مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به بلاروس

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور بلاروس اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به بلاروس در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
 

مهاجرت به بلاروس


 مهاجرت به بلاروس

 مهاجرت به بلاروس و مقدمه‌ای بر آن

 مهاجرت به بلاروس، اقامت بلاروس و شرایط دریافت تابعیت بلاروس در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرارخواهد گرفت. آیا مهاجرت به بلاروس تصیمی صحیح جهت مهاجرت است؟ مهاجرت به بلاروس چگونه امکان پذیر می باشد؟ سریعترین و بهترین روش دریافت اقامت بلاروس چیست؟ هدف از نگارش این مقاله پاسخ به این سوالات و سایر مسائل پیرامون مهاجرت به بلاروس می‌باشد. بلاروس در کنار اروپای مدرن جای داشته و همچنین موقعیت این کشور در حوزه کشورهای شوروی سابق ممتاز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و دیگر زمینه‌های مهاجرت می‌توانید به وب سایت جامع مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش مراجعه نمایید و یا با تماس با مؤسسه از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید.
 •  مهاجرت به بلاروس و مقدمه‌ای بر آن
 • مهاجرت به بلاروس و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به بلاروس از طریق کار
 • مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج
 • مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به بلاروس از طرف پناهندگی
 • مهاجرت به بلاروس برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • مهاجرت به بلاروس و هزینه‌های زندگی در بلاروس
 • مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت
 • مهاجرت به بلاروس و سخن پایانی

 مهاجرت به بلاروس و شرایط عمومی آن

هرچند برای ما ایرانیان این کشور کمتر شناخته شده است و اطلاعاتی در زمینه مهاجرت به بلاروس نداریم، ولی تعداد زیادی از افراد هر ساله جهت مهاجرت به بلاروس و دریافت اقامت بلاروس، سرمایه گذاری، کار و تحصیل در این کشور نوظهور اقدام می‌کنند. بلاروس یا روسیه سفید از شش استان یا "oblast" تشکیل شده است. این کشور از جمله کشورهای شوروی سابق می‌باشد. بلاروس اقتصادی باثبات و کاملا دولتی دارد. اتحادیه اروپا، بلاروس را تحریم کرده است و این کشور تحت فشارهای سیاسی این اتحادیه می‌باشد. اما در حال حاضر وضعیت اقتصادی این کشور درحال دگرگون شدن است. این کشور در حوزه CIS  واقع شده است و با کشورهای لتونی، لهستان، لیتوانی و روسیه و اوکراین هم مرز است. شهر وسیع و زیبای مینسک پایتخت این کشور اروپایی می‌باشد. مینسک دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان می‌باشد، پارک‌های زیبا، کلیسا‌ها و ساختمان‌های مدرن این شهر به همراه خیابان‌های وسیع آن، می‌تواند مقصد هر توریستی باشد. کشور بلاروس از جمله کشورهای حوزه شوروی سابق می‌باشد به لحاظ ارزش مهاجرتی در چند سال اخیر، رتبه نخست جذب مهاجر در حوزه شوروی سابق به این کشور اختصاص دارد. در ادامه این نوشتار مهاجرت به بلاروس مورد موشکافی قرار می گیرد. جهت آشنایی با روش های مهاجرت به بلاروس و دیگر روش‌های قانونی مهاجرت و آگاهی از جزئیات مسائل مهاجرتی فایل‌های ویدیویی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت به خوبی مسیرهای مناسب مهاجرت را برای مهاجرین مشخص می‌کند.

مهاجرت به بلاروس از طریق کار

در نگاه اول یکی از روش های مهاجرت به بلاروس می تواند اقامت از طریق اشتغال در این کشور باشد، اما باید اشاره کرد که اکثر کشورهای دنیا جهت دریافت اقامت از طریق کار شرایط، قوانین، مواهب و معایب مخصوص به خود را دارا می‌باشند، اقامت بلاروس از طریق کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در بلاروس اولویت دریافت شغل با شهروندان بلاروسی می‌باشد، تنها در صورتی از نیروی خارجی استفاده می‌شود که نیروی جایگزین بلاروسی در آن زمینه وجود نداشته باشد در این صورت کارفرمای بلاروسی می‌تواند با شما قرارداد منعقد کند. به صورت خلاصه بلاروس ویزای کار مستقیم ارائه نمی‌کند، این نوع سیاست‌ها و دیگر سیاست‌های کشور بلاروس باعث شده نرخ بیکاری از حوالی سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور کاهش یافته است، نرخ بیکاری کشور بلاروس در مدت زمانی سال 2017 تا 2018 در نمودار زیر قابل مشاهده می‌باشد.

نرخ بیکاری در بلاروس


دور از انتظار می‌باشد که در حال حاضر سیاست‌های کنونی دولت بلاروس در زمینه اشتغال، به جذب نیروی خارجی منتهی شود. می توان تقریباً بیان داشت،کسب اقامت از طریق کار را باید از لیست روش های مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی حذف نمود. در ادامه باید اشاره نمود هر فرد خارجی متقاضی کار در کشور بلاروس باید مدارک و شرایط زیر را برای اخذ ویزای کار به اداره امور داخلی و وزارت کار تحویل نماید:
 • کپی پاسپورت فرد خارجی متقاضی
 • پرداخت هزینه ارزیابی مدارک (ارزیابی مدارک باید انجام بپذیرد)
 • برنامه کاری فرد خارجی متقاضی
 • اجازه کار و فرم های مرتبط با درخواست فرد خارجی متقاضی
اگر مدارک مورد تائید مراجع ذی‌صلاح کشور بلاروس قرار گیرد، ظرف مدت 15 روز اجازه کار صادر می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت بلاروس از طریق کار و دیگر مسائل مرتبط به مقاله کار در بلاروس مراجعه نمائید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار گیرد. در این مقاله کاریابی، مدارک، میزان حقوق و دیگر مسائل به تفصیل شرح داده شده است. در این صورت می توان بیان داشت اشتغال با تائید دولتی و نیاز کارفرما به تخصص فرد متقاضی می تواند یکی از روش های مهاجرت به بلاروس می باشد.

مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل

 در قسمت قبل متوجه شدیم که اقامت بلاروس از طریق ویزای کار این کشور تقریباً امکان پذیر نیست. در زمینه تحصیل نیز این ویژگی برای اقامت بلاروس وجود دارد، یعنی تحصیل در بلاروس یکی از روش های مهاجرت به بلاروس به شمار نمی آید. البته نکاتی در خصوص روش‌هایی که اشخاص می توانند اقامت بلاروس را دریافت کند وجود دارد.
 متقاضیان تحصیل در بلاروس جهت دریافت پذیرش تحصیلی شرایط سختی را در پیش رو دارند. مدارک لازم برای دریافت اقامت تحصیلی در بلاروس و اخذ پذیرش تحصیلی عبارتند از:
 • فرم درخواست متقاضی تحصیل
 • پاسپورت معتبر با اعتبار لازم برای شرایط متقاضی تحصیل
 • همه مدارک تحصیلی متقاضی باید به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه شود.
 ازجمله رشته‌های پرطرفدار بلاروس رشته پزشکی می باشد که سالانه تعداد زیادی دانشجو به این منظور وارد کشور بلاروس می‌شوند. می توان تقریباً بیان داشت،کسب اقامت از طریق تحصیل را باید از لیست روش های مهاجرت به کشور بلاروس برای اتباع خارجی حذف نمود. مؤسسه حقوقی ملک پور در این زمینه می‌تواند به شما اطلاعات کافی ارائه نماید و شما را در این مسیر یاری رساند.

 مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به بلاروس، می تواند روش سرمایه گذاری باشد. بلاروس از زمان جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی یعنی از سال ۱۹۹۱ میلادی اقتصاد رو به رشدی را تجربه نموده است، کشور بلاروس جز اعضاء بانک توسعه و بازسازی اروپایی می‌باشد در حوزه جهانی این کشور عضوء سازمان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز می‌باشد. در چارت زیر رشد سرمایه گذاری در این کشور به تصویر کشیده شده است. در تصویر زیر رشد سرمایه گذاری در سال ۲۰۱6 و ۲۰۱۸ نشان داده شده است، روند سرمایه گذاری در سال ۲۰۱7 و ۲۰۱۸ برای این کشور مثبت بوده است.

رشد سرمایه گذاری در بلاروس


 همانگونه که اشاره شد بلاروس جزء بانک جهانی می‌باشد، آماری که بانک جهانی در مورد هزینه شروع کسب و کار در بلاروس ارائه نموده جالب توجه می‌باشد. در نمودار زیر هزینه شروع کسب و کار در کشور بلاروس از سال 2010 الی سال 2018 مشاهده می شود. هزینه‌های شروع کسب و کار در این کشور به صورت کلی از سال ۲۰۰۷ کاهش قابل توجهی داشته است که این موضوع برای جذب سرمایه گذاران دیگر کشورها نقطه قوت محسوب می شود

شروع کسب و کار در بلاروس


 در بلاروس حوزه‌های سرمایه گذاری مانند: صنعت داروسازی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، نانوتکنولوژی، کشاورزی، ارتباطات، شهرسازی و دیگر حوزه‌ها فعال هستند و دولت از این مدل سرمایه‌گذاری‌ها حمایت می‌کند. البته خرید ملک و ثبت شرکت از روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بلاروس می‌باشد. در این روش متقاضی می‌تواند همسر و فرزندان خود را نیز مورد حمایت قرار دهد، مقدار سرمایه از ۱۶۰ هزار دلار آغاز می‌شود و این امکان برای فرد مهیا می‌شود که اقامت شخصی را از اداره پلیس بلاروس درخواست کند. می توان بیان داشت،کسب اقامت از طریق ثبت شرکت و خرید ملک را باید به لیست روش های مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی اضافه نمود. برای اطلاعات دقیق‌تر از ثبت شرکت در بلاروس مقاله مهاجرت به بلاروس از طریق ثبت شرکت را مطالعه بفرمایید. در این مقاله مزایای سرمایه‌گذاری در بلاروس شرح داده شده همچنین شما گام به گام با فرایند ثبت شرکت در بلاروس آشنا می شوید که امکان دریافت اقامت بلاروس در این وضعیت نیز امکان پذیر است و دعوت نامه سه یا پنج ساله برای متقاضی صادر می‌گردد.

مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت به بلاروس، می تواند روش ازدواج باشد. برای این که یک تبعه خارجی بتواند اقامت بلاروس را دریافت نماید، باید با یک تبعه بلاروسی ازدواج نماید، لازم به توضیح است که دولت بلاروس تابعیت دوگانه یا تابعیت مضاعف را نمی‌پذیرد و اگر شخصی با یک تبعه بلاروس ازدواج کند و درخواست اقامت بلاروس و تابعیت این کشور را داشته باشد، این موضوع مستلزم ترک تابعیت قبلی شخص می‌باشد. البته اثبات اینکه، فرد خواستار تابعیت بلاروس می‌باشد برای فرد متقاضی مقداری سخت خواهد بود و دولت بلاروس اغلب از متقاضی مدارکی دال بر ازدواج طلب می‌کند این مدارک شامل: مکاتبات طرفین (مکاتبات زوجین)، عکس‌های خانوادگی، سند ازدواج و دیگر مدارک مربوط به زوجه می‌باشند. می توان بیان داشت،کسب اقامت از طریق ازدواج را باید به لیست روش های مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی اضافه نمود. شرایط دیگری که فرد برای دریافت اقامت بلاروس از طریق ازدواج باید به سفارت ارائه نماید عبارت می‌باشد از:
 • گواهی اثبات تمکن مالی برای هزینه یک سال طرفین ازدواج
 • تسلط کافی به زبان روسی
 • ترک تابعیت قبلی تبعه خارجی
 • ازدواج نباید به صورت صوری اتفاق افتاده باشد.
 • رضایت طرفین ازدواج
 • فقدان موانع ازدواج

 مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت از طریق تولد

 کشورهای مختلف برای اخذ تابعیت از دو سیستم خون و خاک بهره می برند، سیستم خاک بر این اساس رفتار می‌کند که اگر نوزاد در خاک کشور متولد شود تابعیت آن کشور را کسب می‌کند مانند کشور برزیل و ایالات متحده آمریکا، در سیستم خون تابعیت از طریق والدین انتقال پیدا می‌کند مانند کشور سوئیس و اتریش. در کشور بلاروس کسی که هر دو والد او بلاروسی باشند یا پدر یا مادر او بلاروسی باشند اقامت بلاروس و تابعیت آن کشور را دریافت می‌کند. یک استثنا در سیستم خون بلاروس وجود دارد. در صورتی که والدین کودک مشخص نباشند و کودک در خاک بلاروس متولد شده باشد، قاعده خاک مستولی شده و فرزند بلاروسی خواهد شد و اقامت بلاروس و تابعیت این کشور را کسب می نماید. می توان تقریباً بیان داشت،کسب اقامت از طریق تولد را باید از لیست روش های مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی حذف نمود. این مقاله با تلاش متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور در باب روش های مهاجرت به بلاروس به نگارش درآمده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیر قانونی می‌باشد و پیگرد قانونی دارد.

مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی

در نگاه اول یکی از روش های مهاجرت به بلاروس می تواند روش پناهندگی باشد، اولین موضوعی که در مورد پناهندگی در ذهن تداعی می‌شود، خطرات و وضعیت بغرنجی می‌باشد که پناهجو با آن دست به گریبان است مؤسسه حقوقی ملک پور به هیچ عنوان اخذ رویه پناهندگی را برای هیچ فردی تأیید نمی‌نماید. اولین نکته در باب پناهندگان در بلاروس این موضوع می باشد که پناهندگان در بلاروس اجازه تحصیل ندارند. نکته دوم اینکه در کشور بلاروس سه حالت پناهندگی وجود دارد پناهندگی سیاسی، نظامی و اقتصادی. برای پناهجو‌یان دریافت پناهندگی و اقامت بلاروس امری بسیار مشکل می‌باشد و سختی‌های زیادی را متوجه فرد پناهجو می‌کند. مدارک مورد نیاز پناهندگی برای اخذ اقامت تابعیت بلاروس عبارت می‌باشد از:
 • اسناد شناسایی، وضعیتی، شخصی
 • اسناد استخدامی
 • مدارک تحصیلی
 • کارت‌های اتحادیه‌های احزاب سیاسی، انجمن‌ها و سازمان‌های غیردولتی
 • اسناد معتبر صادر شده از طرف مقامات کشور پناهجو
می توان تقریباً بیان داشت،کسب اقامت از طریق پناهندگی را باید از لیست روش های مهاجرت به  بلاروس برای اتباع خارجی حذف نمود این روش مراحل و شرایط سختی را دارا می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و گسترده تر در خصوص اقامت بلاروس به مقاله پناهندگی بلاروس مراجعه نمایید. در این نوشتار روش‌ها، خطرات، کیس‌های پناهندگی، روش‌های جایگزین پناهندگی و دیگر مسائل مرتبط تشریح شده است.
همچنین در نمودار زیر می‌توان تعداد پناهجو‌یانی که درخواست آنها برای پناهندگی کشور بلاروس مورد تأیید قرار گرفته مشاهده نمایید. این افراد بعد از گذشت دوره‌های زمانی، طی کردن مراحل و اثبات ادله خود می‌توانند تابعیت و اقامت بلاروس را دریافت نمایند. با مشاهده این نمودار که براساس شاخص پناهندگان و آوارگان می‌باشد و آمار سال های 2010 ای سال 2018 را ارائه می کند، متوجه ریزش تعداد پناهجویان به این کشور می‌شویم از جمله دلایل این موضوع سخت‌گیری‌ها در کشورهای همجوار بلاروس و اسکان موقت پناهجویان در دیگر کشورها می‌باشد.

نرخ پناهندگی در بلاروس


مهاجرت به بلاروس برای هنرمندان و افراد فوق موفق

 شرایط و امکاناتی برای افراد موفق و هنرمند در سطح عالی قرار داده شده است تا اقامت بلاروس را کسب نمایند، این قوانین افراد را که دارای رزومه برجسته‌ای می‌باشند مورد توجه قرار داده و به آنها اقامت اعطاء می‌کند.. می توان تقریباً بیان داشت،کسب اقامت برای هنرمندان، افراد موفق و نخبگان را باید به لیست روش های مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی اضافه نمود. افرادی مانند هنرمندان، ورزشکاران حرفه‌ای و افراد برجسته اجتماع از این دسته افراد هستند شرایط این نوع اقامت عبارت می‌باشد از:
 • داشتن سابقه و رزومه درخشان (ورزشی، هنری)گواهی پرداخت بیمه
 • گواهی پرداخت مالیات
 • نداشتن بدهی مالیاتی

 مهاجرت به بلاروس و هزینه های زندگی در بلاروس

 برای درک بهتر مهاجرت به بلاروس برای اتباع خارجی ابتدا باید هزینه‌های زندگی و حداقل دستمزد می‌پردازیم در این کشور را بررسی نمود، حداقل دستمزد برابر با حداقل مبلغی می‌باشد که صاحب‌کار یا کارفرما برای حقوق کارکنان خود باید پرداخت کند. حداقل دستمزد ماهانه برابر با حدود ۳۳۰ دلار می‌باشد، روند افزایشی حداقل دستمزد در ابتدای سال ۲۰۱8 تا ابتدای سال ۲۰۱۹ در چارت زیر قابل مشاهده می‌باشد.

حداقل دستمزد در بلاروس


.در تصویر بعد قیمت مواد اولیه خوراکی و اجاره ماهیانه در بلاروس جهت مشاهد بازدیدکنندگان محترم  استخراج شده است. لازم به ذکر می‌باشد که هزینه زندگی هر فرد یا خانواده‌ای که اقامت بلاروس را دارد به روش زندگی آنها یا اصطلاحات "Life Style" آنها بستگی دارد. به طور متوسط هزینه هر فرد در بلاروس حدوداً ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار می‌باشد، این میزان هزینه در خانواده‌های مختلف با روش‌های زندگی مختلف متفاوت است. البته به جز مواردی که ذکر شد باید به سبد‌های هزینه‌ای مانند حمل و نقل، هزینه موبایل، اینترنت، فراغت، پوشاک و دیگر مسائل را اضافه نمود. برای انتخاب بهتر روش های مهاجرت به بلاروس باید درآمد ها و مخارج تبعه خارجی مشخص باشد.

هزینه زندگی در بلاروس


 مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت

در مورد روش های مهاجرت به بلاروس متقاضی باید بداند در بلاروس تابعیت دوگانه مورد پذیرش نمی باشد. براساس این اصل شخصی که تابعیت کشور دیگری را کسب می‌کند، دیگر تابعیت کشور بلاروس را ندارد، همچنین فردی که از خدمت سربازی فرار کرده باشد نیز تابعیت این کشور را از دست می‌دهد، افرادی هم که با توسل به تقلب و تخلف تابعیت بلاروس را اخذ نموده باشند در صورت مشخص شدن تخلف آنها، تابعیت این افراد بر اساس قانون لغو خواهد شد. شرایط اقامت بلاروس و تابعیت این کشور شامل موارد زیر می‌باشد.
 • تسلط به زبان روسی که زبان رسمی کشور بلاروس می‌باشد
 • اقامت مستمر و دائمی به مدت ۷ سال در خاک کشور بلاروس
 • عدم تابعیت هیچ کشوری به غیر از بلاروس
 • اطاعت از قانون اساسی کشور بلاروس و دیگر قوانین مدون کشور
 • کسب درآمد از راه‌های قانونی و صحیح
در پایان باید اشاره نمود که اقامت موقت در بلاروس قابل تبدیل به اقامت دائم می‌باشد، مجوز موقت که   "تصویب اولیه" نیز نامیده می‌شود به وسیله اداره پلیس به "مجوز اضافی" یا دائم تبدیل می‌شود، تصویب اولیه به مدت ۵ سال توسط اداره پلیس اعطاء خواهد شد پس از پنج سال متقاضی می‌توان مجوز اضافی خود را دریافت نماید. اقامت دائم خارجی به افراد ذیل داده خواهد شد.
 • کودک تنهای زیر ۱۸ سال (بدون سرپرست) که یکی از والدین او خارجی باشند و والد دیگر او تبعه بلاروس باشد.
 • همسر شهروند بلاروسی باشد.
 • کودک زیر ۱۸ سال و ۱۸ سال که اجازه اقامت بلاروس را به صورت دائم دارد و نیاز به مراقبت شخصی دارد.
 • به فرزند وابسته بالای ۱۸ سال که اجازه اقامت بلاروس را به صورت دائم دارد و یا اینکه اعطای تابعیت به فرد به نفع دولت بلاروس باشد.

مهاجرت به بلاروس و سخن پایانی

 مهاجرت به بلاروس، اقامت بلاروس و شرایط دریافت تابعیت بلاروس در این نوشتار بررسی گردید. از شما بازدید‌کنندگان محترم سایت برای مدت زمانی که به مطالعه این نوشته اختصاص داده‌اید، سپاسگزاریم. همانگونه که مطلع شده‌اید، روش های مهاجرت به بلاروس به مواردی همچون سرمایه‌گذاری و ازدواج ختم می‌شود و راه‌های دیگر کسب اقامت بلاروس بسیار سخت و پیچیده می‌باشد. این کشور از سال ۱۹۹۱ حرکت رو به رشد اقتصادی خود را برای توسعه و پیشرفت آغاز کرده است.
 

 در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های مهاجرت به بلاروس می توانید به وب سایت مؤسسه حقوقی ملک‌پور، همکار موسسه MIE اتریش مراجعه کنید یا از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان ما برای پاسخگویی به سوالات خود استفاده نمایید. لازم به ذکر می‌باشد این سوالات می‌تواند در زمینه روش های مهاجرت به بلاروس و دیگر زمینه‌های مهاجرتی باشند همچنین این امکان وجود دارد که به پرسش‌های شما در سریع ترین زمان ممکن در بخش "ثبت پرسش" پاسخ داده شود.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید