مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور آلمان اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان و روشهای اخذ اقامت آلمان از راههای مختلف یکی از پر طرفدارترین موضوعات می باشد، انواع راههای مهاجرت به این کشور، با توجه به اینکه درصد تعداد افرادی که قصد مهاجرت دارند روز به روز افزایش است. بنابراین افرادی که علاقمند مهاجرت به آلمان هستند باید در انتخاب راه مهاجرت خود دقت بسیار داشته باشند و لازم است جهت انتخاب صحیح تر با کارشناسان و مشاورین با تجربه در امر مهاجرت مشورت کنند.

مهاجرت به آلمان


مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل ،از گذشته به خصوص در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بوده است. دلایل زیادی از جمله تحصیل رایگان، ارائه خدمات علمی و آموزشی بسیار عالی، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی، شرایط بسیار خوب کار پس از پایان تحصیل و دلایل دیگری باعث شده است آلمان یکی از اولین انتخاب های مهاجرت و تحصیل باشد. فرصت خوبی که در حال حاضر در آلمان وجود دارد تحصیل در مقطع لیسانس بدون قبولی دانشگاه سراسری ایران می باشد. در واقع دانش آموزانی که دیپلم ۱۲ ساله را در ایران اخذ نموده این با وجود مهارت زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 می توانند دوره ۹ ماهه کالج را در آلمان بگذارند و وارد مقطع لیسانس شوند. دانش آموزانی که مدرک خود را با معدل بالا دریافت نمایند می توانند بدون گذراندن دوره کالج وارد بهترین دانشگاه های آلمان بشوند.
مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در بیشتر رشته ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و دانشجویان می توانند با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵/۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B2 می توانند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی رایگان است و دانشجویان هزینه ای در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم به عنوان شهریه پرداخت می کنند.
در مقطع دکترا پذیرش با تأیید استاد راهنما انجام می شود و در واقع کسانی می توانند در مقطع دکترا تحصیل نمایند که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند و از نظر استاد راهنما قابل تأیید باشند. همانطور که می دانید تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به عنوان شغل پذیرفته شده است و دانشجویان با عملکرد مناسب خود در دانشگاه می توانند حقوق دریافت نمایند و هزینه زندگی خود را تأمین کنند. البته میزان این دستمزد به عملکرد دانشجو بستگی دارد و دستمزد همه دانشجویان به یک میزان نخواهد بود.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت کاری به آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرتی شناخته شده است و در صورت داشتن شرایط اخذ ویزای کار آلمان روش دیگری به شخص متقاضی توصیه نمی شود. جهت اخذ ویزای کار آلمان دو روش وجود دارد:
  • اقدام جهت اخذ ویزای آلمان با داشتن job offer است. متقاضی در صورتی می تواند از این طریق برای مهاجرت به آلمان اقدام کند که کارفرمایی در کشور آلمان دعوتنامه ای به جهت استخدام متقاضی ارسال نماید.کارفرمای آلمانی در صورتی می تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه یا job offer ارسال نماید که شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن وجود نداشته باشد. در واقع شخص خارجی می بایست شرایط استثنایی و خاص برای استخدام در این شغل داشته باشد. جهت اثبات این موضوع کارفرمای آلمانی می بایست ۶ ماه آگهی استخدام صادر نماید که این زمان شامل ۳ ماه آگهی استخدام در کشور آلمان و ۳ ماه آگهی در کل اتحادیه شینگن می شود.
  •  در حال حاضر کشور آلمان نیاز خود را به نیروی متخصص اعلام نموده است و افرادی که مهارت قابل توجهی دارند می توانند برای ویزای کار در آلمان اقدام نمایند. این ویزا برای مدت ۶ ماه به شخص خارجی تعلق می گیرد. این شخص ۶ ماه فرصت دارد شغل مورد نظر خود را متناسب با رشته تخصصی خود در آلمان بیابد. افرادی که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند و سابقه کار اجرایی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می توانند جهت اخذ این ویزا اقدام نمایند. البته مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی برای اخذ این ویزا لازم است.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

یکی از روش هایمهاجرت به آلمان از طریق تولد است که دارای دو سیستم خاک و خون می باشد . گاها در برخی کشورها مثل کشور آلمان و بر طبق بند ۲، از ماده ۷ قانون مدنی آلمان ، یک شخص می توتند چندین اقامتگاه داشته باشد، بنابراین همانطور که در بحث تابعیت، اشخاص دارای تابعیت مضاعف هستند در بحث اقامتگاه نیز افرادی هستند که دارای بیش از یک اقامتگاه هستند.کشور آلمان تابع ، سیستم خون است، یعنی کودکی که در کشور آلمان متولد می شود تابع نسب و خون پدری خود قرار می گیرد. فرزند متولدد شده تا رسیدن به سن قانونی تابعیت اقامتگاه پدری خود را دارد و سپس می تواند زادگاه یا اقامتگاه مادری خود را انتخاب کند که البته این مورد بسته به کشور مادری دارد که قانون اقامت مضاعف را پذیرفته باشد.
براساس قانون مدنی آلمان، موارد زیر سبب دریافت تابعیت آلمان از طریق سیستم خون می باشند
  • اگر فرد از پدر و مادر آلمانی به دنیا بیاید .
  • طفلی که در خاک آلمان ، از پدر و مادر نامعلوم به دنیا آمده است .
  • طفلی که از مادر آلمانی ، در خاک آلمان به دنیا بیاید.
  • طفلی که در خارج از خاک آلمان ، از پدر آلمانی و مادر خارجی به دنیا آمده باشد .
نکته ای که در این جا باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در توضیح بند ۳ و ۴ ماده فوق از قانون آلمان تابعیت آلمانی براساس سیستم خون پایه گذاری شده است و طفلی که یکی از والدینش آلمانی باشد، بدون توجه به محل تولد طفل آلمانی محسوب خواهد شد.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

یکی از آسان ترین روش های دریافت تابعیت آلمان از طریق ازدواج با یک شخص آلمانی و یا شخص مقیم کشور آلمان است اما باید توجه داشته باشید. در حال حاضر تنها افرادی می توانند مهاجرت به آلمان را از روش دریافت ویزای ازدواج پیش بگیرند که قصد واقعی ازدواج خود را ثابت کنند. در واقع اگر شخصی قصد ازدواج با یک تبعه آلمان و یا مقیم آلمان را داشته باشد می بایست مدارکی همچون عکس های خانوادگی، ایمیل، سند ازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه را به سفارت ارائه دهید. شخص تبعه آلمان نیز می بایست ثابت نماید از هر نظر امکان تأمین همسر خود را در کشور آلمان خواهد داشت. یکی از شرایط خاص و ویژه این امر دریافت دستمزد مکفی برای تأمین معاش دو نفر شخص بالغ در کشور آلمان است. همچنین شخص تبعه آلمان می بایست ثابت کند سابقه نقض قانون و سوءپیشینه ای در کشور آلمان نداشته است. یکی از مواردی که همسر ایرانی می بایست به آن توجه نماید داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح ابتدایی است.
از جمله قوانینی که امروزه از بروز هر گونه سوء استفاده از طریق ویزای ازدواج جلوگیری میکند اعطای پاسپورت به همسر خارجی پس از گذراندن حداقل ۳ سال زندگی مشترک در آلمان است. بنابراین مهاجرت به آلمان از طریق ویزای ازدواج یکی از آسان ترین و در عین حال حساس ترین ویزا ها از نظر دولت آلمان است. 

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته صنعتی اتحادیه اروپا می باشد و در شاخص های اقتصادی آن سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. این موضوع و دلایل مهم دیگر باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به فکر دستیابی به بازارهای اقتصادی آلمان باشند و جهت تحقق این امر سرمایه گذاری در آلمان انتخاب بسیاری از سرمایه گذاران خارجی است. فعلا بهترین راه سرمایه گذاری در آلمان ثبت شرکت است که با سرمایه بسیار کم نیز امکان پذیر است. متقاضیان سرمایه گذاری در آلمان می توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان، اقامت و تابعیت کشور آلمان را دریافت کنند. لذا سرمایه گذاری در آلمان راهی برای مهاجرت به آلمان نیز شناخته می شود. جهت ثبت شرکت در آلمان می بایست طرح توجیه اقتصادی سرمایه گذار مورد تأیید اتاق بازرگانی آلمان واقع شود و به طور معمول طرح هایی تأیید خواهند شد که از نظر دولت آلمان سود دهی خوبی در کشور آلمان داشته باشد. سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در آلمان در حدود ۲۵ هزار یورو است که بازگشت سرمایه بسیار خوبی از این راه قابل پیش بینی است.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان، پناهندگی است. طبق کنوانسیون ژنو اشخاصی که در خاک کشور متبوعه خود احساس نا امنی و خطر می کنند می توانند از حمایت کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند بهره مند شوند. امروزه با توجه به حجم زیاد پناهنده در سر تاسر دنیا به خصوص در کشور آلمان امکان رد درخواست پناهندگی بسیار زیاد است و کیس های پناهندگی با دقت بسیار بیشتری بررسی می شوند لذا باید توجه داشته باشید این روش مورد تایید نیست و ریسک زیادی دارد. با توجه به خطراتی که امروزه متوجه پناهندگان می شود واضح  است که این روش مردود شناخته شده و به هیچ وجه از سوی حقوقدانان توصیه نمی شود.
اشخاصی که درخواست پناهندگی به آلمان ارائه می دهند از خدماتی برخوردار می شوند. این خدمات شامل پرداخت هزینه های زندگی از جمله خوراک، پوشاک و مسکن می شود. البته منظور از مسکن کمپ هایی است که وضعیت قابل قبولی از جهت بهداشتی و امنیت خاطر ندارند و پناهجویان تا زمان تأیید درخواست پناهندگی باید این شرایط را بپذیرند، در غیر این صورت خدماتی از طرف دولت دریافت نخواهند نمود.

در رابطه با انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به آلمان بهتر است از راه های مختلف همچون تحصیل در آلمان، کار در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان، ثبت شرکت در آلمان و … اقدام کنید و یا با کارشناسان و مشاوران با تجربه در این زمینه مشورت کنید و با توجه به شرایط خود بهترین راه را برای مهاجرت به آلمان انتخاب نمایید. جهت دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با کارشناسان حقوقی مؤسسه حقوقی ملکپور در دفتر وین و یا دفاتر همکار ما در ایران مشورت و از تجربه این مؤسسه با سابقه بهره بگیرید.


از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید