سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص سرمایه گذاری در آذربایجان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

سرمایه گذاری در آذربایجان

در این مقاله سرمایه گذاری در آذربایجان همچنین روش ها و مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری و  اخذ اقامت در آذربایجان و مهاجرت دائم به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان چیست؟ آینده و دورنمای سرمایه گذاری در آذربایجان چه خواهد بود؟ موسسه حقوقی ملک پور به این سوالات و ابهامات شما در زمینه سرمایه گذاری در کشور آذربایجان پاسخ خواهد داد.
کشور آذربایجان تنها کشور مستقل حوزه CIS ( کشورهای مشترک المنافع ) است که در همسایگی شمال غربی ایران می باشد، بزرگترین کشور قفقاز است و در کنار دریای خزر واقع شده است و پایتخت این کشور شهر باکو است. زبان مردم کشور آذربایجان ترکی آذربایجانی است و واحد پول آن منات (AZN) است.
امید است مقاله ذیل که برای اطلاعات و آگاهی بیشتر و پاسخگویی به سوالات ذهنی شما عزیزان پیرامون بحث سرمایه گذاری در آذربایجان به نگارش در آمده است، مقبول پسند واقع شود. همچنین در صورت نیاز، قبل از هر اقدامی برای مهاجرت می توانید با وکلای معتبر ما در این زمینه مشورت نمایید. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک­پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی شهر وین و یا دفاتر همکار ما در سراسر ایران تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره تخصصی تلفتی رایگان استفاده کنید.

سرمایه گذاری در آذربایحان


شرایط عمومی سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان و جریان های سرمایه گذاری های مستقیم خارجی (FDA) در چند سال اخیر بطور پیوسته در حال افزایش است. این سرمایه گذاری ها اغلب مربوط به بخش انرژی است. بزرگترین بخش سرمایه گذاری های خارجی در آذربایجان مربوط به نفت و گاز می باشد با این حال یکی از اهداف اصلی دولت تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خارجی است به ویژه در بخش های کشاورزی و حمل و نقل، گردشگری و فناوری اطلاعات و ارتباطات.
رشد اقتصادی بالا در آذربایجان به افزایش صادرات نفت و گاز منجر شد و همچنین رشد اقتصادی شامل بخش های ساخت و ساز و بانک و املاک نیز شده است. صادرات نفت از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان و باکو-نووروسویک و خط لوله باکو-سوپسا همچنان ملاک پیش برنده اصلی اقتصادی هستند. تلاش برای افزایش تولید گاز آذربایجان در حال انجام است. آذربایجان در حال عضو شدن در سازمان تجارت جهانی قرار دارد و به زودی با عضویت در سازمان تجارت جهانی WTO  از مزایا و امکانات تجارت بین المللی بهره مند خواهد شد. اکنون به دلیل همین رشد اقتصادی تمایل مردم برای سرمایه گذاری در کشور آذربایجان افزایش یافته و سرمایه گذاران از روشهای مختلفی از جمله خرید ملک، ثبت شرکت، کار آفرینی و خرید اوراق قرضه و سپرده گذاری در بانک ها اقدام به سرمایه گذاری در این کشور می کنند.

سرمایه گذاری در آذربایجان و اخذ اقامت آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت در آن است. 6 روش برای اخد اقامت و تابعیت آذربایجان وجود دارد که عبارتند از:
 •  تولد
 •  ازدواج
 •  پناهندگی
 •  کار
 •  تحصیل
 • سرمایه گذاری
سرمایه گذاری در این کشور نیز با توجه به این مطلب از روشهای مختلفی امکانپذیر است ازجمله خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه. سرمایه گذاری در آذربایجان مزایای بسیاری دارد. لازم به توضیح است که زمانی که این مسیر باید طی کند و منجر به اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان شود پیچیده و طولانی است. همچنین ارقام سرمایه گذاری در آذربایجان نسبتا بالا هستند و با مبالغی کمتر می توان در کشورهای پیشرفته تر اقدام به سرمایه گذاری کرد.

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک نه تنها در پایتخت آن به سرعت در حال پیشرفت و توسعه است بلکه در سایر مناطق آن نیز رواج زیادی یافته است. امروزه میزان املاک متعلق به خارجی ها نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و بنابراین محدودیتی که برای خرید ملک توسط سرمایه گذاران خارجی اعمال می شود این است که این افراد طبق قوانین کشور آذربایجان اجازه خرید زمین را ندارند (خرید زمین فقط توسط شهروندان آذربایجان امکانپذیر خواهد بود) و فقط می توانند از طریق خریداری خانه و آپارتمان اقدام به سرمایه گذاری در این کشور کنند. اهمیت این موضوع تا جایی است که حتی زمانیکه شخص خارجی زمینی را بصورت هدیه بدست آورده باشد، باید طی مدت یک سال آن را بفروشد.
قیمت املاک در آذربایجان متفاوت است و در پایتخت آن نسبت به سایر شهرها گران تر است. نکته مهم اینکه برای این منظور که خرید ملک توسط سرمایه گذاران خارجی منجر به اقامت دائم در آذربایجان شود، نیاز است که ارزش ملک خریداری شده بیش از صد هزار منات باشد. نکته قابل توجه در اجاره املاک در این کشور این کشور این است که برای اجاره املاک نیازی به پول پیش نیست و فقط اجاره بصورت ماهیانه پرداخت می شود.

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت مراحل نسبتا ساده ای دارد بطوریکه در گزارش کسب و کار بانک جهانی در سال 2018 در رتبه هجدهم قرار گرفت. ساده سازی ثبت شرکت ها برای تقویت جذابیت سرمایه گذاری در آذربایجان انجام گرفته است. در گذشته برای ثبت شرکت در آذربایجان 53 روز زمان لازم بود در حالی که امروزه با توجه به گسترش و توسعه سیستم های فناوری اطلاعات، امکان تاسیس شرکت های تجاری ظرف مدت سه روز کاری، حتی برای سرمایه گذاران خارجی بوجود آمده است. لازم به ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع و وبسایت غیرقانونی است.
انواع اصلی شرکت ها در آذربایجان شرکت های عمومی، خصوصی و سهامی هستند و بسیاری از شرکت ها بصورت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) تشکیل شده اند. طبق قوانین آذربایجان مالکیت 100%  شرکت ها برای اتباع خارجی پیش بینی شده و محدودیتی برای سهام آنان وجود نخواهد داشت. همچنین محدودیتی در مورد ملیت مدیران شرکت ها و استخدام کارمندان محلی وجود ندارد. علاوه بر این قوانین انعطاف پذیری در مورد حقوق سهامداران خارجی و انتقال وجوه آنان به آذربایجان وجود دارد.
انواع رایج شرکت ها در آذربایجان عبارتند از:
 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
طبق قانون مدنی آذربایجان محدودیتی برای حداقل سرمایه و یا تعداد سهامداران در این نوع از شرکت وجود نخواهد داشت اما مبلغی که بعنوان سرمایه اولیه شرکت اعلام می شود باید در ابتدای کار پرداخت شود. شرکت با مسئولیت محدود راحت ترین نوع ثبت شرکت برای حضور در فعالیت های تجاری در آذربایجان است
 • شرکت سهامی (JSC)
شرکت های سهامی در آذربایجان به دو بخش تقسیم می شوند. یکی شرکت های سهامی باز که حداقل سرمایه آنها نباید کمتر از 4000 منات باشد و دیگری شرکت های سهامی بسته که حداقل سرمایه آنها برای تشکیل نباید کمتر از 2000 منات باشد.
نمایندگی ها و شعب دفتر مرکزی
این مدل شرکت ها دارای وضعیت یکسانی با دفاتر مرکزی هستند. تنها تفاوت آنها در درآمد و گزارش حسابداری آنها می باشد. محدودیت های قانونی خاصی برای ثبت آنها وجود نداشته و پروسه ثبت آنها 3 روز کاری زمان لازم دارد.
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه
سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه و سپرده گذاری در بانک ها در قوانین این کشور پیش بینی شده که در بسیاری از کشور ها که در قوانین نوشته آنها پیش بینی شده باشد، می توان از طریق خرید اوراق قرضه سرمایه گذاری نموده و از این طریق به اقامت دائم و تابعیت دست یافت که کشور آذربایجان یکی از همین کشور ها می باشد. همانطور که قبلا هم گفته شد طبق سیاست های جمهوری آذربایجان محدودیتی برای انتقال سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی به داخل کشور آذربایجان وجود ندارد. نکته مهم اینکه مبلغ اوراق قرضه و سپرده ها باید بیش از صد هزار منات باشد تا بتوان برای اخذ اقامت دائم و تابعیت اقدام کرد. در این شرایط در ابتدا به شخص خارجی یک اقامت شش ماهه داده می شود و سپس اقامت یک ساله اعطا می شود.

سرمایه گذاری در آذربایجان و مزایای آن

 • انتقال انرژی بخصوص در زمینه نفت و گاز به کشورهای اروپایی
 • امکان انتقال بدون محدودیت سرمایه به کشور آذربایجان برای سرمایه گذاران خارجی
 • امکان ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان در مدت زمان کم و با هزینه کم
 • ثبات سیاسی و اقتصادی و روابط بین المللی دوستانه با ایالات متحده آمریکا
 • رعایت استانداردهای سرمایه گذاری در معاهدات و قراردادهای دوجانبه و چندجانبه بین المللی
 • وجود پروژه جزایر مصنوعی خزر که در دریای خزر در حال اجرا است
 • نرخ بیکاری پایین جمهوری آذربایجان ( حدود 5%)

سرمایه گذاری در آذربایجان و معایب آن

 • کم ارزش بودن واحد پولی این کشور (منات) در مقایسه با سایر کشورهای مطرح جهان
 • مشکلات زیرساختی کشور مثل توسعه یافته نبودن راه های ارتباطی (بزرگراه ها، فرودگاه ها و ...) و همچنین طراز اول نبودن کشور آذربایجان
 • رشوه گیری و فساد دولتی
 • طولانی بودن روند اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان
 • مبهم بودن اخذ اقامت از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در این کشور نیز با توجه به مقاله نوشته شده از روشهای مختلفی امکان پذیر می باشد، ازجمله خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه. 
سرمایه گذاری در آذربایجان و راههای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان و دیگر راههای مهاجرتی از جمله تحصیل در آذربایجان، کار در آذربایجان، سرمایه گذاری در آذربایجان، پناهندگی در آذربایجان، ازدواج و تولد فرزند در آذربایجان از جمله راههایی است که برای اخذ اقامت آذربایجان مد نظر افراد قرار میگیرد. نکته مهم اینکه کشور های اروپایی بسیاری وجود دارد که شرایطی مطمئن تر و بسیار مساعد تری جهت سرمایه گذاری دارند و میتوانند به عنوان مقاصد بهتری جهت اخذ اقامت در نظر گرفته بشوند. از جمله ی این کشورها میتوان به سرمایه گذاری در کشور اتریش اشاره کرد که شما عزیزان میتوانید مقالات مرتبط با سرمایه گذاری در کشور های مختلف اروپایی را با مراجعه به سایت موسسه حقوقی ملک پور مطالعه بفرمایید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید