تابعیت آلمان از طریق تولد

تابعیت آلمان از طریق تولد

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تابعیت آلمان از طریق تولد در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

تولد در آلمان

تولد در آلمان از نظر قانونی و حقوقی و بررسی قوانین تولد در آلمان سال 2019 و مهاجرت به آلمان از این طریق بررسی می شود، بحث تابعیت در حقوق بین الملل خصوصی یک سری مطالب مهم است که آگاهی شما را در آن زمینه از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که آگاه هستید کشورهای مختلف با نظام های حقوقی مختلف، تابع قوانین و قواعد متبوع کشور خود هستند.
 • نظام حقوقی تابعیت در کشور آلمان، تابع نظام خاک است یا خون؟
 • در نظام حقوقی آلمان، تابعیت به چه صورت معنا شده است؟
 •  آیا از طریق نظام خاک یا خون، شخص می تواند اقدام به دریافت تابعیت در کشور آلمان  نماید؟ 
 • آیا در قانون مهاجرت آلمان از نظام خون و خاک و دریافت تابعیت حرفی آمده است؟

تولد در آلمان

 
همه کشورهای دنیا در نظام حقوقی خود، تابع دو نوع نظام خون یا خاک هستند. 
 
در نظام خون، تنها به بررسی تابعیت پدر و مادر فرزند می پردازیم و این کاملا مغایر با تابعیت نژادی است بخاطر اینکه در تابعیت نژادی  تنها به ریشه های زیست شناسی افراد پرداخته می شود.
 

روش های مختلف دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد

در حال حاضر افراد زیادی تمایل به مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان دارند و پس از آن به دنبال دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند می باشند که ما سعی کرده ایم در این مقاله روش های مختلف دریافت اقامت و دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد را برایتان تشریح کنیم، دریافت تابعیت کشور آلمان از طریق تولد از روش های مختلفی حاصل می شود، روش هایی که می توان به واسطه آنها تابعیت آلمان را به دست آورد عبارتند از:
 • تولد در رابطه ازدواج
 • تولد خارج از ازدواج
 • فرزند خواندگی
 • مشروعیت بخشیدن
 • ازدواج زن غیر آلمانی با مرد آلمانی 
نظام خاک در مورد تابعیت: تابعیت در محل تولد فرد به این صورت است که اشخاص طبق نظام خاک در هر کشوری که متولد شده باشند، تابعیت کشور محل تولد خود را دریافت می کنند، در این مورد می توان گفت که محل تولد قسمتی از قلمرو و سرزمین دولتی به شمار می رود. بنابراین در صورتی که تمامی کشورهای دنیا نظام خاک را در اخذ تابعیت بپذیرند، هیچگونه اختلاف و تعارضی بوجود نخواهد آمد و بی تابعیتی به وجود نمی آید.
در حال حاضر کشور آلمان دارای ۱۶ ایالت است که تابع نظام جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد. ایالت های آلمان بطور جداگانه از یکدیگر عمل میکنند. تابعیت و اخذ تابعیت یک کشور، بر مبنای رابطه ی سیاسی و معنوی است که پل ارتباطی اشخاص با دولت مشخص است.
یکی از روش های مهاجرت از طریق نظام خاک است. گاها در بعضی از کشورها مثل کشور آلمان و بر طبق بند ۲، از ماده ۷ قانون مدنی آلمان ، یک شخص می تواند در آن واحد چند تابعیت مختلف داشته باشد، بنابراین چنانچه که در بحث تابعیت گفته شد، اشخاص دارای تابعیت مضاعف هستند در بحث اقامتگاه نیز افرادی می باشند که دارای بیش از یک اقامتگاه هستند. 
کشور آلمان تابع نظام خون است. می توان گفت طفلی که در کشور آلمان متولد شود تابع نسب و خون پدری است. به این صورت که کودک تا رسیدن به سن قانونی تابعیت اقامتگاه پدری خود را دارد  و سپس می تواند اقامتگاه مادری خود را انتخاب کند که البته این مورد بستگی دارد که به کشور مادری او که قانون اقامت مضاعف را پذیرفته است یا خیر.
براساس قانون مدنی آلمان ، موارد ذیل دلیلی برای کسب تابعیت آلمان ، از طریق نظام خون می شود؛
 1. اگر فرد از پدر و مادر آلمانی به دنیا آمده باشد .
 2. کودکی که در خاک آلمان ، از پدر و مادر نامعلوم به دنیا آمده باشد .
 3. کودکی که از مادر آلمانی، در خاک آلمان به دنیا آمده باشد.
 4. کودکی که در خارج از خاک آلمان، از پدر آلمانی و مادر غیرآلمانی به دنیا آمده باشد .
 
نکته جالب و مهم که در این جا مورد توجه قرار خواهد گرفت، این است که در توضیح بند ۳ و ۴ ماده فوق از قانون آلمان، تابعیت آلمانی براساس نظام خون پایه گذاری شده است و کودکی که یکی از پدر و مادرش آلمانی باشد، بدون توجه به محل تولد، یک کودک آلمانی محسوب خواهد شد.
 
قانون تابعیت ERMAN   به عنوان قانون حاکم بر دریافت و جابجایی و از دست دادن تابعیت آلمانی می باشد. قانون بالا تلفیقی از اصل خون و اصل خاک است. معمولا ، اگر پدر و مادر شهروند آلمانی باشند، فرزند نیز تابعیت آلمانی را صرفنظر از محل تولد و یا تولد طفل از پدر و مادر با تابعیت غیرآلمانی در آلمان، دریافت می کند. اعطای تابعیت برای غیر آلمانی ها، بعد از سپری کردن شش تا هشت سال اقامت قانونی در کشور آلمان ممکن خواهد بود. بنابراین توضیحات فرزندانی که از پدر و مادر آلمانی متولد بشوند، از طریق نسب یعنی تولد از پدر و مادر آلمانی، تابعیت کشور آلمان را به دست خواهد آورد.
 از ابتدای ماه ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی، طفل متولد شده در خاک آلمان که از پدر و مادر غیر آلمانی باشد، در صورتی می تواند تابعیت کشور آلمان را به دست آورد که پدر و مادر کودک مقیم دائم کشور آلمان باشند و یا حداقل هشت سال در خاک کشور آلمان زندگی کرده باشند.
یکی از مسائلی که در کشور آلمان مورد بررسی قرار می گیرد از دست دادن تابعیت طفلی است که در کشور آلمان متولد می شود. آن شخص تا سن ۲۳ سالگی باید اقداماتی جهت تابعیت خود در کشور آلمان انجام دهد ، تا تابعیت آلمانی خودش را حفظ کند که در ادامه اشاره می شود، که شخص چه اقداماتی باید انجام دهد؛
 • در طول ۲۱ سال اول زندگی خود، حداقل هشت سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد.
 • حداقل به مدت شش سال در کشور آلمان به مدرسه رفته باشد.
 • فارغ التحصیل از یکی از مدرسه های فنی و حرفه ای آلمان باشد و در آنجا موفقیتی را به دست آوره باشد.
 
در بیشتر موارد ، شرایط فوق برای تابعانغیر آلمانی جی فراهم است، مگر آنکه شخص نتواند ثابت نماید که طبق قوانین داخلی کشورش نمی تواند تابعیت خود را اثبات نماید.
بنابراین طفل متولد از پدر و مادر آلمانی، در زمان تولد یک شهروند آلمانی محسوب خواهد شد و محل زادگاه و یا تولد طفل در خاک آلمان، براساس نسب  تعیین می شود . بنابراین اشخاصی که پس از تاریخ یکم ژانویه ۱۹۷۵ میلادی از پدر و مادر آلمانی متولد شده باشند، یک شهروند آلمانی محسوب می شوند. یکی از موارد دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که کودکی که از پدر و مادر آلمانی و در کشوری غیر از آلمان به دنیا آمده است تابعیت آلمانی را به صورت خودکار، پس از تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ می تواند دریافت نماید و این کودکان استثناء هستند و پدر و مادر آنها باید به مسئولین آلمانی در کنسولی گری آلمان، خارج از کشور جهت ثبت تولد فرزند، ظرف یکسال اقدام کنند.
 

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت از طریق تولد یا اقامت از روش های دیگر ، با ما همراه باشید تا از مسائل حقوقی آگاه شوید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روشهای قانونی مهاجرت به کشور آلمان و تولد در کشور آلمان و دریافت تابعیت آلمان و اخذ مشاوره رایگان با شماره تلفن های مؤسسه حقوقی ملکپور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل کنید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید