تحصیل مهندسی در آمریکا

تحصیل مهندسی در آمریکا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل مهندسی در آمریکا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

تحصیل مهندسی در آمریکا و مقدمه ای بر آن

تحصیل مهندسی در آمریکا ، شرایط تحصیل در دانشگاه های آمریکا و هزینه های تحصیل در آمریکا، در این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور بررسی شده و به صورت خلاصه و مفید جهت آگاهی شما بزرگواران خدمت شما تقدیم می شود.
 • آیا دانشجویان پس از تحصیل در آمریکا اجازه کار در این کشور خواهند داشت؟
 • مهم ترین هزینه هایی که شما برای تحصیل در آمریکا خواهید داشت به چه صورت است؟
 • آیا تحصیل مهندسی در آمریکا شرایط خاصی را می طلبد؟
اغلب افرادی که جهت تحصیل در کشورهای دیگر تمایل دارند، ابتدا شرایط تحصیل در آن کشور را بررسی نموده و براساس اطلاعات به دست آمده اقدام می نمایند. در این زمینه ممکن است سوالات زیادی از این قبیل برای شما به وجود بیاید. از این رو ما در این مقاله سعی نموده ایم سوالات اساسی شما در مورد تحصیل مهندسی در آمریکا را پاسخ دهیم. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و به صورت تلفنی و رایگان مشاوره دریافت نمایید.

 

 

تحصیل مهندسی در آمریکا


تحصیل مهندسی در آمریکا و شرایط عمومی آن

کشور آمریکا یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. مساحت این کشور بالغ بر 9.8 کیلومتر مربع بوده که در این مساحت در حدود 328 هزار میلیون نفر زندگی می کنند. به طور کلی کشور آمریکا از 50 ایالت تشکیل شده که در قالب یک جمهوری فدرال اداره می شود. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و افراد برای تحصیل در این کشور باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. پایتخت آن شهر واشینگتن دی سی بوده اما شهر نیویورک پرجمعیت ترین شهر کشور آمریکا می باشد. کشور آمریکا جزو کشورهایی است که به شرایط تحصیلی و تحقیقی اهمیت داده و در این زمینه شرایط بسیار خوبی را برای دانشجویان علاقه مند و مستعد فراهم می آورد. این موضوع را می توان از تعداد بالای دانشگاه های این کشور و همچنین امکانات بالایی که در این دانشگاه ها وجود دارد متوجه شد. علاوه بر آن تعداد بالایی از دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی رتبه بسیار بالایی داشته و می توان گفت بالاترین رنکینگ های دانشگاه ها در سطح جهان متعلق به کشور آمریکا می باشد. در زیر به بررسی شرایط تحصیل مهندسی در آمریکا می پردازیم.

 

 

تحصیل مهندسی در آمریکا و شرایط عمومی آن


تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع لیسانس

از آنجایی که جمعی از بهترین دانشگاه های جهان در کشور آمریکا قرار دارد، از این رو تحصیل در این دانشگاه ها برای اغلب دانشجویان بسیار جذاب می باشد و همچنین از آنجایی که طیف وسیعی از رشته ها در مقطع لیسانس در دانشگاه های این کشور ارائه می شود بنابراین تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آمریکا بسته به رشته تحصیلی شما ممکن است بین 3 تا 4 سال به طول بیانجامد. برای اینکه شما عزیزان بتوانید برای تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع لیسانس اقدام نمایید نیاز است تا حتما مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه نموده و حداقل معدل شما باید 18 باشد. علاوه بر آن از شما خواسته می شود که به زبان تحصیل در این کشور که انگلیسی می باشد، تسلط داشته باشید. از این رو باید مدرک معتبر در این زمینه ارائه دهید که اغلب در دوره لیسانس برابر با آیلتس 6 و تافل 90 می باشد. یکی دیگر از نکاتی که لازم است برای تحصیل مهندسی در آمریکا به آن توجه داشته باشید، بالا نرفتن گپ تحصیلی شما است. سعی نمایید سریعا پس از دریافت دیپلم و پیش دانشگاهی برای تحصیل در مقطع لیسانس درخواست  دهید تا شانس موفقیت شما بالا رود.

تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

در صورتی که مدرک لیسانس خود را دریافت نموده اید و تمایل دارید برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایید، نیاز است که شرایط زیر را داشته باشید.
 • حتما مدرک کارشناسی خود را به صورت رسمی دریافت و ارائه دهید و معدل شما بالای 16 باشد.
 • مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 و نیم و یا تافل 95 را ارائه دهید.
 • از اساتید خود در مقطع کارشناسی توصیه نامه دریافت و ارائه دهید.
 • در بعضی از رشته ها نیاز است شما قبولی در آزمون های GMAT و GRE را ارائه دهید.
تحصیل در این مقطع بسته به رشته بین 1 تا 2 سال خواهد بود. همچنین شما می توانید در این مقطع برای دریافت بورسیه تحصیلی درخواست دهید اما لازم است در دوره کارشناسی خود بسیار قوی بوده و رزومه قوی ای ارائه دهید. این رزومه قوی می تواند معدل بالای شما و مقالات ISI که نوشته اید و یا کنفرانس هایی که در سطح بین الملل شرکت نموده و یا کتاب هایی که نوشته اید را شامل شود.

تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع دکترا

به طور کلی شانس پذیرش در مقطع دکترا نسبت به دیگر مقاطع بیشتر می باشد. البته این شانس درصد بالایی بسته به رزومه شخص دارد. در صورتی که رزومه قوی ای در مقطع فوق لیسانس داشته باشید، شانس شما برای دریافت پذیرش در این مقطع بالاتر می رود. طول دوره تحصیلی دکترا در کشور آمریکا بین 4 تا 6 سال بوده که به رشته شخص بستگی دارد. درصد بالایی از افرادی که در این کشور و در مقطع دکترا پذیرفته شده اند، مقالات ISI قوی داشته و در بخش پژوهش بسیار فعال بوده اند. زیرا برای متقاعد سازی و دریافت سوپروایزر این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. مدارکی که شما برای دریافت پذیرش در این مقطع نیاز دارید به شرح زیر است.
 • ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل بالای 15
 • ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس 7 که البته سطح این مدرک بسته به رشته متفاوت است. برای مثال برای رشته های علوم انسانی نمره زبان بالاتری را در مقابل رشته های مهندسی طلب می کنند.
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • ارائه توصیه نامه از اساتید پیشین
 • داشتن مقالات ISI که در مقالات معتبری چاپ شده اند.
 • در بیشتر رشته ها ارائه مدرک GMAT و GRE مورد نیاز است.

شما می توانید در نمودار زیر آمار دانشجویان بین المللی را که در کشور آمریکا به تحصیل مشغول هستند را مشاهده نمایید.

تحصیل مهندسی در آمریکا و آمار دانشجویان بین المللی


 

تحصیل مهندسی در آمریکا و هزینه های تحصیل

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های آمریکا پایین نمی باشد. البته این هزینه ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است و همچنین به رشته ای نیز که در آن تحصیل می کنید بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت هزینه تحصیل در کشور آمریکا از 5000 دلار آمریکا تا 50000 دلار آمریکا می باشد. در این کشور نیز دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود داشته و هزینه ها در این دو دانشگاه متفاوت است. در صورتی که شما شانس دریافت بورس تحصیلی داشته باشید، هزینه تحصیل برای شما رایگان خواهد بود اما در غیر اینصورت برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور هزینه ای در حدود 5000 تا 20000 دلار آمریکا و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور هزینه را از 15000 دلار به بالا در نظر بگیرید.

تحصیل مهندسی در آمریکا و هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در آمریکا مانند بسیاری از کشورهای دیگر، بسته به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت خواهد بود و آن نیز به دلیل هزینه ای است که شما برای مسکن نیاز است پرداخت نمایید. برای مثال زندگی در شهر نیویورک نسبت به دیگر شهرها نسبتا گران تر است. اما می توان گفت هزینه زندگی در کشور آمریکا به صورت تقریبی بین 10 تا 12 هزار دلار کانادا در سال می شود. حال در جدول زیر برای بررسی دقیق تر هزینه های اقلام مختلف را به جزء بیان می داریم.

 

 

تحصیل مهندسی در آمریکا و هزینه های زندگی آن

تحصیل مهندسی در آمریکا و هزینه های زندگی 1

تحصیل مهندسی در آمریکا و هزینه های زندگی 2


تحصیل مهندسی در آمریکا و بورسیه تحصیلی

کشور آمریکا برای جذب دانشجویان مستعد بورسیه های تحصیلی بسیاری قرار داده است که این بورسیه ها در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. البته توجه داشته باشید دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار سخت است زیرا ارائه رزومه قوی، مقالات و پژوهش های قوی از جمله نیازهای آن می باشد که اغلب دانشجویان در مقطع دکترا برای ارائه مقالات اقدام می کنند. از این رو دریافت بورسیه در این مقطع آسان تر می باشد.

بورسیه تحصیلی کالج امهرست

این بورسیه به کسانی داده می شود که ثابت کنند نیاز مالی دارند.

بورسیه تحصیلی هامفری

این بورسیه تقبل می کند که تمام هزینه های تحصیل فرد را در یک سال تحصیلی پرداخت کند.

بورسیه تحصیلی کالج کونکوردیا

این بورسیه به افرادی که توان مالی پایینی دارند مبلغ 25 هزار دلار آمریکا را اهدا می کند.

بورسیه تحصیلی کالج کلمبیا

بر اساس این بورسیه 15 تا 100 درصد از هزینه های تحصیل دانشجویان پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی کالج کالبی ساویر

در صورتی که دانشجویان در دانشگاه معدل بالا را کسب نمایند دانشگاه مبلغ 20 تا 26 هزار دلار آمریکا را به عنوان کمک مالی پرداخت می کند.

بورسیه تحصیلی واگنر

این بورسیه بسیار محدود است اما مبلغ بالایی در حدود 25 تا 47 هزار دلار آمریکا را به دانشجویان کمک می کند.

تحصیل مهندسی در آمریکا و مدارک مورد نیاز

برای دریافت پذیرش تحصیلی از آمریکا نیاز است تا جمعی از مدارک را حتما ارائه دهید تا شانس دریافت پذیرش را داشته باشید. این مدارک به اختصار در بالا عنوان شد. مهم ترین آنها:
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی دانشجو
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه های پیشین دانشجو
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • شرکت در کنفرانس و سمینار و ارائه فعالیت های پژوهشی
 • ارائه مقالات ISI
 • ارائه مدرک زبان متناسب با مقطع تحصیلی

تحصیل مهندسی در آمریکا و ویزای همراه

افرادی که برای تحصیل در آمریکا اقدام می کنند در صورتی که تحت عنوان ویزای J1 و یا F1 در آمریکا اقامت داشته باشند، اجازه دارند همسر خود و همچنین فرزندان زیر 21 سال خود را به همراه داشته باشند. این ویزای همراه به ویزا F2 و J2 شناخته می شوند. همچنین برای دریافت ویزای همراه نیاز است که تمکن مالی نشان داده شود. این تمکن مالی باید در ازای همسر در حدود 5000 تا 7000 دلار آمریکا باشد و در ازای فرزند در حدود 6000 تا 7000 دلار آمریکا باشد. همچنین همسر و فرزند شخص نیز اجازه دارند در کشور آمریکا به تحصیل مشغول شوند.

تحصیل مهندسی در آمریکا و اقامت پس  از تحصیل

اغلب افرادی که برای تحصیل مهندسی در آمریکا اقدام می کنند تمایل دارند پس از اتمام تحصیل خود همچنان اجازه داشته باشند در این کشور مانده و به کار مشغول شوند. اما باید به این قانون توجه نمایید که فردی که در کشور آمریکا تحصیل می کند اجازه دارد پس از اتمام تحصیل تنها 60 روز در این کشور بماند و باید پس از آن خاک آمریکا را ترک نماید. به همین دلیل بهتر است در طول تحصیل خود به دنبال کار بوده و استخدام شود و یا در طول این 60 روز باید بتواند قرارداد کاری دریافت نماید. در این صورت می تواند از طریق ویزای کاری در خاک آمریکا بماند. این امکان نیز وجود دارد که در صورتی که شخص در طول تحصیل خود با فرد تبعه آمریکا ازدواج نماید، اقامت خود را از این طریق تمدید کند. در نظر داشته باشید پس از دریافت اقامت دائم از کشور آمریکا شما می توانید پس از گذشت 5 سال برای دریافت پاسپورت این کشور نیز اقدام نمایید. در جدول زیر نرخ بیکاری کشور آمریکا را مشاهده می کنید.

 

 

تحصیل مهندسی در آمریکا و نرخ بیکاری


 
 
 
 

 

تحصیل مهندسی در آمریکا و شرایط دریافت پذیرش برای تحصیل در این کشور را به صورت خلاصه و مفید مطالعه نمودید. ممکن است تحصیل در کشور آمریکا با توجه به سطح بالای امکانات علمی و آموزشی موجود در این کشور برای بسیاری از شما عزیزان هدف نهایی باشد اما با توجه به شرایط حال حاضر امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا بسیار سخت بوده و این کشور به سختی ویزای تحصیلی به ایرانیان اهدا می کند. از این رو شما عزیزان می توانید کشورهای دیگری همچون کانادا را مقصد ابتدایی خود قرار داده و پس از آن برای اقامت در آمریکا اقدام نمایید. شما بزرگواران می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده وو از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید