پناهندگی در انگلستان

پناهندگی در انگلستان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص پناهندگی در انگلستان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

شرایط پناهندگی در انگلستان

به اعتقاد بسیاری از حقوقدانان باتجربه در امور حقوق بین الملل، اخذ تابعیت کشور انگلستان از طریق پناهندگی در مقایسه با دیگر روش های قانونی، پر خطرترین و دشوار ترین و در عین حال زمانبر ترین روش اخذ تابعیت می باشد.
با توجه به تخصصی بودن اطلاعات مندرج این وب سایت، در این مقاله سعی شده است به بررسی مراحل و قوانین مربوط به اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی به زبانی ساده تر پرداخته شود.
با اقتباس از تعریف ارایه شده در کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، پناهنده به شخصی گفته می شود که ازکشور خود به دلیل فعالیت سیاسی، تفاوت و تبعیض نژادی قومی مذهبی، جنگ و هر خطر دیگری که جان وی را تهدید کند خارج شده و به کشوری دیگر مهاجرت کند تا تحت حمایت آن کشور در سایه شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتر به آزادی و زندگی بهتری دست یابد.
درخواست اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی به وزارت داخله انگلستان ارائه می شود. با این درخواست اداره مرزبانی بریتانیا در وزارت داخله مرجعی است که وظیفه مصاحبه از متقاضیان پناهندگی را بر عهده دارد و بررسی می نماید که آیا متقاضیان پناهندگی در انگلستان واجد شرایط پناهندگی هستند یا خیر؟

پناهندگی در انگلستان


نحوه درخواست پناهندگی در انگلستان

درخواست اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی می بایستی در اولین فرصت ارائه شود. این درخواست پناهندگی می تواند به یکی از مراجع ذیل تقدیم گردد: 
  • افسر اداره مهاجرت در مبادی ورودی کشور از قبیل فرودگاه، بندر دریایی، خاکی و…
  • نزدیک ترین اداره مرزبانی انگلستان
  • (از طریق پست) معمولا برای کودکان که امکان سفر به اداره مرزبانی Croydon را ندارند

بررسی پناهندگی در انگلستان

تمام متقاضیان اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی در مرکزی به نام Harmondsworth removal centre   مخصوص آقایان و  یا Yarls Wood Removal Center مخصوص بانوان نگهداری می شوند. این مراکز از حداقل امکانات زندگی برخوردار می باشند. سازمانی به نام (Bail for Immigration   Detainees(BID  مسئول ارائه دلیل بازداشت و مذاکره با توقیف شدگان برای آزادی است.
با توجه به انبوه متقاضیان پناهندگی در انگلستان، تمامی وقت ها از جمله مصاحبه و جلسات رسیدگی با سرعت کم و با تاخیر طولانی تنظیم می شود. متقاضیان  پناهندگی می توانند درخواست مترجم نیز بنمایید.
در مصاحبه اداره مرزبانی از متقاضیان  پناهندگی خواسته می شود تا به سوالهای زیر پاسخ دهند:
  • زمان، مکان و نحوه ورود به کشور
  • علت درخواست پناهندگی
  • علت ممانعت از بازگشت به کشور خود (به عنوان مثال محکومیت مجازات اعدام، حبس ابد و یا شکنجه)
پناه جویان می بایستی به تفصیل در مورد شرح ماوقع در کشور خود توضیحات ارائه کنند. چنانچه در مراحل مختلف مطلبی در تناقض با آنچه بیان می کنید مشاهده شود بدون شک شانسی برای قبولی نخواهید داشت. بی تردید هرگونه ادعای پناه جو مبنی بر خطر بازگشت به کشور متبوع خود می بایستی با اسناد و یا شواهدی دال بر صحت آنها ارائه شود.
اظهارات متقاضیان پناهندگی در سندی به نام interview record درج می گرددو یک نسخه از رونوشت آن به متقاضیان پناهندگی تحویل می گردد. در پایان افسر اداره مهاجرت به نام مسئول پرونده case owner متقاضیان پناهندگی اعلام شده وتا پایان مصاحبه، متقاضی ویا وکیل وی امکان تماس با او را خواهند داشت.
مراحل مصاحبه عموما به مدت طولانی دوام دارد واکثر پناه جویان با کمبود خوراک و نوشیدنی مواجه می شوند.
در حین مصاحبه از متقاضیان پناهندگی عکس و اثر انگشت گرفته می شود تا در کارت درخواست پناهندگی به نام Application (ARC)Registration Card قرار گیرد. بعضا اداره مهاجرت به متقاضیان پناهندگی نامه ای به نام  (Standard Acknowledgment Letter(SAL داده که مبین درخواست آنها برای پناهندگی می باشد.
برخی از متقاضیان نامه ای یه نام IS96 دریافت می کنند که مجوزی برای اقامت و زندگی موقت در کشور انگلستان بوده و آنها بایستی در فواصلی معین به مرکزی مراجعه و حضور خود را اعلام نمایند.
مقامات اداره مهاجرت در یک جلسه مجزا به نام induction  اطلاعات مربوط به امکاناتی که متقاضی واجد صلاحیت آنها می باشد ارائه می نمایند. درصورت عدم حضور وکیل در جلسه مصاحبه، میتوان از ۲۴ ساعت قبل درخواست ضبط مصاحبه را از مقامات خواست نمود. درصورت درخواست مدارک وشواهد بیشتر فقط ۵ روز فرصت داده می شود.

انواع درخواست پناهندگی در انگلستان

  • پناهندگی سیاسی
متقاضیان پناهندگی سیاسی باید بتوانند اثبات کنند که در کشور خود مورد آزار واذیت جسمی و روحی قرار گرفته اند تا به عنوان پناهنده پذیرفته شوند.
  • پناهندگی مذهبی
متقاضیان پناهندگی باید بتوانند اثبات کنند که در کشور خود دین خود را تغییر داده اند و اگر به کشور خود باز گردند مورد اذیت وازار قرار میگیرند. به همین دلیل از کشور خود خارج شده و درخواست پناهندگی کرده اند.
  • پناهندگی اجتماعی
متقاضیان پناهندگی اجتماعی باید ثابت کنند که برای داشتن یک زندگی بهتر به دنبال پناهندگی هستند اما این مورد در اکثر مواقع رد می شود.

رد درخواست پناهندگی در انگلستان

اکثر درخواست های پناهندگی مورد قبول واقع نمی شوند. علی رغم امکان درخواست تجدیدنظر، در بعضی موارد به شرط ترک خاک بریتانیا، در بسیاری از موارد رای بدوی مبنی بر رد درخواست پناهنگی، تکرار(ابرام) می گردد. دولت بریتانیا از آنها می خواهد تا داوطلبانه خاک آن کشور را ترک گویند.
شایان ذکر است در صورت عدم ترک خاک آن کشور، دولت برای بعضی اتباع افغانی، عراقی، سوری و… متوسل به زور نمی گردد ولی پناهجویان بدون دریافت  هیچگونه مساعدت مالی اجتماعی و… در این کشور رها شده و شرایط بس وحشتناکی را برای آنان به بار می آورد.
درصورت امتناع وکیل شما در قبول وکالت در مرحله تجدید نظر، متقاضی می تواند با دریافت مشاوره از LSC ویا OISC خود دفاع در مرحله تجدید نظر را برعهده گیرد. در منطقه اسکاتلند، شورای پناهندگان اسکاتلند(SRC) به متقاضیان مشاوره ارائه می نماید.

در پایان ضروری می دانم خالصانه با رعایت انصاف و خیرخواهی، شما هموطنان عزیز را از خطرات و دشواری های این راه، که عموما نه به تابعیت و نه اقامت منجر می شود، آگاه نموده و به طرق متعدد اخذ تابعیت انگلستان همچون تولد، ازدواج، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت دعوت کنم.
موسسه حقوقی ملک پور با بهره گیری از حقوق دانان متبحر و مجرب به ارائه خدمات مشاوره در مهاجرت از طرق قانونی مفتخر است. 


از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید