انواع ویزا

نوشته شده توسط behnaz در تاریخ 98/07/15

انواع ویزا
انواع ویزا و مقدمه بر انواع آن :

انواع ویزا ها کدامند ؟ آیا با  انواع ویزا های مختلف آشنایی لازم را دارید ؟ آیا می دانید کدام ویزا مناسب برای وضعیت شما می باشد ؟ما در این مقاله بر آنیم تا با بررسی علمی و دقیق شرایط صدور انواع ویزا و مدارک مورد نیاز آن به سوالات و ابهامات ذهنی شما پاسخ گوییم.در این مقاله ما بدین موضوعات خواهیم پرداخت :
 • انواع ویزاها
 • مدارک مورد نیاز برای انواع ویزا
 • شراط اعطای ویزا های گوناگون
 • مدت اعتبار ویزاهای متفاوت

انواع ویزا و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن :

همانطور که اشاره کردیم ویزا ها انواع متفاوتی دارند و هرکدام از این انواع ویزا نیازمند مدارک خاصی می باشند . اما در بین این مدارک مدارک مشترکی در بین تمام انواع ویزا ها موجود می باشد . این مدارک عبارتند از :
 • یک قطعه عکس متقاضی
 • پرداخت هزینه ویزا
نکته قابل ذکر آن است که افراد خارجی که همسر آنان ایرانی می باشد (منظور مردان خارجی ) نیازمند ارائه درخواست کتبی و ارائه کپی گواهی ازدواج خود نیز می باشند .

انواع ویزا ها در ایران

انواع ویزا ها در ایران به شرح ذیل می باشد .
 • ویزای جهانگردی:
این ویزا در مواقعی صادر می گردد که شخص خواستار بازدید از مناطق مختلف ایران است.درخواست این ویزا از طریق  شرکت های توریستی و بخش کنسولی سفارت امکان پذیر می باشد که به تربیت چند روز و حداقل سه هفته مدت زمان صدور آن می باشد .در این نوع از ویزا  مدارک مورد نیاز عبارتند از :
تکمیل فرم
 1. پرداخت هزینه
 2. ارائه عکس
 3. ارایه گذرنامه با اعتبار بیش از 6 ماه
 
 • ویزای فرودگاهی:
یکی از انواع ویزا می باشد که در کشورهای مختلف من الجمله ایران صادر می گردد. هدف از ارائه این نوع ویزا تسهیل در امور روادیدی است که در حال حاضر در فرودگاه های تهران ، کیش ، قشم ، چابهار ، تبریز ، مشهد و بوشهر صادر می گردد . این نوع  ویزا برای اتباع ده کشور ممنوع الصدور است . این کشورها عبارتند از : آمریکا ، انگلستان ، اردن ، افغانستان ، اردن ، عراق ، بنگلادش کلمبیا ، سومالی و کانادا .مدت اعتبار این نوع گذرنامه دو هفته می باشد که در صورت صلاحدید نیروی انتظامی تا دو هفته قابل تمدید می باشد .
 • ویزای تجاری و کنفرانس:
این نوع از ویزا مخصوص تجار و متخصص هایی می باشد که که به قصد مذاکرات تجاری به ایران می خواهند سفر داشته باشند و با ارائه دعوت نامه از سوی شرکت تجاری می توانند این ویزا را اخذ نمایند .مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا عبارتند از :
 1. تکمیل فرم
 2. داشتن دعوتنامه تجاری
 3. نامه درخواست به سفارت با توضیح هدف
 4. اصل گذرنامه معتبر
 
 • ویزای عبور و یا همان ترنزیت:
ویزای ترانزیت برای افرادی مناسب می باشد که برای سفر به کشور ثالث باید از خاک ایران عبور نمایند در این نوع از انواع ویزا شخص دارنده اجازه هفت روز عبور از خاک ایران را دارا می باشد . مدارک مورد نیاز برای اخذ این نوع ویزا عبارتند از :
 1. روادید معتبر کشور مقصد
 2. ارائه بلیط معتبر به کشور مقصد
 
 • ویزا برای اتباع سابق ایران:
افرادی که در طی زمان تابعیت ایرانی خود را ترک گفته اد می توانند به واسطه این ویزا به کشور ایران سفر داشته باشند ،مهمترین مدرک در اخذ این نوع ویزا سند ترک تابعیت فرد متقاضی می باشد .
 
 • ویزای کاری:
این ویزا برای مدت کوتاهی برای افرادی صادر می شود که قصد یافتن کار در ایران را دارند .
 
 • ویزای دانشجویی:
اشخاص متقاضی تحصیل در ایران بنابر مدت زمان تحصیل خود می توانند ویزای دانشجویی خود را اخذ نمایند.
 
 • ویزای های مولتی و یک بار ورود:
ویزاهای مولتی و یک بار ورود تعداد دفعات اجازه ورود فرد به کشور را مشخص می نماید .

ویزای تجاری72 ساعت
ویزای سیاسی
ویزای خدمت از جمله انواع  ویزا ها در ایران هستند

اصطلاحات موجود در گذرنامه :

حروف و عباراتی در گذرنامه وجود دارد که هر کدام مخفف کلمات مختلفی می باشد .
حرف R  : به معنای گذرنامه معمولی است.
حرف C :نشان دهنده نوع روادید و ویزا است
حرف M : نشان دهنده تعدد اجازه ورود و خروج
در مقاله سعی گردید که انواع ویزا ها برای ورود به ایران مورد بررسی قرار گیرد و مدارک مورد نیاز هر یک نیز مورد بررسی قرار گیرد . شما برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی اخذ انواع ویزا ها می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس داشته باشیدو از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید .

مشاهده سایر دانستنی ها