مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل ، شرایط تحصیل در فرانسه و دریافت ویزای تحصیلی فرانسه را به صورت علمی و تخصصی در این مقاله بررسی کرده و تمامی نکاتی که در زمینه تحصیل در فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است را به صورت خلاصه و مفید بیان میداریم.
امکان تحصیل در فرانسه در چه مقاطعی وجود دارد؟
آیا می توان از طریق تحصیل ، اقامت فرانسه را بدست آورد؟
هزینه های تحصیل در فرانسه به چه صورت می باشد؟
با توجه به اینکه کشور فرانسه جزو یکی از بهترین کشورهای اروپا در زمینه آموزش است و سطح علمی این کشور بالا و دانشگاه های بسیار خوبی دارد، دانشجوهای زیادی علاقه دارند برای تحصیل به این کشور وارد شوند. به همین خاطر ما نیز در این مقاله تمامی نکات مهم در این زمینه را بیان داشته ایم. همچنین شما بزرگواران می توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره مشاوران مجرب این موسسه استفاده نموده و به صورت تلفنی و رایگان اطلاعات کسب نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل


مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و شرایط عمومی آن

از آنجایی که سیستم آموزشی کشور فرانسه بسیار پیشرفته و سازمان یافته می باشد، در سطوح متفاوتی برای دانش آموزان در سنین مختلف شرایط تحصیل متفاوتی را فراهم می آورد. این آموزش در سطح ابتدایی آغاز شده و در مراحل بعد به صورت آموزش متوسطه و سپس آموزش عالی ادامه می یابد. نکته ای که در مورد تحصیل در این کشور حائز اهمیت است، امکان تحصیل رایگان در این کشور است. این موضوع سبب شده است که افراد زیادی تمایل داشته باشند در این کشور به تحصیل مشغول شوند. اما باید به این نکته توجه کنید که تحصیل رایگان در کشور فرانسه فقط برای افرادی امکان پذیر است که به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند زیرا تحصیل رایگان در این کشور فقط به زبان رسمی آن یعنی فرانسوی انجام می شود. افرادی که در کشور فرانسه به تحصیل مشغول می شوند، در این کشور اجازه کار نیز دارند. اما یکی از نکات منفی در زمینه تحصیل در فرانسه این است که شرایط کار در این کشور سخت بوده و با توجه به نرخ بیکاری در این کشور که نسبتا بالا است، شانس کاریابی در این کشور پایین است. شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف متفاوت است اما اشخاص در طول دوره تحصیل خود اجازه کار پاره وقت دارند.  به طور مثال در دوره لیسانس شخص اجازه دارد به مدت 10 ساعت در هفته به کار مشغول شود، در دوره فوق لیسانس 20 ساعت در هفته و در دوره دکترا 30 ساعت در هفته می باشد. تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقاطع مختلف برگزار می شود. علاوه بر دانشگاه هایی که به صورت رایگان هستند، دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارد که شخص با پرداخت هزینه می تواند برای تحصیل در این دانشگاه ها نیز اقدام نماید. اما باید بدانید گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس در کشور فرانسه آسان نیست و اقدام برای مقطع فوق لیسانس آسانتر است. در صورتی که تمایل دارید که اقامت بعد از تحصیل در فرانسه داشته باشید، باید پس از تحصیل خود وارد بازار کار شده و اقامت کاری دریافت نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و انواع ویزای تحصیلی این کشور

دریافت ویزا برای امتحانات ورودی :

با توجه به اینکه بسیاری از دانشگاه های فرانسه برای قبولی آزمون ورودی قرار داده اند، شما می توانید برای انجام دادن این آزمون ها درخواست ویزا نمایید و در صورت قبولی برای ویزای بلند مدت درخواست دهید.

ویزای کوتاه مدت (شینگن) :

در صورتی که برای دوره های کوتاه مدت تحصیلی اقدام کرده اید، این نوع ویزا به شما داده می شود که یک بار ورود می باشد.

ویزای موقت بلند مدت :

در صورتی که برای مدت 6 ماه قصد دارید برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید می توانید برای این نوع ویزا درخواست دهید.

ویزای بلند مدت :

به این نوع اقامت، اقامت بلند مدت VLT-TS گفته می شود. این نوع ویزا برای تحصیل بالای 6 ماه می باشد. این ویزا برای طول مدت تحصیل شما صادر می شود و مجوز اقامت شما است.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع دبستان

تحصیل در فرانسه از سن 3 سالگی و در پیش دبستانی آغاز می شود. سپس افراد از سن 6 سالگی وارد مدارس می شوند که تحصیل در دبستان برای آنها تا سن 11 سالگی ادامه خواهد داشت. در این دوره دروس متفاوتی به کودکان آموزش داده می شود که شامل تحصیل علوم انسانی، زبان فرانسه و همچنین ریاضیات می شود که توسط دو معلم در این مقطع آموزش های لازم داده می شود. اغلب مدارس در کشور فرانسه به صورت دولتی می باشند. البته هستند مدارسی که به صورت خصوصی نیز مشغول به فعالیت باشند که اغلب این مدارس برای افرادی است که کاتولیک هستند. چندی از مدارس بین المللی فرانسه را در زیر ذکر می کنیم:
 • Bilingual International School of Paris
 • The Bilingual Montessori School of Paris
 • Ecole Internationale Bilingue
 • International School of Paris
 • Eurécole
 • Ecole Russe
 • Collège Fédérico Garcia Lorca
 • College International De Fontainebleau
 • Lycée International-American Section
 • Notre Dame International High School
 • Marymount School

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع دبیرستان

پس از اتمام تحصیل در دوره دبستان افراد وارد دو دوره بعدی تحصیلشان می شوند. دوره اول از سن 11 سالگی شروع می شود و به مدت 4 سال به طول می انجامد. سپس دوره دوم به مدت 3 سال ادامه پیدا می کند. در این دوره دانش آموزان سال های آخر تحصیل خود را در دبیرستان می گذرانند و برای ورود به دانشگاه آماده می شوند. برای ورود به دانشگاه های فرانسه آزمونی به اسم (baccalauréat(bac وجود دارد که دانش آموزان باید قبولی این آزمون را کسب کنند. افراد می توانند در این دوره دبیرستان در رشته های متفاوتی تحصیل نمایند که بسیار متنوع می باشد. این دوره ها شامل دوره های علوم طبیعی، ریاضیات، اقتصاد، دوره هایی که بر روی زبان تمرکز دارد و ... می باشد. در زیر تعدادی از دبیرستان های فرانسه را معرفی می نماییم:
 • Collège Pierre de Ronsard
 • International School of Paris
 • Lycée Henri IV
 • Notre Dame de Sion
 • Lycée Montaigne
 • Lycée Louis le Grand
 • Lycée Saint-Louis
 • Lycée Fénelon

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع لیسانس

دوره لیسانس اولین دوره تحصیلی دانشگاهی است که در کشور فرانسه اغلب به زبان فرانسوی برگزار می شود. دریافت پذیرش در این مقطع زیاد آسان نبوده و شانس پایینی دارد. از این رو پیشنهاد می شود که ابتدا مدرک لیسانس خود را در کشور خود دریافت نمایید و سپس برای مقطع بعدی اقدام نمایید زیرا دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در مقاطع بالاتر نسبتا آسانتر می باشد. این دوره اغلب 3 ساله است و فرد باید 6 نیم سال تحصیلی را پشت سر بگذارد. برای تحصیل در این  قطع نیاز است که شخص مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 را ارائه دهند. کار در این مقطع برای دانشجویان بدون ایراد است اما باید به صورت پاره وقت باشد.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانس

افراد می توانند با داشتن مدرک لیسانس از کشور ایران برای این مقطع اقدام نمایند. کشور فرانسه مدارک دانشگاهی ایران را می پذیرد و افراد می توانند با داشتن مدرک از ایران برای تحصیل در فرانسه اقدام نمایند. این دوره اغلب دو ساله برگزار می شود که به صورت دو دوره یکساله و جدا می باشد که به آن Master1 و Master2 گفته می شود. شما می توانید هر یک از این دوره ها را به تنهایی گذرانده و مدرک مربوط به همان دوره را دریافت نمایید. اما به طور کلی برای اینکه مدرک فوق لیسانس خود را از فرانسه دریافت نمایید نیاز است که 120 واحد درسی را گذرانده باشید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع دکترا

برای اینکه شما بتوانید در مقطع دکترا در این کشور به تحصیل خود ادامه دهید نیاز است که حتما مدرک تحصیلی Master2 را دریافت نموده باشید. این دوره اغلب به صورت پژوهشی است و به مدت 3 سال به طول می انجامد. شما می توانید از فوریه برای دریافت پذیرش اقدام نمایید. برای دریافت پذیرش در این مقطع باید آزمونی به نام TCF را برگزار نمایید که اغلب در سفارت برگزار می شود و برای مشخص نمودن سطح زبان شما انجام می شود. یکی از نکات مهم در مقطع دکترا شانس پذیرش بورسیه می باشد که بسیار بالا است. هرچند به طور قطع رزومه شما و ارائه مقالات ISI تاثیر زیادی برای اخذ این پذیرش خواهد داشت. نیاز است که شما بتوانید یک استاد دانشگاه را به عنوان استاد راهنمای خود معرفی نمایید که شما را به عنوان دانشجو پذیرفته باشد. موسسه حقوقی ملک پور نیز می تواند شما را در دریافت این پذیرش راهنمایی نماید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و بورسیه تحصیلی

از آنجایی که هزینه تحصیل در کشور فرانسه تقریبا رایگان بوده و در حدود 200 یورو تا 600 یورو در سال است که مربوط به هزینه های ثبت نام می باشد، از این رو افراد زیادی تمایل دارند برای این پروسه اقدام نمایند. اما علاوه بر آن بورسیه تحصیلی در فرانسه نیز وجود دارد که بسته به سابقه تحصیلی فرد و همچنین سوابق پژوهشی او، شانس موفقیت شخص بالاتر خواهد رفت. به طور حتم ارائه مقالات معتبر ISI و اختراعات در زمینه تحصیلی شما نیز تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. نکته مهم این است که دریافت بورسیه در مقاطع بالا یعنی در مقطع دکترا و فوق لیسانس راحت تر بوده و بسته به شرایط شما این امکان وجود دارد. در زیر تعدادی از بورسیه های موجود در کشور فرانسه را بیان میداریم:
 • ÉCOLE NORMALE SUPÉRIEURE INTERNATIONAL SELECTIO
 • EIFFEL EXCELLENCE SCHOLARSHIPS
 • EMILY BOUTMY SCHOLARSHIPS AT SCIENCES PO UNIVERSITY
 • AMPERE SCHOLARSHIPS OF EXCELLENCE AT ENS DE LYON

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و لیست دانشگاه های برتر این کشور

با توجه به اینکه کشور فرانسه توجه بالایی در بخش آموزش کشور خود دارد، دانشگاه های بسیار قوی با سطح علمی بسیار بالایی در این کشور وجود دارد که پذیرای دانشجویان بین المللی نیز می باشند. در زیر لیستی از 7 دانشگاه برتر فرانسه را بیان میداریم:

دانشگاه

رتبه درجهان

 (Ecole Normale Supérieure, Paris ( ENS

33

(Ecole Polytechnique (ParisTech

53

(Université Pierre et Marie Curie (UPMC

141

CentraleSupélec

154

École Normale Supérieure de Lyon

177

Université Grenoble-Alpes

206

Sciences Po

220


مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و مدارک موردنیاز

برای دریافت پذیرش در دانشگاه های فرانسه نیاز است که شما مدارک تحصیلی خود و ریز نمرات خود را به همراه مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 را آماده داشته باشید. علاوه بر آن نیاز است انگیزه نامه و توصیه نامه نیز از اساتید پیشین خود ارائه دهید. تمامی این مدارک باید به صورت رسمی ترجمه شده و ارائه داده شود. اما علاوه بر اینها مدارک دیگری نیز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه باید داشته باشید که به شرح زیر می باشد:
 • رزومه تحصیلی و کاری متقاضی
 • پنج قطعه عکس که اخیرا گرفته شده
 • شناسنامه و کپی آن
 • گواهی پذیرش تحصیلی شما از دانشگاه فرانسه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا به میزان 4 عدد
 • پاسپورت و کپی آن
 • تمکن مالی که نشان دهنده توانایی مالی شخص می باشد
 • حساب بانکی باز شده برای متقاضی در فرانسه که مبلغ 6000 یورو در آن واریز شده باشد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و کلیه دوره های تحصیل در این کشور را بررسی نمودیم. کشور فرانسه دانشگاه های معتبر و شرایط آموزشی بسیار خوبی داشته و مقصد مناسبی برای تحصیل می باشد. اما توجه به این نکته برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی شما خالی از لطف نیست که هزینه های زندگی در این کشور بالا است. به طوری که برای یک ماه زندگی خود در شهر پاریس باید حدود 1500 یورو را در نظر داشته باشید که این مبلغ برای یک دانشجو مبلغ قابل توجهی می باشد. از این رو شما بزرگواران می توانید با تماس با موسسه حقوقی ملک پور شرایط تحصیل در کشورهای دیگر اروپایی و یا کانادا را بررسی نموده تا بتوانید انتخابی صحیح برای ادامه مسیر زندگی خود داشته باشید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید