شرایط پناهندگی در کانادا

شرایط پناهندگی در کانادا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط پناهندگی در کانادا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
شرایط پناهندگی در کانادا
 
بر اساس کنوانسیون ژنو به کسی پناهنده می گویند که از ترس آزاد و شنکنجه و مرگ به دلیل نژاد و مذهب یا ملیت و عضویت در گروههای اجتماعی مشخص یا عقاید سیاسی یا حتی جنگ، کشور خودش را ترک کند و دیگر نتواند به آن کشور بازگردد.
 
انواع پناهندگی
 • پناهندگی نژادی: در این نوع پناهندگی کسی که در یک کشور به خاطر نژادش مورد تبعیض و آزاد و اذیت قرار گرفته می تواند در کشور دیگری پناهنده بشود.
 • پناهندگی مذهبی: در این نوع پناهندگی کسی که به خاطر مذهبش در کشور محل اقامتش مورد پذیرش قرار نگرفته و از تهدید جانی آزاد دیده است می تواند به کشور دیگری پناهنده شود.
 • پناهندگی عضویت در گروه های خاص اجتماعی: در این نوع پناهندگی کسی که در یک گروه اجتماعی خاص فعالیت داشته و علنی شده و ممکن است مورد اذیت و آزاد یا شکنجه قرار بگیرد به کشور دیگری پناهنده می شود مانند همجنس گرایان.
 • پناهندگی سیاسی: در این نوع پناهندگی کسی که دارای عقاید سیاسی خاصی است که در آن فعالیت گسترده ای میکند و بخاطر عقایدش در معرض خطر است می تواند به کشور دیگری پناهنده شود.
 • پناهندگی اجتماعی: در این نوع پناهندگی کسی برای داشتن یک زندگی و شغل بهتر به کشور دیگری پناهنده می شود که باید شواهد و مدارک محکمی مبنی بر زندگی سخت در کشور اصلی خود را ارائه کند تا به او پناهندگی اجتماعی داده شود.
 
شرایط پناهندگی در کانادا
بسیاری از پناهندگان از کشورهای جنگ زده که شاهد صحنه های وحشتناکی بوده اند به کشور کانادا مهاجرت می کنند. کانادا به افرادی که از ترس آزاد و اذیت درحال فرار هستند و برای نجات خود پناهنده می شوند اسکان مجدد میدهد و جامعه بین الملل نیز به این اقدام احترام می گذارد زیرا اقامت دائم در هر کشوری یک پروسه طولانی مدت است. موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مشاوره پناهندگی به کشور کانادا هیچ گونه خدماتی ارائه نمی دهد و این مقاله صرفا جهت آگاهی عموم از خطرات پناهندگی است.
 
برنامه های حفاظت از پناهندگان کانادا
کسانی که برای فرار از شرایط سخت و غیرقابل تصور از کشور خود مجبور به زندگی در اردوگاه های پناهندگی به مدت چند سال می شوند از بدو ورود به کانادا مورد حمایت قرار میگیرند و زندگی دوباره خود را شروع می کنند. کانادا به عنوان عضوی از جامعه بین الملل درصدد یافتن راه حلی برای دموکراسی های نوظهور کمک میکند. کانادا ارتباط نزدیکی با دفتر کمیساریای عالی سازمان متحد در امور پناهندگان UNHCR دارد.
UNHCR  به شناسایی پناهندگان و اسکان آنها گمارده است. تمام کسانی که پناهنده می شوند طبق قوانین کاناداباید از نظر مسائل امنیتی و جرم و جنایت و سلامتی بررسی شوند تا مشکلی به وجو د نیاید.
اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا با شرکای امنیتی مثل آژانس خدمات مرزی کانادا همکاری می کند.
حامیان مالی زیادی در سراسر کانادا به استقرار پناهندگان کمک می کنند. آنها یا به تنهایی با با کمک دیگران از جمله گروه پنج و جامعه حامیان مالی به صورت دائمی به حمایت پناهندگان می پردازند. برنامه سومی تحت عنوان ویزای تلفیقی در سال 2013 مطرح شده که به حامیان خصوصی برای اسکان پناهندگان کانادا مربوط است. کانادا هرسال از این طریق پناهندگان زیادی را می پذیرد.
 
پیمان کشور امن سوم برای پناهندگی در کانادا
طبق قوانین بین آمریکا و کانادا افرادی که درخواست پناهندگی در کانادا بدهند به محض ورود به نخستین کشور امن می توانند درخواست پناهندگی بدهند. اگر از مرز آمریکا وارد کانادا شوند نمی توانند درخواست پناهندگی دهند.
افراد هنگام ورود به کانادا در دفتر داخلی خدمات مرزی کانادا CBSA یا اداره مهاجرت کانادا و پناهندگان و تابعیت کانادا IRCC  درخواست دهند و سپس مسئولین تصمیم میگرند که فرد آیا واجد شرایط پناهندگی هست یا خیر؟در صورتی که واجد شرایط باش به بخش حفاظت پناهندگان مهاجرت کانادا IRB ارجاع داده می شود و سپس IRB   تصمیم میگیرد که آیا قوانین پناهندگی در کانادا شامل او می شود یا خیر؟
 
رسیدگی به پناهندگان مستقر در کانادا
کمک های اولیه از سوی حکومت فدرال و استان کبک یا حامیان خصوصی برای پناهندگان انجام می شود که به مدت یک سال یا تا زمان استقرار دائم ادامه دارد. این کمک به کسانی که نمی توانند نیازهای اولیه خودشان را برطرف کنند تعلق میگیرد. این حمایت شامل تامین غذا و سرپناه و عوارض پرداختی به استان است.
 خدمات فوری و اساسی هنگام ورود پناهنده در 4-6 هفته اول که کانادا فراهم میکند شامل :
 • خدمات ورود و پذیرش
 • اقامت موقت
 • کمک به پیدا کردن محل اقامت دائم
 • نیازسنجی
 • کمک به اتصال به برنامه های دولت فدرال و استان و سایر خدمات
حامیان خصوصی از حمایت های دیگری مثل مالی و عاطفی در دوره اسپانسری خود به پناهنده دریغ نمی کنند و خدماتی مثل مواد غذایی و لباس و مسکن به مدت یک سال فراهم می آورند. برخی از پناهندگان ممکن است تا سه سال مورد حمایت مالی قرار گیرند. در این میان دولت کانادا به آموزش زبان انگلیسی و فرانسه و آداپته کردن پناهندگان با شرایط و محیط تازه و پیدا کردن حرفه برای افراد می پردازد.
 
 
برنامه رسیدگی به پناهندگانی که وارد خاک این کشور شده اند
پناهندگانی که از سراسر دنیا وارد کشور کانادا می شوند هر کدام ادعای خاصی برای شرایط خود دارد و میزان ورود افراد هر سال متفاوت است. در سال 2014 بیشتر از 13500 نفر پناهنده وارد خاک کانادا شده اند و درخواست پناهندگی داده اند. برنامه پناهندگی تنها برای کسانی ک در معرض خطر شکنجه و مجازات بی رحمانه و خشونت در کشور مبدا یا زادگاه خود قرار گرفته اند واجد شرایط پناهندگی بوده اند و بقیه پناهجویان بر اساس ادعاهای خود مورد قبول قرار نگرفته اند. برای مثال افرادی که دارای سابقه جرم و جنایت جدی بوده اند درخواست پناهندگی آنها رد شده است و به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی پناهندگی به آنها اعطا نشده است.
 
 
صلاحیت پناهندگان
مدارک شما برای صلاحیت به شورای مهاجرت و پناهندگی ارسال می شود و دادگاهی در مورد پناهندگی تصمیم میگیرد که آیاد شما واجد شرایط حمایت هستید یا خیر؟
درخواست شما درصورتی صلاحیت ارجاع ندارد:
 • تشخصی دهند که شما شرایط پناهندگی در کانادا را ندارد و باید به کشور خود برگردید
 • از طریق کانادا و آمریکا وارد شده باشید
 • از نظر فعالیت های مجرمانه برای امنیت کشور کانادا خطرناک باشید
 • قبلا مدارک شما بررسی شده باشد و رد شده باشید
 • در مسیر به کانادا در کشوری که پناهنده پذیر است توقف داشته باشید
 

با توجه به مطالعه شرایط و قوانین پناهندگی در کانادا باز هم تاکید می کنیم که به دنبال این مسیر برای رسیدن و اقامت در کانادا نباشید زیرا برای مهاجرت نباید دست به هر کاری زد. آیا می دانید که بشیتر از 80 درصد کسانی که از طریق پناهندگی به کانادا یا سایر کشورها می روند دچار مشکلات اقامتی می شوند؟ افرادی سودجو برای رسیدن به درآمد بدلیل عدم آگاهی و شرایط با وعده های تحصیل و کسب و کار و تجارت و وعده های پوچ افراد را اغوا کرده و به دنبال سودجویی آینده شما و همراهانتان را به خطر می اندازند و در واقع شما را از چاله به چاه می اندازند. از متقاضیان مهاجرت به کانادا یا هر کشور دیگری خواهش میکنیم که در این مسیر قدم نگذارند و برای سوالات خود و راه مهاجرت خود راهی منطقی و دقیق پیدا کنید. 
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید