تحصیل پزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی در قبرس

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل پزشکی در قبرس در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

تحصیل پزشکی در قبرس و مقدمه ای بر آن

تحصیل پزشکی در قبرس ، شرایط کار پزشکی در قبرس و شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در قبرس اساسی ترین نکاتی هستند که فرد باید برای انتخاب مقصد مهاجرت خود اقدام نماید و از این رو ما نیز به بررسی علمی این نکات پرداخته و مهم ترین آنها را بیان خواهیم داشت.
 • آیا دانشجویان ایرانی می توانند برای تحصیل پزشکی در قبرس اقدام نمایند؟
 • آیا دانشگاه های این کشور در سطح جهان شناخته شده هستند؟
 • شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در کشور قبرس چه چیزهایی می باشد؟
موسسه حقوقی ملک پور تمامی نکات اساسی و ضروری تحصیل پزشکی در قبرس را در این مقاله علمی بررسی نموده و برای آگاهی شما عزیزان بیان می دارد. همچنین شما می توانید به صورت تلفنی و رایگان با مشاوران مجرب این موسسه تماس حاصل نمایید و به پاسخ سوالات خود برسید.

 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و مقدمه ای بر آن


تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط عمومی آن

قبرس کشوری است که از دو بخش تشکیل شده است که به قبرس شمالی و قبرس جنوبی شناخته می شوند. این کشور در سال های گذشته و از سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست. این کشور در دریای مدیترانه واقع شده است و جزیره ای بزرگ محسوب می شود. مردم کشور قبرس دو زبان را به عنوان زبان رسمی کشور خود به رسمیت می شناسند و آن نیز زبان یونانی و ترکی است. از آنجاییکه کشور قبرس جزو کشورهای در حال پیشرفت است، از این رو سیستم آموزشی این کشور نیز رو به پیشرفت است و در سال های اخیر توجه بیشتری به این بخش شده است. به صورتی که درصدی از تولید ناخالص داخلی این کشور نیز به بخش آموزش اختصاص داده شده است. رشته پزشکی و رشته های پیراپزشکی نیز جزو رشته هایی هستند که در این کشور در دانشگاه های دولتی و خصوصی برگزار می شود که مشابه کشورهای دیگر برای ورود به این رشته های نیز در کشور قبرس نیاز به قبولی آزمون ورودی می باشد. لازم به ذکر است، این رشته ها در کشور قبرس به زبان انگلیسی برگزار می شود.

 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط عمومی آن


تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط ورود به رشته پزشکی

از آنجایی که ورود به رشته پزشکی و تحصیل پزشکی در قبرس و اکثر کشورهای دیگر مستلزم برگزاری و قبولی در آزمون ورودی این رشته می باشد. بنابراین دوره هایی برای آماده سازی دانشجویان این کشور و دانشجویان بین المللی برگزار می شود که دانشجویان از طریق گذراندن این دوره بتوانند در دروسی که در این آزمون گرفته می شود، آموزش ببینند. این دروس شامل دروس ریاضی، شیمی، زیست و فیزیک می شود که همه این دروس در این دوره به زبان انگلیسی برگزار می شود. از این رو دانشجویان باید ابتدا این دوره را گذرانده تا برای قبولی در آزمون ورودی آماده شوند. این دوره های اغلب در حدود 9 ماه تحصیلی می باشد. بنابراین دانشجو باید تقریبا یک سال را برای گذراندن این دوره در نظر داشته باشد. پس از گذراندن این دوره دانشجو می تواند در رشته پزشکی و یا دیگر رشته های پرطرفدار پیراپزشکی مانند داروسازی، دندانپزشکی و ... مشغول به تحصیل شود. در نمودار زیر طول دوره تحصیل هر یک از این رشته ها را مشاهده می نمایید.

 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط تحصیل


تحصیل پزشکی در قبرس و دانشگاه های برتر آن

از آنجایی که کشور قبرس جزو کشورهایی است که در سال های گذشته به گسترش سطح آموزشی کشور خود پرداخته است، بنابراین نمی توان گفت این کشور در سطح جهان دانشگاه های مطرح با رنکینگ بالایی دارد. اما هستند دانشگاه هایی در این کشور که سطح آموزشی آنها بالا بوده و جزو دانشگاه های برتر این کشور می باشند. از این رو برای افرادی که تمایل دارند مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل داشته باشند، در زیر به بررسی چندی از این دانشگاه های می پردازیم:

دانشگاه نیکوزیا

این دانشگاه در پایتخت کشور قبرس یعنی شهر نیکوزیا واقع شده است و از بزرگترین دانشگاه های کشور قبرس می باشد. این دانشگاه بنیان آموزشی خود را بر پایه نحوه آموزش در اروپا بنا نهاده است. به صورتی که حتی با دانشگاه سنت جورج لندن که جزو دانشگاه های مطرح کشور انگلستان می باشد نیز همکاری نموده و دوره های تحصیلی پزشکی را به زبان انگلیسی در این کشور ارائه می دهد. به همین دلیل دانشجویان زیادی در سطح بین الملل تقاضا دارند تا در این دانشگاه به تحصیل مشغول شوند و این دانشگاه نیز این شرایط را قرار داده است که در صوری که شخصی مدرک لیسانس در یکی از رشته های زیر شاخه پزشکی و پیراپزشکی را دارد برای تحصیل پزشکی در دانشگاه نیکوزیا درخواست داده و وارد این دوره شود.

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی در سال 1979د در زمینه رشته های فنی مهندسی فعالیت خود را آغاز نمود وجزو برترین دانشگاه های کشور قبرس می باشد. این دانشگاه به مرور زمان طیف گسترده تری از رشته ها را ارائه کرده و در سال 2011 نیز دانشکده پزشکی خود را تاسیس نموده است. یکی از رشته های معروف این دانشگاه رشته داروسازی بوده که به صورت دو دوره B.pharm و D.pharm ارائه می شود و هزینه های تحصیل در این دوره ها در حدود 6 هزار یورو در سال می باشد.

دانشگاه خاور نزدیک

این دانشگاه در سال 1988 در این کشور تاسیس شده است و از جمله دانشگاه هایی بوده است که رشته های زیادی را آموزش می دهد به صورتی که به عنوان دانشگاه چند رشته ای شناخته می شود. در این دانشگاه رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز آموزش داده می شود و در کلیه مقاطع رشته ها ارائه داده می شود. تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های جهان نیز می باشد.

تحصیل پزشکی در قبرس و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش

در صورتی که تمایل دارید به تحصیل پزشکی در قبرس بپردازید، باید در نظر داشته باشید مدارک مشخصی وجود دارد که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های قبرس مورد نیاز است. این مدارک به شرح زیر می باشد:
 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله با معدل خوب
 • انگیزه نامه که علت انتخاب رشته پزشکی را برای شما نشان دهد.
 • فرم درخواست پذیرش
 • یک قطعه عکس
 • مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 و نیم
 • قبولی در آزمون MCAT و یا آزمون GAMSAT

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های تحصیل

تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد. نکته مهمی که در این زمینه اهمیت دارد این است که هر ساله هزینه تحصیل پزشکی در قبرس بالاتر می رود. اما اگر هزینه های تحصیل را در طول سال های تحصیل در این رشته بررسی نماییم، می توان گفت به صورت میانگین هزینه های تحصیل میان 27 هزار یورو تا 30 هزار یورو در سال می باشد. این هزینه ها شامل تمامی هزینه های تحصیل حتی هزینه های مربوط به فارغ التحصیلی نیز می باشد.

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های زندگی

در اغلب کشورهای اروپایی هزینه های زندگی تقریبا مشابه می باشد اما در بعضی از کشورهای اروپایی این هزینه ها نسبتا بیشتر می باشد. در کشور قبرس هزینه های تحصیل نسبتا پایین بوده و در حدود 600 تا 800 یورو را باید برای هزینه های زندگی یک سال در نظر داشته باشید. در جدول زیر ریز هزینه های اقلام مختلف را بیان می داریم:

 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های زندگی 1

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های زندگی 2

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های زندگی 3

تحصیل پزشکی در قبرس و هزینه های زندگی 4


تحصیل پزشکی در قبرس و سایر رشته های علوم پزشکی

علاوه بر رشته پزشکی رشته های دیگری نیز وجود دارند که هر ساله مورد توجه بسیاری از دانش آموزان در سطح جهان قرار دارد. این رشته ها شامل رشته های داروسازی، دندانپزشکی و ... می باشد که می توان گفت رشته هایی که مثال زدیم بالاترین سطح درخواست را دارند. در زیر شرایط کلی تحصیل در رشته های مذکور را نیز برای آگاهی شما عزیزان بیان می داریم.

داروسازی در قبرس

داروسازی رشته ای است در مورد علم شیمی و دارو که بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این رشته بسیار علاقه مند می باشند. این رشته در کشور قبرس حدود 5 سال به طول می انجامد و پس از آن شخص برای اینکه مدرک خود را در کشور قبرس و یا در سطح کشورهای اروپایی معتبر نماید، باید در آزمون های وزارت بهداشت در کشور قبرس شرکت نموده و قبول شود.

دندانپزشکی در قبرس

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور قبرس به این صورت می باشد که شخص باید دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را پشت سر بگذارد. دانشجویان باید در دوره هایی که به عنوان دوره های پیش پزشکی شناخته می شوند شرکت کرده و پس از آن در آزمون ورودی شرکت نمایند. برای تحصیل در این دوره شخص باید مدرک زبان در سطح آیلتس 6 را ارائه دهند و هزینه های تحصیل را در حدود 10 الی 15 هزار یورو در نظر داشته باشند.

تحصیل پزشکی در قبرس و مدارک لازم برای ویزا

زمانی که شما پذیرش تحصیلی خود را از کشور قبرس به دست آوردید، باید برای ویزا اقدام نمایید تا بتوانید به این کشور وارد شده و امکان تحصیل در این کشور را داشته باشید. این مدارک شامل
 • پاسپورت معتبر
 • عکس 3 در 4
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی پیشین
 • ارائه تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس
 • ارائه نامه عدم سوپیشینه

تحصیل پزشکی در قبرس و کار پس از تحصیل در قبرس

کشور قبرس جزو کشورهای اروپایی می باشد اما اقتصاد بسیار قوی ای ندارد به صورتی که می توان گفت اقتصاد این کشور در سطح بالایی به کشور ترکیه نیز وابسته می باشد. این موضوع را می توانید از نرخ بیکاری این کشور که در نمودار زیر نشان داده شده است نیز مشاهده نمایید. اکثر دانشجویان بین المللی می توانند در طول تحصیل خود در این کشور به کار مشغول شوند اما این کار به صورت پاره وقت می باشد. اما در صورتی که تمایل دارید پس از تحصیل در این کشور مانده و به کار مشغول شوید لازم است بدانید تنها 3 ماه فرصت دارید تا کار مورد نظر خود را بیابید. که با توجه به نرخ بیکاری در این کشور می توان گفت کار آسانی نمی باشد.

 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و نرخ بیکاری


 

 

تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط تحصیل پزشکی در قبرس و تمامی نکاتی را که در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار دادیم. هزینه های تحصیل پزشکی در این کشور با دیگر کشورهای اروپایی یکسان بوده اما با توجه به نرخ بیکاری در این کشور، می توان گفت شاید تحصیل پزشکی در کشورهای دیگر اروپایی مانند فرانسه، مجارستان، جمهوری چک و غیره شرایط بهتری را پس از اتمام تحصیل برای شما داشته باشند. شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف را بررسی نمایید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید