مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه در اختیار شما قرار دهیم.

 

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و مقدمه ای بر آن

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و مهیا کردن این شرایط و مدارک، مهم ترین قسمت از دریافت پذیرش دانشگاه هاست زیرا در صورت ناقص بودن پرونده شما، این امکان را از دست خواهید داد.
آیا مدارک مشخصی برای دریافت پذیرش وجود دارد؟
چه شرایطی برای دریافت این پذیرش لازم است؟
آیا این شرایط برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان غیر اتحادیه اروپا یکسان است؟
ما در این مقاله به بررسی نکات مهم و ضروری در مورد مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه می پردازیم و تمامی این نکات را به صورت خلاصه و مفید بیان میداریم.

 

 

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه


مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و شرایط عمومی آن

تحصیل در دانشگاه های فرانسه ممکن است آرزوی بسیاری از شما عزیزان باشد و علاقه داشته باشید با توجه به سطع علمی بالای کشور فرانسه برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید. به منظور مهاجرت تحصیلی به فرانسه نیاز است که شما در ابتدا بتوانید از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی در مقطعی که مورد نظر شما می باشد دریافت نمایید. در این صورت می توانید با رعایت کردن شرایط دریافت ویزای تحصیل فرانسه به این مهم دست پیدا کنید. مهم ترین قسمت دریافت پذیرش تحصیلی نیز ارائه تمامی مدارک لازم برای برای راضی کردن دانشگاه مذبور است. زیرا نیاز است که تمامی مدارکی که مدنظر آن دانشگاه هست را به طور کامل ارائه دهید، زیرا در صورت ناقص بودن پرونده شما به طور حتم آن دانشگاه به شما پذیرش نخواهد داد.

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و الزامات اخذ پذیرش

الزامات مهمی برای اخذ پذیرش وجود دارد که مهم ترین و اولین نکته مهم این است که شما باید همه ی مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی را به طور کامل ارائه دهید. که برای این موضوع باید حتما شرایطی را که هر دانشگاه قرار داده است و الزامات دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید. مدارک دانشگاهی که ارائه می دهید باید به صورت رسمی توسط دانشگاه صادر شده باشد و نباید جعلی باشد و مهر وزارت علوم و دادگستری را داشته باشد. همچنین نیاز است ریز نمرات تحصیلی خود را نیز ارائه دهید که آنها نیز باید به صورت رسمی و مهر شده ارسال شود. تمامی مدارک دانشگاهی شما و گواهی هایی که ارائه میدهید باید توسط موسسه آموزش عالی صادر شده باشد. در صورتی که لیست مدارک مورد نیاز دانشگاه را مشاهده نمودید دقیقا مشابه همان مدارک را ارائه دهید و چیزی جدای از آنها ارسال ننمایید. شما باید مدارک تحصیلی و کپی آنها را ارائه دهید اما باید حتما اصل مدرک تحصیلی خود را که به زبان رسمی کشور خوودتان می باشد را ارائه دهید و علاوه بر آن ترجمه آن را نیز بسته به کشوری که مدارک را برای آن ارسال می کنید، نیاز است ارائه کنید. این ترجمه می تواند به زبان فرانسوی، انگلیسی، سوئدی و یا آلمانی باشد. بعضی از دانشگاه ها شرایط به خصوصی را برای پذیرش دانشجویان بین المللی قرار داده اند که شما می توانید به وب سایت آن دانشگاه مراجعه نموده و شرایط مورد نظر را مشاهده نمایید و براساس آن و در جهت ثابت کردن آن شرایط، مدارکی ارائه دهید.

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و لیست آن مدارک

به طور حتم مهم ترین مدرک لازم برای دریافت پذیرش دانشگاه، آخرین مدرک تحصیلی شما می باشد. در صورتی که شما فارغ التحصیل مقطع لیسانس، فوق لیسانس و ... هستید، نیاز است که اصل این مدرک تحصیلی را ارائه دهید. علاوه بر آن باید ریز نمرات تحصیلی خود که شامل مدرک دیپلم و ریز نمرات و مدرک لیسانس و ریز نمرات و ... می شود را ارائه دهید. در کنار مدارک تحصیلی در بسیاری از دانشگاه ها ارائه مدرک زبان نیز الزامی است که باید این مدرک منطبق با سطحی که دانشگاه از شما درخواست می کند باشد. تمامی این مدارک باید به صورت اصل و ترجمه آنها و همچنین کپی اصل و ترجمه آنها ارائه شود. علاوه بر مواردی که عنوان شد مدارک دیگری نیز وجود دارد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

پایان نامه ها و مقالات

بسته به مقطعی که برای آن درخواست پذیرش دارید ممکن است نیاز باشد که مقالات و پایان نامه خود را ارائه دهید. این مورد نیز همچنان به دانشگاه شما و مدارک مورد نیازی که عنوان کرده اند بستگی دارد.

خلاصه مقاله

ممکن است دانشگاه در زمان پذیرش از شما بخواهد خلاصه مقاله خود را در حد 10 صفحه به دانشگاه ارسال نمایید.

توصیه نامه

ممکن است دانشگاه از شما بخواهد که از اساتید قبلی خود نامه ای به عنوان توصیه نامه و نظر استاد مربوطه ارائه دهید. دانشگاه ممکن است درخواست کند این نامه را به صورت مستقیم برای دانشگاه پست نمایید و یا در در وب سایت آن دانشگاه بارگذاری نمایید.

انگیزه نامه

شما باید با توجه به سابقه تحصیلی خود و رشته ای که در دانشگاه فرانسه برای آن درخواست پذذیرش داده اید نامه ای به نام انگیزه نامه پر نمایید که در آن توضیح دهید به چه دلیل قصد دارید به تحصیل در آن رشته بپردازید. این نامه را نیز ممکن است دانشگاه از شما به صورت پست شده بخواهد و یا بخواهد تا برای دانشگاه در وب سایت آن بارگذاری نمایید.

سایر مدارک

در صورتی که مدرک دیپلم افتخاری داشته باشید، می توانید آن را نیز ارائه دهید. ولی نیاز است که نام شما در هر صفحه دیپلم افتخاری شما ثبت شده باشد.
در صورتی که نام و فامیل شما تغییر کرده باشد، باید سند مربوط به آن را ارائه دهید.

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه و نحوه درخواست پذیرش

بسته به اینکه شما در کدام کشور زندگی می کنید و اینکه شما از شهروندان اتحادیه اروپا هستید و یا از شهروندان غیر اتحادیه اروپا هستید در نحوه عمل ما تفاوت هایی وجود دارد. اگر چه ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه ها در اغلب کشورها یکسان است اما در مورد کشور فرانسه تفاوت هایی وحود دارد که در زیر بررسی می کنیم.

شهروندان اتحادیه اروپا

ابتدا نیاز است تا شما مراحل درخواست پذیرش تحصیلی را طی نمایید. برای درخواست پذیرش شما می توانید از طریق وب سایت دانشگاه مربوطه و یا کالج مورد نظر خود اقدام نمایید. فرم درخواست پذیرش را چاپ کرده و پر نموده و سپس برای پست کردن مدارک و یا درخواست به صورت آنلاین اقدام نمایید. زمانی که شما درخواست پذیرش خود را ارسال می کنید دانشگاه از شما سوالاتی می  پرسد تا شما را بهتر بشناسد و هدف شما از تحصیل در آن دانشگاه را بهتر بشناسد. اگرچه به دانشگاه بستگی دارد که چه مواردی برای درخواست از شما خواسته شود اما اغلب سوالات یکسان می باشد. اغلب از شما نام و نام خانوادگی شما خواسته می شود و همچنین اطلاعاتی هویتی مانند کد ملی شما. علاوه بر آن سوابق تحصیلی شما و چگونگی توانایی مالی شما نیز پرسیده خواهد شد. سپس نیاز است تمامی مدارکی که از شما خواسه شده است را نیز ارسال نمایید. ممکن است دانشگاه کشور خود شما نیز با شما همکاری نموده و خود دانشگاه مدارک شما را فکس نماید. در صورتی که قصد دارید از کمک های مالی دانشگاه استفاده نمایید باید در این مرحله این موضوع را با دانشگاه در میان بگذارید و درخواست خود را ارسال کنید. در صورتی که به حساسیت ارائه مدارک خواسته شده دقت نکرده و مدارک خود را ناقص ارسال کنید ممکن است درخواست شما رد شود. معمولا دانشگاه ها برای بررسی درخواست شما نیز مبلغی را (application fee) دریافت می کند که نیاز است در زمان ارسال درخواست شما این مبلغ پرداخت شده باشد.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا نیز باید درخواس خود را چاپ و پر نمایند و به همراه سایر مدارک لازم برای پذیرش به دانشگاه فرانسه پست نماید.  علاوه بر مدارک گفته شده، شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید کپی گذرنامه خود را به همراه یک قطعه عکس که همان عکس گذرنامه هست را نیز برای دانشگاه ارسال نمایند. علاوه بر آن کپی شناسنامه شما نیز نیاز است تا دانشگاه موردنظر مشاهده نماید که محل تولد پدر و مادر شما نیز چه کشوری می باشد. علاوه بر آن باید ثابت نمایید که می توانید از پس هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه بر آمده و تمکن مالی دارید. اگر دوره تحصیلی شما کوتاه نبوده و از 3 ماه بیشتر باشد نیاز است تا در صورت اخذ پذیرش شما برای دریافت ویزای بلند مدت تحصیلی فرانسه نیز اقدام نمایید.

 

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه را بررسی نمودیم و تمامی نکات مهم در این زمینه را بیان داشتیم. شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال با موسسه حقوقی ملک پور نیز تماس حاصل نمایید تا از طریق دریافت مشاوره تلفنی و رایگان مشاوران مجرب این موسسه بتوانید تمامی نکات مهم در این زمینه را نیز جویا شوید.