مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و برای آموزش ارزش خاصی قائل است.  تحصیل در آلمان و راه های مهاجرت به آلمان 2019  اخذ اقامت آلمان در هنگام گرفتن وکیل مهاجرت و شرایط تحصیل در آلمان و قوانین اقامت پس از تحصیل در آلمان، همچنین اقدامات لازم جهت تحصیل در آلمان و هزینه های تحصیل در آلمان در این مطلب موردبحث است. مدارک لازم جهت تحصیل در آلمان و قوانین اخذ ویزای تحصیلی آلمان جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان گفته خواهد شد. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش در رابطه با قوانین تحصیل در آلمان مقاله ای را به نگارش درآورده که شما عزیزانی که در رابطه با چگونگی تحصیل در دانشگاههای آلمان و یا شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آلمان اطلاعات مفید و دقیقی نیاز دارید با مشاورین و حقوقدانان این موسسه به صورت تلفنی در خصوص تحصیل در آلمان و یا شرایط بورسیه تحصیلی آلمان مشاوره رایگان دریافت نمایید.
آلمان جز پیشرفته ترین و صنعتی ترین کشور اروپا با پایین ترین نرخ بیکاری است. شهروندان آلمانی از تمامی امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار هستند. دانشگاه های آلمان جزء دانشگاه های برتر جهان محسوب می شود و تحصیل در کشور آلمان با سطح علمی بسیار بالا و فضای مناسب و همچنین تعامل بسیار نزدیک بین دانشگاه و بازار کار عملا آینده شغلی شما را تضمین می کند. درصد قابل توجهی از دانشجویان از کشور های مختلف به دلیل فرهنگ ویژه این کشور و بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، پویا بودن جامعه آلمان و برخوردار شدن از تأمینات اجتماعی و اقتصادی و استفاده از محیطی پیشرفته و زیبا و امکانات رفاهی و همچنین دسترسی به منابع و رفرنس های علمی پژوهشی روز دنیا تحصیل در کشور آلمان را ترجیح می دهند. تحصیل در کشور آلمان در مقاطع مختلف از جمله مدارس ابتدایی و دبیرستان و دانشگاه امکان پذیر است. تحصیل در کشور آلمان و تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می توان به دو زبان تحصیل کرد.

تحصیل در آلمان


تحصیل در آلمان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ممکن می باشد و اکثر دانشگاهای این کشور رایگان می باشد. هرچند برخی از دانشگاهای آلمان مبالغی را جهت شهریه در سال دریافت می کنند .
برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی در ابتدای ورود به دانشگاه  از شما مدارک زبان آلمانی درسطح B1 یا B2 می خواهند و همچنین اگر می خواهید به زبان انگلیسی در کشور آلمان ادامه تحصیل در آلمان کنید. با توجه به رشته شما باید حداقل به IELTS  آکادمیک با نمره ۶٫۵ احتیاج خواهید داشت. البته برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها ارائه GRE یا GMAT نیز الزامی است. برای ارائه مدارک، شما باید مدارک خود را قبل از مهلت تعیین شده ارسال نمایید.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش افراد در سنین بین ۷ الی ۱۸ سال

 افرادی که سن آنها زیر ۱۸ سال می باشد و میخواهند وارد مدارس کشور آلمان شوند نیاز به داشتن قیم در کشور آلمان دارند. به عنوان مثال در اتفاقی که برای فرد در آلمان اتفاق افتد شخص قیم ضامن و مسئول است و قیم باید در آلمان باشد، پدر و مادر شخص نمی تواند به عنوان قیم فرد زیر ۱۸ سال در آلمان باشد و چندان از لحاظ منطقی و حقوقی به شما عزیزان توصیه نمی شود.

شرایط ورود به کالج های آلمان

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی هستند، میتوانند با ورود به کالج و گذراندن یکسال در کالج وارد دانشگاه شوند، کالج درآلمان ۲ ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی می باشند، افرادی که رشته ی آنها تجربی است باید کالج M-KURS و افرادی که رشته ی آنها فنی مهندسی را انتخاب میکنند، باید T-KURS  را بگذرانند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش برای کالج های آلمان

 1. ترجمه ی مدرک دیپلم و ریز نمرات 
 2. ترجمه ی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 3. کپی پاسپورت
 4. کپی شناسنامه
 5. دوازده قطعه عکس ۴×۶
 6. مدرک زبان آلمانی حداقل b1
 7. کارنامه ی قبولی در کنکور سراسری (در صورت وجود)
متقاضیانی که یک سال تحصیلی یعنی معادل ۲۴-۳۰ واحد درسی در دانشگاه های سراسری یا آزاد را در ایران گذرانده اند میتوانند مستقیما وارد دانشگاه های آلمان (بدون نیاز به کالج) شوند.
 
مدارک زبان آلمان TESTD of 414  در این صورت الزامی است. در این صورت موسسه ی حقوقی ملک پور با کلاس های آنلاین زبان آلمانی توسط اساتید خبره شما را در دریافت سریع مدارک زبان یاری می کند.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در مقطع لیسانس

در مقطع لیسانس در دانشگاه های رایگان آلمان، زبان تدریس اغلب به زبان آلمانی است و کمتر رشته و دانشگاهی وجود دارد که در این مقطع به زبان انگلیسی باشد. اگر شما متقاضیان قصد ورود مستقیم به دانشگاه و مقطع لیسانس را  دارید می بایست در هر رشته ای که قرار است تحصیل نمایید در همان رشته در ایران قبول شده باشید در این صورت اگر دانشگاه شما سراسری باشد به مراتب شانس بالاتری برای پذیرش دارید ، حال اگر در دانشگاه آزاد یا سراسری در ایران قبول شده باشید با گذراندن حداقل ۲۴ واحد می توانید برای ورود به مقطع لیسانس در آلمان اقدام نمایید از دیگر مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه در مقطع لیسانس داشتن مدرک زبان حداقل B1 آلمانی می باشد. شما برای کشور آلمان برای تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان نیاز به مدرک زبان آلمانی B2 می باشید اما اگر فردی مدرک زبان B1 داشته باشد دولت به شخص اجازه میدهد یک سال برای اخذ مدرک B2 در آلمان حضور داشته باشد و در همان کشور مدرک زبان خود را اخذ نماید ، برای ورود به این مقطع شما متقاضیان تحصیل در آلمان نباید بیش تر از ۴ الی ۵ سال گپ تحصیلی داشته باشید.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس

در مقطع فوق لیسانس امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی هم به زبان آلمانی وجود دارد و برای افرادی که مدرک زبان آیلتس دارند شانس بالایی برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های رایگان کشور آلمان وجود خواهد داشت، برای ورود به مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه های معتبر ضروری می باشد. اگر دانشگاه سراسری تحصیل نموده باشید شانس پذیرش شما نسبت به دانشگاه های آزاد، غیر انتفاعی،پیام نور و علمی کاربردی به مراتب بالاتر می باشد، افرادی که خواستار تحصیل به زبان آلمانی در مقطع فوق لیسانس هستند می بایست حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشند و اگر تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند می بایست مدرک زبان IELTS 6.5 ارائه کنید.
نکته ای که در باب تحصیل در مقطع فوق لیسانس وجود دارد این است که  افرادی که قصد تحصیل در رشته های معماری، مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع در مقطع ارشد دارند باید نامه ای مبنی بر اثبات۳ ماه سابقه ی کاری یا کار آموزی در محل کار متناسب با رشته درخواست پذیرش خود را داشته باشند .

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا

پذیرش در مقطع دکترا بسیار سخت است و در اولین قدم شخص باید استاد راهنما پیدا کند، معدل فرد در دوره های لیسانس و فوق لیسانس و موافقت استاد راهنما با ارائه طرح رساله دکترا از مهمترین عوامل برای پذیرش در این مقطع به حساب می آید.
 چه مدارکی برای پذیرش در مقطع دکترا در آلمان نیاز است:
 1. داشتن مقالات بین المللی که چاپ و تایید گردیده است
 2. مدرک زبان (به علت اینکه تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد حداقل مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ مورد نیاز است
 3. کنفرانس ها و سمینار های برگزار شده
 4. گردآوری یک پروپوزال ایده آل و تخصصی که باید موضوع آن به روز و جدید باشد تا مورد قبول استاد راهنما در آلمان واقع گردد
 5. گذراندن دوره های تخصصی در رشته مورد نظر
 6. سابقه کار مرتبط با رشته تحصیل
 7. داشتن سن مناسب
 8. ثبت اختراعات جهانی می تواند به شخص خیلی کمک شایانی کند.

تحصیل در آلمان و بررسی دانشگاه های آلمان

تحصیل در آلمان و دانشگاه های آن و مطالعه به عنوان یک دانشجوی بین المللی می تواند یک دوره چالش برانگیز تحصیلی باشد. چرا که آلمان دارای رتبه اول دانشگاه ها و دوره ها است. روند برنامه برای دانشجویان بین المللی همان است که یک دانش آموز بومی آلمانی باید پیروی کند، به این معنی است که یک دانشجوی خارجی بایستی ثابت کند که در برابر سایر متقاضیان جایگاه خوبی دارد. تمام دانش آموزان باید مستقیما در یک دانشگاه اعم از مستقل، لیسانس یا دوره تک دوره ای تحصیل کنند. این امر به طور طبیعی می تواند یک وضعیت کاملا گیج کننده باشد، مخصوصا برای یک دانشجوی خارجی، چرا که هر دانشگاه دارای فرآیندهای کاربردی، الزامات و مراحل مختلف است. مهم است که در مورد تحصیل در آلمان و دانشگاه های آن یک درک کاملی ایجاد گردد که این امر با کمک وکلای موسسه ملک پور میسر خواهد بود.
اولین بخش عمده بین دوره های با شرایط پذیرش درجه بندی و فاقد درجه بندی است. در حالیکه برخی از دوره ها نیازی به نمره ویژه برای پذیرش یا مجموعه مهارت های خاص ندارند، نیازمند پذیرش رسمی و اجرای الزامات اضافی دانشجویان بین المللی مانند ویزا هستند.
با این حال، بسیاری از دانشگاه ها در آلمان نیاز به درجه خاصی دارند که می توانند هر ساله متفاوت باشند. اگر درجه دانشجویی زیر این میانگین باشد، می توان از دستاوردهای اضافی نظیر دستاورد های بین المللی، دیگر جوایز آموزشی، کار اجتماعی یا خدمات نظامی استفاده کرد. دانشگاه ها مقررات مختلفی در مورد پذیرش این ملاحظات دارند، بنابراین مهم است که دانشگاه مورد نظر بررسی شود.

انواع ویزای تحصیلی در آلمان 

 1.  دوره ویزای زبان (Visa for Learning Language) برای فعالیت های آموزشی که از ۳ ماه تا ۱ سال به منظور شرکت در دوره های کوتاه زبان آلمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 2.  ( Visa Student Visa Applicant (Visum Zur Studienbewerbung ) برای دانشجویانی که هنوز در حال تلاش برای تایید دانشگاه هستند.
 3.  ویزای دانشجویی (Visum Zu Studienzwecken)  برای دانشجویانی که پذیرش دانشگاهی را کسب کرده اند.
در صورت پذیرش یک دانشگاه در آلمان، سه ماه قبل از قصد رفتن به این کشور، باید اطمینان حاصل کنید اداره مهاجرت (Ausländeramt) در محل مورد نظر، هر دو درخواست و اسناد شما را دریافت خواهد کرد. هنگامی که اداره مهاجرت درخواست شما را تأیید کرده است، به شما اجازه اقامت از کنسولگری داده می شود. این فرم ویزا را می گیرد. به محض ورود به آلمان، انتظار می رود که ثبت نام کنید.

اسناد مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان :

 •           فرم درخواست تکمیل شده
 •           گذرنامه معتبر
 •           دو عکس
 •           نامه ای از پذیرش
 •           رکورد تحصیلی – رونویسی
 •           پرینت حساب مالی مکفی
 •           تاییده سفارت و دادگستری

بورسیه تحصیلی مشروط در المان

از آنجا که در سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در اکثر ایالت‌های آلمان از دانشجویان خارجی شهریه دریافت می کنند تعدادی از دانشگاههای آلمان نظیر دانشگاه  بیلفلد آلمان، به  تعدادی از دانشجویان خارجی که شرایط دریافت بورسیه داشته باشند به طور مشروط بورس تحصیلی اعطا می کند. در این نوع بورسیه  دانشگاه از دانشجویان واجد شرایط ، شهریه دریافت نمی‌کند اما این  دانشجویان متعهد خواهند شد که در پایان تحصیل، کمک هزینه  دریافتی را به دانشگاه بازگردانند.
 •  تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)
موسسه DAAD  به دانشجویان متقاضی تحصیل دکتری در آلمان بورسیه می دهد  این بورسیه در تمام سال‌های تحصیلی دانشجو در مقطع دکترا به وی تعلق می گیرد . برای گرفتن این بورسیه تقریبا محدودیت سنی وجود ندارد. مهمترین نکته جهت اخذ این بورسیه این است که تقاضای دریافت این  بورسیه تحصیلی حتمن باید زمانی از طرف متقاضی صادر شود که در کشور مبدا خود اقامت دارد. رشته تحصیلی و زبان تدریس شده آن رشته در مقطع دکترا در دانشگاه مورد نظر نقش تعیین کننده دارد . اگر تدریس به زبان انگلیسی باشد داشتن آیلتس 7 آکادمیک اجباری است . اگر تحصیل به زبان آلمانی باشد داشتن مدرک c1 آلمانی ضروری است .مبلغی که در این نوع بورسیه به دانشجویان دکترا پرداخت می‌شود حدودا ۱۰۰۰ یورو در هر ماه است . در کنار این کمک هزینه می توان به کمک هزینه برای سفرهای پژوهشی، سمینارها، خرید کتاب‌های درسی و کمک هزینه برای آموزش زبان آلمانی از خدمات این بورسیه  است .

موسساتی که  با زمینه‌های سیاسی بورسیه ارائه می کنند

یکی از شرطهای این موسسات جهت ارائه بورس، تعهد اجتماعی- سیاسی و دانشجو در زمینه‌های اجتماعی یا سیاسی در آلمان است.
 
 • یکی از این نهادهای سیاسی اجتماعی بنیاد فریدریش ابرت Friedrich Ebert Stiftung است . این بنیاد عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD)  است . این موسسه هر ساله به تعداد ۴۰ دانشجو از قاره  آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و اروپای شرقی بورسیه تحصیلی اعطا می کند .دانشجویانی می توانند از این بورسیه استفاده کنند که تسلط  کامل به زبان آلمانی داشته باشند و متقاضی تحصیل به زبان آلمانی باشند .مدرک  زبان C1  آلمانی جهت دریافت این بورسیه ضروری است .این نوع از بورس تحصیلی به دانشجویان رشته پزشکی تعلق نخواهد گرفت .
 • بنیاد کنراد آدناور Konrad-Adenauer-Stiftung e.V  از بنیادهایی است که سالیانه به  ۶۰  تا ۷۰ دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع دکترا بورسیه می‌دهد. این بنیاد مربوط به حزب دموکرات مسیحی در آلمان است. شرط مورد نیاز جهت دریافت این بورسیه بازگشت دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت کردند  پس از تحصیل به کشورشان است. شرایط تحصیلی عالی و نمرات خوب  و فعالیت در عرصه‌های اجتماعی در کنار تحصیل  از شرایط دریافت این بورس تحصیلی است . در این نوع بورسیه  در مقطع دکترا تا سه سال، هر ماه  ۱۰۰۰ یورو به دانشجویان  پرداخت می‌شود.
 • بنیاد هاینریش بل Heinrich Böll Stiftung  متعلق بهحزب سبزهای آلمان است. زمان درخواست برای دریافت این بورس ماه مارس سال ۲۰۱۸ است . که به دانشجویان دکتری اعطا می شود و باید متقاضی درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه دهد . متقاض باید حداقل مدرک زبان B22 را در زمان درخواست داشته باشد .
 • بنیاد  فیلیگست  که وابسته به کلیسای پروتستان Evangelisches Studienwerk Villigst است . این بنیاد سالانه به ۲۰۰ دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع دکترا درتمامی رشته‌ها بورس تحصیلی ارائه می کند . این بنیاد به واجدان شرایط  ماهیانه مبلغ ۱۳۵۰ یورو برای  ۲ سال بورسیه می دهد . این نوع از بورس تحصیلی فقط به  دانشجویانی تعلق می گیرد که عضو کلیسای پروتستان باشند .
 • بنیاد ابن سینا (اَوسینا) Studienwerk  AVICENNA یاین موسسسه از  مؤسساتی است که شرط مذهبی برای اعطای این بورسیه تحصیلی  به دانشجویان دکترا گذاشته است. متقاضی این بورس باید در آغاز تحصیل خود در یکی از دانشگا‌‌ه‌های آلمان اشتغال به تحصیل داشته باشد . ارائه نمرات درسی  خوب، تعهد اجتماعی عالی  و مسلمان بودن از شرایط دریافت بورسیه بنیاد ابن سینا است.
 • بنیاد انیشتن  با همکاری دانشگاه برلین به دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع  فوق دکتراهستند  بورسیه  تحصیلی ارائه می کند. این بورسیه برای متقاضیانی که به دنبال فاند های مبتنی بر پروژه ها  و کارهای ی تحقیقاتی هستند، ایده ال است .
 • موسسه هانریش بل آلمان برای دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس و دکترا بورسیه متنوعی را ارائه می کند .
 • بورسیه موسسه هامبولدت آلمان برای دانشجویان پست دکترا  در آلمان، بورسیه های متنوعی را ارائه می دهد . موسسه هامبولدت آلمان در سال در حدوود  ۵۰۰۰ بورسیه را در اختیار دانشجویان در مقطع دکترا و پست دکترا ارائه می دهد.
 • بورسیه موسسه بایرن در سال های اخیر بورسیه های مختلفی رابه  دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد . این موسسه برای علاقمندان به تحصیل در  رشته های پزشکی و علوم مرتبط به پزشکی بورسیه ارائه می کند . هر ساله به طور متوسط  بیشتر از ۱۰۰ دانشجوی خارجی در ۲۲ دانشگاه برتر آلمان می توانند  این نوع بورسیه را دریافت کنند .
 • بورسیه موسسه ماری کوری آلمان متعلق به  دانشجویان کشور های در حال توسعه است و هر ساله  بورسیه  های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می دهد .
 • بورسیه ماویتسا آلمان برای علاقمندان به تحصیل در رشته های کودک یاری و پرستاری مناسب است . در این بورسیه ماهانه  ۵۰۰ یورو به مدت ۱۲۲ ماه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود .
 • بورسیه موسسه برمن هزینه تحصیلی به دانشجویان  علاقمند تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و اقتصاد و تجارت اعطا می شود .از جمله دانشگاههایی که این بورسیه را ارائه می دهند می توان  دانشگاه جاکوب و دانشگاه Bermen آلمان را نام برد .
 • بورسیه های GET آلمان برای کسانی است که تمایل دارند در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنند . این بورسیه برای دانشجویانی است که تمایل دارند در رشته های علوم اجتماعی تحصیل کنند و شامل حال دانششجویان رشته های فنی و پزشکی نمی شود. 

درمورد تحصیل در آلمان و یا مهاجرت تحصیلی به آلمان موسسه حقوقی ملک پور مطالبی بسیار مفید در خصوص قوانین تحصیل در آلمان را گردآوری نموده است و همچنین در خصوص راه های اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارای اطلاعات مفید و کاملی را به شما عزیزان ارائه میکند. اگر قصد شرایط تحصیل در آلمان و اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان را دارید همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و از طریق حقوقدانان و مشاوران برجسته این موسسه در خصوص راههای مهاجرت به آلمان صورت تلفنی و رایگان تخصصی ترین مشاوره ها را دریافت نمایید.


از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید