مهاجرت یه سریلانکا از طریق تحصیل

مهاجرت یه سریلانکا از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت یه سریلانکا از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به سری لانکا از طریق تحصیل

تحصیل مهاجرت به سریلانکا از طریق

تحصیل در سری لانکا و مقدمه ای بر آن

تحصیل در سری لانکا، شرایط مقاطع تحصیل مختلف در سری لانکا، هزینه های تحصیل در این کشور مورد بحث و بررسی دقیق خواهد گرفت. آیا دانشجو برای هر گرایش و مقطعی می تواند در سری لانکا تحصیل کند؟ موقعیت کار ضمن تحصیل و پس از تحصیل به چه صورت است؟ بورسیه سری لانکا برای پذیرش دانشچو چند صورت است؟ در این مقاله به تفصیل به تحصیل در سری لانکا خواهیم پرداخت و امیدواریم به تمامی نکات و سوالات شما پاسخ داده شود. حق هر دانشجویی است که قبل از اقدام به تحصیل در کشور مقصد، از شرایط و نکات قانونی تحصیلی کشور مقصد مطلع شود تا ضمن پروسه و یا بعد از پروسه با مشکلی مواجه نشود. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در موضوع تحصیل در سری لانکا می توانید به وب سایت جامع موسسه حقوقی ملک پور مراجعه فرمایید و یا با دفاتر موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.
 • موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت عبارتند از:پ
 • تحصیل در سری لانکا و شرایط عمومی
 • تحصیل در سری لانکا در مدارس
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع دکتری
 • تحصیل در سری لانکا به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در سری لانکا و هزینه های تحصیل و زندگی در سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و کار دانشجویی
 • تحصیل در سری لانکا و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در سری لانکا و معرفی دانشگاه های برتر سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در سری لانکا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • تحصیل در سری لانکا و سخن پایانی

تحصیل در سری لانکا و شرایط عمومی

قبل از پرداختن به تحصیل در سری لانکا، به شرایط عمومی این کشور می پردازیم. این کشور در جنوب آسیا واقع شده است که 2 پایتخت دارد. پایتخت تجاری آن کلمبو و پایتخت سیاسی و حکومتی آن نیز جایاواردنپوراکوته می باشد. این کشور در سابق مستعمره ی بریتانیا بود و در سال 1948 به استقلال رسید. جمعیت این کشور قریب به 21 میلیون نفر می باشد. زبان رسمی این کشور سینهالی و واحد شمارش پول آن هم روپیه است. اقتصاد این کشور قوتی ندارد ولی از حیث توریسم و کشاورزی قوی است و از همین طریق اقتصادش تامین می شود که با این وجود 23% مردم این کشور دز زیر خط فقر به سر می برند.

تحصیل در سری لانکا در مدارس

تحصیل در سری لانکا به صورت رایگان می باشد، دوره ابتدایی این کشور از سن 5 سالگی آغاز می شود و تحصیل در دوره ی متوسطه  به صورت اجباری است. تدریس در روستاها و اکثر شهرهای کوچک این کشور به زبان های محلی رایج در همان شهرها می باشد. امکان تحصیل در مدارس با زبان انگلیسی موجود است ولی در قبال تحصیل در مدارس با زبان انگلیسی باید هزینه ای پرداخت شود. فرزندان کسی که در این کشور اقامت دارد از این امتیاز برخوردار هستند که در مدارس دولتی  این کشور به صورت رایگان تحصیل کنند. در شهرهای کلمبو و کندی که شهرهای بزرگ این کشور هستند مدارس دولتی با زبان انگلیسی هم وجود دارند که تدریس در آن ها با زبان رسمی و انگلیسی است.

تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی

ادامه تحصیل در سری لانکا به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و ئانشگاه های خصوصی نیز امکان پذیر است. همانگونه که ذکر شد زبان رسمی این کشور سری لانکایی است اما در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس صورت می گیرد. تحصیل در سری لانکا و دانشگاه های خصوصی این کشور در رشته هایی محدود می باشد و دانشجو باید هزینه پرداخت کند. دوره ی کارشناسی در این کشور عموما بین 3 تا 4 سال است. با توجه به این که تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی است در زمان پذیرش باید مدرک آیلتس 6 را داشته باشد تا به پرونده ی او رسیرگی شود و پذیرش وی نیز انجام شود. تمامی سیستم آموزشی این کشور تحت نظر دولت نیز می باشد. 

تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی ارشد

جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سری لانکا، رشته های مختلفی از جمله رشته های مهندسی، علوم انسانی و مدیریت وجود دارد که تدریس این رشته ها در دانشگاه های این کشور، به زبان انگلیسی انجام می شود. برای تکمیل تحصیل شخص در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور، به ارائه مدرک تحصیلی معتبر و ریز نمرات دوره کارشناسی از دانشگاه معتبر نیاز است. عموما اکثر دانشگاه های این کشور، با اشتغال به تحصیل در ترم آخر دوره کارشناسی و ارائه ریز نمرات شخص دانشجو را پذیرش می کنند و او آماده ی تحصیل در سری لانکا می شود. در تحصیل در سری لانکا، ارائه مدرک انگلیسی توسط دانشجو در زمان پذیرش الزامی است. دوره ی ارشد در این کشور به مدت 2 سال می باشد.

تحصیل در سری لانکا در مقطع دکتری

پذیرش دانشجو و تحصیل در سری لانکا در دکتری فرآیند مختلفی نیز دارد. دانشجو برای انجام امور پذیرش خود، نیاز به معرفی نامه از جانب استاد راهنما دارد. شخص دانشجو برای دریافت این معرفی نامه باید با اساتیدی که در موضوع تحقیق و پژوهش در دانشگاه مشغول هستند ارتباط برقرار کند و رزومه و مدارک خود را ارائه دهد و شخص سوپروایزر یا استاد راهنما را متقاعد کند که شایستگی و آمادگی شرکت در پروژه های تحقیق پژوهش را دارد. این دوره در کشورهای مختلف سال های متفاوتی را زمان می برد که در کشور سری لانکا عموما بین 3 الی 5 سال زمان می برد که اگر شخص دانشجو شرایط خاص را داشته باشد این امکان را دارد که از بورسیه نیز استفاده کند و مجوز تحصیل در سری لانکا را اخذ کند.

تحصیل در سری لانکا به همراه بورسیه تحصیلی

اولین مرحله این است که بررسی شود که در تحصیل در سری لانکا چه نوع بورسیه هایی در این کشور وجود دارد. عموما بورسیه شامل دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطق دکتری نیز می شود. از مهم ترین بورسیه ها، بورسیه های نهادهای دولتی و اجتماعی است که بسیار محدود هستند و هر سال شاما تعداد محدودی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری می شود. نوع دیگری از بورسیه ها، بورسیه هایی هستند که از جانب استاد راهنما است و در قبال مشارکت در پروژه های گروهی به شخص دانشجو اعطا می شود و دانشجو می تواند از این فرصت و امتیاز استفاده کند. این نوع بورسیه عموما هزینه های تحصیلی و حتی هزینه های اقامتی دانشجو را در کشور سری لانکا به حد رایگان و صفر می رساند.

تحصیل در سری لانکا و هزینه های تحصیل و زندگی در سری لانکا

تحصیل در سری لانکا و تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور نیز به صورت رایگان می باشد اما اگر دانشجو در دانشگاه خصوصی تحصیل کند هزینه ای حدود 100 هزار روپیه را باید پرداخت کند. هزینه های محل اقامت 50 هزار روپیه می باشد و هزینه ی خوراک نیز حدود 18 هزار روپیه است. دانشجویانی که در خوابگاه اقامت دارند بین 10 الی 15 هزار روپیه است. علاوخ بر همه این موارد هزینه های جانبی هم حدود 6 هزار روپیه برآورد می شود. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در سری لانکا بسیار مناسب و ارزان می باشند ولی با استناد به این دلیل نمی توان گفت که سری لانکا مقصد مناسب و خوبی برای تحصیل است. این کشور اقتصاد خوبی ندارد و احتمال پیدا کردن کار در این کشور ضمن تحصیل بسیار پایین است.

تحصیل در سری لانکا و کار دانشجویی

در تحصیل در سری لانکا امکان کار بعد از تحصیل موجود است. چنانچه شخص دانشجو دوره دکتری را به پایان برساند و بورسیه هم داشته باشد و مالیات را نیز پرداخت کند می تواند یک شغل تمام وقت را داشته باشد. دانشجو ضمن تحصیل در سری لانکا و  مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه دارد که در طول هفته فقط 20 ساعت را کار کند. برای کار کردن در قدم اول باید شخص دانشجو قدرت ارتباط و مکالمه ی زبان محلی را نیز داشته باشد اما در شهرهای بزرگ اکثر مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند. لذا هر چقدر شخص قدرت زبان خود را قوی تر کند از شانس پیدا کردن بیشتری برخوردار می باشد و در نتیجه سریع تر می تواند شغل مورد نظر خود را بیابد و مشغول به کار شود. در تصویر ذیل نرخ بیکاری این کشور را مشاهده می فرمایید.


تحصیل در سری لانکا و بررسی ویزای همراه

کشور سری لانکا برای متقاضیان تحصیل در سری لانکا به مدت تحصیل شخص متقاضی ویزای تحصیلی را صادر می کند. دانش آموزی که سن زیر 16 سال دارد می تواند برای همراهی خانواده اش برای آنان نیز دعوتنامه ارسال کند. در ابتدا دانش آموز و دانشجو باید در کشور خود در سفارت سری لانکا درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهند که این ویزا را باید اداره ی مهاجرت کلومبو تایید کند. نکته ای که وجود دارد این است که نمی توان ویزای تحصیلی را به ویزای نوع دیگری تغییر داد. برای همراهان شخص ویزای همراه صادر می شود و فرزندان وی می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل داشته باشند.
مدارک لازم جهت دریافت ویزای همراه شخص متقاضی تحصیل در سری لانکا:
 • -پاسپورت همراهان شخص-همسر و  و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • -شناسنامه و مدارک نفر اصلی به همراه تمام اعضا خانواده
 • -مدارک مالی و تمکن مالی کافی
 • -مدارک مربوط به اقامت شخص اصلی  دانشجو در سری لانکا

تحصیل در سری لانکا و معرفی دانشگاه های برتر سری لانکا

جهت بررسی و سنجش اعتبار هر دانشگاهی می توان 2 ملاک را اتخاذ کرد، ابتدا باید دید که دانشگاه مورد نظر مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد یا خیر و این که باید دید این دانشگاه در جدول دانشگاه ها در چه رتبه ای قرار دارد و چه امیازاتی را نیز دارد. طبق مورد اول وزارت علوم کشور ایران هر سال لیست دانشگاه هایی را اعلام می کند و آن ها را به ممتاز، خوب و متوسط تقسیم می کند که در لیست اخیر دانشگاه های کشور سری لانکا موجود نیستند. متقاضی تحصیل در سری لانکا محدودیت دارد و از حیث اعتبار جهانی فقط دانشگاه Colombo    است که در رتبه 900 جهانی موجود می باشد. این دانشگاه در شهر کلومبو واقع شده است و دولتی می باشد و قدیمی ترین دانشگاه این کشور محسوب می شود. این دانشگاه رشته های علوم طبیغی، علوم انسانی، فنی، ریاضیات و حقوق را ارائه می دهد. این دانشگاه از بهترین دانشگاه های جنوب آسیا می باشد که در سال 1921 تأسیس شد و حدود 11.600 دانشجو دارد. لذا دانشجو در تحصیل در سری لانکا با محدودیت دانشگاه مواجه است.

معرفی دانشگاه های سری لانکا

تحصیل در سری لانکا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا
دانشجو بعد از پذیرش وی برای تحصیل در سری لانکا باید مدارکی را به سفارت کشور خود تحویل دهد تا بررسی شوند. تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد، این مدارک لازم جهت پذیرش عبارتند از:
 • - فرم تکمیل شده ویزا
 • -گذرنامه شخص دانشجو که دارای 1 سال اعتبار باشد
 • -پذیرش دانشگاه
 • -ارائه پرینت حساب بانکی جهت تمکن مالی
 • -نامه عدم سوء پیشینه برای دانشجویان بالای ۲۱ سال
 • -تمامی مدارک تحصیلی مقاطع قبلی متقاضی
 • -ارائه مدرک زبان

تحصیل در سری لانکا و موقعیت کار پس از تحصیل

نکته مهم این است که پس از اتمام تحصیل در سری لانکا، ویزای او تمدید نخواهد شد و باید خاک این کشور را ترک نماید. با این که اقتصاد این کشور ضعیف و میزان بیکاری مردم بالا می باشد اما پس از اتمام تحصیل در سری لانکا، به او اقامت کاری و یا اجازه کار نیز داده نمی شود. همانگونه که مطلع هستید در اکثر کشورهای اروپایی به این صورت است که شخص دانشجو به مدت 6 ماه پس از اتمام تحصیلات این اجازه را دارد که در کشور بماند و کاری را بیابد و مشغول به کار شود و در ادامه اقامت دائم و تابعیت نیز دریافت نماید، اما در کشور سری لانکا به این صورت نمی باشد و باید پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردد.

تحصیل در سری لانکا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

همنگونه که ذکر شد دانشجو پس از اتمام تحصیل در سری لانکا باید این کشور را ترک کند و به کشور خود بازگردد و ویزای وی به هیچ عنوان تمدید نمی شود. اما اگر وی با یک تبعه سری لانکایی ازدواج کند می تواند از این طریق در ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم دریافت کند. لذا اگر شخصی قصد ماندن در این کشور را داشته باشد تنها راهی که موجود است ازدواج با تبعه سری لانکایی می باشد تا بتواند در این کشور بماند. بعد از اتمام تحصیل در سری لانکا و ازدواج، به شخص در ابتدا یک اقامت 1 ساله داده می شود و سپس بعد از 3 سال می تواند برای اقامت دائم اقدام کند و در پایان پس از گذشت 5 سال می تواند برای دریافت تابعیت و پاسپورت سری لانکا اقدام کند.
توصیه می شود قبل از اقدام به تحصیل در سری لانکا، ویدیوی گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را تهیه و مشاهده نمایید و با اطلاعات کامل در خصوص انواع روش های مهاجرت و سرمایه گذاری به همه کشورها، بهترین راه مهاجرت و کشور مطلوب خود را بیابید.

تحصیل در سری لانکا و سخن پایانی

تحصیل در سری لانکا، روال اقدام برای ویزای تحصیلی این کشور و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور مورد بررسی دقیق و جزئی قرار گرفت. امیدواریم به تمامی نکات و سوالات شما در موضوع تحصیل در سری لانکا پاسخ داده باشیم. همانطور که ذکر شد برای تحصیل در سری لانکا جزئیاتی نیز وجود دارد که لازم است قبل از اقدام، به صورت جدی موارد را مورد بررسی قرار داد  و بهترین راه را انتخاب نمود تا در ضمن و یا پایان پروسه نیز با هیچ مشکلی مواجه نشد و در این کشور بهترین شرایط تحصیل و زندگی را کسب و تجربه کرد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در موضوع تحصیل در سری لانکا می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید. در قسمت پایانی این مقاله می توانید سوالات و پیشنهادات خود را مطرح کنید و در اسرع وقت پاسخ آن ها را دریافت نمایید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید