سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص سرمایه گذاری در آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است که سرمایه گذاری در آن اگر با مشاوره مهاجرت انجام گیرد می تواند به نتایج بسیار خوبی منجر شود. ما در این مقاله سعی کرده ایم که نکات مهم سرمایه گذاری در آلمان را با شرایط اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری مطرح کنیم. اگر علاقمند به گسترش تجارت خود هستید جوانب مختلف سرمایه گذاری در آلمان را بررسی کنید. برنامه ویزای سرمایه گذاری آلمان فرصت خوبی برای اخذ شهروندی آلمان فراهم می کند. این برنامه براساس برنامه ویزای سرمایه گذار ایالات متحده آمریکا می باشد که سرمایه گذار خارجی را در کسب و کار موجود یا ایجاد صندوق های جدید تشویق می کند و سرمایه گذاران در نهایت گذرنامه و تابعیت آلمانی را به خواهند آورد.

سرمایه گذاری در آلمان


سرمایه گذاری در آلمان و معرفی آلمان

آلمان به عنوان پرجمعیت ترین کشور در اروپا و با بزرگترین اقتصاد در اروپای غربی شناخته شده است و دارای نفوذ عظیم در سراسر جهان است. آلمان به عنوان سرپرست قدرت در اتحادیه اروپا است و یک رابطه سالم با تجارت جهانی دارد. این ویژگی هایی که گفته شد در آزادی دارندگان گذرنامه آلمان منعکش شده و دسترسی رایگان بدون ویزا به ۱۷۷ کشور در سرتاسر جهان را ایجاد کرده است.
آلمان از لحاظ تاریخی کشوری قدرتمند است و همواره هنر، علم و فناوری آن شناخته شده است. سلامت اقتصادی و اعتبار دقت و سازمان هم معنی ملت آلمان است. آلمان همچنین توانایی جذب بهترین خصوصیات همسایگان خود را نشان داده است. برای مثال، بهره وری سوئیس، خلاقیت هنری  ایتالیایی ، عاشقانه های فرانسوی و اسپانیایی و موقعیت چند فرهنگی هلندی در کشور آلمان قابل مشاهده است و قابل توجه است که اخلاق کار بریتانیا به این کشور نیز نفوذ کرده است.
آلمان یک کشور پیشرو در رشد اقتصادی و کسب و کار است و در رتبه چهارم اقتصاد جهان قرار دارد و پیش بینی می شود که جای ژاپن را در موقعیت سوم خواهد گرفت. زبان رسمی این کشور، آلمانی و پایتخت آن برلین است. آلمان یک جمهوری است که دارای سیستم حقوقی بر اساس قانون رومی است. پول رسمی آلمان، یورو است و مذهب غالب مذهب پروتستان مسیحی می باشد. آلمان دارای مساحتی حدود ۳۵۷،۱۶۸ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۸۲ میلیون نفر می باشد. آب و هوای گرم تابستان و زمستان های آن سرد همراه با برف است. تولید ناخالص داخلی سرانه در سال مالی ۲۰۱۶ به ۴۴،۰۷۲٫۳۹ دلار رسیده است.

برنامه های سرمایه گذاری در آلمان

بر اساس برنامه ویزای سرمایه گذاری ایالات متحده  EB-5، نسخه سرمایه گذاری در آلمان از همان اصول ارائه انگیزه برای تشویق سرمایه گذاران خارجی برای راه اندازی کسب و کار جدید یا سرمایه گذاری در کسب و کارهای ثابت و با استفاده از شهروندان آلمانی استفاده می کند.
مهمترین نیاز برای برآورده شدن امر سرمایه گذرای در آلمان، توان مالی انجام این کار است. این موضوع به متقاضیانی نیاز دارد که یک میلیون یورو سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری می تواند شروع یک کسب و کار جدید یا هدایت یک بیزینس باشد. اگر سرمایه گذاری در یک تجارت جدید باشد، این کسب و کار باید ۱۰ شغل جدید برای شهروندان آلمانی ایجاد کند  و اگر کسب و کار از قبل موجود باشد، در این کسب و کار باید ۱۰ شهروند آلمانی را استخدام کند. پس از ایجاد کسب و کار، متقاضیان و اعضای خانواده های آنها واجد شرایط درخواست مجوز اقامت آلمان می باشند.
تمام برنامه اخذ اقامت و تابعیت آلمان می تواند در عرض ۵ سال انجام شود.

ثبت شرکت در کشور آلمان

 • شرکت های با مسولیت محدود
در آلمان نیز مانند کشورهای دیگر انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارند که راحت ترین و بهترین نوع این شرکت ها برای ثبت شرکت های با مسولیت محدود GMBHهستند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت این پروسه ساده بودن و روند سریع این نوع شرکت هاست.
حداقل هزینه ی اولیه برای ثبت شرکت در کشور آلمان ۲۵۰۰۰ یورو است. این مبلغ همچنین می تواند تشکیل شده از چند واریزی باشد. حداقل نیمی از این مبلغ یعنی ۱۲۵۰۰ یورو باید در موقع ثبت در حساب متقاضی باشد.
شرکت های مسولیت محدود میتوانند توسط چند شخص ثبت شوند. حداکثر تعداد نفرات در این شرکت ها ۳ نفر است و یک نفر نیز می تواند به عنوان مدیر معرفی شود. تمامی این افراد باید در یک محضر معتبر ابتدا به عنوان شریک معرفی گردند.همچنین نمونه ی اسناد مختلف مورد نیاز در این پروسه نیز در اداره صنایع کشور آلمان Industrie- und Handelskammer, IHK موجود می باشد.
به طور کلی زمان مورد نیاز برای ثبت یک شرکت با مسولیت محدود در کشور آلمان بین ۲ تا ۳ هفته است. هزینه ی دولتی برای ثبت شرکت که به دولت آلمان پرداخت می شود بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است که هزینه ی وکیل رسمی آلمان نیز به این میزان اضافه خواهد شد.
 
یک شرکت GMBHتوسط مدیر عامل خود ارایه و معرفی می شود.در این نوع شرکت حداقل می بایست یک نفر مدیرعامل وجود داشته باشد که این شخص حتما نباید سهامدار و یا یک شخص آلمانی باشد. همچنین سهامداران نیز می توانند در اداره ی این شرکت تاثیر داشته باشند.
 • شرکت های سهامی عام  Aktiengesellschaft (AG)
این نوع از شرکت ها معمولا مناسب تازه واردان به عرصه ی بیزینس جهانی نیست و به افرادی که برای اولین بار وارد بازارهای جهانی می شوند توصیه می شود ابتدا از شرکت های با مسولیت محدود شروع کنند.
در شرکت های سهامی عام در ابتدا نیاز به ۵ عضو هست. حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس این نوع شرکت ها ۵۰٫۰۰۰ یورو است. سهم های اولیه ی این نوع شرکت ها نیز باید از ابتدا ثبت در بازار بورس شوند. اساسنا مه ی اولیه ی این شرکت ها باید در دادگاه و یا در دفترخانه  اسناد رسمی ثبت شود.
مراحل ثبت در دفاتر تجاری و همینطور اداره ی تجارت محلی نیز مانند مراحل شرکت های با مسولیت محدود می باشد.
 • Offene Handelsgesellschaft (OHG): شرکت های شراکت کلی که شرکا در آنها توانایی های یکسان دارند و فاقد یک تصمیم گیرنده ی واحد و مدیر هستند.
 • Kommanditgesellschaft (KG) (Limited partnership):شرکت های شراکت محدود مانند شرکت های شراکت کلی هستند اما شرکا ی مختلف در آنها دارای محدودیت های مختلف هستند.
 • (GmbH & Co. KG): شرکت های  مسولیت محدود با شراکت محدود :تلفیقی از این دو نوع شرکت (مورد ۱و۴)هستند.
 • Töchtergesellschaft.: شرکت های تابعه : شرکت های غیر مستقلی که به طور فیزیکی از شرکت اصلی جدا میشوند.اما حد مشخصی از وابستگی را به شرکت مادر دارند.
 • Zweigniederlassung)):شرکت های شعبه ای:این شرکت ها را در واقع میتوان یک مرکز فروش غیر مستقل و وابسته به شرکت مادر نامید.

کارآفرینی در آلمان و اخذ اقامت

 کارآفرینی در آلمان گزینه ای ایده ال برای افرادی است که اندیشه مهاجرت به آلمان را در ذهن خود می پرورانند . اگر شما از هر طریقی ( ازدواج ، تحصیل ، کارو…) وارد آلمان شده اید و اقامت قانونی این کشور را کسب کرده اید ، می توانید درخواست خود را همراه با بیزینس پلن به اداره مهاجرت آلمان ارائه دهید . ارائه این بیزنس پلن یا طرح کسب و کار اجباری است . طرح کسب و کار توسط متخصص در آلمان ، بر اساس اطلاعات خاص ارائه شده توسط متقاضی تهیه می گردد.
وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی و صنایع ، طرح کسب و کار را ارزیابی می کند تا اطمینان حاصل شود که طرح الزامات اولیه را برآورده می کند.
مقامات پرونده شما را بر اساس موارد ذیل آزمایش خواهند کرد:
 • تجربه شما به عنوان یک کارآفرین
 • سطح سرمایه ای که سرمایه گذاری می کنید
 • تأثیرات بر وضعیت توسعه و اشتغال و…
 • تاثیرات شما در عرصه نوآوری و تحقیق
بنابراین  کارآفرینی در المان باید الزامات زیر را داشته باشد:
 • کارآفرینان باید یک طرح کسب و کار قوی با انگیزه اقتصادی برتر داشته باشند.
 • سرمایه گذاری مناسب با یک ایده کسب و کار قوی صورت گیرد و سرمایه گذاران تجربه موفق کارآفرینی در گذشته را داشته باشند.
 • این کسب و کار با تأمین اعتبار و تأیید اعتبار شود و باید در هر زمان قابل انتقال باشد.
 • تجربه کارآفرینی در گذشته احتمال اخذ اقامت در آلمان را افزایش می دهد.
 • مطابق با الزامات یک طرح کسب و کار نوآورانه باشد ، یعنی ارائه یک محصول یا خدمات منحصر به فرد و جدید به بازارهای بین المللی.
پس از اینکه مورد پذیرش واقع شد ، می توانید در کوتاهترین زمان کارآفرینی خود را در آلمان شروع کنید . افرادی که از خارج از آلمان درخواست کارآفرینی در آلمان را دارند قوانین متفاوت بوده است . باید از اتاق بازرگانی آلمان تاییدیه دریافت کنند و درخواست فرد همراه با بیزینس پلن توسط کنسولگری مورد بررسی قرار می گیرد . خاطر نشان میگردد کارآفرینی در آلمان نمی تواند به صورت مستقیم مشمول شرایط اخذ اقامت المان گردد .
برای شروع کسب و کار و راه های کارآفرینی در آلمان ده ها هزار نوع کسب و کار در آلمان وجود دارد از جمله شرکت های خصوصی کوچک تا بزرگ و خود اشتغالی و …. قدرت نسبی آلمان و برنامه های دولتی و شرایط سیاسی و وضعیت زیربنایی فیزیکی در این کشور مشاهده می شود که آلمان مقام متوسط در میان کل کشورهای می باشد و از این رو نه می توان معایب ان را ذکر نمود و نه می توان با دیگر کشورها مقایسه قابل توجهی داشت.
بسیاری از مشاغل وجود دارند که می توان با استفاده از دارایی و توانایی شخصی در کشور آلمان به آنها پرداخت و ایجاد تاثیر مثبت روی اقتصاد آلمان و نیز اشتغال برای اقشار جویای کار در این کشور داشت . از جمله آنها می توان به کارآفرینی در آلمان از طریق تاسیس شعبه برگر کینگ یا مک دونالد و… اشاره داشته باشیم .
تعداد بسیار زیادی از ساکنین کشور آلمان، این کشور را یکی از بزرگترین کشورها در امر غذا و نوشیدنی می دانند. بخش مواد غذایی در اقتصاد آلمان رتبه چهارم را دارد و بیش از نیم میلیون نفر در رستوران ها و دستگاه های مرتبط با تولید و پخش و ارائه مواد غذایی مشغول به کار هستند. آلمان دارای پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاران خارجی به جهت بازگشایی شعبه رستوران در این کشور است.

مزایای کارآفرینی در آلمان

 • اقتصاد پایدار و رو به رشد کشور آلمان
 • سرمایه گذاری در یکی از کشورهای عضو شینگن سبب سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا می شود .
 • ایجاد بستر کاری مناسب برای نیروی کار جدید و حرفه ای
 • دریافت وام های کم بهره البته با داشتن طرح توجیهی مناسب
البته لازم به ذکر است که بدانید نکته ای که حائز اهمیت می باشد، افرادی که قصد کارآفرینی در آلمان را دارند باید طرح توجیهی مناسبی ارائه دهند که سودده باشد و به منافع کشور آلمان کمک شایانی کند .
کارآفرینی در آلمان به عنوان کسب و کار می تواند مورد نظر خیلی از مهاجران باشد. اگر محدودیت نداشته باشید شما می توانید کسب و کار خود را به عنوان یک کار آفرین در آلمان شروع کنید. مزیت آن این است که الزامات اداری و سیاسی، مسئولیت های محدود را برایتان ایجاد نمی کند. برای مثال الزامات حسابداری در مقایسه با سایر مسیر های سرمایه گذاری کاهش می یابد . این یعنی تراز نامه مالی نیاز نیست و اصولا روش شرحیات نقدی برای گزارش سود و زیان به کار برده می شود. همچنین می توان از نرم افزار اکسل یا سایر نرم افزارهای ساده دیگر به جای نرم افزارهای گران قیمت حسابداری استفاده کنید .
اعلامیه ها و فرم های ترازنامه های مالی باید به صورت الکترونیکی به اداره مالیات یا سایر سازمان های بالا دستی مالی بر درامد ارسال شود .
آلمان در سومین نسخه رتبه بندی سالانه کارآفرینی و توسعه در رتبه سوم دنیا از بین 80 کشور این لیست  قرار دارد که در آن سوییس اول و کانادا دوم است .
کارکنان مشاغل در آلمان از آسایش و امنیت شغلی مناسبی برخوردار هستند . اقتصاد آلمان اقتصاد بسیار پر تراکم و شلوغی می باشد و این دلیل مثبت بودن هرگونه اقدام برای کارآفرینی در آلمان می باشد. بر اساس قوانین اقامتی در کشور آلمان هر فردی می تواند با هرگونه ملیت یا نژادی شرکت یا کسب درامد داشته باشد و می تواند درخواست خودش را به اداره مهاجرت آلمان تحویل دهد. فقط باید جهت انجام کارهای اجرایی برای 3 ماه در آلمان باشند .
قانون مهاجرتی آلمان ایفاد می نماید که با ثبت شرکت در آلمان برای سهام داران و نیز مدیر عامل شرکت می توان مجوز اقامت بلند مدت تهیه کرد .
برای شروع کسب و کار و کارآفرینی در آلمان باید در مرحله اول ، شخص متقاضی نسبت به بیزینس پلن یا طرح ایجاد کسب و کار و درآمد تحقیقات لازمه را انجام داده و با توجه به شخصیت مصرف کنندگان آلمانی و سایرین، درک خوبی از تقاضای آنان داشته باشد . لذا باید در نظر داشت که اشخاصی که قصد کارآفرینی در آلمان را دارند می بایست حتما طرح توجیهی مناسبی که مورد تایید وزارت کار و اداره امور مهاجرت می باشد ، داشته باشد .

مدارک مورد نیاز کارآفرینی در آلمان

کارآفرینی در آلمان و مدارک مورد نیاز آن  جهت انجام پروسه به شرح ذیل می باشد:
 1. داشتن پاسپورت معتبر
 2. داشتن طرح کار آفرینی مناسب
 3. تکمیل فرم درخواست بیزینس پلان
 4. ارائه مدارک تحصیلی
 5. ارائه سوابق کاری در کشور مبدا
 6. گواهی امکان اشتغال جهت افراد بالای چهل سال

راه اندازی کسب و کار در آلمان و سرمایه گذاری در آن یک فرآیند است و باید مدارک ارائه شده و پرونده های زیادی در اختیار مقامات مربوطه قرار دهیم. هنگام درخواست اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری، مستندات بیشتری لازم می باشد. شما باید در نظر داشته باشد که سرمایه گذاری در آلمان با پرداخت هزینه بسیار زیادی همراه است ولی در عوض می تواند شرایط بسیار مناسبی را برای شما رقم بزند. مهمترین نکته در ایجاد کسب و کار در آلمان داشتن برنامه کسب و کار مناسب و به اصطلاح بیزینس پلن قوی است تا بتوان از آن دفاع کرد. در موسسه حقوقی ملک پور(MIE)  ما مراحل بسیاری از این فرایند را درک می کنیم و می توانیم با کمک وکلای حرفه ای در این پروسه، مشاور مهاجرت مورد اعتماد شما باشیم. موسسه ملک پور با تجربه چندین ساله خود در امر مهاجرت و تخصص در امر سرمایه گذاری بین الملل آماده است تا شما را در مسیر سرمایه گذاری در آلمان راهنمایی کند. شما می توانید با مشاوران ما در دفتر ایران تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره دریاقت کنید. امیدواریم که مقاله سرمایه گذاری در آلمان مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید