مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور نروژ اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به نروژ در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به نروژ 

مهاجرت به نروژ

 

مهاجرت به نروژ و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به نروژ، راه های اخذ اقامت و تابعیت کشور نروژ در این نوشتار مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. چه راه هایی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد؟ از چه طریق می توان برای اخذ تابعیت کشور نروژ اقدام نمود؟ چه مدارکی برای مهاجرت به نروژ مورد نیاز است؟ برای مهاجرت به نروژ روش های مختلفی وجود دارد که متقاضیان با توجه به شرایط و امکانات خود، روش متناسب را انتخاب کرده و از طریق آن اقدام می نمایند. این روش ها، شامل مهاجرت به نروژ از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی است و در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها پرداخته می شود. این کشور زیبای اروپایی، به دلیل شرایط مطلوبی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان امر مهاجرت قرار می گیرد. در صورتی که قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارید، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور (همکار موسسه MIE اتریش) تماس گرفته و از طریق مشاوره رایگان تلفنی، اطلاعات مورد نیاز خود در این زمینه را کسب نمایید.
 •  مهاجرت به نروژ و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به نروژ از طریق کار
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل (بورسیه تحصیلی بررسی شود.)
 • مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج
 • مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به نروژ برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • مهاجرت به نروژ و هزینه های زندگی در نروژ
 • مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت نروژ
 • مهاجرت به نروژ و سخن پایانی

 مهاجرت به نروژ و شرایط عمومی آن

قبل از آنکه با روش های مختلف مهاجرت به نروژ آشنا شویم، بهتر است که این کشور را بیشتر بشناسیم. کشور نروژ یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی و عضو اتحادیه اروپا می باشد. این کشور با کشورهای سوئد، روسیه و فنلاند هم مرز است. پایتخت این کشور و بزرگترین شهر آن اسلو می باشد. جمعیت این کشور حدود 5 میلیون نفر است و زبان رسمی آن نروژی می باشد. کشور نروژ از سیستم خون تبعیت می کند، در این سیستم بر خلاف سیستم خاک، تابعیت از طریق تولد در خاک یک کشور اخذ نشده و تنها در صورتی که والدین نوزاد نروژی باشند، کودک نیز می تواند تابعیت این کشور را دریافت نماید. باید در نظر داشته باشید اگر قصد مهاجرت به نروژ را دارید ابتدا اقامت این کشور و پس از آن و تحت شرایطی امکان اقدام برای تابعیت برای شما فراهم می شود. در ادامه به توضیح هر یک از روش های مهاجرت به کشور نروژ می پردازیم.

ویژگی نروژ


مهاجرت به نروژ از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به نروژ، اخذ اقامت این کشور از طریق کار است. برای آنکه افراد بتوانند در این کشور به کار مشغول شوند، می بایست کارفرمایی در زمینه کاری خود پیدا کرد و یک دعوت نامه کاری از او دریافت کنند، تا از طریق این دعوتنامه بتوانند برای ویزای کاری مشور نروژ اقدام نمایند. کارفرمایی که قصد صدور دعوتنامه کاری برای شخص متقاضی را دارد، بر طبق قوانین اتحادیه اروپا و کشور نروژ باید ثابت کند که نیروی کار مورد نیاز وی در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا وجود ندارد. به همین دلیل است که برای یک شخص خارجی که مطابق با شرایط مورد نیاز کارفرما می باشد، دعوتنامه صادر کرده است. نرخ بیکاری در کشور نروژ 5/3 درصد می باشد. اما اخذ ویزای کاری این کشور، به راحتی کشورهایی نظیر اتریش و آلمان نیست. بنابراین کسانی که قصد مهجرت از طریق کار را دارند باید این نکته را مد نظر داشته و کشوری با قوانین ساده تر انتخاب نمایند. به طور مثال در مورد کشور آلمان متقاضیان می توانند با اقدام برای ویزای جست و جوی کار، با قرار گرفتن در محیط شغل مناسب خود را بیایند.
 

نرخ بیکاری در نروژ (1)


مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

از دیگر روش هایی که جهت مهاجرت به نروژ به کار گرفته می شود، تحصیل در این کشور است. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند فراهم است. همچنین تحصیل در مدارس نروژ نیز برای متقاضیان خارجی امکان پذیر می باشد. نکته مهمی که در رابطه با امر تحصیل در نروژ وجود دارد، امکان تحصیل رایگان در این کشور است. اما باید در نظر داشت که تحصیل رایگان فقط به زبان نروژی امکان پذیر است. در این کشور دانشگاه های دولتی و خصوصی معتبری وجود دارند. در جدول زیر جایگاه چند دانشگاه اول این کشور در جهان نشان داده شده است.

نرخ بیکاری در نروژ (1)


مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل امر ساده ای نیست. شهریه دانشگاه های خصوصی در نروژ بسیار زیاد است و اگر افراد بخواهند در دانشگاه های دولتی این کشور، به تحصیل رایگان بپردازند، می بایست بر زبان نروژی تسلط کافی داشته باشند. بنابراین بیشتر دانشجویان در نروژ از طریق کار دانشجویی در ضمن تحصیل، تلاش می کنند تا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در نروژ را تأمین نمایند.
 

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

برخی از متقاضیان مهاجرت به نروژ روش سرمایه گذاری را بر می گزینند. سرمایه گذاری در نروژ از طریق روش های مختلفی همچون ثبت شرکت، خرید ملک، خرید اوراق قرضه و کارآفرینی امکان پذیر است. برای داشتن چشم اندازی از احتمال موفقیت و سوددهی و ریسک های سرمایه گذاری در کشور نروژ، می بایست برخی از شاخص های اصلی اقتصادی این کشور را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. تا از این طریق بتوانیم خطرات احتمالی سرمایه گذاری در این کشور را پیش بینی و ریسک های ممکن را کاهش دهیم.
بهترین راه سرمایه گذاری در کشور نروژ، ثبت شرکت می باشد. زیرا که از این طریق و انجام فعالیت اقتصادی در نروژ و رعایت قوانین حقوقی و مالیاتی این کشور امکان اقدام برای اخذ تابعیت و پاسپورت نروژ برای شما فراهم می شود. ثبت شرکت در کشور نروژ از 3 طریق زیر امکان پذیر است:
 • از نوع عمومی
 • از نوع شعبه
 • از نوع مسئولیت محدود

 مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

یکی از ساه ترین روش ها برای مهاجرت به نروژ، ازدواج حقیقی با یک تبعه نروژی می باشد. در صورتی که افراد بتوانند اثبات کنند که ازدواج آن ها صوری نبوده و با یکدیگر زندگی مشترک دارند، شخص می توانند برای اخذ اقامت و تابعیت کشور نروژ اقدام نموده و پاسپورت این کشور را دریافت نماید. نکته مهمی که در مورد موضوع مهاجرت از طریق ازدواج وجود دارد این است که افراد حقانیت ازدواج خود را اثبات نمایند. به همین جهت افراد می بایست حداقل دو سال با یکدیگر زندگی کنند و تشکیل خانواده را به عنوان هدف خود از ازدواج، ثابت کنند. خواننده گرامی در نظر داشته باشید که این مطالب توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، پیگرد قانونی دارد.

 مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت از طریق تولد

از جمله روش های اولیه مهاجرت به نروژ، تولد در این کشور است. در مورد تولد و اخذ تابعیت از طریق تولد، به طور کلی دو قاعده وجود دارد، قاعده خون و خاک. همانطور که در بالا نیز بدان پرداخته شد قاعده خون به معنای انتقال تابعیت از والدین و قاعده خاک به معنای اخذ تابعیت از طریق محل تولد است. کشور نروژ از جمله کشورهایی به شمار می رود که از قاعده خون پیروی می کند و نوزاد تابعیت والدین خود را دریافت می کند و حتی اگر یکی از والدین تابعیت نروژی داشته باشد، فرزند نیز می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید. اگرچه قاعده کلی حاکم بر کشور نروژ، قاعده خون است اما این کشور در برخی موارد قاعده خاک را نیز می پذیرد. زمانی که والدین کودک متولد شده در خاک کشور نروژ، مشخص نبوده و یا بدون تابعیت باشند، این کشور از قاعده خاک تبعیت کرده و کودک تابعیت و در نتیجه پاسپورت این کشور را دریافت می نماید.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

برخی دیگر از افرادی که قصد مهاجرت به نروژ و اقامت در این کشور را دارند، از طریق پناهندگی به این امر مبادرت می ورزد. قابل ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش به هیچ عنوان پناهندگی را توصیه نکرده و هیچ گونه خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد و این بخش از نوشتار صرفاً جهت آگاهی بخشی به خوانندگان تهیه شده است. در مورد امر پناهندگی خطرات بسیار زیادی وجود دارد که جان و مال افرادی را که از این طریق تصمیم به مهاجرت می گیرند، تهدید می نماید. و می تواند خسارت های جبران ناپذیری به دنبال داشته و آینده اشخاص را به کلی نابود کند. همچنین در نظر داشته باشید که به خاطر غیر قانونی بودن این روش مهاجرتی، در صورتی که مشکلاتی در این مسیر برای شما ایجاد شود، امکان شکایت و پیگیری آن از طریق قانون وجود نخواهد داشت. بنابراین ما توصیه می کنیم که به جای انتخاب این روش، با بررسی شرایط و امکانات خود سایر راه های قانونی متناسب را اتخاذ نمایید. 

مهاجرت به نروژ و هزینه های زندگی در نروژ

کشور نروژ از جمله کشورهای گران دنیا به حساب می آید. هزینه های زندگی و و تحصیل بسیار زیاد بود و افراد را تحت فشار قرار می دهد. این امر برای کسانی که قصد مهاجرت به نروژ دارند، ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. به خصوص دانشجویانی که در این کشور زندگی می کنند غالباً مجبور می شوند برای تأمین هزینه های خود به انجام کارهای دانشجویی بپردازند و این امر ممکن است مانعی برای پیشرفت تحصیلی آن ها بشود. به طور کلی برای هزینه زندگی در نروژ گران تر از ایران است و در جدول زیر به بررسی برخی از این هزینه ها در پایتخت های این دو کشور پرداخته شده است.

هزینه زندگی در نروژه


مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت نروژ

برای مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت و به تبع آن پاسپورت این کشور شرایطی وجود دارد که فرد می بایست آن ها را دارا باشد تا بتواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نماید. به طور کلی کسانی که اقامت دائم این کشور را داشته و هیچ گونه سابقه کیفری ندارند، در صورتی که 7 سال از 10 سال گذشته را در این کشور اقامت داشته اند، می توانند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند. پس از آنکه افراد تابعیت این کشور را اخذ نمایند می توانند برای دریافت پاسپورت نیز اقدام کنند. بدین منظور باید شخص درخواست خود را برای پلیس این کشور ارسال نموده، همچنین شماره شناسایی خود را نیز به اداره مالیات کشور نروژ تحویل دهد. افرادی که تابعیت نروژ را دارند ولی در این کشور ساکن نیستند می توانند درخواست خود را از طریق سفاذت این کشور پیگیری نمایند.

مهاجرت به نروژ و سخن پایانی

مهاجرت به نروژ، از راه های مختلفی امکان پذیر است. همانطور که در این مقاله نیز بدان پرداخته شد، روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی از جمله شش روش اصلی مهاجرت به نروژ به شمار می رود. در این مقاله، این روش های به طور اجمالی توضیح داده شد و تا حدودی با شرایط کشور نروژ آشنایی پیدا کرده اید. برای مهاجرت به نروژ قوانین سختگیرانه ای وجود دارد که در برخی کشورها نظیر دانمارک، هلند، اتریش و غیره دیده نمی شود. این قوانین و تعصبی که این کشور نسبت به زبان و فرهنگ خود دارد، ممکن است شما را پس از مهاجرت به نروژ به ویژه هنگام اقدام جهت اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور با مشکلاتی رو به رو سازد. 

برای آگاهی بیشتر از روش های مهاجرتی و قوانین کشورها می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه حقوقی ملک پور بهره بگیرید، همچنین با درج پرسش های خود در قسمت «ثبت سوالات»، پاسخ کارشناسان ما را در اسرع وقت دریافت نمایید.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید