مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در یونان و شرایط مورد نیاز برای اخذ پاسپورت یونان از طریق سرمایه گذاری، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری چیست؟ آیا امکان مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت وجود دارد؟ بهترین راه مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری چیست؟ آیا مجوز اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری، شرط حضور دارد؟ یونان، کشوری با پیشینه تاریخی شگرف و مردمی با فرهنگ غنی است. از آن جایی که خیل عظیمی از جهان گردان، یونان را جهت سفر انتخاب می کنند و صنعت توریسم، صنعتی رو به رشد است، مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است. در این مقاله سعی شده است اساسی ترین نکات مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، به صورت ساده و جامع مورد بحث قرار گیرد. امیدواریم این مقاله که توسط افراد متخصص و مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور نوشته شده است، ابهامات شما را رفع نماید. در صورت نیاز به اطلاعات تمکیلی با  مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمائید.

ملک پور

 مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و شرایط عمومی

یونان از نظر موقعیت جغرافیایی گذرگاهی تاریخی بین آسیا، اروپا و آفریقاست. یونان از شمال با مقدونیه شمالی، از شمال غرب با آلبانی، از شمال شرق به بلغارستان و از شرق با ترکیه همسایه است. سواحل یونان با دریاهای اژه (Aegean Sea)، مدیترانه (Mediterranean Sea)، ایونیا (Ionian Sea) هم مرز است. سیستم سیاسی حاکم بر یونانی جمهوری پارلمانی است. پایتخت این کشور، آتن، یکی از باستانی ترین شهرهای دنیا است. یونان عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است و زبان رسمی آن، یونانی است. جمعیت یونان بالغ بر 10 میلیون نفر است که در مساحتی حدود 132 هزار کیلومتر مربع قرار گرفته است.
آب و هوای یونان به طور کلی مدیترانه ای است؛ زمستان های یونان، معتدل و مرطوب است و تابستان های گرمو خشکی دارد. در تمام نقاط ساحلی از جمله آتن و جزیره کرت، این اقلیم آب و هوایی برقرار است.

ویژگی یونان

دانستن اطلاعات فوق پیش از اقدام برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری لازم و ضروری است. شایان ذکر است که مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، به خودی خود موجب اخذ اقامت نمی شود اما تحت شرایطی می توان با مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، مجوز اقامت را دریافت کرد.
 
برای مطالعه شرایط سرمایه گذاری در پرتغال و سرمایه گذاری در ایتالیا بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و استانداردهاي سرمايه گذاري

قبل از اقدام به مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، می بایست استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار گیرد. از جمله این استانداردها به شاخص مصادره اموال می توان اشاره کرد. این شاخص بین 1 تا 7 تغییر می کند. عدد 1 نشان دهنده امنیت بالای کسب و کار و عدد 7 نشاندهنده امنیت بسیار پایین کسب و کار در یک کشور است. در حال حاضر نرخ مصادره اموال در یونان برابر با 2 می باشد. در نمودار زیر شاخص مصادره اموال یونان از سال 2014 تا 2017 نشان داده شده است.

شاخص مصادر اموال در یونان


مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و شاخص هاي اقتصادي تأثيرگذار

از دیگر موارد مهم قبل از اقدام برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، بررسی شاخص های اقتصادی مهم و تاثیر گذار می باشد. از جمله این شاخص ها می توان به نرخ بيكاري، نرخ ناخالصي داخلي و نرخ ماليات در یونان اشاره کرد. این شاخص ها مهمترین پارامترهای اقتصادی در هر کشوری می باشند. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته می شود:
 • نرخ بيكاري در كشور يونان: از شاخص های مهم اقتصادی، نرخ بیکاری است. در حال حاضر، نرخ بیکاری در یونان، 18 درصد است که رده پنجم در بین تمام کشور های دنیا را دارد که عملکرد بسیار ضعیف دولت یونان در توسعه اشتغال را نشان می دهد.

  نرخ بیکاری در یونان

 • نرخ رشد توليد ناخالص داخلی کشور یونان: نرخ رشد توليد ناخالص داخلی از دیگر شاخص های مهم اقتصادی است که حتما قبل از مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری باید مورد بررسی قرار گیرد. در حال حاضر نرخ رشد تولید ناخالص یونان بالغ بر یک درصد است.

  نرخ رشد تولید ناخالص داخلی یونان

 •  نرخ سرانه تولید ناخالص ملی: نرخ سرانه تولید ناخالص ملی در کشور یونان بالغ بر 18 هزار دلار می باشد.

  نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی یونان

 • نرخ مالیات: از دیگر شاخص های مهم اقتصادی هر کشوری نرخ مالیات آن کشور است.

  نرخ مالیات در یونان

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق خريد ملك (گلدن ويزا)

کسانی قصد مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری را دارند می توانند با خرید املاک یا مستغلات به ارزش حداقل 250 هزار یورو در یونان برای اخذ ویزای طلایی یا گلدن ویزای یونان که در واقع اجازه اقامت 5 ساله یونان است، درخواست دهند. این ویزا شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال می شود. مدت زمان مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری، حدودا 40 روز به طول می انجامد. نداشتن سبقه ارتکاب جرم برای فرد متقاضی این ویزا ضروری است. در صورت خریداری ملک در یونان، امکان راه اندازی کسب و کار در یونان وجود دارد. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش، نوشته شده است و کپی برداری از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.
مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق ثبت شركت
کسانی که قصد مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت را دارند، لازم از انواع شرکت ها از نظر حقوقی اطلاع داشته باشند؛ در ادامه به دو نوع از شرکت ها اشاره می شود:
 •  شركت سهامی با مسئوليت محدود (.A.E): در این نوع شرکت مسئولیتی متوجه سهامداران نیست وهیئت مدیره امور اجرایی شرکت را به عهده دارد. تنها نقش سهام داران در گرفتن تصمیمات مهم و دارای نقش تاثیر گذار است. همچنین انتخاب اعضای هیئت مدیره توسط سهامداران انجام می شود که تعداد آن ها 3 یا بیش از 3 نفر است. برای راه اندازی و ثبت این نوع شرکت حداقل سرمایه 60 هزار یورو و وجود حداقل دو سهامدار الزامی است.
 • شرکت با مسئولیت محدود (.E.P.E): در این نوع شرکت هر شخص بسته به مقدار سهامی که در اختیار دارد، مسئولیت دارد. یک یا چند نفر می توانند، در این شرکت مدیر شوند. برای راه اندازی و ثبت این نوع شرکت حداقل سرمایه 18 هزار یورو و وجود حداقل دو سهامدار الزامی است.
از دیگر موارد شایان ذکر برای ثبت شرکت در یونان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • میزان دقیق سرمایه قبل از ثبت شرکت باید دقیقا مشخص شود و نیمی از آن به صورت نقد در هنگام تاسیس شرکت پرداخت شود.
 • در یونان مالیات 1 درصد از درآمد شرکت است.
 • امکان انتقال آزادانه سهام نیز وجود دارد.
 • مهلت تشکیا هیئت مدیره تا دو ماه بعد از ثبت شرکت است.
 • اتاق بازرگانی و صنعت یونان مسئولیت تایید نام شرکت ها را بر عهده دارد.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق كارآفريني

در صورتی که شخصی غیر اروپایی مایل به مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و فعالیت در زمینه گردشگری باشد، می تواند علاوه بر تحصیل در رشته گردشگری، در این زمینه شروع به کار کنند.
ارائه تمکن مالی برای متقاضيان مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و از طريق كارآفريني، لازم و ضروری است. پس از ارائه این مدارک، فرد توسط دولت به مصاحبه ای دعوت می شود که شرکت در آن برای متقاضیان الزامی است. آژانس های مسافرتی، رستوران ها، هتل ها و تور های گردشگری از جمله موارد ممکن برای کارآفرینی در یونان هستند. این افراد می توانند در شهرهایی که از گردشگران زیادی از آن ها بازدید می کنند، مشغول به کار شوند. وناكي، میکونوس، كفالونيا، سانتورینی، اسكيتوس، رودز، آتن و لس پاروس از جمله این شهر ها می باشند.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق تمكن مالي (FIP)

کسانی که متقاضی مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از روش تمكن مالي (FIP) می باشند، راهی آسان و کم هزینه را به منظور کسب اقامت دائم یونان انتخاب کرده اند. فرد متقاضی می بایست در حساب بانکی خود مبلغ 60 هزار یورو داشته باشد؛ علاوه بر آن درآمد ماهیانه فرد باید حداقل 2000 یورو باشد که اگر همسر فرد هم قصد گرفتن ویزا داشته باشد به این مبلغ 400 یورو و 300 یورو هم به حداقل درامد ثابت فرد، به ازای هریک از فرزندان زیر 21 سال اضافه می شود.
اجاره نامه املاک و مستغلات، سود سپرده بانکی، سود سهام شرکت های بورسی و حقوق بازنشستگی می توانند به عنوان درآمد فرد در نظر گرفته شوند.
از مزایای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق كارآفريني می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا سرمایه گذاری در یونان


مدارك مورد نياز جهت مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طريق تمكن مالي (FIP) شامل موارد زیر است:

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در یونان


مدارک ذکر شده پس از ترجمه می بایست مهر وزارت خارجه و دادگستری را داشته باشند.
 
برای مطالعه شرایط سرمایه گذاری در قبرس و سرمایه گذاری در لیتوانی بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و بررسي اخذ اقامت و تابعيت كشور يونان

با توجه به بحران اقتصادی دهه گذشته یونان و مشکلات و مسائل ناشی از آن که آثارش هنوز بر پیکره اقتصاد کشور یونان مشاهده می شود؛ تقاضا برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری رو به کاهش گذاشته است. با توجه به این که یونان در اتحادیه اروپا و منطقع شنگن عضویت دارد، دارندگان پاسپورت یونان می توانند به تمامی کشور های عضو محدوده شنگن بدون اخذ روادید رفت و آمد داشته باشند. در ابتدای بحران اقتصادی، امکان خرید پاسپورت یونان با پرداخت 95 هزار یورو وجود داشت اما خریدن پاسپورت یونان در حال حاضر امکان پذیر نیست.
فردی که قصد مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری را دارد، پس از 7 الی 8 سال اقامت پیوسته در این کشور جهت اخذ شهروندی یونان می تواند اقدام کند. از شرایط لازم برای دریفت تابعیت، مسلط بودن به زبان یونانی است.
مدارك مورد نياز جهت اخذ اقامت از طريق سرمايه گذاري در يونان عبارتند از:

مدارک مورد نیاز برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان

برای مطالعه شرایط سرمایه گذاری در سنگاپور و سرمایه گذاری در رومانی بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و بررسي مزاياي آن

هر کشوری مزایا و معایبی برای مهاجران دارد. در ادامه به بررسی نکات مثبت مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری پرداخته می شود:
 • امکان تردد در محدوده شنگن برای شهروندان یونان و دارندگان مجوز اقامت در این کشور
 • پایین بودن هزینه سرمایه گذاری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • با توجه به بحران اقتصادی که دامن گیر یونان شده است، ارزش املاک در این کشور دچار نزول شده است؛ بنابراین سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور یونان در حال حاضر یک فرصت طلایی است.
 • یونان به موجب قرار گیری بین آسیا، اروپا و آفریقا دارای موقعیت استراتژیک جغرافیای است.
 • خدمات پزشکی ارئه شده در یونان از سطح بالایی برخوردار است.
 • امنیت اجتماعی در یونان در سطح قابل قبولی است.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و بررسي معايب آن

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری به مانند کشور های دیگر دارای یک سری نکات منفی و مثبت است. در ادامه به نکات منفی و معایب آن اشاره می کنیم:
 • اقتصاد یونان متاثر از بحران اقتصادی به شدت کوچک شده است.
 • بدهی عمومی بانک مرکزی در سطح بالایی قرار دارد.
 • شرایط کاری به شدت سخت مقرراتی
 • ضعیف بودن بانک ها و صنایع یونان
 • بالا بودن سطح فساد اقتصادی
 • تمایل بخش های اقتصادی و صنایع به انحصاری کردن حوزه خود.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و سخن پایانی

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و مراحل آن و شرایط اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در املاک، در این نوشتار به صورت دقیق بررسی شد. از آنجا که مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری به علت افت قیمت املاک ناشی از بحران اقتصادی دهه قبل در توجه و نظر بسیاری از سرمایه گذاران و افراد است، مقاله ای را در مورد مسائل مهم مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری نوشتیم. استاندارد های سرمایه گذاری، شاخص های سرمایه گذاری، شرایط مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری و نکات حقوقی مربوط به آن، از جمله مواردی بود که در این نوشتار مورد بررسی و بحث قرار گرفت. 

در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با مشاور های با تجربه ما در زمینه حقوق بین الملل در مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. علاوه بر این می توانید در قسمت انتهایی مقاله، در بخش دیدگاه ها، نظرها و پرسش های خود را بیان کنید و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید