مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل  

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد. جمعیت آمریکا ۳۲۶ میلیون نفر است که پیشرفته ترین کشور دنیا می باشد. این موضوع سبب شده است علاقمندان زیادی برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنند. اما با توجه به شرایط جدید تحصیل در آمریکا با سختی ها همراه شده ، اما اگر مدارک و شرایط ویزای تحصیلی شما فراهم باشد می توان برای تحصیل در آمریکا اقدام کرد.
 • تحصیل در آمریکا و مهاجرت به آمریکا و شرایط گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟
 • درمورد شرایط تحصیل در آمریکا اطلاعاتی دارید ؟
 • راه ها و قوانین مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل و قوانین تحصیل در آمریکا و راههای مهاجرت به آمریکا کدام است ؟
 • هزینه های تحصیل در آمریکا به چه صورت است ؟
 • با قوانین تحصیل در آمریکا و اقامت تحصیلی آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا و قوانین اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و راه ها و قوانین کمک هزینه های تحصیل در آمریکا و نظام آموزشی کشور آمریکا آشنایی دارید؟
 • شرایط کار ضمن تحصیل در آمریکا و شرایط تحصیل دکترا در آمریکا چگونه است ؟
 • آیا دانشگاه های کشورر آمریکا را برای تحصیل در آمریکا می شناسید ؟
 

تحصیل در مدارس کشور آمریکا

دانش آموزان کشور برای تحصیل در آمریکا ملزم به گذراندن مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه برای مدت زمان ۶ سال در هر مقطع می باشند که در نهایت منجر به اخذ دیپلم ۱۲ ساله می شود. کودکان از ۶ سالگی وارد مقطع دبستان می شوند و بعد از آن وارد مقطع دوم یا به اصطلاح secodary school می شوند. این مقطع دوم خود به دو بخش middle school و  high school تقسیم شده که در نهایت به دیپلم می رسد. پس از دوران دبیرستان، دانش آموزان متقاضی تحصیل در کشور آمریکا وارد کالج یا دانشگاه می شوند که تحت عنوان education higher  یا تحصیلات عالیه شناخته می شود.
شروع سال تحصیلی در کشور آمریکا در ماه های آگوست یا سپتامبر است که تا ماه جون یا می ادامه دارد. هر سال تحصیل در کشور آمریکا به 2 ترم یا 3 ترم تقسیم می شود که سال های ۲ ترمه با عنوان semesters و سال های ۳ ترمه با عنوان trimester  شناخته می شود. در برخی مدارس با احتساب ترم تابستانه سال تحصیلی ۴ ترمه می شود.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی (Undergraduate)

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی  ۴ سال است. در این مقطع افراد دروس پیش نیاز مانند ادبیات، علوم، علوم اجتماعی، هنر، تاریخ و …. را گذرانده و خود را برای تحصیل در آمریکا در یک رشته خاص آماده می کنند. در این مقطع رشته های مختلف به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می شود.

تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد  (postgraduate)

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل در آمریکا در رشته ی خود می توانند وارد این مقطع شوند. برای تحصیل در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی الزامی است. مدت زمان تعیین شده برای این دوره ۲ سال می باشد اما در برخی از رشته ها مانند رشته روزنامه نگاری این زمان به یکسال کاهش می یابد
برای آنکه بتوانید تحصیل در کشور آمریکا داشته باشید و برای یک رشته ی خاص از دانشگاه مورد نظر خود  پذیرش بگیرید باید در آزمون های خاصی مانند آزمون GRE یا GMAT برای رشته های مهندسی و مدیریت و کسب و کار، آزمون LSAT برای رشته ی حقوق یا آزمونMCAT   برای رشته ی پزشکی شرکت کنید. دانشجویان متقاضی تحصیل در آمریکا در پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد مانند بسیاری از کشورها ملزم به ارائه ی پایان نامه هستند.

تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا

فارغ التحصیلان دوره ی کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل در آمریکا در رشته ی خود می توانند وارد مقطع دکترا شوند. برای تحصیل در آمریکا در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی ارشد الزامی است. مدت زمان تعیین شده برای این دوره ۳ سال یا بیشتر از آن می باشد که این زمان بسته به رشته و فرد متفاوت است. مدت تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین المللی در این مقطع طولانی تر است و ممکن است ۴ یا ۵ سال زمان ببرد. در دو سال اول تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا دانشجویان موظف هستند تا در کلاس ها و سمینارهای تشکیل شده در دانشگاه به طور موثر شرکت نموده و فعالیت داشته باشند و در سال های تحصیل در آمریکا به تحقیق و جمع آوری اطلاعات در زمینه ی تز یا پایان نامه خود مشغول باشند.
اقامت بعد از تحصیل در آمریکا و اشتغال به کار نیمه وقت و کارهای اصطلاحا پایه  که ارتباطی به تخصص شخص ندارد و به راحتی بوسیله هر تبعه آمریکایی می تواند انجام پذیرد نمی تواند موجب رسیدن متقاضی به گرین کارت و اقامت دائم شود بلکه کارتمام وقتی که در حیطه تخصص متقاضی باشد و به نوعی شخص بواسطه شغلش عضو مثبت در جامعه به حساب آید می تواند موجبات اخذ گرین کارت را فراهم کند.

بورس های تحصیلی دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی

 • برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت (Fulbright Foreign Student Program ) :شاید محبوب ترین بورسیه برای دانشجویان بین المللی باشد که برای کمک هزینه تحصیلی امریکا فولبرایت به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ،هزینه کمک تحصیلی ارائه می دهد که برای حرفه های جدید و هنرمندانی که تمایل به تحصیل در امریکا برای یک سال یا بیشتر را دارند.
 • برنامه کمک هزینه تحصیلی هوبرت هامفری(Hubert Humphrey Fellowship Program) : برنامه ای است برای بورس تحصیلی امریکا بدون مدرک برای متخصصان با تجربه ای بین المللی که مایل به انجام ۱۰ ماه از مطالعات علمی آکادمیک در ایالات متحده هستند. اگر چه کمک هزینه را بر عهده می گیرد اما مدرک را ساپورت نمی کند.
 

بورس های تحصیلی غیر دولتی امریکا برای دانشجویان بین المللی

 • Abbey Road Summer Scholarships : ارائه کمک هزینه تحصیلی آمریکا به ارزش ۱۰۰۰ دلار برای دانشجویان زبان، هنر و همچنین ۵۰۰ دلار امریکا برای کمک هزینه غنی سازی تابستان (summer enrichment) در موسسات امریکا.
 • The Next Gen Scholarship Fund (صندوق بورس تحصیلی امریکا): کمک هزینه تحصیلی در امریکا برای افراد غیر مقیم و دانشجویان بین المللی، در این برنامه باید حداقل معدل شما ۳٫۰ باشد و در یک دانشگاه معتبر واشنکتن دی سی، مریلند و یا ویرجینیا به ارزش ۱۰۰۰ دلار امریکا ثبت نام کرد.
 • Tortuga Backpacks Study Abroad Scholarship (عضویت در پکیج تحصیلی خارج از کشور با بورس تحصیلی ) : این بورسیه دو بار در سال اهدا می شود به دانشجویان بین المللی پرشوری که تمایل به تحصیل در آمریکا به ارزش ۱۰۰۰ دلار، را دارند.
 • David P. Shapiro Annual Leukaemia Scholarships(بورسیه سالیانه دیوید پ. برای دانشجویان مبتلا به سرطان خون) : دو بورسیه سالیانه به ارزش ۱۰۰۰ دلار امریکا به دانشجویان فعلی یا کسانی که در آینده در امریکا عضو و مبتلا به سرطان خون هستند.

بورسیه امریکا برای دانشجویان آسیایی

شرق و غرب مرکز بورسیه های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی : بورس های تحصیلی برای تحصیل در امریکا در منتخب چند نهاد است که هدف آن جذب دانشجویان بین المللی از منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.
کمسیون دولتی ابتکار اجرا شده توسط ژاپن در امریکا : کمسیون ارائه می دهد برای کمک مالی به دانشجویان ژاپنی که قصد تحصیل در امریکا را دارند و بالعکس .

بورسیه امریکا برای دانشجویان زن

 • AAUW International Fellowships(فرصتهای تحصیلی AAUW ) :فرصت های تحصیلی که توسط انجمن زنان امریکایی در دانشگاه ارائه می شود برای دانشجویان خانمی که قصد تحصیل در امریکا را دارند.
 • MIT-Zaragoza Women in Logistics and SCM Scholarship : کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان زن در هر سن، نژاد و یا ملیت برای تحصیل در مرکز سارا گو بالجستیک در MIT است.

بورسیه امریکا برای دانشجویان فارغ التحصیل

 • Rotary Peace Fellowships (فرصت های تحصیلی روتاری صلح): بورسیه تحصیلی امریکا اهدا به دانشجویان مقطع کارشناسی است که مشغول به تحصیل در یکی از مراکز صلح روتاری هستند (برای مثال در دانشگاه دوک و یا دانشگاه کارولینای شمالی در چلیل هیل)

بورسیه امریکا برای دانشجویان از کشورهای در حال توسعه

 • بنیاد Aga Khan برای بورسیه تحصیلی بین المللی : بورس های تحصیلی امریکا برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد که در هر نقطه از کشور افریقا هستند.
 • بورسه ماندلا واشینگتن ( Mandela Washington Fellowship) : بورس های تحصیلی امریکا برای دانشجویان افریقایی بین سنین ۲۵ تا ۳۵ از کشور های جنوبی  افریقا که تمایل به تحصیل در امریکا برای بدست آوردن مهارت های رهبری و کسب و کار را دارند.
 • بورسیه امریکا بنیاد مستر کارد(Master Card Faundation ): برای دانشجویا افریقایی برای تحصیل در امریکا و افریقا است. برای کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان از مناطق در حال توسعه می باشد.

شرایط اصلی اخذ بورسیه در کشور آمریکا

داشتن مدرک زبان معتبر، داشتن ایلتس ۷ به بالا، داشتن ایده های علمی و تحقیقاتی، اخذ مدرک GREوGMAT، معرفی نامه از استاد
مدارک تحصیلی و ارائه اخرین مدرک تحصیلی با  ذکر دانشگاه و معدل، مقالات علمی و پژوهش در سطح بالا و مقالات منتشر شده در ژورنال های داخلی و خارجی، داشتن اختراع و شرکت در همایش های برجسته، رزومه کاری و تحقیقاتی

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی و بورسیه تحصیلی دوره های لیسانس

دانشجویان مقطع لیسانس می توانند در صورت تحصیل تمام وقت برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی با توجه به معدل دوره دیپلم و عملکرد دوره دانشگاه اقدام نمایند. میزان کمک هزینه همچنین بستگی به نوع نیاز و درخواست دانشجو دارد. در هنگام پذیرش به دانشجویان با معدل بالا و مدرک زبان با نمره کافی بورسیهتعلق خواهد گرفت. در بسیاری از دانشگاه ها دانشجویان می توانند بعد از ترم اول و یا دوم و پس از مشخص شدن معدل برای دریافت بورسیه بیشتر وسایر کمک هزینه های تحصیلی اقدام نمایند. در واقع اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی بستگی به معدل و سطح علمی دانشجو دارد و شامل همه افراد نمی شود.
برخی از دانشگاه های آمریکا در صورتی که متقاضی دارای شرایط عالی برای پذیرش باشد در همان ابتدای صدور پذیرش به دانشجو بورسیه می دهند. همانطور که مشاهده فرمودید در صورتی که نتوانستید از کشور خود برای بورسیه در دانشگاه های آمریکا اقدام نمایید می توانید با ورود به کشور و اخذ نمره های بالا و رضایت دانشگاه برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایید.

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی و بورسیه برای دوره های فوق لیسانس یا دکتری

نحوه اخذکمک هزینه برای دوره های فوق لیسانس و دکتری در کشور آمریکا در دانشگاه ها کاملا متفاوت بوده و بستگی به رشته، دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی دارد. با این حال معمولا کمک هزینه های تحصیلی به صورت زیر به دانشجویان پرداخت می گردد: دانشجویان قبل از پذیرش اصلی باید این موضوع را اعلام نمایند خواهان اخذ بورسیه از دانشگاه می باشند. دانشگاه بر اساس معدل، نوع دانشگاه، سطح زبان و بسیاری مسائل دیگر میزان بورس را برای دانشجو تعیین می کند.
البته در برخی از دانشگاه ها یا بعضی رشته ها، اساتید دارای بودجه های تحقیقاتی برای پروژه های خود هستند و باید بخشی از این بودجه را به دانشجویان خود پرداخت نمایند. دانشجو می تواند از ایران با هماهنگی با استاد به راحتی این کار را انجام دهد اما یکی از بهترین راه ها و موثرترین راه ها که دانشجو از ایران با مشکل مواجه نشود ورود به کشور از راه تحصیلی و اخذ بورسیه در کشور می باشد. در واقع افراد می توانند از طریق ورود به کشور و آشنا شدن با استاد راهنما و هماهنگی با این افراد از این بورس استفاده نمایند.
برخی جزئیات که معمولا در اخذ بورسیه تحصیلی خواسته می شوند عبارتند از:
 • کل درآمد شخصی سالانه
 • کل درآمد سالانه ی والدین
 • میانگین هزینه های سالانه ی زندگی
 • جزئیاتی درمورد سرمایه های خود و والدین
 • منابع تأمین هزینه های تحصیل؛ غیر از فاند از طرف دانشگاه

قوانین کار دانشجویی در ایالات متحده امریکا با  ویزای F1

اکثر دانشجویان خارجی که در ایالات متحده امریکا مشغول به تحصیل هستند از طریق ویزای F1  تحصیل میکنند که شرایط کار دانشجویی طبق این ویزا شرایطی خاص وبسیار پیچیده دارد. دانشجویان خارجی که با ویزای تحصیلی F1  وارد کشور آمریکا شوند نمیتوانند در سال اول تحصیلشان به کار دانشجویی مشغول شوند اما ممکن است بتوانند در دانشگاه محل تحصیل خود به کار مشغول شوند. 

شرایط کار ضمن تحصیل در آمریکا


مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از امریکا

در ابتدای امر شما می بایست دانشگاه و یا کالج مورد نظر خود را انتخاب نمایید .
سپس می بایست فرم پذیرش اولیه APLICATONS خود را تکمیل نمایید . ( برای دانشجویان بین المللی می بایست فرم اطلاعاتی خود را نیز تکمیل نمایند . )
شما می توانید با استفاده از سایت www.studyusa.com    تبلیغات بروز دانشگاه و کالج ها را مشاهده نمایید و فرم پذیرش دانشگاه های آن را کسب نمایید .
در صورتی که شما برای مقطع کارشناسی ارشد قصد پذیرش دانشگاه را دارید . باید مدرک کارشناسی شما در ابتدا مورد تأیید دانشگاه مربوطه و دولت امریکا باشد . و سپس اقدام به پذیرش اصلی نمایید . در مقطع فوق لیسانس چون دارای سطح علمی بالاتری می باشد ، در این مقطع بهتر است که در خواست خود را مستقیما به بخش مربوطه ارسال نمایید . شما برای آن که در این مقطع تحصیلی پذیرش شوید باید در سطح علمی بالایی باشید تا این مهم برای شما امکان پذیر شود . شما برای ارسال در خواست خود باید به یکی از بخش های دفتر پذیرش مقطع فوق لیسانس و رئیس بخش ارسال نمایید .
 

ارسال فرم پذیرش و APPLY

در کشور امریکا برای مهاجرت تحصیلی کالج ها و دانشگاه ها در ابتدا نمرات و فعالیت های تحصیلی فرد از جمله آزمون ها TOFEL  ، SAT  و ACT مورد بررسی قرار گیرد . و اگر فرد نیاز به شرکت در آزمون های GRE . GMAT داشته باشند باید در لیست مدارک ارائه نمایید . در قسمت پذیرش دانشگاه یا کالج شما اطلاعاتی در زمینه برنامه های دانشگاهی شما و فرم ارسال مدارک برای شما تنظیم و ارسال خواهد شد . ( شما می توانید فرم پذیرش رایگان الکترونیکی را از سایت کالج مربوطه و یا به صورت دستی از مراکز مشاوره دریافت نمایید . )
فرم پذیرش در دانشگاه ها یا کالج ها در حدود ۳۵ $ الی ۱۰۰ $ امریکا می باشد . این پول بابت درخواست پذیرش شما می باشد و غیر قابل استرداد خواهد بود . ( حتی اگر پذیرش شما مور قبول نباشد ) در صورتی که فرم پذیرش اینترنتی را پر نموده اید و  ارسال کرده اید . حتما مطمئن شوید تا فرم در خواست پذیرش شما حتما به  دست مسئول مربوطه رسیده باشد .

ثبت نام برای پذیرش در آزمون

برای ثبت نام دانشگاه های کشور امریکا می بایست در آزمون های خاص مقاطع از جمله : GMAT ، GRE ،  ACT ، LSAT ، SAT و … شرکت نموده و پس از ارزیابی و کسب نمره قبولی امکان پذیرش در دانشگاه ها را خواهید داشت . علاوه بر آزمون هاز ارزیابی سطح علمی تخصصی باید دانشجویان بین المللی نمره زبان معتبر برای شروع کورس تحصیلی را  به دست آورند . این آزمون ها در بسیاری از مراکز در سطح جهان برگزار می شود به نحوی که سطح آزمون ها و سوالات به صورت یکسان خواهد بود و شرایط آزمون به صورت برابر خواهد بود . پس از کسب نمرات و موفقیت در آزمون های فوق باید مدارک تحصیلی و علمی خود را به همراه نمرات آزمون های مربوطه به انضمام رزومه خود به دفتر پذیرش دانشگاه مربوطه ارسال نمایید تا بر اساس استاندارد های دانشگاه ارزیابی نهایی صورت پذیرد .

نوشتن یک رزومه و انگیزه نامه  عالی برای پذیرش امریکا

شما برای آن که پذیرش خود را در دانشگاه قطعی نمایید نیاز به نوشتن یک رزومه و انگیزه نامه  عالی وکامل به دانشگاه و رشته تحصیلی دارید. چگونه sop دانشگاه امریکا را بنویسیم ؟
 • مرحله اول :فکر کنید به یک موضوع بسیار بزرگ و این باید به شکلی باشد که منحصرا برای خودتان باشد . در انگیزه نامه خود تمام اهداف از انتخابتان را نمایش دهید . و باید طوری از خود بگویید که خود را کاملا از متقاضیان دیگر متمایز نمایید . از چیزی بگویید که در نمرات و فعالیت های تحصیلی شما نمایش داده نشده است . لیست دروس که در آن ها مهارت دارید را ارائه نمایید . چه دوست دارید ؟ چه کار کرده اید ؟ اهداف شما برای آینده چه خواهد بود ؟
 • مرحله دوم : شما نیازی نیست خیلی سریع برای خود رزومه و انگیزه نامه بنویسید . شما این کار را با صبوری انجام دهید . توجه بسیار زیادی در مقدمه داشته باشید . انگیزه نامه را بیان ایده های خود به صورت دقیق و منظم بیان نمایید . شما نیازی به بیان کلمات پیجیده و سنگین و ممتنع نخواهید داشت . از بیانتان برای اثبات خودتان استفاده نمایید نه برای اثبات هوشمندیتان .
 • مرحله سوم : زمان بدهید و درخواست کمک کنید. شما اگر کار دیگری دارید تا زمان اتمام کار تکمیل رزومه یا انگیزه نامه خود آن را تعطیل نمایید. این یک دیدگاه تازه برای شما خواهد بود. این کار باعث می شود تا نکاتی که از چشمان شما باز مانده است نیز بررسی شود و این غفلت را بپوشانید.
درخواست هایی که اغلب  انگیزه نامه ها باید داشته باشند:
 • اطلاعات شخصی
 • فعالیت ها
 • طرح های آموزشی
 • رزومه 
 • توصییه نامه ها

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

 هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا نسبت به ایالت و شهر انتخابی همچنین رشته مورد نظر شخص و مقطع تحصیلی وی کاملا متفاوت می باشد. آمریکا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مختلفی ارائه می دهد و به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بالا است اگر دانشجو در خارج از آمریکا تحصیل و زندگی می کند نیاز به یک طرح و برنامه ریزی کامل در مورد چگونگی پوشش هزینه های موجود در آمریکا دارد.

 • اسکان در دانشگاه و یا اجاره آپارتمان در خارج از دانشگاه؛
 • انتخاب برنامه غذایی، خرید مواد غذایی شخصی و یا غذا خوردن؛
 • سفر با حمل و نقل عمومی و یا با ماشین؛
 • مقدار هزینه برای سرگرمی و تفریحات؛

ارتقا توانایی ها به طور مداوم و تقویت دانش زبان از مهمترین نکات کلیدی در به دست آوردن فرصت های مناسب شغلی یعد از اتمام تحصیلات در آمریکا است. همواره تکیه بر دانش و تجارب متخصصان امور حقوقی می تواند پیش نیازهای ساختن آینده ای روشن تر را آسان کند. موسسه حقوقی ملک پور معتبر ترین موسسه ی خاور میانه با بکارگیری فنون و تجربه و دانش در عرصه بین المللی منبعی مطمئن جهت اخذ راهنما یی و دست یابی به تصمیمی صحیح می باشد.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید