مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل

مهاجرت به جمهوری چک مقدمه ای بر آن

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل، بررسی ویزای همراه و شرایط ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف در جمهوری چک در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. آیا کشور برای مهاجرت به جمهموری چک ازطریق تحصیل به همراه دانشجو ویزا می دهند؟ شرایط زندگی در جمهوری چک به چه صورت است؟ کشور جمهوری چک در اروپای مرکزی واقع شده است. مساحت آن حدود 78 هزار کیلومتر مربع است و جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر را در خود جای داده است. کشور جمهوری چک در نتیجه استقلال از چکسلواکی سابق پدید آمده است. امید است در این مقاله بتوانیم به سوالات ذهنی شما عزیزان پیرامون مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل پاسخ دهیم. مقاله مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این خصوص، شما می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و شرایط عمومی
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مدارس
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع دکتری
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و کار دانشجویی
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر جمهموری چک
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و سخن پایانی

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و شرایط عمومی

همان طور که قبلا ذکر کردیم کشور جمهوری چک در اروپای مرکزی واقع شده است. مساحت آن حدود 78 هزار کیلومتر مربع است و جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر را در خود جای داده است. کشور جمهوری چک در نتیجه استقلال از چکسلواکی سابق پدید آمده است. کشور جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است و واحد پول آن کرونا است و پایتخت آن پراگ است. در جمهموری چک که از این به بعد به اختصار آن را چک می نامیم مردم تمایلی به داشتن دین ندارند چراکه درصد زیادی از آن ها این طور اعلام نموده اند. این کشور به آب های آزاد راه ندارد و توسط مرز زمینی احاطه شده است. فرهنگ درکشور چک در سالیان گذشته تخت تاثیر آلمان و اتریش و یهودیان بوده و از این حیث دارای فرهنگی متفاوت است. در چک بیش از هفتاد موسسه آموزشی گوناگون وجود دارد که نام آشنا ترین آن ها دانشگاه چارلز پراگ می باشد که شهرتی جهانی دارد. در کشور چک این امکان وجود دارد که برای دوره های زبان انگلیسی اقدام کرد و از این راه برای تقویت زبان انگلیسی بهرمند شد.  این ها بخشی از مزایای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل است که همگان به آن علاقه مند هستند.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مدارس

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مدارس باید این نکته را بدانید که معمولا در چک تحصیلات از سن شش سالگی شروع می شود. در این دوره که تا سن پانزده سالگی به طول می انجامد سیستم نمره دهی به دانش آموزان متفاوت است. در دوره های ابتدایی  سیستم نمره دهی بر اساس ارقام 1 تا 5 است. به این صورت که در این سیستم امتیاز 5 بدترین و امتیاز 1 بهترین نمره را در بر خواهد داشت. در دوره نیمه متوسطه این امتیاز دهی متفاوت است. در این دوره دانش آموزان با امتیازاتی از اعداد 9 تا 6 رو به رو می شوند که در این سیستم امتیاز دهی عدد 6 بهترین امتیاز و عدد9 بدترین امتیاز خواهد بود. در دوره متوسطه هم دانش آمزان با امتیازاتی بین اعداد 10 تا 13 امتیاز دهی می شوند. معمولا این دوره ها نه سال به طول خواهد انجامید که از سن شش سالگی تا پانزده سالگی می باشد. پس ازپایان دوره 9 ساله تحصیلات ، دانش آموزان می توانند به مدارس فنی بروند و سطح علمی خود را در این زمینه ادامه بدهند.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ذکر این نکته که برای ورود به دانشگاه ها نیازمند یک آزمون ورودی است، مهم می باشد. در این آزمون که هر دانشگاه یا کالجی این آزمون را برای دانشجویان خود برگزار می کند، برای ارزیابی سطح دانش متقاضیان است . این آزمون ها به معمولا در ما های ژانویه، فوریه، می و ژوئن برگزار می شود و شروع دوره های آموزشی آن معمولا در ماه های سبتامبر، دسامبر، فوریه و می می باشد. طول دوره تحصیلی در مقطع لیسانس 4 سال است وزبان تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان چکی است و بعضی دروس به زبان انگلیسی می باشد. برای دانشجویان بین المللی که تسلط کافی به زبان چکی ندارند در دانشگاه های خصوصی، تدریس به زبان انگلیسی است که نیازمند مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 می باشد و معمولا بعد از اتمام دوره کارشناسی باید از یک موضوع به شکل پایان نامه به صورت مختصر دفاع کنند. هزینه تحصیل در این دوره ها حدود 10 تا 12 هزاریورو در سال خواهد بود.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بدانید که کشور چک سابقه طولانی در زمینه آموزش و پرورش و کیفیت بالای آن دارد چرا که در حال حاضر بیش از سی و هفت هزار دانشجوی خارجی در آن مشغول تحصیل هستند. از این رو در دانشگاه های چک برای مقطع کارشناسی ارشد، مدت طول تحصیل آن یک تا سه سال و در بعضی مواقع تا شش سال طول خواهد انجامید. در طول دوره کارشناسی ارشد دانشجویان روی پایان نامه های خود کار می کنند و در پایان دوره از آن دفاع خواهند کرد. در طول دوره کارشناسی ارشد یک استاد را برای راهنمایی در مسیر این پایان نامه بر می گزینند و از آن در نگارش پایان نامه و نتایج حاصل از آزمایشات یاری می جویند. در حال حاضر یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در دنیا MBA است که در کشور چک هم به همین گونه در بسیاری از دانشگاه های آن تدریس می شود. این نکته فراموش نشود که تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیازمند دانش زبان است و این مدرک آیلتس بهتر است بالای 6.5 باشد. هزینه تحصیل در این دوره متفاوت است ولی رقم میانگین برای دوره های کارشناسی ارشد به طور میانگین سالی 13 هزار یورو خواهد بود.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع دکتری

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در مقطع دکاری ابتدا لازم است از طرق مختلف استاد راهنما یا سوپروایزری را اختیار کنید. برای تحصیل در این مقطع شما باید از طرق مختلف نظر یکی از اساتید به خود جلب کنید به طوری که در این مقطع باید با وی کار کنید. پس لازم است که قبل از آن رزومه خود و انگیزه نامه خود را نگارش کرده و برای استاد مربوطه ارسال کنید. برای این کار مهم است که سابقه تحصیل شما، کارهای انجام گرفته توسط شما در گذشته و به طور کلی رزومه شما در راستای اهداف استاد راهنما باشد تا از این جهت در یک مدار ذهنیت قرار گرفته باشید. طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در کشور چک حدود سه سال است و دانشجو باید در سطح آیلتس 7 دانش زبان خود را به اثبات رسانده باشد. هزینه تحصیل در آن به طور میانگین 13 تا 14 هزار یورو در سال است و این به دانشگاه و شهر های مختلف بستگی دارد.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و اعطای بورسیه تحصیلی موضوعی است که شاید شما هم به آن فکر کرده باشید. معمولا در برنامه های بورس تحصیلی دولت ها  با دولت چک تفاهم نامه هایی را به امضاء رسانده اند که در نتیجه آن اتباع برخی از کشورها می توانند از برنامه های این بورس تحصیلی استفاده کنند. اتباع این کشورها در برنامه های این بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و گاهی در دوره های آموزش زبان انگلیسی می توانند استفاده کنند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گرد آوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام است. در حال حاضر این برنامه های بورس تحصیلی شامل حال دانشجویان ایرانی نشده و برای دریافت این گونه کمک ها واجد شرایط نیستند.
اتباع کشورهای زیر می توانند از برنامه بورس تحصیلی دولت چک استفاده نمایند:
 • کامبوج
 • مغولستان
 • گرجستان
 • اوکراین
 • بوسنی
 • اتیوپی
 • صربستان
 • زامبیا
 • مولداوی

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و بررسی هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آن متفاوت است واین موضوع که هزینه زندگی در یک کشور چقدر است، بازهم به نوع و نحوه زندگی اشخاص بستگی دارد. افراد مختلف، در شرایط مختلف رفتارهای گوناگونی از خود بروز می دهند که یکی از آن ها هزینه های زندگی است. بدیهی است که در ابتدای امربه دلیل نا آشنایی با محیط و ناشناخته بودن اطراف خود، گاها هزینه های بیشتری پرداخت کنیم ولی در مواقع  مشابه بعد از آن متوجه این هزینه های اضافی خواهیم بود و از آن جلوگیری خواهیم کرد. به عنوان مثال شاید در ابتدای امر شخص دانشجو از این موضوع نا آگاه باشد که فروشگاه های مرکز شهر یا رستوران های مرکز شهر از قیمت های نسبتا بالاتری نسبت به مناطق دیگر بر خوردار باشند. ولی برای مقایسه این قیمت ها با محل زندگی خودتان به اختصار مواردی را ذکر می کنیم. در کل برای زندگی کردن در چک به طور میانگین هزینه ای حدود 500 یورو در ماه می توان در نظر گرفت که هزینه های خوراک و پوشاک و مسکن را در بر میگیرد.
برخی از هزینه های زندگی در چک : 
 • یک کیلو گرم گوشت قرمز 3.5 یورو
 • آب معدنی 300سی سی 0.7 یورو
 • یک قرص نان 0.7 یورو
 • پنیر محلی هر یک کیلو 3 یورو
 • کرایه تاکسی یک مایل 1.48 یورو
 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 370 یورو
اما برای بررسی هزینه تحصیل باید به این نکته توجه کرد که تحصیل شما به زبان چکی است یا انگلیسی؟ در کشور چک تحصیل به زبان چکی در کلیه مقاطع راییگان است و دانشجویان بین المللی در صورت توانایی و تسلط کافی به زبان چکی، باید به زبان انگلیسی تحصیل نمایند و هزینه آن را پرداخت نمایند. هزینه تحصیل برای رشته های مختلف متفاوت است ولی به طور میانگین می توان آن را بین 5 تا 15 هزار یورو در سال توصیف کرد.
هزینه تحصیل در برخی رشته ها در جمهوری چک :
 • کسب و کار، اداری و قانون  3.5 تا 15 هزار یورو
 • علوم طبیعی،ریاضیات و آمار 3.6 تا 10 هزار یورو
 • MBA  8 تا 15 هزار یورو
 • دوره های زبان 4.2 هزار یورو

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل وکار دانشجویی

در چک دانشجویان خارجی که اقدام به مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل نموده اند اجازه کار پاره وقت صادر شده است. به این ترتیب دانشجویان در مقاطع مختلف که در کشور چک اشتغال به تحصیل دارند می توانند جهت کاستن از هزینه های  مالی خود اقدام کار کردن کنند. برای کار کردن در هر محیطی نیازمند به درک صحیح از محیط و آشنایی با زبان آن جا است. به طوری که اگر برای کار کردن در جمهوری چک زبان آن را تسلط نداشته باشید شانس کمی برای یافتن کار خواهید داشت. چراکه خود دانشجو باید در جستجوی آن باشد و در این مسیر با دیگران صحبت کند. در هر صورت دانشجویان اجازه کار پاره وقت در کشور جمهوری چک را دارند به طوری که در مقاطع مختلف این میزان متفاوت است. در مقطع لیسانس دانشجویان اجازه کار پاره وقت به میزان 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد این مقدار به 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری این میزان به 30 ساعت در هفته خواهد رسید.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه باید بدانیم که کشور چک همانند دیگر کشورهای اروپایی به الحاق خانواده اهمیت میدهد. برای افراد متاهل که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند این نکته حائز اهمییت است که اجازه همراه کردن خانواده را دارد یا خیر. در بعضی از کشورها ممکن است در ابتدای امر این امکان میسر نباشد که خانواده با متقاضی همراه شود ولی برای این کار باید بعد از پذیرش دانشگاه و اشتغال به تحصیل در کشور مورد نظراز دانشگاه مربوطه تقاضای الحاق خانواده را نمود تا بدین منظور خانواده که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال هستند به دانشجو ملحق شوند. در این بین  اگر ویزای شخص دانشجو به هر دلیلی تمام شود یا باطل، افراد خانواده هم که به واسطه او به آن کشور نقل مکان کرده اند باید آن جا را ترک کنند. در صورت الحاق خانواده، همسر می تواند به اندازه تاریخ ویزا در چک کار کند . 

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک

برای مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل باید به این نکته توجه کرد که دانشگاه های موجود در چک قابل تایید وزارت های مربوطه در ایران هستند یا خیر. برای رشته های پزشکی باید به دنبال تاییدیه  دانشگاه مورد نظر در سایت وزرات بهداشت بود و برای رشته های مهندسی باید به دنبال تاییدیه در سایت وزرات علوم باشید. ممکن است این تاییدیه ها زمان اقدام کردن در لیست وزرات خانه های مربوطه ایران باشند یا نباشند و یا در ادامه تحصیل به این لیست اضافه شوند یا حذف شودند؛ در این صورت عطف قانون مصوب با دانشجو بر خورد خواهد شد. ولی نکته ای که حائز اهمیت است این است که در بدو ورود این مسائل بررسی شود. برخی از این دانشگاه های برتر عبارتند از:
 • آکادمی هنر و معماری پراگ
 • آکادمی هنرهای زیبا پراگ
 • دانشگاه فنی چک در پراگ
 • دانشگاه چارلز در پراگ
 • دانشگاه صنعتی برنو
 • دانشگاه مندل در برنو

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و بررسی مدارک آن دراین بخش خواهیم پرداخت. رسیدگی به این پرونده ها به زمان اقدام کردن برای موسسات آموزشی  مختلف و فصول مختلف سال بستگی دارد زیرا در بعضی از مواقع سال سفارت های چک شلوغ بوده و مدت زمان رسیدگی به پرونده ها افزایش خواهد داشت. پس برای اخذ ویزای تحصیلی باید به زمان شروع ترم دانشگاهی توجه کرد و همه جوانب را بررسی نمود. از آنجا که این موضوع از درجه مهمی برخوردار است بهتر آن است که قبل از اقدام هرکاری از وکیل خبره در این کار بهره برد چراکه نقص در پرونده و کم و کاستی های مدارک موجب عدم ویزا شدن خواهد شد. برخی از این مدارک به شرح زیر است :
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه پذیرش
 • پاسپورت معتبر
 • مشخص شدن محل اسکان
 • مدارک شناسایی ترجمه شده
 • گواهی سلامت
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • پرینت حساب در اثبات تمکن مالی لازم

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و در نتیجه آن موقعیت های کاری پس از تحصیل را شرح خواهیم داد.تحصیل در چک زمینه خوبی را به افراد برای کار کردن پس از آن می دهد. چراکه در طی دوران تحصیلی اجازه کار پاره وقت خواهند داشت و از این طریق می توانند به تجربه کاری خود بیافزایند. دانشجویان در چک می توانند پس از تحصیل ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند و اجازه کار تمام وقت را دریافت نمایند. این کار مستلزم  داشتن پیشنهاد شغلی است. همچنین می توانند از این طریق اقدام به دریافت کارت آبی اروپا نمایند و برای کار در کل اتحادیه اروپا مشغول شوند. شما می توانید برای این منظور با کلیه دفاتر ما در ایران و سایر نقاط اروپا تماس حاصل فرمایید تا ما شما را در امر پذیرش تحصیلی یاری نماییم. در نمودار زیر مشاهده می فرمایید که نرخ بیکاری در سال های اخیر رو به کمتر شدن است و درسال 2017 به نزدیک عدد 2 رسیده است. در این نمودار، هر چه نمودار به سمت عدد 10 باشد نرخ بیکاری بیشتر است.


مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

کشور چک این شرایط را فراهم کرده است که دانشجویان پس اتمام درس در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دنبال کار بگردند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. چنانچه پس از تحصیل در چک موفق به یافتن شغل شوید و در آن به مدت 3 تا 5 سال کار تمام وقت انجام دهید و از این راه مالیات پرداخت کنید، در این صورت می توانید اقامت دائم چک را دریافت نمایید و از مزایای آن بهره مند شوید. بدیهی است که پس از کسب اقامت دائم در صورت داشتن شرایط لازم برای تابعیت هم می توان اقدام نمود. درمقاله مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل به عناوین مختلفی پرداختیم و به آن ها اشاره کردیم و از مزایا و معایب آن با شما سخن گفتیم. حال وقت آن رسیده که با تمام گفته های خود برای این مسیر تصمیم گیری نمایید.

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و سخن پایانی

مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. دیدم که برای کسب اقامت دائم و تابعیت آن چگونه باید عمل کرد. کشور چک علی رغم داشتن هزینه های بسیار پایین تر در سطح اروپا مورد توجه قرار گرفته است که از طریق تحصیل کردن در این کشور می توان به آن دست یافت. علاوه بر آن پس از تحصیل شرایط خوبی فراهم است تا نوع ویزا را تغییر داد و به اقامت دائم تبدیل کرد. ا

مید است توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما پیرامون مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل شده باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، شما می توانید با کارشناسان ما در این امر تماس تلفنی حاصل فرمایید و مشاوره راییگان دریافت نمایید.همچنین شما می توانید در انتهای مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح فرمایید تا در اولین فرصت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید