تابعیت اتریش از طریق تولد

تابعیت اتریش از طریق تولد

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تابعیت اتریش از طریق تولد در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

در حقوق بین الملل خصوصی سال 2018 راه های حقوقی و قانونی درمورد مهاجرت و آشنایی با وضعیت حقوقی افراد بحث شده که در مورد آن توضحی می دهیم. یکی از راه های مهاجرت به اتریش، مهاجرت از طریق تولد است که افراد زیادی خواهان اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد هستند. برای آشنایی بیشتر با مهاجرت به اتریش از طریق تولد تا آخر مقاله ما را دنبال کنید.
در این مقاله به سیستم خون یا سیستم خاک اتریش خواهیم پرداخت. هرگاه فردی با ازدواج یا تولد اقامت یک کشور را دریافت کند می تواند از حقوق و مزایای شهروندی آن کشور استفاده کرده و تحت مقررات و قوانین آن کشور قرار خواهد گرفت.
اصل خاک یعنی هر کسی در قلمرو یک کشور متولد شد تابعیت آن کشور را بدست می آورد  و تابعیت از روی محل تولد آن شخص مشخص می شود.
اصل خون یعنی اگر فردی بر اساس ملیت پدر یا مادر در هر مکانی متولد شود تابعیت کشور پدر یا مادر خود را دریافت خواهد کرد و اصل خون در مقابل اصل خاک قرار میگیرد و شیوه معمول جهت اعطای تابعیت است و اگر کشورها اصل خاک را بپذیرند دیگر شخص بی هویت پیدا نمی شود زیرا بر اساس اصل خاک هر فرد هرجا که بدنیا بیاید تابعیت همان سرزمین را خواهد داشت. در بسیاری کشورها اصل خاک و خون پذیرفته شده است و حالا باید بررسی کنیم ببینیم آیا اتریش بر اساس اصل خاک تابعیت میدهد یا اصل خون؟
اعطای تابعیت در کشور اتریش بر اساس سیستم خون می باشد یعنی از پدر و مادر اتریشی فرزند نیز تابعیت اتریش را خواهد داشت و با تولد در این سرزمین از پدر و مادر غیر اتریشی نمی تواند تابعیت دریافت نمود.
مواردی که از طریق سیستم خون به تابعیت اتریش منجر می شود:
1.      فرزندی که در خاک اتریش از پدر و مادر نامعلوم بدنیا بیاید
2.      فرزندی که از مادر اتریشی بدنیا بیاید در خاک اتریش
3.      فرزندی که در خارج از خاک اتریش از پدر اتریشی و مادر خارجی بدنیا بیاید
بر اساس سیستم خون طفلی که یکی از والدینش اتریشی باشند بدون توجه به محل تولد اتریشی محسوب خواهد شد.
 
 

تولد در اتریش


وضعیت تابعیت همسری که تبعه اتریش است

اگر یکی از زوحین دو سال یا بیشتر از زمان ازدواج آنها بگذرد برای دریافت اقامت سه ساله در کشور اتریش باید اقدام کند.
 

اقامت اتریش به طور طولانی مدت

اگر کسی بیش از 6 سال در کشور اتریش زندگی کند و در این کشور مشغول کسب و کار و فعالیت باشد و زبان آلمانی یاد گرفته باشد می تواند تابعیت کشور اتریش را دریافت کند.
 
شرایط اقامت شهروندان اسبق اتریشی
شهروندان سابق کشور اتریش که تابعیت اتریش را از دست داده اند بجز ترک تابعیت یا محرومیت از حقوق مدنی، مجددا می توانند بعد از یک سال اقامت در اتریش تابعیت اتریش را دریافت کنند. اگر کسی درخواست ترک تابعیت اتریش کند باید حداقل 10 سال در این کشور زندگی کرده باشد.
اگر فرزند متولد شده در اتریش بعد از رسیدن به 18 سالگی بخواهد تابعیت اتریش را دوباره بدست آورد باید ظرف دو سال اقدام کند.
تابعیت کسانی که مجهول المکان یا از پدر و مادر نامعلوم در اتریش متولد شده اند باید مدت 10 سال در اتریش زندگی کرده باشند که 5 سال آن را به صورت مستمر در کشور اتریش زندگی کرده باشند و در سن 18 سالگی میتوانند درخواست اقامت کشور اتریش را بدهند.
کسانی که تمایل دارند به شهروند اتریشی تبدیل شوند باید شرایط زیر را داشته باشند:
  •          اقامت دائم قانونی به مدت ده سال
  •          در ظرف 12 ماه گذشته هیچ ممنوعیت قانونی اقامت در اتریش یا هیچ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا و  صدور حکم اخراج نداشته باشند
  •          سابقه کیفری در دادرسی اتریش و خارج از آن نداشته باشند
  •          اثبات معیشت کافی برای خود و همراهانشان داشته باشند
  •          نگرش مثبت نسبت به جمهوری اتریش داشته باشند
  •          از ملیت سابق خود رها شوند
  •          دانستن نظام دموکراتیک و تاریخ اتریش و وین
  •          داشتن مهارت های زبان آلمانی
  •          کودکان کمتر از 14 سال نیازی به اثبات معیشت کافی و مهارت های زبان آلمانی ندارند و مجبور نیستند ملیت سابق خودشان را رد کنند. 
تابعیت مضاعف یا دوگانه
تابعیت دوگانه یعنی به طور همزمان تابعیت دو کشور را داشته باشید و کشور اتریش نیز این نوع تابعیت را به رسمیت می شناسد ولی برای این تابعیت دوگانه باید محدودیت ها و سخت گیری هایی که وجود دارد را شامل باشید که در زیر به آن اشاره می کنیم:
1.      کشوری که در کشور دیگری متولد شده و به واسطه خاک تابعیت آن کشور را دریافت کرده ولی به واسطه پدر و مادر اتریشی تابعیت اتریش را هم دارا است.
2.      کسانی که به خاطر داشتن سمت مهم در اتریش هستند هم می توانند تابعیت اتریشی داشته باشند و هم تابعیت کشور اصلی خودشان را مثل استاد دانشگاه اتریش که بخاطر سمت استاد بودن در دانشگاه این تابعیت را دریافت کرده است.
تابعیت در اتریش بر اساس سیستم خون است و در صورت درخواست مشاره و راهنمایی سایر راه های مهاجرت به اتریش و دریافت تابعیت اتریش با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته یا با شماره های دفتر وین یا دفتر ایران به صورت تخصصی مشاوره دریافت کنید.
 
 
از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید