مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به روسیه در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه و مقدمه ای بر آن:

مهاجرت به روسیه، چگونگی اخذ اقامت روسیه و مواردی از قبیل هزینه­های زندگی در روسیه در این نوشتار با رویکردی علمی و تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است. مهاجرت به روسیه از طریق چند شیوه امکان­پذیر است؟ آیا اخذ اقامت روسیه از طریق کار و تحصیل ممکن است؟ در این مقاله به پاسخ نوشتار سوالاتی از این دست پاسخ داده شده است. به طور کلی مهاجرت به روسیه به شش طریق امکان­پذیر است که در این مقاله به تفصیل به هریک از آنها پرداخته شده است. در این مقاله، تلاش ما کمک به شما همراهان همیشگی برای تصمیم­گیری صحیح و انتخاب شیوۀ مناسب مهاجرت به روسیه است. کارشناسان مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نکات مهمی را دربارۀ مهاجرت به روسیه به شما عزیزان یادآور خواهند شد و از طریق تماس با آنها می­توانید از مشاوره رایگان تلفنی بهره­مند شوید.
در این نوشتار با تکیه بر به روزترین اطلاعات علمی و تخصصی به مطالب زیر پرداخته شده است:
  • مهاجرت به روسیه و شرایط عمومی آن
  •  مهاجرت به روسیه از طریق کار
  • مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل 
  •  مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری
  •  مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج
  •  مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد
  •   مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگ
  •  مهاجرت به روسیه و هزینه های زندگی در کلمبیا
  •  مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت کلمبیا
  •  مهاجرت به روسیه و سخن پایانی

مهاجرت به روسیه و شرایط عمومی آن:

شاید مهاجرت به روسیه برای افرادی که طاقت سرما را ندارند انتخاب چندان مناسبی نباشد، چرا که سردترین نقطۀ دنیا در این کشور پهناور گرفته است. در واقع، روسیه پهناورترین کشور دنیا واقع در قارۀ اروپاست و 9 منطقۀ زمانی در آن وجود دارد. رشد جمعیت در روسیه بسیار کم است و این مسئله گاهاً مهاجرت به روسیه را تحت تأثیر قرار داده است. امروزه و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت روسیه به مانند سابق نیست و این کشور بیش از هر چیز بر بازیابی قدرت خود متمرکز شده است. در شکل زیر اطلاعات مهم دربارۀ این کشور نمایش داده شده است.

ویژگی روسیه


 مهاجرت به روسیه از طریق کار:

متأسفانه شرایط یافتن کار برای متقاضیان مهاجرت به روسیه بسیار پیچیده است؛ بدین صورت که تنها در پی دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی می­توان وارد خاک این کشور شد و پس از آن فرد منوط به یافتن شغل می­توانند اقامت روسیه را بگیرند. تسلط به زبان روسی در این کشور نیز شرایط را بیش از پیش پیچیده می­کند به نحوی که افراد تنها در صورت فراگیری زبان روسی قادر به یافتن شغل در این کشور خواهند بود و در غیر این صورت شانس آنها بسیار کم است. به علاوه، روسیه برخلاف برخی کشورهای دیگر اروپایی همچون اتریش و آلمان از نیروی کار فنی اشباع شده است و نیاز چندانی به جذب نیروی کار مهاجر ندارد. درخواست برای اخذ پاسپورت نیز پس از 5 سال اقامت در این کشور میسر خواهد بود. 
یکی از موضوعات مورد توجه علاقه­مندان مهاجرت به روسیه از طریق کار قطعاً میزان حقوق و درآمد در این کشور است. متأسفانه باید اشاره کرد که در کشور روسیه نمی­توان انتظار درآمد بالایی را داشت به نحوی که متوسط حقوق ماهیانه 1000-1500 دلار است. با توجه به اینکه دانستن درصد نرخ بیکاری نیز برای مهاجران اهمیت بسزایی دارد، نرخ بیکاری این کشور در بخش زیر مورد بررسی قرار گرفته است. همانطور که می­بینیم درصد نرخ بیکاری روسیه در بازۀ زمانی سال­های 2007 تا 2019 معادل 5.97 است که این رقم در سال 2018 به حداقل خود رسیده است. 

نرخ بیکاری روسیه


مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل:

شاید به خود بگوییم گشور روسیه با تحویل افراد سرشناس به جامعۀ بشر حتماً سیستم آموزشی درست و کارآمدی دارد. تحصیل در کشور روسیه به مفهوم گزینش دانشگاهی از میان 21 دانشگاه با جایگاه نسبتاً مناسب در رنکینگ جهانی دانشگا­ه­های جهان است. امکانات دانشگاهی نیز در این کشور کیفیت قابل قبولی دارد. در پهناورترین کشور دنیا این امکان وجود دارد یک قطعه زمین وسیع را تبدیل به محیط دانشگاهی بکنند. با این حال علاقه­مندان مهاجرت به روسیه لازم است توجه داشته باشند که صرف مهاجرت تحصیلی به این کشور منجر به اخذ پاسپورت برای آنها نمی­شود و لازم است از طرق دیگری همچون اشتغال پس از تحصیل اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. امکان تحصیل در روسیه در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وجود دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 4 سال و به زبان روسی است. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز حداقل آیلتس 6 مورد نیاز است. این مقاله توسط کارشناسان مجرب و متخصصین حقوقی موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده و کپی برداری از مطالب ذکر شده در آن در هر شرایطی بدون ذکر منبع از نظر شرعی و قانونی حرام و غیرقانونی است.   
برای اطلاع بیشتر شما متقاضیان گرامی مهاجرت به روسیه اطلاعات چند دانشگاه این کشور به همراه رنک جهانی آنها را در جدول زیر ارائه داده­ایم.
مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه­ گذاری: 
متقاضیان سرمایه­ گذاری در کشورهای بیگانه لازم است توجه داشته باشند که سرمایه ­گذاری مقوله­ا ی بسیار پیچیده است که لازم است پیش از هر چیز از ریسک ­ها و خطرات آن در کشور مقصد مطلع شوند. در این بخش شیوه­های سرمایه­گذاری در روسیه را مورد بررسی قرار داده و دو شاخص مهم تأثیرگذار بر سرمایه­گذاری خارجی یعنی خطر مصادره اموال و رشد اقتصادی در این کشور را بررسی می­کنیم. سرمایه ­گذاری به خودی خود می­تواند پس از مهاجرت به روسیه منجر به اخذ تابعیت این کشور شود. در واقع، سرمایه­گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت و انتقال سرمایه امکان­پذیر است. افراد از طریق کارآفرینی و ارائۀ طرح تجاری خود می­توانند به مبلغ 162000 دلار در روسیه سرمایه­ گذاری کنند و پس از آن موفق به اخذ اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور شوند. فرآیند اخذ تابعیت برای سرمایه­ گذاران علاقه­ مند به مهاجرت به روسیه بدین طریق است که در ابتدای امر اقامت 3 ساله این کشور را اخذ کرده و سپس با خروج از این کشور می­ توانند آن را برای 3 سال دیگر تمدید کنند و برای اخذ پاسپورت پس از این مدت لازم است اثبات کنند که 5 سال از این 6 سال را در خاک روسیه بوده اند. به علاوه، روسیه شرط 6 ماه حضور در سال را برای اعطای تابعیت دارد. در زیر به دو شاخصۀ اقتصادی مذکور یعنی  نرخ رشد اقتصادی و خطر مصادره اموال می­پردازیم.

رشد اقتصادی روسیه

همانطور که این دو نمودار نشان می­دهند رشد اقتصادی در روسیه در سال­های اخیر چندان قابل توجه نبوده و در مواردی نیز منفی بوده است. به علاوه نرخ مصادره اموال 5 که برای چند سال به طور مداوم تکرار شده در نموداری که 7 بالاترین خطر را نشان می­دهد رقم چندان قابل قبولی نیست. این دو شاخص اقتصادی می­توانند زنگ خطری برای علاقه­مندان مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه­گ ذاری باشند.  

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج: 

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج می­تواند منجر به اخذ پاسپورت توسط افراد بیگانه شود؛ بدین صورت که افراد پس از ازدواج با یک زن و یا مرد تبعۀ روسیه در ابتدا اقامت 1 ساله دریافت می­کنند. در نهایت، و در صورت ادامه یافتن این ازدواج فرد بعد از 5 سال قادر به ارائۀ درخواست برای اقامت و سپس تابعیت روسیه خواهد بود. برای ثبت ازدواج در دفترخانه­ های رسمی لازم است افراد با مدارک لازم همچون شناسنامه و پاسپورت به این دفاتر مراجعه کنند. لازم به ذکر است که ازدواج صوری در این کشور جرم است. توصیۀ ویژه ما به شما همراهان عزیز تهیۀ ویدئو راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت است چرا که با تهیۀ این ویدئو نه تنها در زمینه مهاجرت به روسیه بلکه سایر زمینه­ های مهاجرت در سایر کشورها اطلاعات کاملی را دریافت خواهید نمود.

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد:

بر مبنای دو اصل خاک و قانون کشورهای برای اعطای تابعیت به فرزندان تازه متولد شده در خاک خود از یکی از این دو اصل پیروی می­کنند بدان مفهوم که بر اساس اصل خاک، با تولد فرد در خاک کشور مقصد تابعیت به وی اعطا می­شود، در حالیکه در اصل خون چنین نیست و فرد باید حتماً دارای پدر و مادری تبعۀ همان کشور باشد تا بتواند تابعیت آن کشور را اخذ کند. بر اساس این دسته­بندی،  کشور روسیه تابع سیستم خون است و فرزند متولد شده در قلمرو آن نمی­تواند تابعیت آن را اخد کند. بنابراین، لازم است افراد برای چنین مقصودی به کشورهای دارای نظام خاک همچون کانادا مهاجرت کنند و مهاجرت به روسیه هدف مناسبی برای آنها نیست.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی:

درابتدا  لازم است خاطرنشان کنیم که مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی خطرات جسمی و روحی فراوانی را برای فرد به دنبال دارد و شیوه­های غیرقانونی محسوب می­شود. بنابراین، موسسه ملک پور یا MIE اتریش هیچ نوع خدماتی را در زمینۀ پناهندگی ارائه نمی­دهد و در اینجا هدف فقط اطلاع رسانی دربارۀ خطرات و ریسک­های ناشی از پناهندگی است. با این حال جهت اطلاع شما عزیزان کشور روسیه به دلیل عضویت در کنوانسیون ژنو به دفاع از حقوق پناهندگان متعد شده است و افراد با اثبات خطر آنچنان که در این کنوانسیون تعریف شده خواهند توانست با مراجعه به کنسولگری این کشور و یا در مرز روسیه درخواست خود را ارائه دهند. در صورت موافقت با درخواست افراد، در ابتدا اقامت 3 ساله و پس از تمدید سالیان این اقامت به مدت 3 سال می­توانند پاسپورت این کشور را اخذ کنند.     
مهاجرت به روسیه و هزینه­ های زندگی در روسیه:
هزینه­ های زندگی در کشور روسیه برای افراد دارای هدف مهاجرت به روسیه بسیار مقرون به صرفه هستند به نحوی که تحقیقات نشان می­دهد هزینۀ زندگی در روسیه 11.43% از ایران پایین­ تر است. البته هزینه­ های زندگی در همۀ شهرهای این کشور یکسان نیست و در شهرهایی مانند موسکو و سنت پترزبورگ شاهد هزینه­ های زندگی بالاتری هستیم. در بخش زیر نمونه­ هایی از هزینه­ های مهم­ترین اقلام خوراکی و سایر موارد مورد بررسی قرار گرفته است.
 

هزینه زندگی روسیه


 مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت روسیه:

آنچنان که در شیوه­های مختلف مهاجرت به روسیه بررسی شد برخی از شش شیوۀ مذکور منجر به اخذ تابعیت در کشور روسیه می­شوند. با این حال، باید توجه داشت که برای اخذ پاسپورت روسیه در موارد زیادی همچون سرمایه­گذاری و یا ازدواج با تبعۀ این کشور لازم است در ابتدا اقامت و سپس تابعیت این کشور اخذ شود. با این حال اخذ پاسپورت این کشور مستلزم رعایت شرایطی است که در زیر به آنها اشاره شده است.

شرایط اخذ پاسپورت روسیه


مهاجرت به روسیه و سخن پایانی:

مهاجرت به روسیه و شیوه­های اخذ اقامت در روسیه هدف بررسی علمی در این نوشتار بوده است. مهاجرت به روسیه از جنبه­های گوناگون همچون شیوۀ تحصیلی، کاری و ... در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت و امیدواریم توانسته باشیم راهنمای شما سروران گرامی برای مهاجرت به روسیه بوده باشیم. باید توجه داشت که کشور روسیه از نظر رتبۀ پاسپورت و شرایط زندگی کشور متوسطی محسوب می­شود و افراد بعضاً حتی با هزینۀ کمتر می­توانند کشور اروپایی بهتری را هدف مهاجرت خود قرار دهند. 

در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر، مشاورین مجرب ما در امر حقوق بین­الملل پذیرای تماس تلفنی شما سروران گرامی هستند تا اطلاعات رایگانی را در اختیار شما قرار دهند. همچنین، این امکان فراهم شده که در قسمت انتهای مقاله، نظرات و هرگونه پرسشی در این زمینه­ها را در قسمت دیدگاه (ثبت پرسش) بیان کنید و در کوتاه­ترین زمان ممکن منتظر دریافت پاسخ خود باشید.     

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید