تحصیل پزشکی در هند

تحصیل پزشکی در هند

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل پزشکی در هند در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

تحصیل پزشکی در هند و مقدمه ای بر آن

تحصیل پزشکی در هند ، هزینه های تحصیل پزشکی در هند و شرایط دریافت ویزا جهت تحصیل پزشکی در هند را در این مقاله علمی برای آگاهی بیشتر شما بزرگواران نگارش نموده و نکاتی که از مهم ترین نکات تحصیل پزشکی در هند می باشد را به صورت خلاصه و مفید بیان داشته ایم.
 • آیا هزینه های تحصیل در هند پایین است؟
 • چه شرایطی پس از تحصیل پزشکی در هند برای دانشجویان بین المللی به وجود می آید؟
 • شرایط دریافت ویزا برای تحصیل در هند به چه صورت است؟
کشور هند جزو کشورهایی می باشد که در سال های گذشته به شدت مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده و بسیاری از دانشجویان جهت گذراندن این دوره به کشور هند مهاجرت نموده اند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در هند می پردازیم. شما بزرگواران می توانید جهت دریافت اطلاعات در باب تحصیل در اغلب کشورها با مشاوران موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.

 

 

تحصیل پزشکی در هند و مقدمه ای بر آن


تحصیل پزشکی در هند و شرایط عمومی آن

در سال های گذشته تمایل دانشجویان ایرانی به تحصیل در هند بسیار بالا بوده است. برای این منظور نیاز است شما ابتدا با کشور مقصد خود و شرایط آن آشنا شوید. کشور هند دومین کشور در جهان است که بالاترین جمعیت را دارا می باشد که در حدود 1.351.590.000 نفر تخمین زده شده است. این عدد نشان دهنده جمعیت بالای این کشور است که شرایط زندگی در این کشور را از لحاظ هایی سخت خواهد کرد و موجب می شود این کشور نیازی برای دریافت مهاجر احساس نکند. بزرگترین شهر این کشور شهر بمبئی است، اما پایتخت آن دهلی نو می باشد. این کشور در جنوب آسیا واقع شده است و با کشورهای چین، بنگلادش، پاکستان، نپال و بوتان همسایه می باشد و همچنین با دریای عمان، خلیج بنگال و اقیانوس هند مرز آبی دارد. لازم است بدانید واحد پول این کشور روپیه می باشد. این کشور دارای تمدن بسیار باستانی ای است و دین غالب این کشور هندوئیسم می باشد اما ادیان دیگری نیز مانند اسلام و بودائیسم و ... نیز در این کشور وجود دارد. هرچند در گذشته و قبل از سلطه انگلستان بر این کشور، زبان فارسی زبان دوم مردم این کشور بوده است اما در حال حاضر مردم کشور هند از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند.

 

 

تحصیل پزشکی در هند و شرایط عمومی آن


تحصیل پزشکی در هند و شرایط ورود به رشته پزشکی

نکته مهمی که در مورد تحصیل پزشکی در هند وجود دارد، وجود بزرگترین دانشگاه های پزشکی در این کشور است. به صورتی که می توان گفت در سال های گذشته بیشترین تعداد پزشک از این کشور فارغ التحصیل شده اند. زبان تحصیل پزشکی در هند انگلیسی است. البته لازم است بدانید در طول دوره تحصیل دوره هایی نیز خواهید داشت که به زبان هندی تدریس می شوند. اما از آنجایی که زبان اصلی تدریس انگلیسی است، دانشجویان باید برای تحصیل پزشکی در این کشور به زبان انگلیسی مسلط باشند در غیر این صورت دچار مشکل می شوند. طول دوره تحصیل پزشکی شما در هند در حدود 4 تا 5 سال خواهد بود و برای دریافت پذیرش در این  رشته در وحله اول شما باید مدرک دیپلم دوازده ساله خود را دریافت کرده باشید. اغلب دانشگاه های پزشکی در کشور هند برای ورود دانشجویان آزمون ورودی قرار داده است و یکی از شروط تحصیل شما در رشته پزشکی در این کشور قبولی این آزمون می باشد. اما دانشگاه هایی نیز وجود دارند که نیازی به قبولی آزمون نداشته و دانشجویان را ثبت نام خواند کرد.

تحصیل پزشکی در هند و دانشگاه های پزشکی

از آنجایی که کشور هند سطح بالایی از شرایط تحصیل پزشکی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد، از این رو تعداد بالایی دانشگاه نیز برای این امر در نظر گرفته است که جزو بزرگترین دانشگاه های پزشکی در سطح جهان می باشند. همین موضوع موجب شده است از ملیت ها و کشورهای مختلف برای تحصیل پزشکی در هند اقدام نمایند. از این رو تعدادی از دانشگاه های پزشکی این کشور و رتبه آنها در سطح جهان را در جدول زیر خدمت شما عنوان می نماییم.

 

 

تحصیل پزشکی در هند و دانشگاه های پزشکی

تحصیل پزشکی در هند و دانشگاه های پزشکی 1


تحصیل پزشکی در هند و مدارک لازم برای پذیرش

در مرحله اول برای اینکه بتوانید به تحصیل پزشکی در هند بپردازید نیاز دارید تا از دانشگاه پزشکی در این کشور پذیرش دریافت نمایید تا از طریق آن پذیرش برای دریافت ویزا تحصیلی هند درخواست دهید. برای دریافت پذیرش مدارکی نیاز دارید که به شرح زیر است:
 • داشتن دیپلم دوازده ساله
 • پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک زبان مورد نظر که دانشگاه درخواست کرده است.
 • انگیزه نامه که به چه دلیل تمایل دارید در کشور هند به تحصیل پزشکی بپردازید.
 • داشتن تمکن مالی و اثبات آن
 • داشتن بیمه نامه مسافرتی به ارزش 30 هزار یورو

تحصیل پزشکی در هند و هزینه های تحصیل

یکی از تصوراتی که در میان بسیاری از افراد جا افتاده است، این است که تحصیل پزشکی در هند هزینه های بسیار کمی دارد. اما باید گفته شود که این یک تصور اشتباه است. باید توجه داشته باشید هزینه های تحصیل پزشکی در هند در سال های اول پایین است اما به مرور زمان و در ترم های بالاتر هزینه ها بالاتر می رود و به طور کلی چیزی در حدود 15 تا 20 هزار دلار را باید برای هر سال تحصیل پزشکی در هند در نظر داشته باشید. هرچند هزینه های تحصیل پزشکی به طور کلی رنج خیلی وسیعی در این کشور دارد. به صورتی که از 43 هزار روپیه تا 2 میلیون و 600 هزار روپیه را برای این موضوع باید در نظر داشته باشید. برای آگاهی شما عزیزان از میانگین هزینه های تحصیل پزشکی در هند و شاخه های آن، در جدول زیر حدود هزینه ها را بیان داشته ایم:

 

 

تحصیل پزشکی در هند و هزینه های تحصیل


تحصیل پزشکی در هند و هزینه های زندگی

مطمئنا علاوه بر هزینه های تحصیل در هند باید به هزینه های زندگی در این کشور نیز توجه کرد. نکته جالبی که در مورد این کشور وجود دارد هزینه های پایین زندگی در هند است که می توان گفت هزینه های زندگی آن از ایران نیز کمتر است. به طوری که هزینه ای که شما برای اجاره ملک در هند باید در نظر داشته باشید 58 درصد از ایران ارزانتر است. البته باید به این نکته نیز توجه نمود که این هزینه ها شهر به شهر متفاوت خواهد بود. برای آگاهی شما عزیزان بخشی از هزینه های زندگی در هند را در جدول زیر بیان میداریم:

 

 

تحصیل پزشکی در هند و هزینه های زندگی

تحصیل پزشکی در هند و هزینه های زندگی 1


تحصیل پزشکی در هند و سایر رشته های علوم پزشکی

علاوه بر رشته پزشکی در شاخه های علوم پزشکی نیز رشته های زیادی وجود دارد که علاقه مندان زیادی داشته و افراد زیادی از سطح بین الملل درخواست دارند تا برای تحصیل در این رشته ها به کشور هند مهاجرت کنند. بیشترین رشته هایی که طرفداران زیادی دارد، رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری است. تمایل برای تحصیل در کشور هند بدلیل سطح بالای امکاناتی است که برای تحصیل در این رشته ها فراهم نموده اند. در زیر به بررسی شرایط این رشته ها می پردازیم:

دندانپزشکی

تحصیل در رشته دندان پزشکی در کشور هند به زبان انگلیسی بوده و این رشته بالاترین سطح درخواست از طرف دانشجویان بین المللی را دارد. طول دوره ای که برای تحصیل داندانپزشکی باید در نظر داشته باشید 5 سال می باشد که علاوه بر آن و پس از پایان این 5 سال دانشجویان باید 1 سال نیز کارآموزی اجباری را پشت سر بگذرانند. برای ورود به این دوره در دانشگاه های زیادی باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارید اما هستند دانشگاه هایی نیز که بدون آزمون ورودی در این رشته پذیرش می دهند.

داروسازی

برای ورود به رشته داروسازی در کشور هند نیاز است شما ابتدا یک دوره دو ساله را به عنوان دوره ای برای دریافت دیپلم پشت سر بگذارید. پس از آن باید دوره ای 4 ساله را به عنوان لیسانس پشت سر بگذارید. پس از اتمام هر یک از این دوره ها نیز به صورت عملی و کارآموزی دوره هایی 6 ماهه را پشت سر می گذارند. البته افرادی که  آزمون PCAT را پشت سر گذاشته و قبولی در این آزمون را دریافت نمایند، پس از آن می توانند مستقیما وارد دوره 6 ساله تحصیل داروسازی شوند.

پرستاری

برای تحصیل پرستاری در کشور هند شما باید حتما دوره دوازده ساله دیپلم خود را تمام نموده و سپس برای تحصیل در این رشته درخواست دهید. رشته پرستاری سالی یکبار ارائه می شود و شما باید برای همان ترم درخواست خود را ارسال نمایید. طول این دوره معمولا 4 ساله بوده و افراد با سنین متفاوت و تا 35 سال می توانند برای تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی درخواست دهند.

تحصیل پزشکی در هند و دریافت ویزا

متقاضیان تحصیل پزشکی در هند که برای این رشته از دانشگاهی در کشور هند پذیرش دریافت نموده اند می توانند برای دریافت ویزای این کشور درخواست دهند. برای این موضوع داشتن مدارکی مورد نیاز است که به شرح زیر می باشند:
 • پاسپورت معتبر
 • عکس 3 در 4
 • نامه پذیرش پزشکی از دانشگاه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه تمکن مالی

تحصیل پزشکی در هند و کار پس از تحصیل

دانشجویانی که به تحصیل پزشکی در هند می پردازند از این جهت که معمولا تحصیل آنها 7 سال به طول می انجامد، در صورتی که در این کشور کار پیدا کنند، می توانند همچنان در این کشور مانده و برای دریافت اقامت دائم این کشور نیز درخواست دهند. البته توجه داشته باشید که دریافت اقامت دائم این کشور ممکن است طولانی تر بوده و تا 12 سال نیز به طول بیانجامد. اما نکته دیگری که در مورد کار پس از تحصیل پزشکی در هند وجود دارد، توافقی است که میان کشور هند و انگلیس وجود دارد. به صورتی که کشور انگلیس ویزایی تحت عنوان ویزای نیروی کار ماهر را قرار داده است تا دانشجویان پس از تحصیل بتوانند  برای جستجو کار به کشور انگلیس رفته و پس از دریافت کار در این کشور اقامت داشته باشد. پس از آن در صورتی که شما 10 سال در این کشور کار کرده و مالیات پرداخت نمایید نیز، می توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهید. دانشجویان می توانند از 3 ماه قبل از اتمام تحصیل خود برای دریافت این ویزا درخواست دهند و همچنین می توانند در صورتی که به کشور خود بازگشته اند، همچنان تا 2 سال برای دریافت این ویزا درخواست دهند. اما جهت بررسی شرایط دریافت کار در هند بهتر است نرخ بیکاری این کشور را مشاهده نمایید. از این رو برای بررسی شما بزرگواران نرخ بیکاری این کشور را در جدول زیر درج می نماییم.

 

 

تحصیل پزشکی در هند و نرخ بیکاری 

تحصیل پزشکی در هند و شرایط تحصیل در این کشور را در رشته پزشکی و دیگر رشته های علوم پزشکی بررسی نمودیم. هزینه های زندگی در هند بسیار قابل قبول است اما هزینه های تحصیل همچنان در این کشور بالا می باشد. اما ممکن است افراد زیادی تمایل داشته باشند برای تحصیل پزشکی در این کشور اقدام نمایند. شما بزرگواران در صورتی که از ایران برای تحصیل پزشکی در هند قصد دارید اقدام نمایید، نیاز است به این موضوع توجه نمایید که مدرک پزشکی شما از کشور هند مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشد. شما بزرگواران می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و شرایط خود را با مشاوران مجرب این موسسه بررسی نمایید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید