مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
 

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل


مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، اخذ اقامت نروژ از طریق مهاجرت به نروژ و شرایط تحصیل در نروژ در این مقاله به صورت علمی مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.سوالات مختلفی در مورد مهاجرت به نروژ ممکن است برای شما پیش بیاید. شرایط ویزای تحصیلی از طریق مهاجرت به نروژ چگونه است؟  آیا اقامت دائم از طریق مهاجرت به نروژ امکان پذیر است؟ با توجه به این که سیستم آموزشی نوژ رایگان بوده و از کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است سالانه افراد زیادی خوهان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می باشند. ویزای نروژ دارای اهمیت زیادی است و باید در مهاجرت به این کشور از این طریق دقت زیادی کرد. بنابراین در این نوشتار سعی می شود به نکات مهم مهاجرت و سوالات رایج شما عزیزان در مورد مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل پاسخ داده شود. افرادی که قصد مهاجرت به کشور نروژ از طریق تحصیلی را دارند  باید با شرایط و ضوابط  مختلف آن آشنا شوند. به همین دلیل موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش  مقاله ای در این مورد مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل نوشته است تا به سوال های شما عزیزان پاسخ داده شود. بنابراین در این مقاله سعی شده است به روش های مهاجرت به کشور نروژ از طریق تحصیلی اشاره کرد. پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدام، مطالب این مقاله را مطالعه کرده و برای مشاوره رایگان با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

ملک پور


مهاجرت به نروژاز طریق تحصیل و شرایط عمومی آن

 قبل از صحبت در مورد مهاجرت به نروژاز طریق تحصیل باید در مورد کشور نروژ توضیحاتی دهیم. نروژ یکی از کشورهای پیشرفته و عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد. این کشور به دلیل سیستم تحصیلی رایگان مورد علاقه افراد بسیاری برای مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و درخواست ویزای تحصیلی نروژ هستند.
نروژ از طرف قطب شمال و بخش غرب دارای آب و هوای سرد می باشد. و در قسمت شمالی ۶ ماه از سال شب و ۶ ماه از سال روز می باشد. این کشور با مساحت ۳۸۵.۲۵۲ کیلومتر مربع و بالغ بر ۵ میلیون نفر جمعیت یکی از زیباترین کشورهاست. این کشور دارای شرایط کاری مناسب نیز بوده و همان طور که ذکر شد سیستم تحصیلی رایگان دارد. بنابراین افراد زیادی درخواست  مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل را می دهند. ولی این کشور دارای آب و هوای سرد بوده و علاوه بر آن چند سال است که سفارت کشور نروژ در صدور ویزا برای ایرانیان سخت گیری می کند و کشور ما در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل  دچار مشکل شده است.
سیستم این مدرسه به سه گونه تعریف می شود:
 • مقطع ابتدایی از سن ۶ تا ۱۳ سالگی
 • مقطع متوسطه از سن ۱۳ تا ۱۶ سالگی
 • دانشکده دبیرستانی از ۱۶ تا ۱۹ سالگی
در مهاجرت به نروژ لازم به ذکر است که افراد باید از سن ۶ تا ۱۶ سالگی تحصیل کنند و این دوره اجباری است ولی برای دوره دانشکده دبیرستانی هر کسی به اختیار خود می تواند ادامه دهد. افراد باید در مقطع دبیرستان نمره عالی کسب کنند تا بتوانند به مقطع بالاتر راه پیدا کنند. یکی از موترد ضروری برای ذکر این است که دانش آموزان از سن ۱۳ سالگی یادگیری زبان جدید را شروع می کنند. افرادی که قصد دارند فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به این کشور بفرستند ویزای تحصیلی صادر می شود و برای اخذ اقامت یا والدین باید اقامت دائم داشته باشند و یا یک سرپرست  که از فرزند مراقبت کند انتخاب کنند. ولی این کشور به خاطر آب و هوای سرد برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور می تواند کشور های رنک بالا مانند انگلستان ،  کانادا ،  اتریش و اسپانیا را برای شما پیشنهاد دهد.
 
برای مطالعه شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا و مهاجرت تحصیلی به اتریش بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و تحصیل در مقطع کارشناسی

یکی از موارد مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی این است که افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های نروژ در مقطع کارشناسی را دارند باید زبان نروژی را بلد بوده و آیلتس .۵۵ داشته باشند. ولی افرادی که مهارت زبان نروژی را ندارند باید یک سال قبل از شروع دوره تحصیلی در این کشور دوره زبان نروژی بگذرانند. شما عزیزان باید توجه داشته باشید که گذراندن ۱ سال کرس زبان نروژی قبا از شروع دوره کارشناسی ضروری است. نکته مهم دیگر در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی این است که افراد باید یک سال در دوره کارشناسی در مقطع لیسانس تحصیل کرده باشند و ۳۰ واحد را گذرانده باشند و یا مدرک فوق دیپلم را اخذ کرده باشند. طول دوره مقطع کارشناسی ۳ سال است و افراد باید آیلتس ۵.۵ داششته باشند. لذا همین شرایط سخت مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل شانس اخذ ویزا را پایین می آورد.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و تحصیل در مقطع کارشناسی  ارشد

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد به صورا کامل رایگان بوده و افراد بابت تحصیل هزینه ای پرداخت نمیکنند . ولی برای تحصیل در این مقطع و مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی باید آیلتس ۶.۵ داشته باشند. زبان تحصیل در این کشور به زبان نروژی و انگلیسی می باشد. دانشجویان بابت تحصیل شهریه پرداخت نمی کنند ولی بابت اخذ ویزا باید ۱۰۰۰۰ یورو در حساب خود داشته باشند. بعضی از رشته ها به زبان نروژی ارائه می شود پس افراد باید یک سال قبل از شروع تحصیل دوره زبان نروژی بگذرانند.
نکته مهم دیگر در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و تحصیل در مقطع کارشناسی  ارشد این است که دانشجویانی که معدل آن ها بالاتر از ۱۶ است شانس پذیرش بالایی دارند. دوره تحصیل ۱ الی ۲ سال می باشد. و افراد باید رشته تحصیلی مقطع ارشدشان با رشته تحصیلی مورد نظر در دوره کارشناسی یکسان باشد.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و تحصیل در مقطع  دکتری

جزئیات لازم در مورد مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و تحصیل در مقطع  دکتری را دراین قسمت بررسی می کنیم. مقطع دکتری در این کشور در دو دانشگاه دولتی و خصوصی ارائه می شود ولی افراد می توانند از دانشگاه های دولتی پذیرش گرفته و تحصیل کنند. تدریس و آموزش در همه رشته ها به زبان انگلیسی  بوده و افراد باید دارای آیلتس ۷ به بالا باشند تا بتوانند در مقطع دکتری پذیرش بگیرند.
لازمه پذیرش داشتن سوپروایزر و ایلتس ۷ از الزامات پذیرش در مقطع دکتری در این کشور است. اول ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس فرصتی است که دانشجویان می توانند مدارک خود را برای پذیرش تحصیلی برای دانشگاه سابمیت کنند. تحصیل در این دوره نه تنها رایگان بوده دانشجویان در برابر انجام پروژه تحقیقاتی ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار کرون حقوق می گیرند. ولی در صورت نداشتن ایلتس بالا و استاد راهنما پذیرش تحصیلی به مشکل خواهد خورد.
 
برای مطالعه شرایط مهاجرت تحصیلی به آذربایجان و مهاجرت تحصیلی به ژاپن بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و بورس تحصیلی

تحصیل در کشور نروژ رایگان بوده  و این در دانشگاه های دولتی بورسیه می باشد ولی ولی علاوه بر آن دانشگاه های خصوصی به دانشجویان بورسیه می دهند تا در هزینه های زندگی و تحصیلی از آن استفاده کنند.
بورسیه بنیاد Wilhelmsen در نروژ: این بورسیه برای دانشجویان ارشد ۱ ساله  و در رشته های رشته های مهندسی و ریاضی و رشته های علم فناوری شامل می شود.
بورسیه ها و کمک هزینه های زندگی بصورت ترمی: این نوع بورسیه به افراد در هر سال تحصیلی به مدت ۱ الی ۳ ماه داده می شود . این بورسیه شامل کمک هزینه های مسکن ، رفت وآمد ، حمل ونقل ، اجاره و هزینه های دیگر می باشد.
برخی از دانشجویان دوست دارند از همان ابتدا بورسیه تحصیلی دریافت کنند. لازم به ذکر است که برای مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و خذ بورسیه باید دارای نمره آیلتس ۷ به بالا و معدل خوب باشند. به طور کلی رزومه خوب به همراه سوپروایزر می تواند شانس پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی را بالا ببرد.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و هزینه های تحصیل و زندگی

هزینه تحصیل در کشور نروژ رایگان بوده و حتی  می توانند به ازای کار تحقیقاتی با سوپروایزر در مقطع دکتری ۲۲ هزار کرون شهریه دریافت کنند. ولی هزینه زندگی در این کشور بالا بوده و یکی از گران ترین کشورهای جهان حساب می شوند. نکته مهم در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی این است که اگر شما قصد سکونت در پایتخت را دارید باید ماهیانه ۱۰ هزار کرون را برای  مخارج زندگی کنار بگذارید. ۱۰ هزار کرون شامل هزینه مسکن، اینترنت، حمل ونقل و هزینه خورد و خوراک می شود. علاوه بر پایتخت تین کشور مخارج زندگی در سایر شهر ها به نسبت کشورهای دیگر گران می باشد.

هزینه زندگی در نروژ


مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و کار دانشجویی

یکی از مسائل مهم در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی کار دانشجویی می باشد. لازم به ذکر است که همه دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی می توانند بعد از وارد شدن به خاک نروژ به صورت پاره وقت کار کنند. دانشجویان کارشناسی به مدت ۱۰ ساعت و ارشد ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. نکته مهم دیگر در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی این است که به مدت ۳ ماه بعد از ورود به این کشور می توانند بدو اجازه کار مشغول به کار شوند ولی باید به اداره پلیس رفته و مجوز مار بگیرند.
دانشجویی که قصد کار در کشور نروژ را دارد باید به زبان نروژی و یا اسکاندیناوی مهارت کافی داشته باشد.
در مقطع دکتری دانشجویان می توانند علاوه بر تحقیق در کنار سوپروایزر و اخذ حقوق ،  ۳۰ ساعت نیز در خارج از این تحقیق کار کنند. بنابراین دانشجویان بعد از اخذ ویزا و حضور در کشور می توانند  در  هتل ها، رستوران ها و کافه ها و آژانس های مسافرتی، مغازه ها و سوپرمارکت ها، توزیع تبلیغات و…  کار کنند.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و معرفی دانشگاه های برتر

نروژ دارای ۷ دانشگاه معتبر و نه موسسه تخصصی دانشگاهی می باشد. و دارای چندین موسسه خصوصی است. در این قسمت اسامی ۵ دانشکگاه معتبر ذکر شده است:
 • دانشگاه اسلو: این دانشگاه قدیمیترین دانشگاه بوده و در پایتخت قرار داردرتبه جهانی ۱۲۷ می باشد. دارای ۸ دانشکده می باشد و در امامی رشته ها دانشجو می پذیرد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی نروژی و در سایر مقطع ها انگلیسی می باشد.
 • دانشگاه برگن:  در شهر تروندهایم  قرار داشته و دارای ۶ دانشکده و از رشته های مختلف دانشجو می پذیرد. در شهر برگن قرارداشته و دارای رتبه جهانی ۱۹۷ می باشد.
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ : این دانشگاه نیز در شهر تروندهایم نروژ قرار دارد. در  شهر تروندهایم قرار داشته و دارای رتبه جهانی ۳۵۱ می باشد.
 • دانشگاه قطب شمال نروژ: دانشگاه تحقیقاتی بوده و دارای رتبه ۴۰۱ می باشد.
 • دانشگاه علوم پزشکی نروژی: مرکز تخصص در علوم زیستی و محیطی بوده و دارای رتبه ۵۰۱ جهانی است.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن

مدارک ذیل برای اخذ ویزای تحصیلی ضروری می باشد اگر چه هم اکنون اخذ ویزای  کشور نروژ غیر عملی می باشد.
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاههای نروژ
 • ارائه پاسپورت و شناسنامه
 • چهار قطعه عکس
 • ارائه نامه تمکن مالی به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو که به صورت امانت دانشگاه نگه داشاه و بعد از افتتاح حساب توسط دانشجو در کشور نروژ به حساب شخصی واریز می شود.
 • ارائه بیمه نامه معتبر
 • ارائه انگیزه نامه

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی و کار پس از تحصیل و اقامت

با توجه به مهاجرت زیاد محصلان و برخی دیدکاه های کارفرمایان در مورد ایرانی ها  یافتن کار کمی برای افرادی که  خواهان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی هستند مشکی می باشد. این کشور مهاجر پذیر نبوده و کارفرمایان نروژی افراد تبعه نروژ را در اولویت قرار می دهند و نکته دیگر در مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی این است که کارفرمایان نروژی نظر مساعدی بر ایرانی ها ندارند.
افراد برای کار در این کشور باید به زبان نروژی مسلط باشند. به صورت کلی شانس یافتن کار برای افراد متخصص به نسبت نروژی ها پایین تر بوده ولی بعد از یافتن کار می توانند ویزای ۱ تا ۳ ساله اخذ کنند و پس از سه سال به اقامت دائم اقدام کنند. ولی باید بدانید که راه های دیگری به جز مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی مانند تولد ازدواج و سرمایه گذاری وجود دارد که  می توانید اقامت دائم بگیرید.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی  وسخن پایانی

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم. اگر چه این کشور زیبا یکی از کشورهای پیشرفته بوده و دارای تحصیلات رایگان می باشد ولی به دلیل سرد بودن هوا و گران بودن مخارج افراد باید دقت زیاد داشته باشند. تحصیل در این کشور به مدرک آیلتس نیاز داشته  و  کشور نروژ در ارائه ویزا سخت گیزی زیادی دارد.
بنابراین افرادی که میخواهند برای تحصیل اقدام کنند می توانند کشورهایی مثل دانمارک هلند واتریش را در نظر بگیرند. 

در صورت تمایل به دریافت اطلاعات جامع تر در خصوص مهاجرت تحصیلی به نروژ وتمامی ضوابط، مزایا و یا معایب آن می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه تماس برقرار نمایید تا کارشناسان مجرب توضیحات جامعی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند. شما  می توانید در قسمت پایان مقاله در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح کرده  و در کوتاه ترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید