تابعیت آذربایجان از طریق تولد

تابعیت آذربایجان از طریق تولد

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تابعیت آذربایجان از طریق تولد در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد

نظام حقوقی کشور آذربایجان به چه صورت است؟ آیا اخذ تابعیت از راه تولد فرزند امکان پذیر می باشد؟ آیا امکان مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد وجود دارد؟ اخذ تابعیت در جمهوری آذربایجان به چه روشی صورت پذیر می باشد؟ آیا مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد مشروط است؟ بهترین راه برای اخذ تابعیت در جمهوری آذربایجان چیست؟ آیا فرزندی که در خاک کشور آذربایجان از پدر و مادری خارجی متولد شده باشد می تواند تابعیت جمهوری آذربایجان را دریافت نماید؟
 در این مقاله تلاش کرده ایم که اطلاعاتی در باب مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد در اختیار شما قرار داده شود.
کشور آذربایجان از کشورهای حوزه قفقاز می باشد که در همسایگی کشورمان ایران واقع شده، این کشور در سال ۱۹۹۲ از اتحاد جماهیر شوروی جدا شده و خود به استقلال رسیده است. زبان رسمی کشور آذربایجان آذری است اما اقوام دیگر مانند اقوام کرد، تالش، روس و اوکراین در این کشور زندگی و اقامت دارند و به زبان خودشان صحبت می کنند. پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو است که بالغ بر ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

اخذ تابعیت از طریق تولد

به طور کلی کشورها از دو سیستم متفاوت تشکیل شده اند که عبارتند از سیستم خاک و سیستم خون.
  • سیستم خاک یا تابعیت ارضی:
این سیستم چنین است که کودکان در هر کشوری که متولد بشوند بدون توجه به تابعیت پدر و مادر وی، تبعه همان کشور محسوب می شوند، این سیستم بیشتر در کشور هایی همچون کشورهای کانادا یا آمریکا اجرا می شود علت این امر هم مهاجر پذیر بودن این کشورها می باشد اما دلیل اصلی آن تمایل این کشورها به اعمال قانون خود برای احوال شخصیه اتباع بیگانه نه قانون کشور بیگانه، پس از ورود به کشور خود می باشد. مسلما قدرت هر دولتی نسبت به افرادی اعمال می شود که در خاک آن کشور حضور دارند و به محضی که افراد از آن کشور خارج شود آن دولت هیچ گونه تسلطی بر آن ها نخواهد داشت. سیستم خاک عاملی برای جلوگیری از تولد اشخاص بدون تابعیت است. هرگاه فردی به هر دلیلی در کشوری اقامت نماید، نسبت به سکنه آن سرزمین برتری نخواهد داشت، زیرا این امر برخلاف مساوات و عدالت می باشد. شخصی که در محیطی متولد می شود به تدریج با سکنه اختلاط کامل پیدا خواهد کرد که بر این اساس تاثیر عوامل اجتماعی بیشتر از خون خواهد بود.
 
  • سیستم خون یا تابعیت نسبی:
در این سیستم تابعیت از طریق نسب به فرد تحمیل می شود البته منظور چنین نیست که تابعیت از طریق نژاد اعطا می گردد بلکه این امر با موضوع نسب متفاوت است. در واقع بر پایه نیت احتمالی افراد سیستم خون مبنا قرار می گیرد. از آن جا که در زمان صلح، جمعیت زیاد و زاد ولد نشانه قدرت سیاسی یک کشور و در زمان جنگ، موجب قدرت نظامی کشور می شود پس به مصلحت کشورهای مهاجر مناسب این است که سیستم خون اجرا شده تا تبعه آنها که در هر جای دنیا ساکن اند تبعه همان دولت شناخته شوند. سیستم خون به سبب مطرح شدن اسم کشور مذبور بر سر زبان ها و افزایش نفوذ سیاسی و معنوی آن کشور باعث افزایش حیثیت و اعتبار آن کشور می شود.
در هیچ یک از کشورها نباید هیچ کدام از دو سیستم به صورت صفر و صد اجرا شود یا به طور قطعی تنها از یک سیستم استفاده شود، بهتر است که در هر نظام حقوقی از هر دو سیستم بهره برده شود.
 کشور آذربایجان نیز به همین طریق عمل نموده است و از هر دو سیستم استفاده می نماید. مطابق ماده ۵۲ قانون اساسی دولت آذربایجان، شهروندان آذربایجانی دارای حقوق و وظایف خاصی می باشند. بر این اساس دولت حق خلع تابعیت از اتباع خود را نداشته و نمی تواند اتباع خود را از کشور اخراج کند، از سوی دیگر تمام اقوامی که در جمهوری آذربایجان سکونت دارند با هم برابر بوده و هیچ قومی بر قوم دیگر برتری و ارجحیت ندارد.

شرایط اخذ تابیعت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان

  • هر کودکی که در جمهوری آذربایجان متولد شود، بدون توجه به تابعیت پدر و مادر وی تبعه آن کشور محسوب می شود در نتیجه فرزندان پناهندگان و افراد بی تابعیت تبعه کشور آذربایجان شناخته خواهند شد.
  • هر کودکی که درهر کجای دنیا متولد شده باشد و پدر و مادر وی آذربایجانی باشند تبعه آذربایجان شناخته خواهد شد.
  • پدر و مادر کودک متولد شده باید به کنسولگری آذربایجان مراجعه کرده و با به همراه داشتن شناسنامه و پاسپورت خود، تبعه بودن خود را اثبات کنند و پس از آن برای فرزند خود در خواست پاسپورت آذربایجانی کند.
  • کودکانی که در خاک آذربایجان متولد شده اند و پدر و مادر آن ها مشخص نیست، جزو تبعه آذربایجان شناخته می شوند.
  • کودکان افراد بی تابعیت، تبعه کشور آذربایجان شناخته می شوند.
  • اگر زن و شوهری تابعیت کشور آذربایجان را اخذ نمایند و فرزند آن ها نیز کمتر از ۱۴ سال داشته باشد، تبعه جمهوری آذربایجان شناخته خواهد شد که ملاک آن، سن کودک در زمان اخذ تابعیت پدر و مادر (نه زمان درخواست آن ها) خواهد بود به عنوان مثال اگر زن و مردی برای تابعیت در خواست دهند و فرزندشان ۱۳ سال سن داشته باشد ولی فرایند کسب تابعیت آن ها ۳ سال زمان ببرد و آن ها پس از ۳ سال تبعه جمهوری آذربایجان شناخته شوند فرزندشان تبعه جمهوری آذربایجان نخواهد بود به این علت که 16 سال سن دارد و خود باید به طور مستقل درخواست تابعیت بدهد.
نکته بسیار مهم در این خصوص این است که کسب تابعیت از طریق تولد برای فرزندان اتباع خارجی، مزیتی برای خود والدین حساب نمی شود.

کشور آذربایجان نیز بر اساس نظام خاص خود به کودکان متولد شده در این کشور تابعیت می دهد که در ارتباط با آن و شرایط آن به توضیح پرداختیم.
در این مقاله تلاش کردیم در ارتباط با مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد و شرایط و ویژگی های آن اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شما می توانید در صورت داشتن هر سوال در ارتباط با مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد به سایت های علمی و معتبر در این زمینه مراجعه نمایید و یا با تماس با موسسات با تجربه در این زمینه به کسب اطلاعات بپردازید.
تولد در جمهوری آذربایجان برای افرادی که فرزند آنها در این کشور متولد شده است و نیز بسیاری از مهاجران ساکن در آذربایجان سوالاتی را به وجود می آورد. از این جهت کارشناسان موسسه MIE اتریش در مقاله حاضر به توضیح موضوعات قوانین اقامت و تابعیت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان و شرایط قانونی و تابعیت فرزند متولد شده در آذربایجان و قوانین تولد در جمهوری آذربایجان پرداخته اند.

خلاصه قوانین تولد در جمهوری آذربایجان

به این ترتیب باتوجه به خلاصه ای که از قوانین تولد در جمهوری آذربایجان ذکر شد، فرزندی که از پدر و مادری خارجی در آذربایجان متولد شود نمی تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید و به طور حتم باید یکی از والدین او آذربایجانی باشد یا به عبارت بهتر تابعیت آذربایجان را داشته باشد. از سوی دیگر چنانچه پدر و مادر فرزند متولد شده در آذربایجان، تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشند، در این صورت امکان دارد که فرزند متولد شده بتواند تابعیت جمهوری آذربایجان را اخذ نماید.

کارشناسان و مشاوران موسسه MIE اتریش سعی داشتند در مقاله پیش رو خلاصه ای از قوانین تولد در جمهوری آذربایجان را خدمت شما عزیزان ارائه کنند. با این حال چنانچه به اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به آذربایجان، قوانین اخذ تابعیت آذربایجان، شرایط زندگی در آذربایجان و قوانین و شرایط تولد در جمهوری آذربایجان نیاز داشته باشید می توانید با مشاوران موسسه تماس حاصل فرمایید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید