بورس تحصیلی در فرانسه

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص بورس تحصیلی در فرانسه در اختیار شما قرار دهیم.

 

بورس تحصیلی در فرانسه و مقدمه ای بر آن

بورس تحصیلی در فرانسه ، شرایط  دریافت بورس تحصیلی فرانسه و راههای دریافت بورس تحصیلی فرانسه را در این مقاله به طور علمی بررسی نموده و تمامی نکات مهم در این زمینه را بیان میداریم.
آیا در کشور فرانسه می توانید برای دریافت بورس تحصیلی درخواست دهید؟
انواع بورس تحصیلی در این کشور به چه صورت می باشد؟
چه مدارکی برای دریافت بورس تحصیلی فرانسه نیاز دارید؟
ممکن است شما نیز علاقه مند باشید تا با توجه به شرایط تحصیلی و علمی در این کشور برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام نمایید اما مدنظر داشته باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی از این کشور دریافت نمایید تا بتوانید در هزینه های تحصیل و زندگی خود صرفه جویی نمایید. ما در این مقاله شرایط دریافت بورس های موجود در کشور فرانسه را بررسی می نماییم و تمامی نکات مهم در این زمینه را عنوان خواهیم نمود. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه استفاده نمایید.

 

 

بورس تحصیلی در فرانسه


بورس تحصیلی در فرانسه و شرایط عمومی آن

کشور فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپا است که از نظر اقتصادی شرایط خوبی دارد. این کشور مجبوب که در اروپای شرقی واقع شده است، جزو بزرگترین کشورهای اروپایی از نظر مساحتی نیز می باشد. با توجه به شرایط خوب اقتصادی و علمی این کشور و وجود دانشگاه های بسیار معروفی مثل دانشگاه سوربون، مری کوری و پیر که جزو بهترین دانشگاه های این کشور می باشند که رنکینگ بالایی نیز دارند، افراد زیادی تمایل دارند برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. در این کشور بورسیه های تحصیلی مشخصی نیز وجود دارند که دانشجویان بین المللی نیز می توانند برای این بورسیه ها اقدام نمایند. نکته ای مهم در این زمینه این می باشد که هر چقدر مقطع تحصیلی ای که شما برای آن درخواست می کنید بالاتر باشد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور بالاتر می رود. اما نیاز است که شما به نرخ بیکاری در این کشور نیز توجه نمایید زیرا نرخ بالای بیکاری در این کشور نشان می دهد که شانس کاریابی در آن بالا نمی باشد و از این رو دریافت اقامت پس از تحصیل در فرانسه سخت می گردد.

نرخ بیکاری در فرانسه


بورس تحصیلی در فرانسه و شرایط اخذ آن

افرادی که قصد دارند بورس تحصیلی فرانسه را دریافت نمایند باید به این نکته توجه کنند که هرچقدر مقاطع تحصیلی آنها بالا برود، شانس دریافت بورسیه برای آنها بیشتر می شود. بیشترین بازه سنی که در این کشور بورس تحصیلی اهدا می شود، برای افراد بین 25 سال تا 30 است و از مقطع فوق لیسانس به بالا است. هزینه ای که بابت کمک هزینه تحصیل داده می شود بسیار متغیر است و بسته به نوع بورسی که دریافت میکنید بین دویست یورو تا هزار و دویست یورو در ماه است که این مبلغ را برای مدت 10 ماه از یک سال اهدا می کنند. چندین نکته در دریافت این بورسیه تاثیر دارد از جمله معدل شخص، داشتن سوابق علمی قوی که نشان دهد شخص پژوهش و تحقیق نموده است. همچنین در صورتی که مقالات علمی قوی ارائه دهید شانس دریافت بورس تحصیلی شما بسیار بالا خواهد رفت.

بورس تحصیلی در فرانسه در مقطع لیسانس

در صورتی که شما تمایل داشته باشید در مقطع لیسانس بورس تحصیلی دریافت کنید، باید به این نکته توجه نمایید که احتمالا دریافت بورسیه در این مقطع بسیار پایین می باشد و در این کشور امکان دریافت بورسیه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا وجود ندارد. البته امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه وجود دارد و تحصیل در این دانشگاه ها تقریبا رایگان می باشد و هزینه ای در حدود 200 تا 600 یورو برای شما به همراه خواهد داشت. نکته ای که توجه به آن اهمیت دارد این است که تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه نیازمند  داشتن مدرک زبان فرانسه است به صورتی که باید حداقل مدرک B2 فرانسوی را ارائه دهید. در صورتی که بخواهید می توانید در دانشگاه های خصوصی فرانسه و به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید اما باید هزینه تحصیل در این دانشگاه ها پرداخت نمایید که در حدود 3 تا 8 هزار یورو در سال می باشد و نیازمند داشتن مدرک آیلتس در سطح 6 می باشد. همچنین شما اجازه کار ضمن تحصیل در فرانسه به مدت 20 ساعت در هفته را دارید.

بورس تحصیلی در فرانسه در مقطع فوق لیسانس

دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس نیز می توانند برای تحصیل در فرانسه اقدام کنند. در این مقطع نیز دانشگاه های دولتی وجود دارد که هزینه تحصیل در آنها به زبان فرانسوی بسیار پایین و در حدود 200 تا 600 یورو می باشد. برای تحصیل در این دانشگاه ها یاز است که شخص حتما مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 فرانسه را ارائه دهند. اما در صورتی که تمایل داشته باشید به زبان انگلیسی تحصیل داشته باشید نیز این امکان در کشور فرانسه وجود دارد زیرا در این کشور دانشگاه های خصوصی وجود دارد که در ازای دریافت هزینه تحصیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم می آورند. هزینه ای که بابت تحصیل دریافت می نمایند در حدود 8 هزار یورو تا 10 هزار یور برای یک سال تحصیل می باشد و باید حتما مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 و نیم را ارائه دهند. کارشناسی ارشد در فرانسه دو ساله است که در دو مرحله یک ساله انجام می شود و در سلا اول مدرک M1 و در سال دوم مدرک M2 را دریافت خواهید کرد. دانشجویان می توانند دوره کارشناسی ارشد خود را به صورت Research نیز بگذرانند.

بورس تحصیلی در فرانسه در مقطع دکترا

فرانسه با دارا بودن بیش از 300 مرکز دانشگاهی که دوره های دکترا را ارائه می دهند، یکی از بهترین کشورهای در زمینه تحصیل دکترا می باشد. دانشگاه های این کشور به صورت گسترده با دانشگاه های کل دنیا ارتباط دارد. در صورتی که تمایل دارید در مقطع دکترا تحصیل کنید باید بدانید که تحصیل در این مقطع به صورت پژوهشی و تحقیقاتی است و شما در حقیقت به عنوان یک محقق شناخته می شوید. در این کشور دانشگاه های خصوصی و دولتی وجود دارد که هر دو این دانشگاه ها دوره دکترا را ارائه می دهند. تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه کمی در حدود 300 یورو در سال را برای شما به همراه خواهد داشت اما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در این کشور بین 5 هزار یورو تا 9 هزار یورو خواهد بود. تحصیل در این مقطع اغلب بین 3 تا 4 سال زمان میبرد و سطح علمی شما و ارائه مقالات ژورنالی ISI در دریافت پذیرش در این مقطع بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بورس تحصیلی در فرانسه و انواع آن

به طور کلی کشور فرانسه جزو کشورهایی است که هزینه های تحصیل در این کشور پایین می باشد و علاوه بر آن بورسیه های تحصیلی نیز به دانشجویان بین المللی ارائه میدهد. در زیر به بررسی انواع بورس تحصیلی در فرانسه می پردازیم:

بورس تحصیلی اکول نرمال سوپریور(École Normale Supérieure)

این دانشگاه هر ساله آزمونی را برگزار می کند تا دانشجویان در سرتاسر جهان که جزو استعدادهای درخشان هستند و علاقه دارند در رشته های علوم انسانی و علوم پایه به ادامه تحصیل بپردازند، برای دریافت این بورسیه اقدام نمایند. بنابر این بورس ماهانه به شخص مبلغی معادل 1000 یورو داده می شود تا کمک هزینه زندگی و تحصیل او باشد. این دانشگاه از میان دانشجویان بین المللی سالیانه تنها تعداد 30 نفر را پذیرش می کند.

بورس تحصیلی امیلی بوتمی از دانشگاه علوم پو(Emily Boutmy in Science Po)

این دانشگاه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بورسیه ای را تعیین نموده است که برای دو سال تحصیل مبلغ 5 الی 10 هزار یورو و برای سال تحصیل بیشتر مثلا 3 سال تحصیل مبلغی معادل 3 الی 12 هزار یورو را مشخص نموده است که هر ساله به شخص داده می شود. این بورسیه بسیار محدود بوده و در صورتی که ابتدا پذیرش گرفته باشید به شما داده می شود و اغلب برای مقطع لیسانس می باشد.

بورس تحصیلی دانشگاه لیون (Université de Lyon Masters Scholarships)

این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد می باشد. که برای  مدت 10 ماه به شخص کمک هزینه داده خواهد شد که در حدود ماهی 800 یورو می باشد. 

بورس تحصیلی دانشگاه HEC در رشته MBA

این بورسیه برای رشته MBA بوده و برای دانشجویان بین المللی است. برای این بورسیه بین 6 تا 24 هزار یورو کمک هزینه داده خواهد شد.

بورس تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل

بر اساس این بورس سالیانه مبلغ 5000 یورو به شخص داده می شود که مربوط به مقطع فوق لیسانس می باشد و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می باشد.

بورس تحصیلی دانشگاه ساکلای پاریس

در این دانشگاه نیز بورس تحصیلی به دانشجویان مقطع فوق لیسانس داده می شود که سالیانه در حدود 10 هزار یورو می باشد.

بورس تحصیلی عالی ایفل (Eiffel Excellence Scholarships)

وزارت امور خارجه فرانسه در مقطع فوق لیسانس و دکترا بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی اهدا می کند که بنابر این بورس دانشجویان می توانند برای تحصیل در موسسات علمی مختلف فرانسه اقدام نمایند. این بورسیه در مقطع فوق لیسانس مبلغ 1181 یورو کمک هزینه اهدا کرده و در مقطع دکترا مبلغ 1400 یورو در ماه داده خواهد شد. براساس این بورسیه هزینه های دیگری همچ.ن هزینه بیمه درمانی و سفر دانشجویان نیز داده می شود و حتی شاید دانشجویان بتوانند برای دریافت هزینه های دیگر نیز درخواست دهند.

بورس تحصیلی در فرانسه و دانشگاه های بین المللی آن

کشور فرانسه جزو کشورهایی است که دانشگاه های بسیار شناخته شده با رنکینگ بالای جهانی داشته که در خیلی از این دانشگاه ها می توان برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز اقدام نمود. این دانشگاه ها شامل دانشگاه های خصوصی و دولتی بوده که شما می توانید برای هر یک از این دانشگاه ها اقدام نمایید. در زیر لیست معتبرترین دانشگاه های این کشور را بیان می داریم:
 • دانشگاه استراسبورگ
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه لویی پاستور
 • دانشگاه پلی تکنیک پاریس
 • دانشگاه گرنوبل آلپ
 • دانشگاه PSL

بورس تحصیلی در فرانسه مدارک مورد نیاز ویزای آن

در وحله اول نیاز است که شما پذیرش تحصیلی و بورس تحصیلی خود را دریافت نمایید و  برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه درخواست دهید. پروسه دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اغلب دو ماه زمان می برد. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه به شرح زیر است:
 • فرم درخواست ویزا
 • گذرنامه معتبر که حداقل 3 ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • عکس پاسپورتی
 • پذیرش دریافت شده از دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • رسید پرداخت شده برای فرم درخواست
 • بلیط هواپیما
 • بیمه نامه
 • اجاره نامه جهت نشان دادن محل سکونت شما در فرانسه
 • CV تحصیلی شما
 • فرم OFII

بورس تحصیلی در فرانسه و هزینه زندگی

یکی از نکاتی که در مورد تحصیل در فرانسه باید به آن توجه نمایید هزینه های مربوط به زندگی می باشد. زیرا در کنار اینکه هزینه های تحصیل در فرانسه می تواند رایگان باشد اما هزینه های زندگی در این کشور نسبتا بالا بوده و کشور گرانی می باشد. شما به طور میانگین در حدود 10 هزار یورو تا 12 هزار یورو در سال برای هزینه زندگی خود باید در نظر بگیرید. در زیر قسمتی از هزینه های زندگی را عنوان می نماییم:

هزینه های زندگی در فرانسه


 

 

 

بورس تحصیلی در فرانسه و شرایط  تحصیل در این کشور را بیان داشته ایم و تمام هزینه های تحصیل و زندگی را شرح دادیم.  هر ساله دانشجویان زیادی جهت تحصیل در فرانسه درخواست داشته و اقدام می نمایند اما در کنار تحصیل رایگان در فرانسه و امکان دریافت بورس تحصیلی نیاز است که شما به هزینه های بالای زندگی  در این کشور نیز توجه نمایید. در این زمینه شما می توانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور مشاوره نموده و از راهنمایی و تجارب آنها در جهت دریافت  بورس تحصیلی و بررسی شرایط خود استفاده نمایید.