تحصیل پزشکی در یونان

تحصیل پزشکی در یونان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل پزشکی در یونان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

تحصیل پزشکی در یونان و مقدمه ای بر آن

تحصیل پزشکی در یونان ، شرایط ورود و تحصیل پزشکی در یونان و مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در یونان از جمله مسائلی هستند که دانستن آنها برای تحصیل در یونان از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • آیا دانشجویان بین المللی امکان ورود و تحصیل پزشکی در یونان را دارند؟
 • تحصیل پزشکی در یونان چه شرایطی دارد؟
 • هزینه های زندگی و تحصیل در یونان به چه صورت است؟
در این مقاله سعی نموده ایم تمامی این سوالات و مسائلی که جهت تحصیل پزشکی در یونان اهمیت دارد را به صورت علمی مورد بررسی قرار داده و برای آگاهی شما عزیزان به صورت خلاصه و مفید بیان داریم. این مقاله مربوط به موسسه حقوقی ملک پور می باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و تلفنی و دریافت اطلاعات با مشاوران مجرب این موسسه تماس حاصل نمایید.

 

تحصیل پزشکی در یونان


تحصیل پزشکی در یونان و شرایط عمومی آن

یونان کشوری اروپایی است که در جنوب این منطقه واقع شده است و به هر دو قاره آسیا و آفریقا نزدیک می باشد. بزرگترین شهر این کشور شهر آتن می باشد که پایتخت آن نیز محسوب می شود. جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر داشته و مساحت آن در حدود 131.900 کیلومتر مربع می باشد. کشور یونان با کشورهای آلبانی، ترکیه، مقدونیه و بلغارستان هم مرز است. از این رو به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی که دارد و همچنین به دلایل مکان های تاریخی و دیدنی ای که در این کشور وجود دارد هر ساله مقصد بسیاری از مسافران و جهانگردان است تا از بقایای تاریخی آن همچون آکروپلیس و پارتنون دیدن کنند. واحد پول این کشور به تبعیت از دیگر کشورهای اروپایی یورو می باشد.

 

تحصیل پزشکی در یونان و شرایط عمومی آن


تحصیل پزشکی در یونان و شرایط ورود به رشته پزشکی

رشته پزشکی از جمله رشته هایی می باشد که در اغلب کشورهای جهان شرایط متفاوتی برای ورود به آن قرار داده شده است. جهت تحصیل پزشکی در یونان نیز شما باید در کنار داشتن دانش زبان انگلیسی، زبان یونانی را نیز فرا گرفته باشید. شخص باید دیپلم 12 ساله خود را دریافت کرده و با معدل خوبی از این مقطع فارغ التحصیل شده باشد. برای اینکه شما بتوانید در کشور یونان به تحصیل پزشکی مشغول شوید باید بتوانید ابتدا یک دوره یک ساله که اغلب به آن دوره پیش پزشکی گفته می شود را پشت سر بگذارید. در طول این دوره مجدد دروس مهم رشته تجربی مانند زیست، شیمی، فیزیک و ... را با شما مرور کرده و شما را برای آزمون انتهای سال آماده می کنند. در صورتی که شما پس از گذراندن این یک سال بتوانید از امتحان پایان سال نمره قبولی را کسب کنید، می توانید وارد دوره پزشکی شده و به تحصیل پزشکی در یونان مشغول شوید. اما نکته مهمی که باید به آن توجه نمایید داشتن دانش زبان یونانی و تسلط به این زبان می باشد که زبان نسبتا سختی نیز می باشد و کار را برای دانشجویان بین المللی سخت می کند.

تحصیل پزشکی در یونان و دانشگاه های پزشکی

در اغلب کشورها آموزش عالی در قالب دانشگاه ها و موسسات مختلفی ارائه می شود. در کشور یونان نیز دانشگاه ها و موسساتی وجود دارد که تعداد بالایی نیستند. به صورتی که تنها در حدود 20 دانشگاه وجود داشته و در کنار آن 15 موسسه آموزش عالی نیز وجود دارد. در این میان اگر بخواهیم رنکینگ جهانی دانشگاه های این کشور را بررسی کنیم تنها 6 دانشگاه در این کشور در رنکینگ جهانی قرار دارد که در زیر به بررسی بعضی از این دانشگاه ها می پردازیم:

دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان

این دانشگاه که در سال 1925 تاسیس شده است از جمله بزرگترین دانشگاه های یونان می باشد که رشته پزشکی را نیز ارائه می دهد. این دانشگاه در رتبه 501 تا 550 در بررسی رنکینگ جهانی دانشگاه ها قرار دارد.

دانشگاه ملی آتن

این دانشگاه که در شهر آتن قرار دارد در رتبه 700 در رنکینگ جهانی دانشگاه ها قرار دارد. این دانشگاه در سال 1837 تاسیس شده است و در حال حاضر نیز دانشجویان زیادی در حدود 125 هزار نفر در این دانشگاه تحصیل می کنند. رشته پزشکی نیز از جمله رشته هایی است که این دانشگاه ارائه می دهد.

دانشگاه کرت یونان

این دانشکده پزشکی به صورت تخصصی با هدف تسلط بر آموزش پزشکی در سال 1983 تاسیس شده است و در مجاورت بیمارستان ووتس هراکلیون قرار دارد.

دانشگاه پاتراس یونان

این دانشگاه در شهر پاتراس قرار دارد و در سال 1964 تاسیس شده و در سال 1967 شروع به فعالیت نمود.

 

تحصیل پزشکی در یونان و نمایی از آن


تحصیل پزشکی در یونان و مدارک لازم برای پذیرش

جهت تحصیل پزشکی در یونان شما عزیزان باید ابتدا از یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی معتبر در این کشور پذیرش دریافت نموده و سپس جهت دریافت ویزا از این کشور درخواست دهید. از این رو در جهت دریافت پذیرش مدارک مهم و اساسی وجود دارد که شما عزیزان باید در وحله اول تهیه نمایید که به شرح زیر می باشند:
 • پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار
 • 3 عدد عکس 3 در 4
 • مدارک تحصیلی پیشین که شامل مدرک دیپلم 12 ساله و ریز نمرات است به صورت ترجمه شده و رسمی
 • ارائه انگیزه نامه ای که علت درخواست شما برای تحصیل در یونان را توضیح دهد
 • ارائه تمکن مالی و نشان دادن آن از طریق پرینت بانکی

تحصیل پزشکی در یونان و هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل پزشکی در یونان برای دانشجویان بین المللی متفاوت می باشد. به صورتی که اگر شخص از شهروندان اروپایی باشد هزینه تحصیل حتی در دانشگاه های بسیار خوب یونان مانند دانشگاه ارسطو و یا کرت نیز رایگان است. اما این شرایط برای دیگر دانشجویان بین المللی مشابه نمی باشد و آنها مستلزم پرداخت شهریه هستند. این هزینه ها برای دانشجویان بین المللی در حدود 6 الی 10 هزار یورو در سال می باشد. تحصیل دانشجویان به زبان انگلیسی می باشد از این رو شخص باید در سطح 6 یا 6 و نیم مدرک زبان آیلتس را ارائه دهد. اما درکنار آن شما باید زبان یونانی را بلد باشید. از این رو دوره های زبان یونانی نیز برای شما برگزار می شود که هزینه آن نیز چیزی در حدود 3 تا 4 هزار یورو می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور معمولا در حدود 5 تا 6 سال است. از این رو هزینه کل این دوره را برای تحصیل پزشکی در یونان در نظر داشته باشید.

تحصیل پزشکی در یونان و هزینه های زندگی

در کنار هزینه های تحصیل برای دانشجویان، قطعا هزینه های زندگی نیز وجود دارند. در کشور یونان هزینه های زندگی به طور کلی از هزینه های زندگی در ایران بالاتر است اما نکته جالب این است که هزینه اجاره ملک در یونان ارزانتر از هزینه اجاره ملک در ایران است. در زیر جدولی از هزینه های زندگی در یونان را آورده ایم:

 

تحصیل پزشکی در یونان و هزینه های زندگی 1

تحصیل پزشکی در یونان و هزینه های زندگی 2

تحصیل پزشکی در یونان و هزینه های زندگی 3


تحصیل پزشکی در یونان و سایر رشته های علوم پزشکی

ممکن است بسیاری از دانشجویان علاوه بر رشته پزشکی تمایل داشته باشند در رشته های دیگر علوم پزشکی مانند رشته های داروسازی، دندانپزشکی و ... به تحصیل مشغول شوند. از آنجایی که این رشته ها نیز از طرفداران بسیاری برخوردار است در زیر به بررسی شرایط تحصیل در این رشته ها می پردازیم:

تحصیل داروسازی در یونان

تحصیل داروسازی در یونان مانند رشته پزشکی نیازمند قبولی در آزمون ورودی آن است. این رشته نیز برای دانشجویان اروپایی رایگان و برای دیگر دانشجویان بین المللی شامل هزینه می شود. این دوره بین 5 تا 6 سال به طول انجامیده و دانشجو باید برای تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی و یونانی هر دو تسلط داشته باشد. هزینه تحصیل در این رشته برای دانشجویان بین المللی بین 5 تا 8 هزار یورو برای هر سال تحصیلی می شود.

تحصیل دندانپزشکی در یونان

رشته دندانپزشکی نیز در دانشگاه های یونان تدریس می شود. طول مدت تدریس دندانپزشکی در یونان در حدود 6 سال است که هزینه تحصیل آن برای هر سال تحصیلی در حدود 8 تا 12 هزار یورو می باشد. این رشته نیز نیازمند ارائه دیپلم 12 ساله بوده و باید دوره پیش پزشکی و آزمون ورودی گذرانده شود. داشتن دانش زبان یونانی و ارائه مدرک آیلتس نیز از دیگر ملزومات آن است.

تحصیل پرستاری در یونان

رشته پرستاری در دو دوره لیسانس و فوق لیسانس ارائه می شود. طول دوره لیسانس مانند اغلب کشورهای دیگر 4 ساله بوده و فوق لیسانس نیز 2 سال به طول می انجامد. حداقل شخص باید مدرک آیلتس در سطح 6 را ارائه داده و دانش زبان یونانی نیز داشته باشد. هزینه تحصیل در این دوره نیز بسته به دانشگاه از 8 تا 10 هزار یورو خواهد بود.

تحصیل پزشکی در یونان و دریافت ویزا

با در نظر گرفتن اینکه شما از دانشگاه برای تحصیل پزشکی در یونان پذیرش دریافت نموده اید، پس از آن باید مدارک زیر را تهیه و برای دریافت ویزای تحصیلی یونان درخواست دهید.
 • پاسپورت معتبر با مدات اعتبار حداقل 6 ماه
 • نامه پذیرش از دانشگاه در رشته پزشکی
 • شناسنامه و ترجمه آن
 • کلیه مدارک تحصیلی پیشین
 • ارائه بیمه دانشجویی
 • ارائه اجاره نامه از محل زندگی اسکان خود در یونان
 • نامه تمکن مالی
 • دریافت وقت سفارت یونان
 • پرداخت هزینه های اخذ وقت سفارت یونان

تحصیل پزشکی در یونان و کار پس از تحصیل

اغلب افراد پس از اتمام تحصیل خود در کشور مقصد تمایل دارند به کار در آن کشور مشغول شوند. به خصوص اینکه کشور یونان از جمله کشورهای اروپایی است. اما نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد و باید به آن توجه نمایید، درصد شانس شما برای دریافت کار پس از تحصیل است که برای بررسی این موضوع و دریافت نتیجه باید نرخ بیکاری آن کشور را بررسی نمایید. در سال های گذشته کشور یونان نرخ بیکاری بسیاری داشته است که حتی در سال 2013 به 28 درصد نیز رسیده بوده است. این موضوع نشان می دهد که شانس کاریابی در این کشور بالا نبوده و دانشجویان ممکن است پس از تحصیل مجبور شوند به کشور خود بازگردند. در آخرین نتایج نرخ بیکاری یونان 19 درصد در سال 2018 محاسبه شده است. در زیر جدول نرخ بیکاری یونان را مشاهده می نمایید.

 

تحصیل پزشکی در یونان و نرخ بیکاری


 

تحصیل پزشکی در یونان، مدارک لازم جهت اقدام برای تحصیل در این کشور و شرایط تحصیل پزشکی را در این مقاله به صورت علمی بررسی نمودیم. نکات بسیار مهمی در زمینه تحصیل پزشکی در یونان وجود داشت که موجب می شود تحصیل در این کشور را پیشنهاد ندهیم. از جمله نیاز به داشتن دانش زبان یونانی که زبان بسیار سختی می باشد و همچنین نرخ بیکاری بالا در این کشور است. در صورتی که با بررسی هزینه های تحصیل در این کشور می توان متوجه شد، تحصیل پزشکی در یونان از نظر هزینه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی که تنها زبان انگلیسی را نیاز دارند و نرخ بیکاری بسیار پایینی نیز دارند مانند مجارستان، چک و ... بسیار قابل قبول تر می باشد. این مقاله مربوط به موسسه حقوقی ملک پور بوده و شما بزرگواران می توانید برای دریافت اطلاعات به صورت رایگان و تلفنی با مشاوران مجرب این موسسه تماس حاصل نمایید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید