ویزای کاری در آلمان

ویزای کاری در آلمان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص ویزای کاری در آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

ویزای کاری در آلمان

کار در آلمان و ویزاهای کاری آلمان در این نوشته مورد مطالعه و تحلیل و بررسی قرار می گیرد. کار در آلمان برای خارجیان و حتی بسیاری از افراد ایرانی، شرایط کاری جالبی دارد. کارفرمایان آلمانی بالاترین میزان حقوق و عالی ترین مزایا و امنیت شغلی را ارائه می کنند. در برخی از صنایع ساعت کار در هفته 35  ساعت است. نرخ بیکاری در آلمان ۳/۴ درصد است. یعنی افراد بیکار در این کشور بسیار کم هستند و وضعیت اقتصادی آلمان هم در اروپا بسیار خوب است.
درحال حاضر آلمان بازار کار خیلی خوبی بخصوص برای مهندسان دارد و خدماتی که برای کار ارائه می کند از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است.
کار در آلمان برای ایرانیان و سایر خارجی ها دارای شرایط خاصی است و انواعی از ویزاهای کار را دارد که هرکدام ملزومات خود را دارا است.
کار در آلمان برای ایرانیان و سایر افراد یک مزیت خیلی مهم دارد و آن این است که کار در آلمان می تواند پلی برای دریافت اقامت و در نهایت دریافت کارت شهروندی آلمان شود که شرایطی دارد اما  مهاجرت به آلمان از طریق کار یکی از راه های خوب و پرطرفدار می باشد.

ویزای کار در آلمان


کار در آلمان و معرفی کشور آلمان برای ایرانیان

از جمله نکات مهم در رابطه با کشور آلمان می توان موارد زیر را نام برد:
 • آلمان کشوری از حوزه اتحادیه اروپا عضو شنگن می باشد.
 • اتحادیه اروپا ۲۸ کشور اروپایی را شامل می شود.
 • واحد پول آن یورو € است.
اقتصاد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا بصورت یکپارچه درآمد و قوانین کار در کشورهای این اتحادیه هم تقریبأ مشابه شده است.
این کشورها همچنین در اعطای اجازه اقامت و تابعیت اکثرأ مشابه عمل می کنند.
همسایگان این کشور از قسمت شمالی دانمارک، از غرب بلژیک و هلند و در جنوب لوکزامبورگ، سویس اتریش و فرانسه می باشد و در شرق لهستان و جمهوری چک قرار دارد.
دریای شمال و دریای بالتیک راه های ارتباطی آلمان با آب های آزاد هستند. جمعیت آلمان حدود ۸۲ میلیون نفر و پرجمعیت ترین کشور اروپا است. آلمان بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت بزرگ صنعتی جهان است.
آلمان بشدت در داشتن نیروی کار با کمبود و پیری نیروی انسانی روبرو است.

کار در آلمان و انواع ویزاهای کاری

برای ورود به کشور آلمان و کار در این کشور نیاز به اخذ ویزای کار دارید. انواع مختلف ویزاهای کار در آلمان وجود دارد، انواع ویزاهایی که خارجی ها می توانند به وسیله آن به کار در آلمان بپردازند که شامل موارد زیر می باشد.
 • ویزای جستجوی کار
 • ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی
 • ویزای کار از طریق بلو کارت آلمان

کار در آلمان و مهاجرت کاری به آلمان

شرایط کار در آلمان برای افراد مقیم مناطق مختلف دنیا متفاوت می باشد. با توجه به ملیت افراد شرایط کار برای دسته بندی ارائه شده در لیست زیر متفاوت می باشد:
 • فرد عضو اتحادیه اروپا EU باشد.
 • فرد عضو مناطق اقتصادی اروپا سویس EEA باشد.
 • یا از شهروندان کشورهای ثالث باشد.
از آنجایی که این مقاله برای ایرانیان نوشته شده است، مطلب مورد بحث ما شهروندان کشورهای ثالث می باشد. بنابراین در ادامه به شرایط کار در آلمان برای کشورهای ثالث از جمله ایرانیان می پردازیم و شرایط سایر کشور ها را بررسی نمی کنیم. با ادامه مقاله همراه شوید و از شرایط کار در آلمان برای ایرانیان آگاه شوید.

کار در آلمان و ویزای نیروی کار یا  Skilled Worker

در این روش ابتدا شما نیاز به پیدا کردن کارفرما در کشور آلمان دارید. به این طریق که کارفرمای شما ابتدا باید شغل مورد نظر را ۳ ماه در کشور آلمان و پس از آن ۳ ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند اگر شخصی از داخل کشور آلمان و یا داخل اتحادیه اروپا تمایل به تصاحب این موقعیت شغلی نداشت سپس کارفرما می تواند درخواست دعوت به کار از شما در ایران بنماید. راه دیگر در این روش این است که کارفرما به شخصه و یا توسط وکیل به اداره کار مراجعه کند و این اداره را قانع نماید که نیروی کار مورد نظر او در کشور آلمان یافت نمی شود و کارفرما می بایست این نیروی کار را از ایران استخدام نماید.

کار در آلمان و کارت آبی یا Blue Card

 BLUE CARD کشور آلمان یک نوع ویزای کار می باشد که قابل تمدید در کشور آلمان است و این امکان را دارد که اقامت موقت کشور آلمان را به اقامت دایم تبدیل کند. در اول اوت سال ۲۰۱۲ سیستم کارت آبی اتحادیه اروپا در کشور آلمان آغاز شد و اگر فردی که ویزای جستجوی کار ۶ ماهه ی کشور آلمان را دریافت  کند بتواند در کشور آلمان کاری متناسب را پیدا نماید ویزای فرد به مدت۶ ماه دیگر هم تمدید خواهد شد و پس از آن فرد می تواند blue card کشور آلمان را هم دریافت نماید. اتحادیه ی اروپا برای حداکثر ۴ سال blue card  صادر خواهد کرد و یا برای یک دوره ی کوتاه برای قرارداد کار کوتاه صادر خواهد شد. فرد متقاضی باید فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر باشد که مدرک این دانشگاه مورد تایید کشور آلمان واقع شود.
فرد متقاضی باید یک قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود در کشور آلمان را داشته باشد. فرد بدون پیشنهاد کار نمی تواند BLUE CARD کشور آلمان را دریافت نماید. حقوق دریافتی فرد متقاضی که با یک شرکت آلمانی قرارداد کار دارد باید حداقل سالی ۴۵۰۰۰ یورو باشد و اگر فرد فارغ التحصیل یکی از رشته هایی باشد که کشور آلمان به آن نیازمند است مثل ریاضیات، علوم پایه، IT، مهندسی، پزشکی و… حقوق دریافتی چنین اشخاصی می تواند سالی ۳۵۰۰۰ یورو باشد. شخصی که BLUE CARD کشور آلمان را دریافت می کند می تواند خانواده خود را همراه ببرد و آنها هم اجازه کار و زندگی را در آلمان خواهند داشت اما مدت اقامت و کار در کشور آلمان بستگی به اعتبار BLUE CARD دارد.
شخصی که BLUE CARD کشور آلمان را دارد و مدرک زبان آلمانی تا سطح B1 را هم دارد خیلی راحت تر و سریع تر می تواند اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کند. حتی ممکن است فرد پس از گذشت ۳ ماه اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نماید و پس از گذشت ۳ سال از اقامت دایم فرد می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت کشور آلمان اقدام نماید اما نکته مهمی که وجود دارد این است که افرادی که اقامت دایم کشور آلمان را دریافت کرده اند نباید بیشتر از ۶ ماه در خارج از کشور آلمان زندگی نمایند. در غیر این صورت اقامت دایم خود را از دست خواهند داد.

کار در آلمان و ویزای جست و جوی کار یا Job Seeker

در تعداد کمی از کشورها از جمله آلمان این امکان وجود دارد که اشخاص تحت ویزای (جست و جوی کار)  آربایت زوخه وارد خاک آلمان شده و طی مدت ۶ ماه شغل بیابند. واضح است که از مستلزمات برقراری ارتباط و رفع حداقل حوائج آشنایی به زبان مشترک می باشد. برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان باید حداقل مدرک زبان آلمانی B1 داشت. نیاز به تکلم و برقراری ارتباط امری اجتناب ناپذیر است و در هر نوع اقدامی جهت مهاجرت ارائه ی مدرکی مبنی بر دانستن زبان کشور مورد نظر یا حداقل قدرت بر تکلم حتی به زبان مورد وثوق دولت ها مورد نیاز است. همچنین برای اخذ این ویزا حداقل باید مدرک لیسانس داشته باشید.
دقت کنید ویزای جستجوی کار در آلمان یک ویزای شش ماهه است و شخص می باید در مدت شش ماه قرارداد کاری خود را منعقد کند. شخص می بایست در ابتدا به صورت انفرادی وارد کشور آلمان شده و به جستجوی کار بپردازد. چنانچه شخص بتواند در این مدت شش ماه قرارداد کاری منعقد نماید می تواند همسر و فرزندان خود را نیز به کشور آلمان بیاورد. منظور از قرارداد کاری قراردادی با حداقل یک سال اعتبار می باشد. گفتنی است که این شغل می بایست مرتبط با تحصیلات و سابقه ی کاری فرد متقاضی باشد.
پس از اینکه فرد متقاضی قرارداد خود را منعقد کرد، ابتدا به او یک کارت اقامت یک ساله و برای دومین بار نیز یک اقامت یک ساله و پس از آن یک اقامت سه ساله به فرد تعلق می گیرد و بعد از طی شدن این پنج سال شخص می تواند درخواست اقامت دائم آلمان نماید. درصورتی که شخص با یافتن شغلی دستمزدی بیش از متوسط حقوق در آلمان دریافت کند یعنی معادل ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو بعد از یکسال موفق به در یافت blue card  خواهد شد.
کار در آلمان برای ایرانیان و کاریابی در آلمان از جمله تخصص های ما می باشد که در صورت تمایل می توانید با دفاتر وین ما تماس مستقیم داشته و از امکان مشاوره ای حرفه ای و رایگان جهت دریافت اطلاعات در این زمینه بهره مند گردید .

کار در آلمان و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار

 • پرنمودن فرم تقاضا
 • 2  قطعه عکس ۶*۴
 • کپی صفحات ۲ و ۳ پاسپورت
 • شناسنامه متقاضی به همراه کپی
 • بیمه نامه
 • ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و یا آلمانی
 • مدارک تحصیلی و ترجمه انگلیسی یا آلمانی
 • سوابق کار
 • رزومه کامل
 • پرینت موجودی حساب
 • مدرک زبان B1 آلمانی

ارزشیابی مدرک تحصیلی شما جهت کار در آلمان

بعد از موفقیت در مصاحبه ها، مدرک تحصیلی فرد در آخرین مرحله ارزشیابی می شود. فرد باید قرارداد کاری خود را  به همراه سایر مدارک تحویل سفارت دهد. مدت زمان صدور ویزای موقت کاری بین ۶ تا ۸ هفته زمان خواهد برد.
در این مدت مدارک فرد جهت بررسی به آلمان ارسال خواهد شد. این بررسی شامل مدرک تحصیلی در آلمان، سابقه سفر بین المللی، اعتبار کارفرمایی که از شما دعوت به کار کرده است ، می باشد.
بعد از موفقیت آمیز بودن نتیجه سفارت، تلفنی با فرد تماس گرفته خواهد شد و اطلاع می دهند که روز مشخصی جهت دریافت ویزا به سفارت مراجعه کند. ویزای صادر شده 3 ماه اعتبار دارد و حکم ورود شما به آلمان است بعد از ورود به آلمان درخواست بلو کارت را باید به اداره اتباع خارجه Ausländerbehörde شهر محل اقامت خود ارائه کرد.

مشاغل مورد نیاز در آلمان در موسسات کاریابی در آلمان

انواع مشاغل مخصوص نیروهای ماهر و متخصص و افراد حرفه ای در آلمان عبارتند از مهندسین  متخصص مکانیک، خودروسازی، برق، ساخت و ساز، دانشمندان، ریاضیدانان، مهندسین فناوری اطلاعات، پزشکان بیمارستان، متخصصین رشته های فنی. با توجه به اینکه جمعیت افراد مسن آلمان در حال افزایش می باشد، مشاغل درمانی و پرستاری نیز در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه است.
لیستی از مؤسسات کاریابی در کشور آلمان عبارتند از:
 • TmL-professional Sp.zo.o.
 • Az Futuro – Trabajar en Alemania
 • Contacts & Management
 • Proco Global Frankfurt
 • Accenture Germany
 • TTA Personal GmbH
 • Hays
 • English Language Jobs
 • FOR Offshore
 • Spouse Career Centre

در صورت داشتن هر گونه سوال در ارتباط با مهاجرت به آلمان و مؤسسات کاریابی آلمان، راه های کاریابی در کشور آلمان، راه های اخذ ویزای کاری آلمان، شرایط کار در کشور آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق تخصص و مهارت، مشاغل مورد نیاز کشور آلمان، وبسایت ها و موسسات کاریابی در آلمان کاریابی کشور آلمان و مهاجرت کاری به آلمان و شرایط کار در آلمان و شرایط ویزای جستجوی کاری آلمان و در نهایت دریافت اقامت آلمان با تماس مستقیم با مؤسسات حقوقی معتبر از مشاوره ی تخصصی وکلای حقوقی و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش بهره مند شوید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید