معرفی دانشگاه های بلژیک

معرفی دانشگاه های بلژیک

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص معرفی دانشگاه های بلژیک در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

معرفی دانشگاه های بلژیک و مقدمه ای بر آن

معرفی دانشگاه های بلژیک ، دانشگاه های معروف و مهم  بلژیک ، شرایط  تحصیل و نیز کیفیت آموزش در دانشگاه های بلژیک را در این مقاله به صورت مختصر و خلاصه بیان داشته و نکات مهم و بااهمیتی را در این زمینه برای دانشجویان بین المللی و شرایط اخذ پذیرش را برای آنها ذکر می نماییم.
  • مقاطع تحصیلی در کشور بلژیک کدامند؟
  • رشته های تحصیلی که در دانشگاه های بلژیک تدریس می شوند کدامند؟
  • دانشگاه های معروف در کشور بلژیک کدام ها می باشند؟
مهاجرت به کشورهای مختلف از راهها و طرق مختلفی صورت می پذیرد. یکی از این راه ها برای مهاجرت به کشوربلژیک، تحصیل می باشد که می تواند هدف بسیاری از افراد برای مهاجرت و نیز بهترین راه ورود به این کشور باشد. موسسه حقوقی ملک پورسعی دارد در این مقاله تمامی نکات و موارد مهم را در مورد معرفی و آشنایی با دانشگاه های بلژیک به عزیزان علاقمند و متقاضی بیان دارد. از این رو جهت بررسی و آگاهی بیشتر نسبت به این دانشگاه ها همراه ما بوده تا اطلاعات کافی و کامل را در این زمینه بدست آورید.    

معرفی دانشگاه های بلژیک و شرایط عمومی آن

از آنجایی که کشوربلژیک از لحاظ جغرافیایی درقلب اروپا واقع شده، به راحتی و در کوتاه ترین زمان می توان از این کشور به شهرهای معروف جهان در کشورهای دیگر مانند شهر برلین و پاریس سفر کرد. پایتخت این کشور شهر زیبای بروکسل است و از موقعیت جغرافیایی آن بسیار عالی می باشد زیرا با کشورهای هلند، آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ هم مرز است. این کشور همچنین از سمت شمال غرب با دریای شمال هم محصور شده است. فرهنگ بسیارغنی این کشور و برخورد صمیمانه مردم آنجا باعث انطباق پذیری بیشتری نسبت به فرهنگ این کشور می گردد. کیفیت بالای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی این کشور باعث شده که در سطح جهانی دارای رتبه قابل توجهی گردد و از این رو ما در این مقاله به معرفی دانشگاه های بلژیک می پردازیم.

معرفی دانشگاه های بلژیک و هزینه های آن

از دیگر امتیازات تدریس در دانشگاه های بلژیک شهریه مناسب آنها نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و همچنین مطلوب بودن کیفیت زندگی به نسبت هزینه های آن می باشد.
بطورکلی هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا در بیشتر دانشگاه های این کشور تقریباً و تاحدودی رایگان می باشد که این رقم سالانه تقریباً به 500 یورو می رسد اما هزینه های برخی دانشگاه ها یا رشته های خاص شاید کمی بالاتر و بیشتر باشد. درحالی که هزینه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بین 800 تا 3000 یورو می باشد که برای اطلاع دقیق از هزینه ها بهتر است به سایت دانشگاه های موردنظر مراجعه نمود.
باوجود اینکه هزینه های تحصیل در این کشور مناسب بوده و بسیار بالا نیست اما شرایط استفاده از بورسیه برای دانشجویان فراهم شده که دریافت آن برای مقاطع مختلف و نیز دانشگاه ها متفاوت می باشد.
از نظر هزینه های زندگی نیز برای یک دانشجو در کشور بلژیک تقریباً بین 550 تا 600 یورو برآورد شده است که هزینه های ضروری مثل خوراک، پوشاک، رفت و آمد، اجاره خانه و... را دربر میگیرد.

معرفی دانشگاه های بلژیک و رنکینگ آن

دانشگاه های بلژیک دارای جایگاه ویژه ای از نظر کیفیت تحصیلی و سیستم آموزشی در رتبه بندی های جهانی می باشد زیرا اکثر رشته های تحصیلی و کلیه مقاطع در دانشگاه های کشور بلژیک تدریس می شوند و بطور کلی دارای رتبه عالی در رنکینگ دانشگاه های جهان می باشد بطوریکه هفت دانشگاه این کشور در جدول طبقه بندی QS جزو 300 دانشگاه برتر جهان می باشند. در زیر به بررسی چندی از معتبرترین دانشگاه های این کشور می پردازیم.

معرفی دانشگاه های بلژیک و معتبرترین آنها

در دانشگاه های بلژیک تحصیل در مقاطع مختلف (کارشناسی تا دکترا) انجام می شود. در اینجا به معرفی چند دانشگاه مطرح در کشور بلژیک می پردازیم:

KU Leuven

دانشگاه KU (به معنی کاتولیک لوون) در سال 1425 بعنوان اولین دانشگاه درکشور بلژیک تأسیس شد و بزرگترین و برترین مرکز دانشگاهی در این کشور می باشد.
در سال 2016-2017 رتبه 79 را در جهان بدست آورد. این دانشگاه بدلیل پژوهش محور بودن بسیار زبانزد در سطح جهانی می باشد. از جمعیت 52 هزار نفری این دانشگاه، 10% را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. اکثر رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود.
ازجمله دانشکده های این دانشگاه که به صورت گسترده و در زمینه های مختلف دوره ارائه می دهند عبارتند از:  دانشکده علوم توانبخشی و حرکت شناسی، دانشگده اقتصاد، دانشکده کسب و کار، دانشکده پزشکی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده معماری و هنر،  دانشکده مهندسی علوم زیستی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده علوم دارویی، دانشکده حقوق، دانشکده الاهیات، دانشکده علوم پایه، دانشکده فلسفه

دانشگاه کاتولیک لوون (UCL)

یکی از دانشگاه هاییی که تدریس در آنها به زبان فرانسوی می باشد دانشگاه کاتولیک لووین است که بزرگترین این دانشگاه ها نیز می باشد. این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های بلژیک بوده که در رتبه بندی جهانی نیز رتبه 154 را دارا می باشد. از آنجایی که این دانشگاه بسیار گسترده می باشد از تعداد زیادی دانشکده تشکیل می شود که در زمینه های گسترده ای رشته های مختلفی ارائه می دهد که به شرح زیر می باشند: دانشکده الهیات، ،دانشکده علوم سیاسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده  اقتصاد لوون، دانشکده هنر و ادبیات، دانشکده فلسفه، مدرسه مدیریت لوون، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشکده بهداشت، دانشکده تربیت بدنی، دانشکده علوم پایه، دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشکده معماری، دانشکده زیست شناسی و ...

دانشگاه گنت

دانشگاه گنت در سال 1817 در کشور بلژیک تاسیس شد  و اولین دانشگاه در کشور بلژیک بود که آموزش خود را به زبان هلندی آغاز کرد. این دانشگاه در زمینه های مختلفی فعالیت داشته اما در زمینه دامپزشکی وعلوم زیستی بسیار قوی عمل کرده است. به صورتی که در زمینه دامپزشکی رتبه 27 و در زمینه علوم زیستی رتبه 90 را در سطح جهان کسب کرده است. دانشگاه گنت دارای 41.000 دانشجو می باشد که در این دانشگاه به تحصیل می پردازند. تعداد دانشکده های این  دانشگاه در حدود 11 دانشکده می باشد که به عبارت زیر می باشند:
دانشکده مهندسی علوم زیست، دانشکده فلسفه وهنر، دانشکده حقوق، دانشکده علوم پایه، دانشکده معماری، دانشکده علوم پزشکی، دانشکده مدیریت بازرگانی واقتصاد، دانشکده دامپزشکی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده علوم دارویی

دانشگاه وریج بروکسل  (VUB)

از آنجایی که دانشگاه وریج به صورت گسترده ای فعالیت های تحقیقاتی داشته و پژوهش و تحقیق را سرمنشا آموزش در دانشگاه خود قرار داده است، از این رو در این زمینه شهرت بسیاری کسب نموده است. این دانشگاه در سطح جهان رتبه 182 را کسب نموده است. این دانشگاه گروه های تحقیقاتی زیادی در سطح بین المللی تشکیل داده است که از آنجایی که عملکرد بسیار خوبی داشته اند، در زمینه اصول بنیادی و کاربردی در سطح جهان سر آمد شده اند. این دانشگاه از دانشکده های زیادی تشکیل نشده و تنها سه پردیس دارد که به شرح زیر است:
پردیس ژت (پزشکیو سلامت)، پردیس ایتربیئک (علوم اجتماعی) و پردیس KAAI (فنی مهندسی).
دانشگاه وریج بروکسل به صورت کلی به دانشکده های که در زیر عنوان می شود، تقسیم شده است: دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم مهندسی و زیستی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده فلسفه وهنر، دانشکده پزشکی و دارو، دانشکده فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی، دانشکده فنی مهندسی

دانشگاه آزاد بروکسل (ULB)

دانشگاه آزاد بروکسل در سال 1834 در کشور بلژیک تاسیس شده است و به دلیل عملکردی که داشته است در زمینه تحقیقاتی بسیار دانشگاه معتبری به حساب می آید. این دانشگاه یکی از دانشگاه های بین المللی کشور بلژیک محسوب می شود زیرا یک سوم از دانشجویان و حتی اعضای هیئت مدیره این دانشگاه را افرادی از خارج از بلژِک تشکیل داده اند. این دانشکاه در رتبه بندی QS رتبه 216 را در سطح جهان دارد. این دانشگاه افتخارات زیادی نیز در زمینه های مختلف کسب نموده است که از این دسته می توان به یک مدال فیلدز، 3 جایزه نوبل، 3 جایزه ولف و همچنین دو جایزه ماری کوری اشاره نمود.

معرفی دانشگاه های بلژیک و هزینه های تحصیل در این کشور و رنکینگ دانشگاه های آن را در این مقاله بررسی نمودیم. از آنجایی که این کشور دانشگاه های بسیار معتبری در سطح جهان داشته و از سمتی دیگر هزینه های تحصیل در این دانشگاه های بسیار مناسب می باشد، از این رو مقصد مناسبی برای بسیاری از دانشجویان می باشد. در صورتی که تمایل دارید در رابطه با تحصیل در بلژیک و دانشگاه های این کشور اطلاعات بیشتری کسب نمایید، پیشنهاد می شود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره، مشاوران مجرب این موسسه بهره مند شوید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید