مهاجرت به اوکراین

مهاجرت به اوکراین

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اوکراین اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به اوکراین در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به اوکراین

مهاجرت به اوکراین

مهاجرت به اوکراین و مقدمه ای بر آنمهاجرت به اوکراین، راه ها رسیدن به اقامت اوکراین از طرق مختلف مهاجرت به اوکراین در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. آیا اوکراین کشوری است ایده آل برای مهاجرت کردن؟ هزینه های زندگی در اوکراین  چقدر است ؟ اوکراین کشوری در اروپای شرقی که با روسیه ، بلاروس، مجارستان و ... مرز مشترک دارد به نوعی که مهم ترین همسایه آن روسیه است. اوکراین به لحاظ جغرافیایی در جای مهمی قرار دارد و از اهمیت زیادی دارد که به آن در بخش های دیگر خواهیم پرداخت. امید است بتوانیم در مقاله مهاجرت به اوکراین پاسخ گو سوالات شما سروران گرامی باشیم. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی درباب مهاجرت به اوکراین، شما می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید
مهاجرت به اوکراین و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به اوکراین از طریق کار
 • مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اوکراین از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج
 • مهاجرت به اوکراین از طریق تولد
 • مهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به اوکراین و هزینه های زندگی در اوکراین
 • مهاجرت به اوکراین و اخذ تابعیت اوکراین
 • مهاجرت به اوکراین و سخن پایانی
مهاجرت به اوکراین و شرایط عمومی آن
اوکراین کشوری است بزرگ در اروپای شرقی که مساحتی حدود 603 هزار متر مربع و جمعیتی در حدود 43 میلیون نفر را در خود جای داده است. در اوکراین دشت های حاصل خیز و زمین های قابل کشت بسیار فراوان هستند و دارای آب و هوایی معتدل است. پایتخت آن کیف است واوکراین کشوری است مهم به لحاظ جغرافیایی، چرا که این کشور در مسیر حمل و نقل و خطوط گاز به اروپا است. خوب است بدانید که اکثر خطوط گاز ارسال شده به سایر نقاط اروپا از خاک اوکراین می گذرد. علاوه بر آن در سال های اخیر معدن های زیادی در اوکراین کشف و مورد بهره برداری قرار گرفته است. در اوکراین مردم به زبان اوکراینی سخن می گویند و این زبان شباهت زیادی به زبان روسی دارد و به طور کلی می توان گفت تلفیقی از زبان روسی و لهستانی است. دین اکثریت مردم در اوکراین مسیحیت است . این موارد ذکر شده بخش از شرایط عمومی اوکراین است که بعضا اشخاص به خاطر آن اقدام به مهاجرت به اوکراین می نمایند

مهاجرت به اوکراین از طریق کار

مهاجرت به اوکراین از طریق کار باید شخص متقاضی شرایط مورد نیاز آن را دارا باشد. از جمله شرایط این راه مهاجرتی این است که شخص متقاضی باید زیر چهل سال سن داشته باشد و و حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. برای کار کردن صحبتی از سابقه کاری نشده است ولی بدیهی است که وقتی یکی از شرایط آن حداقل مدرک دانشگاهی لیسانس است چنانچه شخص سابقه کاری مرتبط با رشته خود ارائه نماید از شانس بالاتری برخوردار خواهد بود. برای کار کردن در هر محیطی نیاز به دانستن زبان آن کشور است و این قاعده برای اوکراین هم صدق می کند چراککه در صورت عدم توانی سخن گفتن به زبان اوکراینی، شخص متقاضی برای برقراری ارتباط با کارفرما و ارباب رجوع خود دچار مشکل خواهد شد. کار کردن در اکثر کشورهای اروپایی مستلزم داشتن یک پیشنهاد شغلی از شرکت ها یا کارفرمایان است و شخص متقاضی کار در اوکراین هم به آن احتیاج دارد. این پیشنهاد شغلی را می توان از طریق دوستان و آشنایان خود در اوکراین یا از طریق موسسات کاریابی در آن اخذ نمود. با داشتن این حداقل شرایط مورد نیاز پس اخذ ویزای کار اوکراین و اشتغال به کار در اوکراین شما می توانید هر سال اقامت خود را تمدید نموده و پس از5 سال تمدید آن می توان به اقامت دائم دست یافت و پس از آن با توجه به داشتن شرایط لازم برای تابعیت اقدام نمود. قابل مشاهده است که در سال های اخیر نرخ بیکاری در اوکراین در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی مثل آلمان و اتریش بالاتر بوده و این مقدار سال 2018 به کمترین مقدار خود رسیده ولی در اوایل 2019 باز شاهد افزایش آن هستیم.

نرخ بیکاری در اوکراین


مدارک مورد نیاز ویزای کار اوکراین:
داشتن پیشنهاد شغلی
 • عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی (حداقل لیسانس)
 • شرایط سنی (حداکثر 40 سال)
 • پاسپورت معتبر

مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل

برای مهاجرت به اوکراین از طریق تحصیل باید بدانید که شروع تحصیل در آن به زبان روسی و انگلیسی مقدور می باشد. عزیزانی که قصد تحصیل در اوکراین به زبان روسی دارند ابتدا باید در کلاس های زبان روسی در این کشور شرکت کرده و پس از به پایان رساندن دوره خود اقدام به تحصیل در مقطع دلخواه نمایند. برای تحصیل به زبان انگلیسی متقاضی باید مدرک زبان آیلتس داشته باشد و این مدرک معمولا برای مقاطع مختلف متفاوت است ولی حداقل نمره کسب شده بهتر از بالای 6 باشد. در اوکراین طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی چهار سال، مقطع کارشناسی ارشد دو سال و در مقطع دکتری چهار سال می باشد. در اوکراین دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های خود می توانند کار کنند به طوری که در مقطع لیسانس ده ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس بیست ساعت در هفته و در مقطع دکتری سی ساعت در هفته اجازه کار دارند. بدیهی است برای اخذ اقامت دائم و و تابعیت اوکراین نمی توان از طریق تحصیل اقدام نمود ولی برای دست یابی به آن باید بعد دوره تحصیلات به دنبال کار باشید و نوع ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل نمایید و پس از 5 سال تمدید آن به اقامت دائم مبدل سازید. پس از سپری کردن این مدت می توان با داشتن شرایط لازم جهت تابعیت اقدام نمود.
مدارک مورد نیاز :
 • مدارک تحصیلی در گذشته
 • گواهی سلامت
 • پرینت حساب بانکی مبنی برپوشش هزینه های تحصیل و زندگی برای یک سال
 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه

 مهاجرت به اوکراین از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به اوکراین از طریق سرمایه گذاری چند راه وجود دارد. نکته مهمی که در مورد سرمایه گذاری در اوکراین باید به آن توجه کرد این است که کدام نوع سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت دائم می شود چراکه در خیلی از موارد هدف از سرمایه گذاری کسب اقامت آن کشور است. در مورد اوکراین باید بدانید که خرید ملک منجر به اخذ اقامت نخواهد شد چرا که با خرید ملک شما سودی به دولت اوکراین نمی رسانید و این کار شما باعث کمک کردن به اقتصاد و رشد اوکراین نمی شود. در عوض می توان از طریق ثبت شرکت می توان به آن دست یافت. این کار مقدماتی دارد و دارای حداقل مدارکی است که باید به آن توجه کرد. در این روش شخص باید حداقل 100 هزار یورو را در یکی از شرکت های در حال فعالیت سرمایه گذاری کرده و یا خو اقدام جهت تاسیس شرکت نماید. در این روش پس از تمدید 5 سال از اقامت و تبدیل آن به اقامت دائم میسر است و پس از آن می توان جهت تابعیت اقدام کرد. برای مبحث سرمایه گذاری باید به یکی از دلایل سرمایه گذاری که نرخ بیکاری است توجه کرد چراکه تاثیر به سزایی در هر نوع کسب و کار دارد.
مدارک مورد نیاز ثبت شرکت:
 • درخواست ثبت شرکت
 • مدارک تحصیلی و سابقه کاری متقاضی
 • کپی پاسپورت
 • بیزنس پلن
 • کد اقتصادی
 • شرح وظایف در شرکت

 مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج

 برای دست یافتن مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج که اتفاقا یکی از سریع ترین راه های ممکن برای آن است، شخص متقاضی باید با یک شخص تبعه اوکراین ازدواج نماید. از آن جایی که برای کسب اقامت از این روش شخص باید مدت دو سال را با همسر اختیار کرده در رابطه باشد و همچنان در ازدواج باشند لذا این روش برای کسانی که فقط برای کسب اقامت از آن استفاده می کنند مناسب نیست و در صورت اثبات آن جرم تلقی می شود. پس از سپری کردن 2 سال از زندگی در صورتی که همچنان در ازدواج باشند، شخص خارجی می تواند اقامت دائم را کسب نماید و بدین منظور می تواند از حق و حقوق شهروندی درجه اول  بجز حق رای برخوردار باشد. پس از آن با توجه به داشتن شرایط مورد نیاز می تواند جهت تابعیت اقدام نماید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا و قانونا حرام خواهد بود.
مدارک مورد نیاز :
 • گواهی شهروندی همسر
 • گواهی تولد
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس رنگی

مهاجرت به اوکراین از طریق تولد

 برای بررسی مهاجرت به اوکراین از طریق تولد باید در ابتدا این نکته را مورد توجه قرار داد که همه کشورها پیرو دو قاعده زیر هستند.
 • قاعده خون : شخص متولد شده باید از پدر، مادر یا پدر و مادری اوکراین متولد شده باشد.
 • قاعده خاک: شخص متولد شده فقط باید در خاک کشور مورد نظر متولد شده باشد.
برای دست یابی به اقامت اوکراین از این طریق باید بدانید که اعطای تابعیت اوکراین از قاعده خون پیروی می کند و همانند بعضی از کشورها مثل آمریکا نیست که به صرف متولد شدن در خاک آن تابعیت اعطا شود. طبق قوانین اوکراین ققط در صورتی تابعیت به شخص متولد شده اعطا می شود که از پدر و مادری اوکراینی یا حداقل یکی از والدین آن شخص اوکراینی باشند. پس با تولد فرزندمان در صورتی که تابعیت اوکراین را نداشته باشیم نمی توان اقامت دائم و تابعیت آن را کسب نماییم. ولی در قوانین این کشور یک راه دیگر وجود دارد و آن این است که شما یک طفل اوکراینی را به سرپرستی قبول کنید و هزینه ها و مخارج او را برای مدتی متقبل شوید. ولی این راهی است بسیار طولانی و پر پیچ و خم و به سادگی انجام نمی پذیرد.
 مهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی
 در ابتدای امر باید ذکر کنیم که موسسه حقوقی ملک پور در امرمهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی هیچ گونه فعالیتی نداشته و اطلاعات ذکر شده در این بخش مقاله صرفا جهت اطلاع شما مخاطبین عزیز می باشد.  مهاجرت به اوکراین از طریق پناهندگی همواره راهی غیر اصولی و غیر قابل پیشنهاد بوده چراکه افراد به واسطه اخذ تابعیت کشور مقصد، از دیار و کاشانه خود خارج می شوند و به قصد زندگی بهتر در مسیر آن گام بر می دارند. تعداد بسیاری از این افراد به واسطه کیس های ساختگی ودروغ توسط قاچاقچیان، جان و مال خود را در این مسیر پر ریسک و پر خطربه مخاطره می اندازند و خود و خانوادشان را به دست سوداگران این راه می سپارند. این افراد هیچ آگاهی نسبت به این موضوع و این که چه چیزی در انتظار آن ها است را ندارند. اصولا درصد زیادی از افراد، شرایط پناهندگی اوکراین را ندارند و فقط به علت عدم آگاهی از راه های قانونی، در دام افراد سودجو می افتند.بسیارند افرادی که به امید زندگی بهتر در این مسیر حرکت کردند ولی هیچ وقت به مقصد نرسیدند. در این راه خطرات غیر قابل انکاری وجود دارد، چراکه افراد از مرزهای زمینی و به طور غیر قانونی وارد کشورها می شوند و گرفتار ماموران مرزبانی می شوند. به طور کلی شخصی که خود را به اوکراین رسانده و درخواست پناهندگی می دهد در ابتدا به مدت شش ماه باید در کمپ های تدارک دیده شده سپری کنند و این مدت در برخی مواقع حتی به یک سال هم می رسد. در این مدت شخص پناهجو باید دلایل خود را مبنی بر علت ترک خاک خود و نحوه رسیدن را به طور کامل شرح نماید. شایان ذکر است که مسئولیت تمام این اضحارات به عهده شخص پناهجو می باشد. در نهایت پس از بررسی های لازم در صورت پذیرفتن دلایل شخص می تواند در اوکراین بماند و از کمپ خود خارج شده. در این صورت پس از 3 سال، در صورتی که جرمی مرتکب نشود می تواند به اقامت دائم برسد.

 مهاجرت به اوکراین و هزینه های زندگی در اوکراین

 هزینه های زندگی در هر کشور و هر شهری متفاوت است و علاوه آن به نوع و نحوه زندگی کردن هر شخص بستگی دارد. برای افراد مختلف، در شرایط مختلف رفتارهای گوناگونی از خود بروز می دهند که یکی از آن ها هزینه های زندگی است. بدیهی است که در ابتدای امربه دلیل نا آشنایی با محیط و ناشناخته بودن اطراف خود، گاها هزینه های بیشتری پرداخت کنیم ولی در مواقع  مشابه بعد از آن متوجه این هزینه های اضافی خواهیم بود و از آن جلوگیری خواهیم کرد.  در زیر به صورت مختصر بعضی از هزینه های اوکراین می آوریم تا برای شما عزیزان که می خواهید از میزان قیمت های آن آگاه شوید، درک بهتری پیدا کنید.
بدیهی است که هزینه ها همیشه ثابت نبوده و در شرایط گوناگون دچار تغییرات خواهد شد. موارد ذکر شده فقط برای اطلاع شما عزیزان است ممکن است در گذر ایام دست خوش تغییر شود.

هزینه زندگی در اوکراین


مهاجرت به اوکراین و اخذ تابعیت اوکراین

 در این مقاله در مورد راه های مختلف اخذ اقامت و در نتیجه آن تابعیت اوکراین صحبت کردیم. دیدیم که برای دست یابی به آن 6 راه مختلف وجود دارد و در هر کدام از این راه ها شرایط کسب اقامت متفاوت است. سابقا در این مقاله در مورد هر کدام از این راه ها بحث کردیم و برای هر کدام از این راه ها مدت زمان اخذ اقامت و تابعیت را ذکر کردیم. نکته قابل تامل این است که هدف ما از مهاجرت کردن مهم است. باید ببینیم برای چه چیزی و به چه هدفی می خواهیم مهاجرت به اوکراین را انجام دهیم. دیدیم که مثلا در روش سرمایه گذاری مبلغ قابل توجهی به میزان 100 هزار یورو لازم است و پس از 5 سال اقامت دائم اعطا می شود یا در روش تحصیل باید بعد از اتمام دوره تحصیلی  در جستجوی کار بود و پس از یافتن کار مورد نظر ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمود که در این صورت پس از 5 سال کار کردن اقامت دائم اعطا می شود. در روش ازدواج با اتباع اوکراینی پس از 2 سال می توان اقامت دائم کسب کرد.همچنین از طریق کار باید 5 سال در اوکراین  اشتغال داشت و پس از آن اقامت دائم را اخذ کرد. شایان ذکر است بعد کسب اقامت دائم از طریق هر یک از موارد ذکر شده در صورت داشتن شرایط مورد نیاز می توان تابعیت را اخذ کرد. از جمله این شرایط این است که شخص باید به زبان اوکراینی تسلط کامل داشته باشد و در جامعه ادغام شده باشد و به طوری که در فرهنگ و آداب و رسوم مردم عجین شده باشد.  

 مهاجرت به اوکراین و سخن پایانی

 مهاجرت به اوکراین را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار دادیم. دیدم که مهاجرت به اوکراین از 6 طریق امکان پذیر است ولی یکی از راه هایی که هیچ وقت مورد تایید ما نبوده پناهندگی است. در طرق مختلف مهاجرت به اوکراین سرمایه گذاری را بررسی کردیم که در مقایسه با مبلغ سرمایه گذاری شده در کشورهای دیگر و خدمات و شرایط کشور اوکراین ، مبلغ معقول به نظر نمی رسد. در صورتی که میتوان به مبالغ کمتر و از روش های دیگر به اقامت کشور هایی مثل فرانسه و اسپانیا دست یافت. امید است در این مقاله توانسته باشیم به سوالات ذهنی شما عزیزان پیرامون مهاجرت به اوکراین پاسخ داده باشیم.
 

 در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در صورت داشتن سوال یا دیدگاه، در انتهای مقاله آن را با ما مطرح نمایید تا در ائلین فرصت به آن پاسخ دهیم.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید