مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
تحصیل در کانادا و مقدمه ای بر آن
تحصیل درکانادا و چگونگی تحصیل در کانادا و مهاجرت به کانادا و شرایط تحصیل در کانادا در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. این سوال که تحصیل در کانادا منجر به اقامت و تابعیت در کانادا می شود یا خیر؟ تحصیل در کانادا بخاطر کیفیت بالای سطح زندگی و آموزش همیشه مورد توجه متقاضیان مهاجرت بوده است. این این مقاله به تمام پرسش های شما پاسخ داده می شود.
موسسه حقوقی ملک پور که همکار موسسه مشاوره MIE اتریش است می تواند به صورت تلفنی مشاوره رایگان به متقاضیان ارائه دهد و درصورت هرگونه سوال درمورد تحصیل در کانادا سوالات خود را از این موسسه جویا شوید.
 
معرفی کانادا به عنوان مقصدی برای مهاجرت تحصیلی
کانادا از سوی سازمان ملل متحد یکی از بهترین کشورها برای زندگی انتخاب کرده است که شما می توانید به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا مانند یک شهروند از حقوق برابر برخوردار شوید. کانادا کشوری دو زبانه است که در زمینه آموزش زبان جزو کشورهای پیشرفته محسوب می شود و یادگیری زبان فرانسوی و انگلیسی جزوی از آموزش ضروری در کانادا است که می توانید به این زبان ها تسلط پیدا کنید.
محیط دانشگاه های کانادا بسیار پیشرفته است و تمام امکانات ورزشی و سالن های کنسرت و نمایشگاه های هنری در این دانشگاه ها دیده می شود. در محیط دانشگاهی پویا علاوه بر دانش و مهارت تحلیلی و ارتباطی از فن بیان و ارتقا خلاقیت و اعتماد به نفس بهره خواهید برد.
 
تحصیل در کانادا و مزایای آن
چند نکته درباره تحصیل در کانادا باید مورد توجه قرار بگیرد:
-         سطح کیفیت بالای تحصیلی دانشگاه های کانادا راه راا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بین المللی و شغلی پردرآمد هموار می کند.
-         کانادا کشوری زیباست که لقب اروپای آمریکا را گرفته است زیرا با امکاناتی مشابه آمریکا اما امنیت اروپا را دارد.
-         مدارک تحصیلی کانادا در سراسر دنیا معتبر است و هم سطح مدارک دانشگاهی انگلستان و آمریکا است.
-         کیفیت زندگی و تحصیل در کانادا از سطح قابل توجهی برخوردار است با این تفاوت که شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در این کشور پایین تر از انگلستان و آمریکا است و سالانه حدود 10 الی 12  هزار دلار می شود. تحصیلات کارشناسی ارشد در کانادا دو سال طول می کشد و این تفاوت که در انگلستان کارشناسی ارشد یک ساله است هزینه های زندگی در این مقطع در انگلستان کمتر خواهد شد.
-         در کانادا از تمام نژادهای دنیا انسان زندگی می کند و می توانید از فرهنگ و آداب و رسوم و غذاهای محلی تمام اقشار دنیا آگاه شوید و با گروه ها و سازمان های قومی مختلف در ارتباط باشید.
 
 
هموارتر شدن راه تحصیل در کانادا
متقاضیان تحصیل در کانادا با مدارک تحصیلی کانادایی و سابقه کار در کانادا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور اطلاعات بهتری در زمینه تحصیل در کانادا می توانید به دست بیاورید. آمارهای سالانه در رتبه بندی دانشگاه های کانادا در نشریه مکلین و با عنوان Maclean’s University Rankings منتشر می شود. هدف از این رتبه بندی این است که متقاضیان برای ادامه تحصیل در کانادا اطلاعات کافی داشته باشند مثل ویژگی های دانش آموختگان و کلاسها و دانشکده ها و کتابخانه ها و شهرت دانشگاه و حتی مسائل مالی دانشگاه.
بر رتبه بندی مکلین دانشگاه دالهوس رتبه اول را دارد و بعد از آن دانشگاه ویکتوریا و دانشگاه واترلو و دانشگاه نیو برانزویک در رتبه های بعدی قرار دارند.
در رشته های پزشکی دانشگاه مک گیل رتبه اول و بعد از آن دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو در رتبه های بعدی هستند . با تحصیل در کانادا امتیاز اقامت در کانادا را هم به دست خواهید آورد. موسسه ملک پور در کانادا، بوداپست و استرالیا و وین و هامبورگ دفتر نمایندگی دارد و با تجربه 15 ساله خود بهترین مشاور در مورد تحصیل در کشورهایی مانند کانادا است.
 
اقامت پس از تحصیل در کانادا
درصورتی که متقاضی اقامت در کانادا پس از تحصیل هستید اولین گام بعد از فارغ التحصیلی دریافت مجوز کاری است. بعد از اتمام مقطع تحصیلی خود در کانادا برای اخذ اقامت کاری وارد برنامه  PGWPP  شوید به نام   Post-Graduation Work Permit Program که در کانادا معروف شده است که داشجویی که یک مقطع تحصیلی در کانادا بوده است مجوز ورود به این پروسه را دارد که دارای محدودیت زمانی است. بعنوان مثال یک دانشجوی دوره لیسانس که 4 سال است می تواند حداکثر تا سه سال اقامت خود را تمدید کند و این نوع اقامت بیش از سه سال نمی شود.
 
 
شرایط که می توانید در برنامه PGWPP  اقدام کنید:
1.      دوره تحصیلی شما باید به صورت تمام وقت باشد.
2.      طول دوره تحصیل کمتر از 8 ماه یا 900 ساعت نباشد
3.      شرایط سنی حداقل 18 سال را داشته باشید
4.      هنگام درخواست برنامه PGWPP  باید ویزای تحصیلی داشته باشید.
5.      متقاضی با دریافت تاییدیه فقط 90 روز فرصت دارد
6.       برای این برنامه باید مدرک فارغ التحصیلی خود را ارائه نمایید یا در صورت نبود آن گواهی فراغت از تحصیل هم کافی است
7.      مدرک فارغ التحصیلی شما باید از موسسات آموزش تکمیلی مثل کالج یا دانشگاه یا آکادمی های تجارت (بیزنس اسکول ها) و ... باشد و فعالیت این موسسات و دانشگاه های خصوصی در راستای دانشگاه های دولتی باشد. هم موسسه آموزش عالی خصوصی و هم رشته تحصیلی شما باید در نظام آموزشی کانادا مورد تایید باشد.
محوز کاری مدت 8 ماه الی 3 سال معتبر است. اگر فارغ التحصیل کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکترا هستید نهایتا سه سال اعتبار مجوز کاری دارید . شرایط دیگری مثل دانش زبان کافی و دوره کارآموزی و مدرک فارغ التحصیلی هم باید داشته باشید. مدت زمان بررسی مدارک شما برای مجوز کاری 3 تا 6 هفته است که باید بصورت آنلاین اقدام کنید و اگر از طریق پست مدارک را ارسال کنید زمان بیشتری حدود 8 الی 12 هفته برای بررسی مدارک و صدور مجوز کاری نیاز است.
 
اسناد مورد نیاز برای دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا
مدرک تایید شده رسمی
مجوز تحصیلی معتبر
گذرنامه
تصویر گذرنامه
اسناد دیگر مربوط به وضعیت متقاضی (مانند معاینات پزشکی)
اگر مجوز کاری دریافت کنید از خدمات بیمه درمانی دولت کانادا از طریق بهره مند می شوید و هر چه سریعتر باید جهت دریافت کارت بیمه اقدام کنید.
نوع دیگری از برنامه اقامت بعد از تحصیل در کانادا اقدام برای برنامه TRV  است که نیاز به پرداخت هزینه دارد.
 
دریافت مجوز کاری کانادا برای ایالت کبک
بعد از درخواست کارت اقامت در استان کبک این کارت به آدرس محل سکونتتان ارسال می شود که بعد از دریافت این کارت اقامت برای هرگونه جابجایی از محل سکونت خود باید به اداره مهاجرت کانادا اطلاع دهید.
 
معاینات پزشکی برای اشتغال به کارهای خاص:
اشتغال به کار در رشته هایی مثل بهداشت، آموزش و آموزش و پرورش پیش دبستانی باید تحت معاینه پزشکی توسط پزشک مورد تایید دولت کانادا قرار بگیرید. اگر فارغ التحصیل این گونه رشته ها هستید باید 8 تا 12 هفته قبل از درخواست اجازه کار این آزمایشات را انجام دهید.
برخی از دانشجویانی که در کشورهای دیگری سابقه تحصیل داشته اند حداقل به مدت 6 ماه یا بیشتر باید آزمایشات پزشکی را انجام داده که هزینه آن نیز به عهده خود دانشجو است.
پیشنهاد میکنیم تا زمانی که ویزایتان اعتبار دارد برای تمدید آن اقدام کنید و برای تحصیل و اخذ مجوز کاری اقدام کنید.
 
برنامه اقامت PEQ
اگر مایل به تحصیل و اقامت دائم در کانادا هستید با استفاده از برنامه برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
تقاضی برای گواهی CSQ   و اقامت دائم از طریق PEQ   روشی برای دریافت سریع  CSQ   مخصوص کارگران خارجی و فارغ التحصیلان خارجی جهت اقامت دائم کانادا است.
متقاضیان می توانند از این طریق برای همسر و فرزندان خود نیز درخواست اقامت کنند و به محض دریافت CSQ  می توانند برای اخذ اقائم دائم PR   تقاضا بدهند
افرادی می توانند برای برنامه PEQ   اقدام کنند در صورتی که :
دانشجویانی که در کبک فارغ التحصیل شده اند
دانشجویان که در انتهای تحصیل خود هستند
کارگران خارجی که اقامت موقت دارند
 
شرایط جهت اخذ اقامت کانادا از طریق PEQ :
متقاضی باید نصف دوران تحصیل خود را حداقل در استان کبک بگذراند
هنگام درخواست یا فارغ التحصیل باشد یا شش ماه از دوره تحصیلش باقی مانده باشد
به زبان فرانسه مسلط باشد
مدارکی داشته باشد که ثابت میکند هزینه زندگی خود و همراهان خود را می تواند ساپورت کند
سن حداقل 18 سال داشته باشد و گذرنامه معتبر داشته باشد
اگر فرم درخواست کار برای کبک باشد باید در کبک سکونت داشته باشید
 
 
مدارک تحصیل مورد تایید برنامه PEQ :
مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی ارشد  یا مدرک دکتری  MBA  ، مدرک   DEC  دیپلم مطالعات دانشگاهی ، مدارک فنی   ، مدرک  DEP  دیپلم مطالعات شغلی با۱۸۰۰ ساعت مطالعات پایدار   و مدرک DEP  دیپلم مطالعات شغلی ، همراه با ASP گواهی تخصص شغلی وگواهی سپری کردن ۱۸۰۰ ساعت دوره آموزشی تجاری خاص .
تنها شش ماه فرصت دارید تا برای CSQ     تقاضا بدهید و گواهی CSQ    بعد از ارائه مدرک تحصیلی و ارائه ریزنمرات امکان پذیر می باشد.
ارائه مدرک زبان از طریق زیر امکان پذیر می باشد:
دوره تحصیل در کبک به زبان فرانسه گذرانده باشید
در مقطع متوسطه یا دبیرستان خود سه سال به زبان فرانسه تحصیل کرده باشید
  
انواع بورسیه و شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا
مدل های مختلف بورسیه در کانادا عبارتند از Scholarships, grants, bursaries
Scholarships که توسط منابع دولتی یا شرکت ها و دانشگاه های خصوصی عرضه می شود که اصطلاحات فلوشیپ هم نامیده می شود. اسکالر شیپ یا فلوشیپ که معدل دانشجو در مقاطع پیشین و مدرک زبان و تحقیقات و سوابق پژوهشی مثل مقاله مهم است که برای  گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا متقاضی باید از صلاحیت های علمی مثل معدل بالا و مقاله و نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسبی برخوردار باشد. می توانید برای مشاوره در مورد تحصیل و بورسیه تحصیلی کانادا با موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و مشاوره بگیرید.
 
نکات مهم درمورد شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا
1.     دریافت بورسیه تحصیلی کانادا نیازمند صبوری و حوصله زیاد است زیرا باید مکاتبات زیادی داشته باشند و گزینه های زیادی را امتحان کنند
2.     نحوه نگارش ایمیل و مکاتبه با اساتید مهم است زیرا می توانید با پیدا کردن یک استاد و ارسال پروپوزال و مدارک به دریافت بورسیه تحصیلی برسید.
3.     از ارسال متون طولانی در ایمیل به دانشگاه و استادهای دانشگاه بپرهیزید و بیان کنید که با مطالعه رزومه شما و هم جهت بودن زمینه تحقیقات شما با مقالات و تحقیقات من درخواست اخذ بورسیه تحصیلی و علاقمند به انجام پروژه و تحقیق با شما دارم.
4.     بورسیه تحصیلی گاهی بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهد و گاهی تمام آن را و در برخی موارد هزینه های زندگی را نیز پرداخت میکند .
5.     رزومه CV و سوابق تحصیلی شما بسیار اهمیت دارد.
6.     در بعضی موارد امکان بورسیه تحصیلی برای متقطع دبیرستان در کانادا نیز وجود دارد. در مقطع کارشناسی ارشد دریافت بورسیه تحصیلی راحت تر است.
7.     در هر دانشگاهی که هستید از استادان عالی رتبه خود توصیه نامه یا   Recommendation  دریافت کنید زیرا کمک شایانی به دریافت بورسیه تحصیلی شما خواهد نمود.
8.     برای اطلاع درمورد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در هر دانشگاه می توانید به وبسایت دانشگاه قسمت  scholarship یا fund م بروید.
9.     برای بعضی دانشگاه ها مقالات و سوابق پژوهشی و برای برخی معدل شما مهم است و چنانچه نمره GRE  بالایی ندارد درصورت داشتن معدل بالای 15 می توانید در دانشگاه های مقاله محور اقدام کنید.
 
شرایط بورسیه تحصیلی دولتی در کانادا
دستیار تدریس یا TEACHING ASSISTANT
این کمک هزینه به دانشجویان در مقطع دکترا پرداخت می شود که به عنوان TA یا دستیار استاد معرفی می شود و وظایفی مثل نمره دادن در امتحانات یا اداره جلسات و کمک به دانشجویان را بر عهده دارد. تسلط به زبان انگلیسی و توانایی تدریس در این پروسه مهم است.
دستیار تحقیق یا RESEARCH ASSISTANT
استاد در بعضی مواقع برای انجام پروژه های تحقیقاتی به ویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای دریافت می کند که می تواند دستیار استخدام کند و در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد دانشجویانی را به عنوان دستیار تحقیق یا RA با کمک هزینه ای به مبلغ 800 تا 1500 دلار در هر رشته دریافت می کند.
 
 
 
بورسیه تحصیلی تکمیلی Banting
یک نوع بورسیه تحصیلی بین المللی است برای رشته های علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
کمک هزینه دانشجویی کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد
این نوع بورسیه در کانادا برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری یک CGS-M اختصاصی می باشد
بورسیه پژوهشی IDRC برای دانش آموزان کشورهای در حال توسعه
تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و یا پژوهش در مقطع دکترا در یک دانشگاه شناخته شده در کانادا امکان پذیر است
 
 
بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد NSERC
کمک هزینه تحصیلی دولت کانادا و کمک های مالی برای دانش آموزان نخبه علمی برای تحصیل در رشته های علوم طبیعی و مهندسی در یک دانشگاه معتبر کانادا امکان پذیر است. میزان بورسیه و فاند تحصیلی بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.
 
 
کار ضمن تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین الملل
با داشتن ویزای دانشجویی کانادا می توانید به مدت 20 ساعت درهفته کار ضمن تحصیل در کانادا انجام دهید. به دانشجویان توصیه می شود که حداکثر 12 ساعت کار در هفته انجام دهید که به عملکرد تحصیلی دانشجو صدمه نزند. در ازای مشاغل پاره وقت به صورت ساعتی دستمزد داده می شود و به طور متوسط برای هر ساعت 10 دلار داده می شوند. می توانید با ویزای دانشجویی در کارهای پژوهشی در محیط دانشگاه با اساتید خود همکاری کنید یا در کافه ها یا رستوران ها یا فروشگاه ها و ... کار کنید. اگر مربی ورزشی هستید می توانید مربی باشگاه شوید یا اگر مسلط به چند زبان هستید می توانید به عنوان مترجم کار کنید.
 
مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی در کانادا
1.      مدرک توانایی مالی که ثابت کند شما و همراهانتان منابع مالی کافی برای حمایت از خود در کانادا دارید
2.      حساب بانکی به نام خودتان در کانادا در صورتی که پول به کانادا منتقل شده باشد
3.      مدرک وام دانشجویی یا آموزشی از موسسه مالی
4.      صورتحساب بانکی خود در 4 ماه گذشته
5.      حواله بانکی ارز قابل تبدیل
6.       گواهی پرداخت شهریه و هزینه محل اقامت
7.      نامه از طرف شخصی که برای شما پول فراهم می کند
8.      مدارک منابع مالی که در کانادا پرداخت شده است در صورتی که بورسیه تحصیلی دارید یا در یک طرح آموزشی تحت بودجه کانادا شرکت میکنید.
 
 
حداقل مقدار منابع مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا
-         شهریه دانشجو به علاوه 10هزار دلار برای یک دوره 12 ماهه یا 833 دلار در هر ماه
-         شهریه به علاوه 11 هزار دلار برای دوره 12 ماهه یا 917 دلار در هر ماه
-         4000 دلار برای همراهی هر عضو از خاناده برای یک دوره 12 ماهه یا 333 دلار در هر ماه
-         5100 دلار برای هر فرد 18 سال به بالا برای یک دوره 12 ماهه یا 425 دلار برای هر ماه
-         3800 دلار برای هر فرد زیر 18 سال برای یک دوره 12 ماهه یا 317 دلار در هر ماه
-         3000 دلار برای هر یک از اعضای خانواده برای یک دوره 12 ماهه برای هر فرزند در هر سنی یا 255  دلار در هر ماه
-         5125 دلار برای هر فرد 18 سال به بالا برای یک دوره 12 ماهه یا 427 دلار در هر ماه
-         1903 دلار برای هر فرد زیر 18 سال برای یک دوره 12 ماهه یا 159 دلار در هر ماه
 
 
هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا
هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی مثل انگلستان و آمریکا و استرالیا نسبتا کمتر است. هزین ها به صورت سالانه با توجه به شهر و رشته تحصیلی ممکن است تغییر کند.
میانگین شهریه در مقطع کارشناسی در کانادا سالانه 6500 دلار است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا سالانه به طور میانگین حدود 7000 دلار است.
هزینه های زندگی داشجیی در استان هایی مثل کبک و مونترال و اتاوا حداقل 1000 تا 1200 دلار در ماه است و در ونکوور و کالگری حدود 1200 تا 2000 دلار در ماه می باشد.
هزینه های مسکن برای خوابگاه دانشجویی بین 250 تا 625 دلار کانادا در ماه است و خانه های دانشجویی دانشگاه از 400 دلار در ماه شروع می شود و ممکن است به 800 دلار هم برسد
هزینه های مواد غذایی برای خرید از سوپرمارکت و خواربارفروشی در حدود 200 تا 250 دلار در ماه است و برای صرف غذا در رستوران باید 10 الی 25 دلار پرداخت کنید که سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط حدود 60 دلار می شود.
هزینه های حمل و نقل عمومی برای دانشجویان 18 تا 25 سال از تحفیف بهره مند می شود  که قیمت خرید یک بلیط حمل و نقل به صورت کلی 91 دلار است برای یک ماه است که بلیط یک طرفه حدود 3 دلار می شود.
 
 
 
 
از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید