اقامت بعد از تحصیل در فرانسه

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص اقامت بعد از تحصیل در فرانسه در اختیار شما قرار دهیم.

 

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و مقدمه ای بر آن

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه ، شرایط کار پس از تحصیل در فرانسه و مدارک لازم برای دریافت اقامت بعد از تحصیل در فرانسه را در این مقاله علمی بررسی نموده و تمامی نکات ضروری در این زمینه را بررسی خواهیم نمود.
 • آیا پس از پایان تحصیل شما در فرانسه امکان کار در این کشور را دارید؟
 • آیا در صورتی که تحصیل شما به پایان رسید، اجازه اقامت پس از تحصیل در فرانسه را دارید؟
 • کار مورد نظر شما چه شرایطی باید داشته باشد؟
ما در این مقاله بر آن شده ایم تا چندی از سوالات و ابهامات شما را در زمینه اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و شرایط آن را بیان نموده و به این دلیل که افراد زیادی علاقه دارند مهاجرت تحصیلی به فرانسه داشته و در این کشور اقامت بگیرند بررسی نماییم که آیا امکان اقامت بعد از تحصیل در فرانسه وجود دارد یا خیر. شما می توانید برای بررسی شرایط خود جهت مهاجرت و رسیدن به پاسخ سوالات خود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره این موسسه به صورت رایگان و تلفنی بهره مند گردید.

 

 

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و شرایط عمومی آن

بسیاری از افرادی که در کشور فرانسه تحصیل می کنند، تمایل دارند پس از تحصیل خود بتوانند وارد بازار کار شده و اقامت موقت و در نهایت اقامت دائم این کشور را کشب نمایند. در رابطه با اقامت فرانسه بعد از تحصیل شرایطی وجود دارد که شخص می تواند برای این اقامت درخواست دهد که به آن مجوز provisoire du sejour  یا همان اجازه اقامت موقت گفته می شود. این شرایط برای افرادی که در حال تحصیل کارشناسی ارشد درکشور فرانسه می باشند ممکن است. این مجوز به شما فرصت خواهد داد که پس از دریافت کارشناسی ارشد در کشور فرانسه برای جستجوی کار در این کشور اقدام نمایید.
مجوز provisoire du sejour  که به آن APS نیز گفته می شود، به شما این امکان را میدهد که پس از اتمام تحصیل همچنان در حالت تحصیل باقی مانده و تا یک سال به دنبال کار بگردید. در صورتی که در یان زمان کار مورد نظر خود را یافتید می توانید برای دریافت ویزای کاری درخواست دهید.
لازم به ذکر است که شما برای کار ضمن تحصیل در فرانسه نیز اجازه دارید 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت به کار مشغول شوید.

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و واجدین شرایط APS

ممکن است شما در رشته های متفاوتی در کشور فرانسه مشغول به تحصیل باشید. نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کنید این است که، صرف نظر از اینکه در چه رشته ای تحصیل می کنید، که این رشته می تواند شامل رشته های مهندسی، پزشکی، رشته های مالی و حسابداری و یا ... باشد، شما این اجازه را دارید که در صورتی که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستید برای این نوع اقامت درخواست دهید. البته کسانی که دارای مدرک دکترا هستند نیز می توانند برای این مجوز درخواست دهند اما باید حتما از موسسه علمی معتبر در کشور فرانسه فارغ التحصیل شده باشند.

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و نحوه درخواست مجوز APS

دولت فرانسه برای اهدای مجور APS به دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند سختگیری های خاص خود را نیز داشته و زمان طولانی را به بررسی پرونده و درخواست شخص می پردازند. به همین خاطر در صورتی که شما مشغول به تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید حداقل 4 ماه قل از اتمام مدت اقامت تحصیلی شما در فرانسه، برای دریافت این مجوز اقامت درخواست دهید. حال این مدت بسته به محل تحصیل شما می تواند متفاوت باشد و در صورتی که در شهر پاریس مشغول به تحصیل هستید حتما از 6 ماه قبل از اتمام تحصیل خود برای دریافت این مجوز درخواست دهید زیرا به این دلیل که تعداد دانشجویان در این شهر بالا بوده و تعداد تقاضا نیز بیشتر است، مدت زمان بیشتری برای بررسی درخواست شما نیاز است. برای درخواست این مجوز شما باید تمامی مدارک لازم برای این امر را به همراه داشته و اداره پلیس در این کشور مراجعه نموده و فایل اقامت خود را راه اندازی نمایید.

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و مدارک مورد نیاز

برای اینکه بتوانید برای مجوز APS درخواست دهید نیاز است که شرایط خاصی داشته و مدارک مشخصی را ارائه دهید که به شرح زیر می باشند:
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • کارت اقامت تحصیلی (حداقل 4 تا 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد)
 • مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و یا گواهی اشتغال به تحصیل شما در این مقطع ( در صورتی که شما هنوز دانشجو هستید می توانید به دانشگاه درخواست دهید در سربرگ دانشگاه به شما گواهی اشتغال به تحصیل در این مقطع را ارائه دهد)

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و شرایط لازم برای کار پس از تحصیل

در صورتی که شما تمامی شرایط و مدارک لازم برای دریافت کار پس از تحصیل را داشته باشید و تمامی مدارک لازم را به طور صحیح و در زمان تعیین شده ارائه دهید، مقامات مورد نظر پرونده شما را بررسی کرده و اغلب تایید می نمایند. در صورتی امکان ردی درخواست شما وجود دارد که مامور مورد نظر تشخیص دهد که رشته شما در کشور فرانسه مورد نیاز نیست و آمار بیکاری در آن رشته در کشور فرانسه بالا است می تواند با درخواست شما موافقت نکند.
اما در صورتی که با درخواست شما موافقت شود شما باید برای دریافت کار مورد نظر خود اقدام نمایید. این کار باید شرایط زیر را داشته باشد:
 • مرتبط با رشته تحصیلی شما و مدرک فوق لیسانس شما باشد.
 • یک کار به صورت دائم (CDI) یا یک کار موقت (CDD)
 • دریافت حقوق مطابق با استانداردهای فرانسه و مشابه با دیگر کارمندان آن شرکت
در صورتی که کار موردنظر شما شرایط بالا را داشته باشد، شما می توانید قرارداد کاری منعقد کرده و در مدت 15 روز قرارداد کاری خود را به مسئول مربوطه ارائه دهید تا اقامت شما را به اقامت کاری تغییر دهد. نکته مهم در مورد اقامت APS این است که شما به این دلیل که این نوع مجوز اقامت را دریافت کرده اید، کارفرمای شما حتی در صورتی که نیرویی فرانسوی برای این کار باشد اما شما را بخواهد می تواند مستقیم با شما قرارداد بسته و شما با شهروندان فرانسوی در این زمینه تفاوتی ندارید.

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و نکات مهم

 • برای تغییر اقامت شما از اقامت دانشحویی به اقامت کاری نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه نبوده و به صورت رایگان می باشد.
 • زماین که شما قرارداد کاری با کارفرما می بندید باید ظرف مدت 15 روز برای تغییر وضعیت اقامت خود اقدام نمایید.
 • کارفرمای شما باید در حدود 55 درصد از حقوق و دستمزد ناخالص شما را به OFII پرداخت نماید. این مالیات برای قراردادهای بالای یک سال تعیین شده است و فقط یک بار می باشد.
 • شما باید برای تمبر کاری که باید تهیه نمایید مبلغ 241 یورو پرداخت نمایدد اما مبلغ این تمبر در سال های بعد در حدود 87 یورو برای شما تمدید می شود.

 

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه و نکات مهم در این زمینه را که برای اقدام شما عزیزان اهمیت دارد را در این مقاله بررسی نمودیم. برای دانشجویان فوق لیسانس در کشور فرانسه شرایط مساعدی جهت تمدید مجدد اقامت قرار داده شده است. اما نکته مهم در این زمینه توجه به نرخ بیکاری در کشور فرانسه است که تقریبا بالا بوده و این نکته ممکن است شانس کاریابی را کمتر نماید. از این رو پیشنها می شود در مورد تمامی کشورهای اروپایی و شرایطط تحصیل در این کشورها تحقیق نموده تا بتوانید برای اقامت پس از تحصیل در این کشورها برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. شما بزرگواران می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد کشورهای مورد نظر خود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره دقیق مشاوران این موسسه استفاده نمایید.