پناهندگی اسپانیا

پناهندگی اسپانیا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص پناهندگی اسپانیا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
 

پناهندگی اسپانیا


شرایط عمومی پناهندگی

اسپانیا یکی از کشورهایی که افراد برای مهاجرت به اروپا انتخاب می کنند.این کشور طبق قوانین این اجازه را به سفارت خانه های خود داده است تا بتوانند هماهنگ با قوانین بین المللی، به پرونده های مربوط به پناهندگی رسیدگی کنند. کارکنان سفارت ها در مرحله ی اول رسیدگی به درخواست پناهندگی، مصاحبه ای را با متقاضیان انجام می دهند که هدف از انجام دادن مصاحبه این است که دلیل دادن درخواست پناهندگی متقاضی چه بوده و چه اتفاقی برای او افتاده است به همین دلیل سوال هایی را راجب شخصیت و هویت متقاضی از او می پرسند. مانند اینکه از چه طریقی به اسپانیا آمده اند و یا علت درخواست پناهندگی چه بوده و اینکه در کشود خود در معرض آزار و اذیت بوده اند یا خیر.
 به مدت ۱ ماه اداره امور پناهندگی اسپانیا اعلام می کند که درخواست پناهندگی شما درست بوده و آیا تائید خواهد شد یا خیر. که همین زمان می تواند بسیار کمتر شود اگر متقاضیان، درخواست پناهندگی خود را به ایست بازرسی مرزی تحویل داده باشند که در مدت چهار روز انجام می شود.
متقاضیان می توانند از مدارک حمایتی جهت انجام مصاحبه و یا برای رسیدگی به پرونده خود استفاده کنند. با ورود فرد متقاضی به اتحادیه اروپا و دادن درخواست پناهندگی خود طبق قانون و کنوانسیون دوبلین وظیفه ی رسیدگی به پرونده و درخواست او برعهده اولین کشوری است که متقاضی به آن وارد شده مثلا اگر اسپانیا اولین کشوری بود که متقاضی به آن وارد شده و در این کشود درخواست داده باشد ، نمیشود وارد کشور دیگر شود و درخواست پناهندگی بدهد

روش های جایگزین پناهندگی

علاوه بر راه پناهندگی ، راه های دیگری هم برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد که متقاضیان میتوانند به جای پناهندگی از آن ها استفاده کنند به عنوان مثال از طریق تحصیل یا ویزای کاراسپانیا و مهاجرت کاری یا سرمایه گذاری در این کشور. اینها راه های قانونی می باشند که موجب می شوند کشورهای مقصد با دید مثبت به فرد نگاه کنند و با فرد متقاضی مانند اتباع خود برخورد کنند و امکانات و رفاه لازم را برای آن ها فراهم کنند.
به دلیل اینکه درخواست های متقاضیان مبنی بر پناهندگی افزایش یافته کشورها گاها امکانات و شرایطی که برای پناهندگان در نظر گرفته اند را لغو میکنند و شرایط سختی را برای پناهجویان در به وجود می آورند که موجب میشود پناهندگی روش مناسبی براب مهاجرت نباشد

برای مطالعه شرایط پناهندگی در لهستان و پناهندگی در سوئیس برروی هر کدام از این لینک ها کلیک کنید

 کنوانسیون ژنو

بعضی از متقاضیان به دلیل های جدی مانند در خطر بودن واقعی جان آن یا اعدام یا مجازات های سنگین غیر انسانی یا شکنجه یا تهدید جدی مرگ  نمی توانند به کشور خود بازگردند به همین خاطر از طرف کشور مقصد تحت یک حفاظت جانبی قرار می گیرند که به آن حمایت فرعی می گویند و این موضوع تحت عنوان کنوانسیون ژنو انجام می شود.
تمام مراحل فرآیند بررسی پرونده و رسیدگی به درخواست پناهندگان به صورت محرمانه و مخفی انجام می شود و براساس قوانین مشخص شده، افرادی که در طول این مدت در زمان بررسی پرونده شما، با شما ارتباط دارند، تعهد های به خصوصی از آنها گرفته می شود تا تمامی مطالبی که توسط شما گفته می شود و مسایل مربوط به پرونده شما کاملا محرمانه بماند. از این رو شما می توانید با اعتماد به نفس بالا شرایط خود را بیان کنید.
دادن درخواست پناهندگی و ایجاد پرونده برای پناهندگان باید برای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ، شفاف باشد و درباره ی پرونده آن ها اطلاع داشته باشد. دولت کشور مقصد یا مبدا به هیچ عنوان از اینکه شما درخواست پناهندگی داده اید، مطلع نخواهند شد و کاملا محرمانه خواهد ماند. همچنین متقاضیان نمی توانند تا زمانی که به پرونده آن ها رسیدگی کامل نشود و رای داده شده به آنها مشخص نشود، حق خروج از کشور مقصد و برگشتن به کشور خود را ندارند.

 

در جدول زیر آمار پناهندگان اسپانیا و وضعیت آنها را مشاهده می نمایید:

 

آمار شرایط پناهندگی اسپانیا

 

 

آمار پناهندگان اسپانیا از لحاظ جنسیت و سن آنها در سال 2017 نیز به شرح زیر است:

 

آمار جنسیت پناهندگی اسپانیا


مراحل پناهندگی در اسپانیا

پناهندگان می توانند براساس قانون وکیل داشته باشند و در راه رسیدگی به پرونده خود می توانند از توصیه ها و کمک های وکیل استفاده کنند. همچنین اداره امور پناهندگی خدمات و امکاناتی را برای پناهندگان آماده خواهد کرد. به عنوان مثال داشتن وکیل که می تواند تاثیر مثبتی در مدت بررسی به پرونده داشته باشد یا امکاناتی که موجب می شود پناهندگان تحت مراقبت و امنیت قرار داشته باشند یا کمک به روش ارائه پرونده یا کمک کردن به افراد برای تحویل دادن اسناد و مدارک خود و جمع آوری کردن آنها که ‌به روند مصاحبه و رسیدگی به پرونده  کمک می کند .
با دادن تقاضای پناهندگی به اداره امور مهاجرت اسپانیا متقاضیان می توانند تا زمانی که به تقاضا و پرونده آن ها رسیدگی شود، در این‌کشور بمانند و از خدمات این کشور مانند کمک ها و مراقبت هایی بهداشتی و پزشکی و یا مزایای اجتماعی و بین المللی این‌ کشور استفاده کنند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE  اتریش تهیه شده است، هرگونه کپی از این مقاله بدون عنوان نمودن منبع آن، شرعاً حرام و غیر قانونی می باشد.
متقاضیان در جهت درخواست پناهندگی باید مدارکی را ارائه دهند مانند ارائه اولین درخواست خود که فرد کامل کرده و ارائه نموده است و همچنین مصاحبه اولیه او. دو قطعه عکس، دادن مدرک های تشخیص هویت متقاضی و همراهانشان(اگر همراهی داشت).
پناهجویان در کشور اسپانیا طبق خواسته ی دولت اسپانیا می توانند از امکانات رفاهی اجتماعی بدون پرداخت هزینه ای استفاده کنند که دولت اسپانیا خدمات خود را طبق نیازهای افراد به چند دسته تقسیم کرده و به آن ها می دهد مثل خانه، مراقبت از نوزادان.
این خدمات طی مدت ۶ ماه تا تکلیف پرونده افراد مشخص شود ارائه شده و افراد می توانند از خدمات مشاوره ای و امکانات رفاهی اجتماعی استفاده کنند. باید اشاره کرد که افراد نمی توانند محل اقامت زندگی خود را انتخاب کنند.
برای مطالعه شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی و پناهندگی در دانمارک بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید.

 نکات مهم در مورد پناهندگی در کشور اسپانیا

باید توجه کرد وظیفه ی تعیین تکلیف کردن پرونده بر عهده ی دولت اسپانیا نیست و دولت اسپانیا تنها به درخواست های متقاضیان مبنی بر پناهندگی رسیدگی می کند. وظیفه ی مشخص کردن وضعیت پرونده متقاضیان بر عهده وزرات خارجه اسپانیا بر اساس قوانین بین‌الملل می باشد.
فرآیند رسیدگی و تعیین رای مثبت یا منفی پرونده، حداکثر ۶ ماه طول می کشد. البته ممکن است این زمان طولانی تر شود که علت این تاخیر را باید افراد مسئولی که وظیفه رسیدگی به پرونده را  دارند به متقاضیان اعلام کنند و طی مدت رسیدگی  پرونده، متقاضیان می توانند از وضعیت پرونده خود اطلاع داشته باشند.

 کیس های پناهندگی در اسپانیا

 افراد خواهان پناهندگی می توانند طبق قانون این کشور خانواده خود و افراد تحت‌ حمایتشان را با خود همراه کنند البته فرزندان بالای ۱۸ سال نسبت به دیگر اعضای خانواده شرایط خاصی دارند و متناسب با هماهنگی با آن شرایط به آن ها اقامت داده می شود.
با دادن درخواست پناهندگی توسط فرد متقاضی شرایط گرفتن پاسپورت تغییر می کند و به دست آوردن آن زمانبر می شود که فرد می تواند بعد از گذشت پنج سال درخواست گرفتن پاسپورت دهد.
درصورتی که به درخواست فرد جهت پناهندگی رای منفی داده شد، اگر فرد دارای نوعی اجازه ی اقامت نباشد باید از کشور اسپانیا خارج شود، البته فرد می تواند در صورت رد درخواست خود، خواهان تجدید نظر شود و بخواهد پرونده اش دوباره مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 

پناهندگی اسپانیا و نکات مهم و ضروری در این زمینه را به صورت خلاصه و مفید بررسی نموده و بیان داشته ایم. مطمئنا پناهندگی خطرناکترین راه مهاجرت است و به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. به جای آن شما می توانید از راه های دیگری که خطری نداشته و کاملا قانونی می باشند استفاده نمایید.موسسه حقوقی ملک پور و MIEباید اشاره کرد که  کشور اتریش فاقد خدمات مربوط به پناهندگی است و این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات شما درباره پناهندگی در کشور اسپانیا است.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید