مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور فرانسه اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به فرانسه در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
 

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به فرانسه ، راه های مهاجرت به فرانسه و هزینه های زندگی در فرانسه در این مقاله به صورت کاملا علمی بررسی گردیده و تمامی نکات مهم و ضروری در این زمینه را به صورت خلاصه خدمت شما عزیزان ارائه می نماییم. آیا می توان به فرانسه مهاجرت نمود؟ از چه راه هایی می توان به فرانسه مهاجرت کرد؟ شرایط دریافت اقامت در فرانسه به چه صورت می باشد؟ ممکن است این سوالات و سوالات بیشتری در جهت مهاجرت به فرانسه برای شما بزرگواران به وجود آمده باشد. ما در این مقاله سعی می کنیم به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت به فرانسه پاسخ داده و نکات مهم در این زمینه را بیان داریم. همچنین شما عزیزان می توانید جهت دریافت اطلاعات و بررسی شرایط خود با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این مجموعه استفاده نمایید.


برای دریافت مشاوره رایگان از وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور می توانید با شماره زیر تماس بگیرید

021 - 49076


مهاجرت به فرانسه و شرایط عمومی آن

فرانسه کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است. پایتخت فرانسه شهر پاریس و زبان رسمی این کشور فرانسوی می باشد. واحد پول فرانسه یورو بوده و جمعیت آن در حدود ۶۵ میلیون نفر تخمین زده شده است. بزرگ ‌ترین کشور اروپای غربی کشور فرانسه بوده و همچنین در قاره اروپا پس از اوکراین دومین کشور بزرگ می باشد.
قوانین موجود در فرانسه ار قواعد حقوقی پیروی می کند که شبیه به حقوق رومی ژرمنی می باشد. در این نوع نظام، قانون حرف اول را می زند. از این رو قوانین مشخصی جهت دریافت اقامت فرانسه نیز تعیین شده است که حقوق مربوط به اقامت و تابعیت کشور فرانسه مشابه کشورهای اروپایی دیگر از حقوق سوسیالیستی الهام می گیرد.
براساس این قوانین تابعیت دوگانه در کشور فرانسه در طول زمان تغییر نموده است. در گذشته تنها مردان زیر 50 سال اجازه داشتن تابعیت دوگانه را داشتند اما از تاریخ 9 ژانویه 1973 این قانون تغییر نموده و به طور کلی کشور فرانسه با تابعیت دوگانه موافقت نموده است.

مهاجرت به فرانسه و راه های اقامت در این کشور

امکان مهاجرت به فرانسه از چندین روش مختلف فراهم است. هر یک از این روش ها شرایط متفاوتی را برای فرد ایجاد می کند و تحت شرایطی ممکن است از این راه ها بتوان به فرانسه مهاجرت نمود و به اقامت فرانسه دست یافت. در زیر به بررسی این راه ها می پردازیم:

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد

بدست آوردن تابعیت کشورهای مختلف از طریق تولد از دو قانون خون و خاک پیروی می کند. کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که از قانون خون پیروی نموده و براساس این قانون افرادی که در کشور فرانسه متولد شده اند در صورتی که یکی از والدین آنها تابعیت فرانسه را داشته باشد و یا از پدرو مادر نامشخصی بدنیا آمده باشد، به صورت مستقیم تابعیت کشور فرانسه را کسب می نمایند.
اما در صورتی که افرادی از والدین خارجی در کشور فرانسه متولد شده باشند، تحت شرایطی می توانند تابعیت فرانسه را کسب نمایند. در زیر به بررسی این شرایط می پردازیم:

 • در صورتی که شخص متولد شده در فرانسه تابعیت قبلی نداشته باشد.
 • در صورتی که شخص در فرانسه متولد شده باشد و از سن ۱۱ سالگی به مدت ۵ سال در کشور فرانسه اقامت داشته باشد، می تواند در 18 سالگی درخواست تابعیت کند.
 • اگر کودکی در کشور فرانسه بدنیا آمده باشد که والدین او قبل از استقلال فرانسه در مستعرات فرانسه بدنیا آمده باشد، به آن کودک تابعیت فرانسه داده می شود.
برای مطالعه شرایط مهاجرت به کشور کانادا و مهاجرت به کشور اتریش می توانید با کلیک روی هر کدام از لینک ها از مقالات ما استفاده نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

یکی از روش های دریافت  تابعیت کشور فرانسه از طریق ازدواج با یک فرانسوی و یا ازدواج با شخص مقیم فرانسه است. در سال های اخیر سوء استفاده های زیادی ازدواج اتفاق افتاده است و افراد زیادی با ازدواج صوری از طریق ازدواج مهاجرت نموده اند. از این رو سخت گیری های زیادی در این زمینه اعمال می شود. به همین خاطر در حال حاضر افرادی می توانند مهاجرت به فرانسه را از طریق ازدواج انجام دهند که ازدواج آنها به صورت واقعی اتفاق افتاده باشد و قصد واقعی آنها پیوستن به همسر و زندگی با او می باشد.
از این رو از طریق ازدواج با تبعه فرانسه می توان تابعیت فرانسه را اخذ نمود این در صورتی است که شخص در ابتدا اثبات کند که ۵ سال با همسر خود زندگی کرده است. البته تحت شرایطی تعداد سال ها می تواند کمتر شده و به ۴ سال کاهش یابد و آن در صورتی است که فرد سه سال بعد از ازدواج خود را در فرانسه سکونت داشته باشد و یا اگر در بیرون از فرانسه سکونت دارد همسر او برای تابعیتش در کشور فرانسه ثبت نام کرده باشد. یکی از شروط دریافت تابعیت برخورداری از دانش زبان فرانسوی است و شخص باید این مورد را اثبات نماید و توانایی نوشتن و خواندن را داشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه نمود اقدام زوجین برای امضای سند ازدواج به صورت همزمان است.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

بر اساس قوانین موجود در اتحادیه اروپا که کشور فرانسه نیز شامل این قوانین می شود، اشخاصی  که علاقه دارند از طریق کار برای دریافت اقامت فرانسه اقدام نمایند، به یک نامه کاری از سمت یک کارفرما نیاز دارند و برای دریافت این نامه کاری، باید حتما موقعیت شغلی مورد نظر ابتدا 3 ماه در کشور فرانسه و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی شده و در صورتی که هیچ شخصی در کشور فرانسه برای این موقعیت شغلی پیدا نشد، این امکان فراهم می شود تا شخص متقاضی از طریق این دعوت نامه کاری برای دریافت ویزای کار فرانسه درخواست داده و به کشور فرانسه ورود کند. در صورتی که شخص از این طریق اقدام نماید، در طول یک پروسه 3 تا پنج ساله می تواند در نهایت به تابعیت کشور فرانسه دست پیدا کند.
مهاجرت به فرانسه از طریق دریافت دعوتنامه کاری برای اشخاصی مناسب است که شرایطی را که برای دریافت اقامت فرانسه از این طریق لازم است را دارا باشند. این شرایط شامل ارائه مدارک مربوط به سوابق کاری، سوابق تحصیلی، مدارک زبان و ... بوده و همچنین سن متقاضی و موارد دیگری نیز در این پروسه تاثیرگذار خواهد بود. در زمینه مهاجرت به فرانسه از طریق کار دو مورد بسیار مهم به نسبت دیگر موارد وجود دارد که به شرح زیر است:  

 • تسلط به زبان فرانسوی
 • پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرما در کشور فرانسه.
افرادی که مهاجرت به فرانسه را از طریق کار مقصود خود قرار می دهند باید توجه داشته باشند که می توانند از این طریق به کارت آبی فرانسه نیز دست پیدا کنند. برای دست یابی به این مهم توجه به چند مورد الزامی است:
 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر
 • اشتغال به کار به عنوان نیروی ماهر
 • دریافت حداقل حقوق 53000 یورو سالیانه

 

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران خارجی که تمایل دارند در کشور فرانسه سکونت داشته باشند و از این طریق پاسپورت فرانسه را دریافت نمایند باید برای یکی از شرایطی که در زیر بیان می داریم اقدام نمایند:

 • سرمایه گذاری به صورت شخصی
 • ثبت شرکت در کشور فرانسه
 • از طریق خرید حداقل 30 درصد از سهام یک شرکت در کشور فرانسه
شخصی که برای مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری تمایل دارد، همچنین نیاز است شرایطی که در زیر بیان داشته می شود را داشته باشد:
 • تعهد به حفظ سرمایه گذاری در کشور فرانسه حداقل به مدت 4 سال
 • سرمایه گذاری حداقل به مبلغ 300000 یورو در بخش های ملموس و یا غیر ملموس
 • استخدام فرد فرانسوی
 
ویزایی که از طریق سرمایه گذاری در فرانسه داده می شود حداکثر یک ویزای ۴ ساله است که بر اساس طرح تجاری مشخص شده برای این برنامه سرمایه گذاری، مشخصات آن و مدت برنامه آن متفاوت خواهد بود. از طریق این ویزای سرمایه گذاری، همسر و فرزندان وابسته به شخص سرمایه گذار در کشور فرانسه، می توانند در طول مدت اقامت، شخص سرمایه گذار را همراهی کنند.

 

خودحمایتی فرانسه

البته برای مهاجرت به فرانسه پروسه دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید از آن طریق اقدام نموده و اقامت فرانسه را بدست آورید. این پروسه به پروسه خودحمایتی فرانسه معروف است. به این صورت که تنها نیاز است که شما سرمایه را در حساب بانکی خود در ایران نشان دهید و به ازای آن اقامت فرانسه را دریافت خواهید نمود. سرمایه مورد نظر برای فرد اصلی معادل 40 هزار یورو، برای همسر شخص معادل 20 هزار یورو و به ازای هر فرزند معادل 10 هزار یورو می باشد. در صورتی که شما بتوانید این مبالغ را در حساب بانکی خود نشان دهید، دولت فرانسه ابتدا به شما اقامت یک ساله فرانسه و پس از آن یک اقامت دو ساله و سپس مجددا اقامت دو ساله اهدا می کند. همچنین شما می توانید پس از این 5 سال برای اقامت دائم فرانسه درخواست دهید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

با در نظر گرفتن جمعیت فرانسه که در حدود  ۶۷ میلیون نفر می باشد، کشور فرانسه مراکز علمی، موسسات آموزشی و دانشگاه های مناسبی به منظور تحصیل در این کشور تاسیس نموده است. از این رو امکان مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در تمامی مقاطع برای دانشجویان خارجی نیز مهیا شده است. 
معمولا تحصیل در کشور فرانسه در سه مقطع انجام می شود که این تقسیم بندی مقاطع به شرح زیر است:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع لیسانس

به طور معمول در اکثر کشورها از جمله فرانسه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند، بایستی در ابتدای امر، مدرک دیپلم 12 ساله را  داشته و در کنار آن باید مدرک زبان B2 فرانسه را داشته باشند زیرا تحصیل در مقطع لیسانس در کشور فرانسه اغلب به زبان فرانسوی انجام می شود. همچنین دانشجویانی که در مقطع لیسانس در این کشور در حال تحصیل هستند، اجازه دارند بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته در کشور فرانسه به کار پاره وقت بپردازند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانس

پس از سپری کردن مقطع لیسانس افراد می توانند برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس در کشور فرانسه اقدام نمایند. جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور فرانسه، این امکان وجود دارد که دانشجویان به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی در کشور فرانسه تحصیل کنند. لازم به ذکر است که دانشجویانی که در این مقطع در کشور فرانسه ادامه تحصیل می دهند، اجازه دارند بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت در کشور فرانسه بپردازند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع دکترا

در صورتی که قصد دارید در مقطع دکترا در کشور فرانسه ادامه تحصیل  داشته باشید، باید به این نکته توجه نمایید که جهت دریافت پذیرش دکترا فرد نیاز دارد که یک تاییدیه از طرف یک استاد راهنما در کشور فرانسه را ارائه دهد، معمولا اخذ تاییدیه از طرف یک استاد دانشگاه از خارج از فرانسه کار آسانی نمی باشد و پیشنهاد ما به این افراد این است که در ابتدای امر برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور اقدام کنند و بعد از تمام شدن دوره فوق لیسانس برای اخذ پذیرش مستقیم دکترا اقدام کنید. اغلب افرادی که در کشور فرانسه در مقطع دکترا تحصیل می کنند اجازه دارند بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته به کار در این کشور مشغول شوند.

مهاجرت به فرانسه و پناهندگی

مهاجرت به فرانسه و پناهندگی در این کشور در سال ۲۰۱۵ دچار تغییرات زیادی شد. این پروسه در کشور فرانسه  بسیار پیچیده بوده و شخص برای پناهنده شدن در فرانسه سختی های زیادی متحمل خواهد شد. کشور فرانسه نیز از آنجایی که از کنوانسیون ژنو پیروی می کند، مانند بیشتر کشورهای اروپایی از پناهندگان حمایت می کند و اگر دلایل شخص برای پناهندگی حقیقی بوده و ادعاهای او دروغین نباشد، دولت فرانسه آن شخص را حمایت خواهد کرد. این موضوع را مد نظر داشته باشید که در صورتی که درخواست پناهندگی شما با استفاده از مدارک جعلی و فریب و دروغ باشد و این موضوع در آینده برای دولت فرانسه مشخص شود، آن شخص مجرم بوده و از لحاظ قضایی مجازات هایی برای او نوشته خواهد شد. به طور کلی راه پناهندگی راهی بسیار خطرناک و پر استرس می باشد و موسسه ملک پور به هیچ عنوان این راه را تایید نکرده و پیشنهاد نمی دهد. از این رو موسسه ملک پور هیچگونه اقدامی نیز جهت مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی برای شما عزیزان ندارد. به جای آن موسسه ملک پور راه های قانونی مناسب دیگری که وجود دارد را برای مهاجرت به فرانسه پیشنهاد می دهد که می تواند راه جایگزینی برای این راه اشتباه و پر خطر شوند. پیشنهاد ما این است که پیش از هرگونه تصمیم برای مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی، به صورت کامل مقالات سایت های مختلف موسسه ملک پور را مطالعه نموده تا بتوانید راه روشن تری را برای آینده خود انتخاب نمایید.

مهاجرت به فرانسه و هزینه های زندگی در فرانسه

به طور قطع یکی از نکاتی که جهت مهاجرت به فرانسه اهمیت دارد در نظر گرفتن هزینه های زندگی در این کشور است. لازم است بدانید 70 درصد از هزینه های ماهیانه شما در کشور فرانسه مربوط به هزینه مسکن شما خواهد بود زیرا هزینه مسکن در کشور فرانسه نسبتا بالا است. به صورتی که برای اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر شما باید حداقل 1200 یورو را در نظر بگیرید. اینکه در ماه چه میزان هزینه برای زندگی شما صرف می شود به طور قطع در وحله اول به نحوه زندگی شما بستگی دارد. اما به طور متوسط جهت هزینه خورد و خوراک خود باید در حدود 400 تا 500 یورو در ماه در نظر داشه باشید.
درباره مهاجرت به فرانسه و هزینه های زندگی در آن  می توان گفت که درصورتی که شما یک آپارتمان اجاره نمایید، هزینه هایی جهت نگه داری ساختمان و امکانات آن خواهید داشت. هر ماهه نیاز است که جهت تمیز کردن راه پله ها، تهویه، هزینه تعمیر آسانسور و ... هزینه هایی برای شارژ ساختمان پرداخت نمایید. که این هزینه ها در حدود 25 یورو در ماه خواهد بود. علاوه بر آن جهت آب و برق نیز هزینه هایی باید پرداخت نمایید که بسته به فصول سال متفاوت خواهد بود. برای مثال در فصول سرد این هزینه در حدود 100 دلار در ماه و در فصولی که هوا مطبوع است در حدود 50 دلار خواهد بود.

 

مهاجرت به فرانسه و تمامی راه های آن را در این مقاله به صورت علمی بررسی نمودیم. به طور کلی ممکن است فرانسه برای بسیاری از افراد مقصد بسیار جذابی باشد اما جهت اقدام برای مهاجرت به این کشور سختی های خاصی نیز وجود دارد. به طور مثال نیاز به یادگیری زبان این کشور در اقدام برای تحصیل رایگان در این کشور بسیار اهمیت دارد و یا جهت اقدام برای کار نیاز است که پیشنهاد کاری داشته باشید. البته شما می توانید با پرداخت هزینه جهت تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اقدام نمایید و یا پروسه های خوب دیگری مانند خودحمایتی فرانسه برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود جهت مهاجرت ه فرانسه با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره با مشاوران مجرب این موسسه استفاده نمایید.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید