامناسبی که در کمپ های نگهداری پناهندگان از نظر بهداشتی و نظافتی وجود دارد ، بالا بودن نرخ جرم و جنایت در این مناطق، عدم اجازه ورود و بازگشت به کشور بعد از پناهنده شدن در خارج از کشور و دلتنگی و دیگر آثار مخرب روانی از جمله معایب و سختی های پناهندگی بلژیک به شمار می روند که در شماری از موارد باعث می گردد که شخص به کشور خود باز گردد و یا حتی منجر به خودکشی این افراد به دلیل غیر قابل تحمل بودن این شرایط سخت و دشوار برای آنها می شود.
امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله کشور  بلژیک به دلیل مهاجرت پناهندگان سوری و افغان و افریقایی و انتقال بیماری های مسری همچون سل به کشورشان، شرایط پناهندگی در این کشورها را بسیار سخت کردند و از آنها آزمایشات پزشکی مخصوصی را می گیرند که تا حتی الامکان از شیوع بیماری ها جلوگیری نمایند . همچنین به دلیل اینکه بسیاری از افراد برای اخذ  پناهندگی بلژیک دروغ می گویند، معمولا سختگیری های زیادی در این زمینه اعمال می گردد در نتیجه بهتر آن است که فرد از سایر طرق قانونی و بدون ریسک و خطر اقدام به مهاجرت نماید و از روش های مهاجرتی  همچون تولد، ازدواج، کار، تحصیل و سرمایه گذاری برای اخذ اقامت و تابعیت کشور بلژیک استفاده نمائید.

مراحل پناهندگی بلژیک:

درخواست شخص برای  پناهندگی بلژیک باید در مرز بلژیک یا در زندان نزد رییس زندان و یا در OE (اداره اتباع بیگانه) ظرف مدت 8 روز از زمان رسیدن به خاک کشور بلژیک ثبت گردد . فرد متقاضی باید پرسشنامه ای نزد مامور OE تکمیل کند  که شامل اطلاعات هویتی فرد متقاضی پناهندگی بلژیک و توضیح علت درخواست پناهندگی وی می باشد. پس از تکمیل فرم مربوطه توسط پناهجو مشخصات بیومتریک وی مانند  چهره نگاری و انگشت نگاری وی نیز انجام می شود. این اقدامات به منظور بررسی قانون دوبلین می باشد که آیا شخص متقاضی پناهندگی قبل از بلژیک در کشور دیگری از اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی خود را ارائه نموده  است یا خیر که بر اساس قانون دوبلین  اگر در کشور دیگری درخواست پناهندگی پناهجو ثبت شده باشد ، شخص پناهجو به آن کشور فرستاده می شود و در غیر اینصورت به درخواست وی در کشور بلژیک رسیدگی می شود.رسیدگی به درخواست پناهندگی بلژیک در دفتر CGRS درخواست پناهندگی بلژیک در دفتر کمیسیاری مربوط به پناهندگان  موسوم به CGRS که یک نهاد اداری مستقل برای رسیدگی به امور پناهندگان است ارسال می گردد تا بررسی های لازم جهت مشخص شدن مبنای تقاضای پناهندگی فرد صورت گیرد و درصورتیکه این مرجع تشخیص دهد که شخص مذکور فاقد شرایط لازم است درخواست وی را براس پناهنده شدن در کشور بلژیک رد می نماید.کمیسیون  CGRS باید ظرف مدت 6 ماه از دریافت درخواست پناهندگی در مورد آن تصمیم گیری لازم را اتخاذ  بنماید و در مواردی که شرایط درخواست پناهجو پیچیده و مشکل باشد و یا اینکه تعداد پرونده های پناهجویان در آن زمان زیاد باشد ممکن است این رسیدگی نهایتا تا 9 ماه به طول بیانجامد. چنانچه تصمیم کمیسیون  CGRS مبتنی بر پذیرفته شدن درخواست شخص متقاضی پناهندگی بلژیک باشد، این تصمیم به وی ابلاغ می گردد که ظرف مدت یک ماه پس از اخذ این تصمیم دفتر CGRS گواهی پناهندگی شخص پناهجو را صادر  کرده و به وی اعطا می نماید. پس از آن یک کارت شناسایی الکترونیکی با توجه به مشخصاتی که قبلا طی پرسش نامه تقدیم دفتر CGRS شده بوده است برای شخص پناهجو صادر می شود که مدت اعتبار آن 5 سال و قابل تمدید است. که شخص با استفاده از این کارت می تواند به حمایت های دولت بلژیک دست پیدا کند.
اما چنانچه تصمیم کمیسیون  CGRS مبتنی بر عدم پذیرش شخص متقاضی پناهندگی بلژیک باشد ، این تصمیم و  همچنین دلایل عدم پذیرش فرد پناهجو به وی ابلاغ می گردد تا در صورت آنکه  شخص متقاضی پناهندگی بلژیک به این تصمیم اداره CGRS اعتراض داشته باشد ظرف 15 روز اعتراض خود را تقدیم CCE نماید. این مهلت برای پناهجویانی که در زندان به سر می برند 30 روز است. شخص متقاضی پناهندگی بلژیک باید دلایل خود را در خصوص  اعتراض بطور مشخص اعلام نماید. پس از بررسی مجدد هر تصمیمی در خصوص پناه جو گرفته شود وی باید آن را انجام دهد و در صورت عدم پذیرش مجدد خاک کشور بلژیک را ترک نماید .
 
برای مطالعه شرایط پناهندگی آمریکا و پناهندگی آلمان بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید.

 روش های جایگزین پناهندگی :

روش های اصلی و جایگزین پناهندگی در کشور بلژیک وجود دارد که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد به غیر از روش پناهندگی،
  • مهاجرت از طریق کار 
افراد می توانند به راحتی از طریق کار به بلژیک مهاجرت کنند مورد نیاز خود و مکاتبه با  کارفرمای بلژیکی به راحتی از طریق ویزای کار موفق به اخذ اقامت اروپا و کشور بلژیک  شوند.
  • روش مهاجرت از طریق تحصیل  
یکی دیگر از راه های موجود مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل که فرد با توجه به شرایط و موقعیت خود می تواند با اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کشور مقصد  به اقامت کشور مورد نظر خود  دست پیدا کند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ، مهاجرت از طریق ازدواج با یک تبعه بلژیکی نیز امکان پذیر می باشد 

پناهندگی بلژیک و اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی قرار گرفته شد و سعی بر آن بود تا به تمامی مشکلات موجود و مراحل پیش رو پرداخته شود ، علاوه بر مصائب و مشکلاتی که عنوان گردید که گریبان گیر اشخاص متقاضی  پناهندگی بلژیک می شود ،شخص متقاضی پناهندگی بلژیک به نوعی از تابعیت اصلی خود رو برگردانده و بدون اینکه منفعتی برای کشور مقصد داشته باشد وارد آن می شود بنابراین انتظار نمی رود که در کشور مقصد با او به گرمی و احترام رفتار شود هرچند به محض پذیرش ، وی از تمامی حقوق برخوردار می شود.
لازم به ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه پناهندگی بلژیک ارائه نمی دهد و این مقاله صرفا جهت اطلاع و پاسخگویی به سوالات ذهنی شما عزیزان و آگاهی از خطرات این روش  تدوین گردیده است. شما می توانید درصورت تمایل با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای (ام،آی،ای) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره تخصصی تلفنی رایگان در خصوص راه های قانونی مهاجرت به بلژیک آگاه شوید..

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید