مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در گرجستان و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در گرجستان، شرایط مختلف شامل هزینه ها، ویزا تحصیلی و کیفیت دانشگاه ها و ... در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. آیا از طریق تحصیل در گرجستان اقامت دائم می توان کسب نمود؟ شرایط و مدارک جهت مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در گرجستان به چه صورت می باشد؟ ما در این مقاله سعی می کنیم سوالات به سوالات مختلف شما دوستان در این زمینه پاسخ بدهیم و همچنین کشور گرجستان را از زوایای مختلف جهت تحصیل در آن مورد بررسی دقیق قرار دهیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام در زمینه مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در گرجستان شما عزیزان می توانید از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش بهره مند شوید.

ملک پور


شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی به گرجستان

در چند سال اخیر به دلیل وجود دانشجویان بین الملل متعدد در کشور گرجستان و بالا رفتن سطح رتبه دانشگاه های گرجستان در جهان توجه بسیاری از افراد و به خصوص دانشجویان خارجی به مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در گرجستان جلب شده است که خود باعث ورود ارز خارجی و بالا رفتن اشتغال زایی در این کشور می شود. در ادامه مقاله ما به  هزینه های تحصیلی و زندگی در گرجستان، دانشگاه های مطرح گرجستان، شرایط اخذ بورسیه و ویزای همراه و ... اشاره می کنیم و این موضوعات و مطالب بیشتر دیگر را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم. شما عزیزان پس مطالعه دقیق مطالب ذکر شده در این مقاله می توانید قدرت تصمیم گیری بهتری در زمینه تحصیل در گرجستان به دست آورید.
 • جمعیت         3.717.000 
 • پایتخت         تفلیس
 • زبان رسمی        گرجی
 • واحد پول      لاری گرجستان

شرایط تحصیل در مدارس گرجستان

برای اخذ دیپلم در کشور گرجستان نیاز به 12 سال تحصیل در مقاطع دبستان(6 سال دوره)، راهنمایی(3 سال دوره) و دبیرستان(3 سال دوره) می باشد. مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در مدارس گرجستان به زبان انگلیسی دارای هزینه های متفاوت با توجه به امکانات مدرسه می باشد اما تحصیل به زبان گرجی رایگان می باشد. به دلیل توجه بسیار دولت گرجستان به تحصیل دانش آموزان در این کشور، تحصیل تا مقطع راهنمایی در گرجستان اجباری می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند از ابتدای مقطع دبیرستان برای اخذ پذیرش در مدارس گرجستان درخواست بدهند همچنین سیستم آموزشی مدارس در گرجستان بسیار شبیه به سیستم مدارس اروپایی می باشد که با توجه به این نکته می توان به آگاهی از کیفیت مدارس و سطح دانشی در کشور گرجستان به راحتی پی برد.
 
برای مطالعه شرایط مهاجرت تحصیلی به فنلاند و مهاجرت تحصیلی به بلژیک بر روی هر کدام از لینک ها کلیک کنید

 تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور گرجستان

در کشور گرجستان برای تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی شما نیاز الزامی به مدرک زبان بالایی ندارید اما باید بتوانید برای اخذ پذیرش در این مقطع حداقل در سطح نمره 5.5 آیلتس مسلط به زبان انگلیسی باشید. مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس 4 سال می باشد. در مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی می توان قبل از پذیرش، دوره های زبان انگلیسی رو گذرانده و سپس وارد رشته مورد نظر در مقطع کارشناسی بشوید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های معتبر و با کیفیت کشور گرجستان رشته هایی نظیر علوم کامپیوتر، حسابداری، توریسم، بازرگانی، علوم طبیعی و کشاورزی، حقوق و روابط بین الملل، پزشکی و مدیریت وجود دارند که هر کدام از رشته ها آینده های شغلی خود را به همراه دارند.

 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور گرجستان

اگر شما قصد مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید آگاهی از مدت زمان تحصیل و شرایط تنوع رشته های دانشگاهی می تواند موارد مهمی برای کسب اطلاعات شما باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان بین 1.5 تا 2 سال زمان می برد. شما نیاز دارید که دارای مدرک آیلتس زبان با نمره حداقل 6 باشید اما شما همچنان می توانید با گذراندن دوره های زبان انگلیسی فرصت تقویت زبان خود قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان را داشته باشید که این مزیت بسیار خوبی به شمار می رود به خصوص برای متقاضیانی که فرصت محدود برای یادگیری زبان در ایران دارند و نمی خواهند وقت خود را برای پذیرش در مقطع  کارشناسی ارشد از دست بدهند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش به نگارش درآمده و هرگونه کپی برداری از آن شرعا حرام می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور گرجستان

شما عزیزانی که تقاضای مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در مقطع دکتری را دارید می توانید با داشتن  حداقل نمره 7 برای مدرک آیلتس، مرتبط بودن رشته تحصیلی شما در مقاطع کارشناسی یا لیسانس و کارشناسی ارشد برای تحصیل در مقطع دکتری، داشتن رزومه تحصیلی مناسب و مقالات تحقیقی پرمحتوا و شایسته برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش بدهید. طول زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور گرجستان 3 تا 5 سال می باشد. توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش مقطع دکتری در دانشگاه های کشور گرجستان، ارائه مقالات تحقیقاتی معتبر و با ارزش، نمرات بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و داشتن مدرک زبان آیلتس نمره 7 به بالا از مهم ترین نکات می باشد.

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی

همانطور که پیش تر در مقاله خدمت شما عزیزان گفت شد، تحصیل در مقاطع مختلف کشور گرجستان به زبان گرجی رایگان می باشد همچنین دوستانی که قصد مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیل را دارند می توانند در مقاطع دکتری درخواست خود را بفرستند زیرا در کشور گرجستان بورسیه تحصیلی عمدتا به مقطع دکتری تعلق می گیرد. شرایط مورد نیاز جهت اخذ بورسیه در مقطع دکتری در کشور گرجستان شامل ارائه مقالات ISI معتبر و رزومه تحصیلی بسیار قوی شامل ریز نمرات بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، پیدا کردن یک سوپروایزر یا استاد مشاور در دانشگاه مقصد که سپس به شما مقالات جهت تحقیق داده می شود و اگر مقالات ارائه شده شما مورد تایید استاد مشاور و دانشگاه مقصد قرار بگیرد شما می توانید نسبت به درخواست بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری اقدام کنید.

 هزینه های تحصیل و زندگی در کشور گرجستان

در کشور گرجستان هزینه تحصیل برای دانش آموزان زیر 18 سال در صورت تحصیل به زبان گرجی، رایگان می باشد. اما برای تحصیل در مدارس بین الملل در مقاطع مدارس یا مقاطع بالاتر شما با توجه به مدرسه، دانشگاه و امکانات آن و همچنین نحوه زندگی شخص خود نیاز به پرداخت مبلغ حدودا 2000 تا 3000 دلار در سال برای تحصیل در دوره های مدارس، هزینه 3000 تا 5000 دلار برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در سال را خواهید داشت. مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در مقطع پزشکی دارای هزینه 6000 تا 7000 دلار در سال می باشد. هزینه خوابگاه بین 200 تا 300 دلار در ماه می باشد. باید توجه داشته باشید که اکثر دانشگاه های پزشکی کشور گرجستان در لیست وزارت علوم و بهداشت ایران نیستند.
در ادامه جدول هایی از هزینه های زندگی در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان تهیه نموده ایم لطفا آن ها را بررسی کنید.

هزینه زندگی در گرجستان

برای مطالعه شرایط مهاجرت تحصیلی به اوکراین و مهاجرت تحصیلی به اسلوونی بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید

 کار دانشجویی در گرجستان

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل و کار دانشجویی امکان پذیر است هر دانشجو در هفته اجازه 20 ساعت کار نیمه وقت را دارد اما کشور گرجستان از لحاظ وضعیت کار و نرخ بیکاری وضعیت مطلوبی ندارد همچنین اولویت کشور گرجستان در استخدام نیروی جدید کار با افراد گرجستانی می باشد و علاوه بر آن برای کار در گرجستان شما نیاز دارید که مسلط به زبا گرجستانی باشید. با توجه به تمامی موارد ذکر شده برای متقاضیان کار نیمه وقت در حین تحصیل می توان گفت شانس بالایی وجود نداشته و قبل از اقدام به پذیرش تحصیلی آگاهی به این نکته می تواند در تخمین میانگین هزینه مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در کشور گرجستان، حائز اهمیت باشد. در ادامه جدولی از نرخ بیکاری در کشور گرجستان قابل مشاهده می باشد.

نرخ بیکاری در گرجستان


 بررسی ویزای همراه

در بحث مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه نکته خیلی مهم این است که بهتر است ابتدا شخص متقاضی اخذ پذیرش و تحصیل در گرجستان درخواست ویزا خود را بدهد و پس از شروع تحصیل حداقل به مدت 2 تا 3 ماه بعد همراه او که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال می شوند می توانند درخواست ویزای همراه بدهند همچنین ذکر این نکته هم واجب است که شانس قبولی ویزای همراه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای افراد متقاضی ویزای همراه بالاتر می باشد. در رابطه با اجازه کار و تحصیل برای شخص همراه که با ویزای همراه آمده به کشور گرجستان، کاملا وابسته به ویزا شخص متقاضی اصلی و شرایط کاری آن فرد می باشد، در این زمینه دولت گرجستان قانون خاصی را تعیین نکرده است.

 معرفی دانشگاه های برتر کشور گرجستان

کشور گرجستان دارای دانشگاه های بسیاری در رشته های تحصیلی زیادی می باشد. در این قسمت ما به نام 10 دانشگاه برتر گرجستان که از لحاظ سطح علمی، تعداد دانشجویان نمونه، تعداد اساتید با رتبه بالا، تعداد مقالات برتر دانشگاهی و ... برگزیده شده اند را در یک جدول به شما عزیزان تقدیم کرده ایم. تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان به دلیل شباهت سیستم آموزشی این کشور به سیستم آموزشی اروپا دارای مزیت های خوبی می باشد اما در عنوان اقامت پس از تحصیل در گرجستان ما لینک مطالب در رابطه با تحصیل در دانشگاه های برتر کشورهایی نظیر کانادا، اتریش، آلمان و انگلیس را خدمت شما دوستان قرار دادیم که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست. لطفا به نمودار زیر توجه کرده و در صورت نیاز به وب سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

وبسایت دانشگا ه های گرجستان


 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور گرجستان

آن دسته از ایرانیان عزیز که قصد مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل را دارند به دلیل روابط دوجانبه خوب بین هر دو کشور ایران و گرجستان، آن ها می توانند به مدت 90 روز بدون نیاز به ویزا در کشور گرجستان حضور داشته باشند، اما برای اخذ ویزای تحصیلی و ارائه مدارک و بررسی مدارک شما توسط دولت گرجستان و اعلام نتیجه نهایی به شما حدودا بین 45 تا 60 روز زمان مورد نیاز است. شما دوستان عزیز باید نسبت به ارائه مدارک زیر دقت کافی را داشته باشید تا شانس قبولی ویزای تحصیلی شما در کشور گرجستان بالاتر باشد.
 • اصل به همراه ترجمه مدارک شناسایی شما.
 • ارائه گواهی سلامت و عدم سوپیشینه.
 • ترجمه مدارک و ریز نمرات تحصیلی و تایید شده توسط وزرات دادگستری و خارجه.
 • ارائه فرم پرداخت هزینه ویزا.
 • پاسپورت معتبر متقاضی به همراه حداقل 6 ماه اعتبار و دو برگ سفید در آن.
 • ارائه فرم های تکمیل شده درخواستی از سمت دولت گرجستان.
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا به دانشگاه مقصد.
 • داشتن پذیرش معتبر از دانشگاه در کشور گرجستان.

 موقعیت کار پس از تحصیل در کشور گرجستان

در بحث مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل می توان به این نکته اشاره کرد که در کشور گرجستان نرخ بیکاری و فرصت های شغلی برای افراد خارجی به صورت مطلوب و قابل ملاحظه نمی باشد، زیرا این کشور در مقایسه با کشورهایی نظیر کانادا، آلمان، اتریش دارای اقتصاد پویا و همیشه رو به رشد نمی باشد از طرفی دولت گرجستان برای استخدام نیروهای جدید در شغل های متفاوت اولویت را با افراد گرجستانی و دارای تابعیت گرجستانی قرار داده که این نکته هم نشان از شانس پایین برای اشتغال به کار افراد خارجی در پس از تحصیل می باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه موقعیت کار پس از تحصیل در کشورهای دیگر می توانید از مطالب بسیار مفید در وبسایت موسسه حقوقی ملک پور استفاده نمایید.

 وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان در رابطه با اعطای اقامت پس از تحصیل و اخذ تابعیت به افراد خارجی یک سری شرایط شامل جذب نیروهای متخصص و ماهر در زمینه های مورد نیاز دولت را در نظر گرفته است اما همان طور که پیش تر اعلام شد اولویت استخدامی به هر حال با افراد گرجستانی می باشد. افراد خارجی محصل در گرجستان پس از اتمام تحصیل خود می توانند به مدت 1 سال به جست و جوی کار در گرجستان مشغول شوند و در صورت استخدام شدن پس از 3 تا 5 سال کار کردن، اقامت در گرجستان و پرداخت مالیات می توانند درخواست اخذ تابعیت کشور گرجستان را بدهند که البته نیاز تسلط به زبان گرجی هم جزیی از الزامات اخذ تابعیت است.
با توجه به شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور گرجستان ما به مشتاقان مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل و متقاضی کار پیشنهاد می دهیم که لینک های زیر که مربوط به تحصیل و کار در کشورهای مطرح و پر امتیاز در این زمینه می باشد را مطالعه کنند. 

کشور گرجستان به دلیل نزدیک بودن به ایران و عدم نیاز ویزا تا 90 روز توجه بسیاری از ایرانیان را جهت مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل جلب می کند اما باید مسائل مختلف شامل نرخ پیشرفت اقتصادی، رتبه های جهانی دانشگاه ها، هزینه ها و خدمات ارائه شده توسط دانشگاه ها و فرصت های شغلی پس از تحصیل در کشور گرجستان را قبل از تصمیم گیری به مهاجرت به این کشور بررسی کنیم که با توجه به اطلاعات وسیع ارائه شده در این مقاله برای شما عزیزان ما پیشنهاد مهاجرت به کشورهای پیشرفته و صاحب امتیاز در زمینه تحصیلی مثل آلمان، انگلیس، اتریش را داریم.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید