مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت تحصیلی به آذربایجان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

تحصیل در آذربایجان

در حال حاضر افراد زیادی هستند که تمایل به ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی دارند . تحصیل در آذربایجان  یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی است. تحصیل در آذربایجان در مقایسه با دیگر کشور های آسیایی در سطح علمی  متوسطی در دنیا قرار دارد . همین باعث شده است که  تحصیل در آذربایجان به عنوان یک فرصت مناسب برای دانشجویان خارجی باشد. هزینه های پایین و مناسب زندگی و تحصیل در آذربایجان باعث شده است اکثر دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل، تحصیل در آذربایجان را انتخاب کنند. ما به شما همراهان عزیز که قصد ادامه تحصیل دارید، تحصیل در آذربایجان را پیشنهاد می کنیم و در ادامه این مقاله  شرایط  تحصیل در آذربایجان و مزایا و معایب تحصیل در آذربایجان را توضیح می دهیم .
شرایط تحصیل در آذربایجان چگونه است؟ مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل در آذربایجان چیست؟ بورس تحصیلی کشور آذربایجان  چگونه است؟ آیا تحصیل در آذربایجان تبدیل به اقامت دائم در کشور آذربایجان  خواهد شد؟ هزینه تحصیل در آذربایجان چقدر است ؟

تحصیل در آذربایجان


کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌ هایی که در زمینه های علمی و صنعتی داشته است محل مناسبی را برای ادامه تحصیل دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای آسیایی و در حال توسعه ایجاد کرده است. کیفیت  تحصیل و خدمات مدرن روز دنیا به همراه هزینه های ارزان زندگی در شهر باکو و سایر شهرهای دیگر آذربایجان  این کشور را به یک کشور ایده آل و مناسب برای ادامه تحصیل و پیدا کردن فرصت‌های شغلی متناسب با رشته تحصیلی مورد نظر تبدیل کرده است. اما به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری توصیه می‌کنیم برای ادامه تحصیل خود، تحصیل در دانشگاه ‌های کم هزینه در شمال اروپا مانند کشور فنلاند و نروژ که بعضاً رایگان هم هستند را انتخاب کنند. البته کشور لهستان نیز، در بعضی از رشته‌ های تحصیلی کیفیت تحصیلی به مراتب بیش تری را به نسبت  کشور آذربایجان دارد .
ادامه تحصیل در بعضی از دانشگاه ‌های  کشور جمهوری آذربایجان ممکن است به زبان آذری یا روسی باشد که انتخاب این موضوع  با خود دانشجو است که یک دوره یک ساله  آمادگی (hazirlig) دارد و شهریه این دوره ۵۰۰ دلار و یا ترمی ۲۵۰ دلار است. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های  آذربایجان ۴ ساله است و شهریه مقطع کارشناسی در کشور آذربایجان سالانه ۸۰۰ دلار و یا برای هر ترم ۴۰۰ دلار است . همانطور که میدانید  تحصیل در کشور آذربایجان ارزان است اما بهتر است بدانید که از نظر کیفیت تحصیلی مانند  کشور های هلند و بلژیک و نروژ نیست .
موضوع مورد توجه در مورد تحصیل در کشور آذربایجان این است که برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان در هر مقطع تحصیلی خوابگاه به اندازه کافی نیز وجود دارد که هزینه آن برای هر ماه کمتر از ۲۰۰ دلار می باشد .
رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشور جمهوری آذربایجان مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران نیست، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در کشور جمهوری اذربایجان عبارتند از :
 •  Baku State University ( در تمامی مقاطع تحصیلی )
 •  Azerbaijan University of Architecture and Construction ( در تمامی مقاطع تحصیلی )
 •  Azerbaijan National Academy of Science ( در مقطع دکتری )
 •  Azerbaijan State Oil Academy ( در تمامی مقاطع تحصیلی )
 •  Baku Music Academy ( تا مقطع کارشناسی ارشد )
 •  Azerbaijan State Academy of Fine Art ( در رشته های مربوط به هنر و نقاشی تا مقطع کارشناسی ارشد )
 •  Azerbaijan National Conservatoire ( تا مقطع کارشناسی ارشد )
 •  Azerbaijan Technical University ( در مقطع کارشناسی )
 •  Nakhchivan State University ( در مقطع کارشناسی )
 •  Khazar University ( در مقطع کارشناسی در دانشکده های خاص )
دانشجویان می توانند در این کشور از خوابگاه های مناسب برای سکونت با اجاره ماهانه حدود۲۰۰ دلار استفاده کنند یا برای خود خانه شخصی اجاره کرده و درآن اسکان کنند .

شرایط تحصیل در دانشگاه های مختلف کشور آذربایجان

 • دانشگاه معماری و ساختمان جمهوری آذربایجان :
دانشجویان می توانند در این دانشگاه در رشته های متنوع معماری، عمران، ساختمان، مهندسی ساخت، مهندسی منابع آب و اقتصاد، اقتصاد ساخت، فناوری ساخت، مهندسی مکانیک و فناوری اطلاعات درمقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل نمایند. اما این نکته مهم وجود دارد که تحصیل در این دانشگاه به زبان آذری و روسی است و فقط در رشته معماری در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. قبل از تحصیل در این دانشگاه دانشجویان باید یک دوره یک ساله آمادگی قبل از شروع ترم بگذرانند که هزینه آن سالانه ۱۲۰۰ دلار خواهد بود. مقطع کارشناسی در این دانشگاه ۴ ساله و شهریه آن سالی ۱۸۰۰ دلار است همین طور مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ۲ ساله و شهریه آن ۲۰۰۰ دلار سالانه می باشد . تحصیل در مقطع دکتری ۳ سال زمان می برد که شهریه آن سالی ۲۸۰۰ دلار ارزیابی شده است .
 • دانشگاه دولتی نفت جمهوری آذربایجان :
دانشجویان می توانند در این دانشگاه در رشته های متنوع و مرتبط با نفت و گاز در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل نمایند اما دقت نمایید تحصیل در این دانشگاه به زبان روسی و آذری است. قبل از تحصیل در این دانشگاه دانشجویان باید یک دوره یک ساله آمادگی قبل از شروع ترم بگذرانند که هزینه آن سالانه ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار است. طول دوره تحصیلی در دانشگاه در مقطع کارشناسی ۴ سال، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکتری ۳ سال می باشد .
 • دانشگاه ملی علوم آذربایجان :
این دانشگاه از دانشگاه های اصلی و به اصطلاح دانشگاه مادر کشور آذربایجان می باشد، زبان تحصیل در این دانشگاه آذری یا روسی می باشد اما تفاوت آن با دانشگاه های دیگر در عدم وجود دوره های امادگی پیش از شروع ترم می باشد. مقطع دکتری در این دانشگاه مورد تایید است که طول آن سه ساله و شهریه آن سالی ۳۰۰۰ دلار است .
 • دانشگاه طب جمهوری آذربایجان (AMU) :
این دانشگاه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به متقاضیان ارائه می شود که متقاضیان قبل از تحصیل باید دوره آمادگی یکساله قبل از شروع ترم را با مبلغ بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار بسته به رشته بگذرانند. زبان تحصیل در این دانشگاه به زبان آذری، روسی و انگلیسی می باشد. دانشجویان سالی ۳۰۰۰ دلار هزینه بابت تحصیل باید پرداخت نمایند همینطور باید ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار هزینه خوابگاه یا ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه اجاره منزل در طول تحصیل خود را در نظر بگیرند. هزینه های کلی شهریه، خوابگاه، بیمه درمانی، ثبت نام، کتابخانه و سایر گزینه های دیگر در مجموع برای سال اول حدودا ۵۰۰۰ دلار و از سال دوم به بعد حدودا ۴۰۰۰ دلار است. این دانشگاه خود شامل ۷ دانشکده با نام های دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده اطفال، دانشکده زیست شناسی، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده طب نظامی، دانشکده داروسازی و دانشکده پزشکی می شود. دانشجویان پس از تحصیل می توانند یک سال در کشور آذربایجان یا ایالت متحده آمریکا کارآموزی نمایند که این دوره کارآموزی در ایالت متحده امریکا با شانس اقامت در این کشور همراه است و گزینه ای فوق العاده برای دانشجویان محسوب می شود .
 • دانشگاه پلی تکنیک جمهوری آذربایجان :
تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و در رشته های فنی مهندسی مانند مهندسی مکانیک، برق، کامپیوتر، متالوژی ... مورد تایید می باشد ولی زبان تحصیل به زبان اذری و روسی می باشد. شهریه دوره امادگی قبل از تحصیل سالی ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار است و در دانشگاه سالی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار به مدت ۴ سال برای مقطع کارشناسی می باشد .
 • دانشگاه نقاشی و مجسمه سازی جمهوری آذربایجان :
دروس در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های نقاشی، مجسمه سازی، معماری داخلی، طراحی مد و لباس، شیشه، سرامیک و …. به زبان اذری یا روسی ارئه می گردد که شهریه دوره امادگی قبل از ترم ۶۰۰ دلار ، شهریه دوره کارشناسی به طور سالانه ۱۳۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۷۰۰ دلار می باشد .

بورس تحصیلی در آذربایجان

چگونه می توان بورس تحصیلی در آذربایجان را اخذ کرد؟ آیا شرایط اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان را می دانید؟ آیا در مورد اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان سوالی دارید؟ آیا در مورد بورس تحصیلی در آذربایجان سوالی دارید؟
بهتر است بدانید که برای مهاجرت به آذربایجان راه های متفاوتی وجود دارد که هر کدام از این راه ها با توجه به شرایط افراد متفاوت است یکی از راه هایی که برای مهاجرت به آذربایجان مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است مهاجرت تحصیلی به آذربایجان است. اگر قصد تحصیل در آذربایجان را دارید می توانید با اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان به تحصیلات خود ادامه دهید. همچنین با دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان می توانید از تمامی امکانات تحصیل در آذربایجان بهره مند گردید.
اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان دارای شرایطی می باشد که به آن خواهیم پرداخت. موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در این مقاله تلاش کرده است تا در مورد بورس تحصیلی در آذربایجان برای شما مطالبی را بیان کند و همچنین به سوالات شما در مورد بورس تحصیلی در آذربایجان پاسخ خواهد داد.
کشور آذربایجان کشوری است که از موقعیت تحصیل بسیار مناسبی برخوردار می باشد همچنین به دلیل اینکه به کشور ایران نزدیک می باشد برای تحصیل مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آذربایجان را دارید می توانید از بورس تحصیلی در آذربایجان نیز بهره مند شوید و به تحصیل در آذربایجان بپردازید همچنین اگر قصد تحصیل در کشورهای مختلف را دارید و متقاضی تحصیل رایگان می باشید می توانید با مهاجرت تحصیلی به آذربایجان بورس تحصیلی در آذربایجان را دریافت نمایید و از شرایط تحصیل مناسب در آذربایجان برخوردار شوید.
کشور آذربایجان یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل می باشد که افراد بسیاری از اقصی نقاط دنیا متقاضی تحصیل در آذربایجان هستند که امکان تحصیل در آذربایجان را دارند و می توانند به راحتی به تحصیل در آذربایجان بپردازند همچنین مدارک دانشگاههای آذربایجان از اعتبار بسیار خوبی برخوردار می باشند و برای اکثر کشورها دارای اعتبار می باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که کشور آذربایجان از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار می باشد و بازار کار مناسبی را برای دانشجویان فراهم آورده است تا دانشجویان بتوانند در حین تحصیل به کار نیز بپردازند و بتوانند پس از تحصیل وارد بازار کار مناسب شوند تا بتوانند از این طریق به اقامت و تابعیت آذربایجان دست یابند.

بورسیه تحصیلی در آذربایجان


شرایط اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان

نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد و بهتر است به آن اشاره شود این است که بر خلاف اکثر کشورها افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آذربایجان را دارند بدون داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های سراسری و آزاد می توانند در دانشگاه های آذربایجان تحصیل نمایند همچنین نکته دیگر این است که افرادی که از دانشگاههای پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی فارغ التحصیل شده اند امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای آذربایجان را خواهند داشت و همچنین بدون ارائه مدرک زبان می توانند در آذربایجان تحصیل نمایند و از بورس تحصیلی در آذربایجان بهره مند شوند.
در اینجا بهتر است بدانید که افرادی که قصد تحصیل در آذربایجان را دارند پس از گذراندن تعدادی از واحد های درسی خود در آذربایجان این امکان را دارند که به کشور خود باز گردند و تحصیلات خود را در کشور خود ادامه دهند.
اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان به سادگی امکان پذیر نیست و افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آذربایجان را دارند در صورتی که بورس تحصیلی در آذربایجان را دریافت نمایند برای گذراندن زندگی و ادامه تحصیلات خود به هزینه بسیار اندکی نیاز خواهند داشت. همچنین بیان این نکته ضروری است که افرادی که قصد تحصیل در آذربایجان را دارند باید به زبان آذری و یا روسی تحصیل کنند. البته انتخاب زبان روسی و آذری بر عهده دانشجو می باشد که می تواند با توجه به علایق خود یکی از این ۲ زبان را برای تحصیل خود انتخاب نماید.
 • بورس تحصیلی در آذربایجان به ۲ دسته تقسیم می شود:
افرادی که از همان ابتدای تحصیل بورس تحصیلی در آذربایجان را دریافت می کنند، نکته مهم این است که برای دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان بهتر است بدانید که مقاطع تحصیلی و همچنین رشته هایی که بورس تحصیلی به آنها تعلق میگیرد متفاوت می باشد و تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی دارای بورس نیستند. این دسته شامل افرادی است که حداقل ۲ ترم از تحصیلات خود را در آذربایجان گذرانده باشند چنین افرادی امکان دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان را خواهند داشت اما بهتر است بدانید که برای دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان فرد متقاضی باید دارای نمرات و همچنین معدل بالایی باشد تا بتواند بورس تحصیلی را اخذ نماید اما نکته مهم این است که فرد متقاضی اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان باید سطح نمرات خود را حفظ نماید تا همچنان بتواند از بورس تحصیلی و مزایای آن نیز بهره مند شود. همچنین امکان دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان برای تمامی مقاطع امکان پذیر است و افراد می توانند از بورس های تحصیلی و مزایای آن بهره مند شوند.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان و اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان

مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاههای کشور آذربایجان با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متقاضی متفاوت است اما مدارک لازم برای تحصیل در آذربایجان به قرار زیر است:
 1. اصل و کپی پاسپورت شخص متقاضی تحصیل در آذربایجان
 2. دو قطعه عکس از شخص متقاضی تحصیل در آذربایجان
 3. مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 4. نامه تمکن مالی فرد متقاضی تحصیل در آذربایجان
 5. گذراندن آزمون ورودی برای ورود به برخی رشته های خاص

هزینه تحصیل در آذربایجان:

هزینه تحصیل در آذربایجان با توجه به رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی افراد متفاوت است اما به طور میانگین در مورد هزینه تحصیل در آذربایجان می توان گفت که در مقطع کارشناسی هزینه ای حدود ۱۲۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد هزینه ای حدود ۱۶۰۰ دلار و همچنین در مقطع دکترا هزینه ای حدود ۲۰۰۰ دلار را در بر خواهد داشت.
در کل بهتر است بدانید که اگر قصد مهاجرت به آذربایجان را دارید می توانید از طریق مهاجرت تحصیلی به آذربایجان اقدام نمایید و در این صورت از بورس تحصیلی در آذربایجان بهره مند شوید که در این صورت می توانید به اقامت و تابعیت آذربایجان نیز دست یابید. همچنین اگر قصد مهاجرت به آذربایجان را دارید بجز مهاجرت تحصیلی به آذربایجان می توانید از طرق دیگر مانند مهاجرت کاری به آذربایجان و یا سرمایه گذاری در آذربایجان نیز اقدام نمایید و از یکی از این طرق به اقامت و تابعیت آذربایجان دست یابند.

دانشگاه های محبوب کشور آذربایجان

ازجمله  موسسات عالی آموزشی که در کشور آذربایجان محبوبیت بیشتری دارند به شرح زیر می باشد :
 • دانشگاه دولتی باکو
 •  آکادمی دولتی نفت (ASOA) جمهوری آذربایجان
 •  دانشگاه قفقاز
 •  دانشگاه خزر
 •  دانشگاه فنی آذربایجان
 •  موسسه آموزشی  میرزا فتحعلی آخوندزاده
 •  دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان
 •  اوزیر حاجی آکادمی موسیقی باکو

ساعات اجازه کار برای دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان :

به طور کلی ساعات اجازه کار برای دانشجویان در کشور آذربایجان در مقاطع مختلف متفاوت می باشد که به شرح زیر می باشد ؛
 • کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در طول هفته می باشد
 • کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در طول هفته می باشد
 • کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان برای دوره دکتری ۳۰  ساعت در طول هفته می باشد .
کار می تواند شامل موارد کار در محوطه دانشگاه و یا کار در رستوران، فروشگاه ، مراکز خرید و… باشد .

هزینه زندگی درجمهوری آذربایجان

به طور کلی هزینه های زندگی در کشور آذربایجان مناسب است. واحد پول این کشور منات است. جزئیات هزینه های زندگی به طورمیانگین در کشور آذربایجان به شرح زیر می باشد.
 • هزینه های مربوط به خورد وخوراک :
 1. گوشت قرمز( ۱ کیلوگرم )                    ۹٫۲۱ منات
 2. فیله مرغ ( ۱ کیلوگرم )                    ۴٫۴۴ منات
 3. تخم مرغ( ۱۲ عدد )                ۱٫۹۸ منات
 4. شیر ( ۱ لیتری )                            ۱٫۳۶ منات
 5. پرتقال (۱ کیلوگرم )                    ۲٫۰۵ منات
 6. گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم )           ۱٫۹۴ منات
 7. یک پاکت سیگار (مارلبورو)                ۴٫۰۰ منات
 8. هزینه های مربوط به حمل و نقل :
 9. بلیط یک طرفه  (حمل و نقل محلی)    .۲۰ منات
 10. تاکسی (تعرفه عادی)              ۱٫۰۰ منات
 11. تاکسی ساعتی دربست  (تعرفه عادی)    ۳٫۰۰ مرد
 12. بنزین (۱ لیتر)                        .۷۲ منات
 • هزینه میانگین آب و برق ماهانه :
 1. عمومی (برق، حرارت، آب، دفع زباله) برای آپارتمان ۸۵ متری ۲ خوابه     ۶۵٫۳۶ منات
 2. پیش پرداخت تلفن همراه تعرفه محلی در هر دقیقه                                  .۰۶ منات
 3. اینترنت (۱۰ مگابیت در ثانیهADSL)                                              ۲۰٫۵۲ منات
 • هزینه های مربوط به ورزش و اوقات فراغت :
 1. عضویت ماهانه افراد بزرگسال در باشگاه تناسب اندام                    ۴۷٫۸۸ منات
 2. اجاره ۱ ساعت زمین تنیس                                             ۳۸٫۶۴ منات
 3. بلیط سینما                                                                          ۷٫۰۰ منات
 • هزینه های مربوط به لباس و کفش :
شلوار جین                             ۵۴٫۳۳ منات
۱ جفت کفش از نایک               ۱۱۲٫۵۰ منات
۱ جفت از مردان کفش چرم         ۹۸٫۹۴ منات
 • اجاره آپارتمان  در هر ماه :
آپارتمان در مرکز شهر، ۱ خواب              ۴۹۴٫۱۲ منات
آپارتمان در خارج از شهر ، ۱ خواب                 ۲۵۰٫۰۰ منات
 • حقوق و دستمزد :
به طور متوسط ماهانه حقوق و دستمزد پس از کسر مالیات        ۴۳۴٫۳۳ منات
 .

اقامت پس از تحصیل در آذربایجان

دانشجویان خارجی که وارد آذربایجان می‌شود باید در مدت ۱۰ روزاول پس از ورود به آذربایجان نسبت به اقامت دانشجویی خود اقدام کنند.  چنانچه در ۱۰ روز اول این اقامت انجام نشد باید جریمه کنند. توصیه می شود دانشجویان در همان روزهای اول ورود خود به آذربایجان جهت دریافت کارت اقامت اقدام نمایند .چنانچه اقامت در این مدت اخذ نشود دانشجویان مجبور به  پرداخت جریمه خواهند بود که اگر این مدت کمتر از سه ماه باشد ۳۰۰ منات و اگر بیشتر از این مدت باشد در حدود ۴۰۰ منات جریمه می شوند.  همچنین احتمالا از کشور اخراج می شوند.
در آذربایجان نیز همانند همه کشورها اقامت تحصیلی منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در صورت داشتن کار تمام وقت و قرار داد کاری با کارفرما می توانند برای دریافت اقامت کاری اقدام نمایند.
مهم ترین دلیلی که دانشجویان خارجی آذربایجان را برای تحصیل انتخاب می کنند هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. بسیاری از دانشجویان فقط به همین دلیل آذربایجان را برای تحصیل انتخاب می کنند .

در کل با توجه به مطالب گفته شده می توان به این موضوع پی برد که تحصیل در کشور آذربایجان به عنوان یک کشور آسیایی و مدرن به عنوان مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد که قصد تحصیل در کشور های آسیایی را دارند تحصیل در آذربایجان از هزینه های بسیار مناسبی برخوردار است به خصوص اینکه اکثر دانشگاه های موجود در آذربایجان را دانشگاه های دولتی تشکیل شده اند دولت آذربایجان برنامه ای را برای دانشجویان خارجی ایجاد کرده است که متقاضی بتواند همزمان تحصیل در آذربایجان به کار دانشجویی بپردازند و بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل در آذربایجان را تامین کنند هرچند  انجام کارهای نیمه وقت  فقط بخشی از این هزینه ها را پوشش می دهد و تمام هزینه ها را پوشش نمی دهد .
در کل با توجه به گفته های فوق افراد می توانند برای تحصیل کشورهایی را در اتحادیه اروپا انتخاب کنند که هم هزینه های تحصیل شان به طور رایگان می باشد و هم تحصیل به زبان انگلیسی می باشد و نیاز به یادگیری زبان بومی ومحلی آن جا ندارد زیرا که تحصیل در آذربایجان در مقاطع لیسانس به زبان روسی یا آذری می باشد وافراد برای تحصیل در آذربایجان می بایست به یکی از این زبان ها تسلط داشته باشند .

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید