تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل در دانشگاههای ایتالیا در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا


تحصیل در دانشگاههای ایتالیا دارای چه شرایطی می باشد ؟ آیا روش تحصیلی می تواند روش مناسبی برای اخذ اقامت ایتالیا باشد ؟
ما در این مقاله بر آنیم تا با بررسی دقیق و علمی به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاههای ایتالیا بپردازیم تا به عمده سوالات شما در این باب پاسخ گوییم . شرایط تحصیل در دانشگاههای ایتالیا به چه نحوی می باشد ؟ آیا زبان تحصیل در دانشگاههای ایتالیا به زبان رسمی کشور است و یا تحصیل به زبان انگلیسی نیز ممکن می باشد ؟ شرایط اخذ پذیرش به چه نحوی می باشد ؟ در ادامه ما به پاسخگویی این سوالات خواهیم پرداخت .

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا و شرایط عمومی :

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. شرایط تحصیلی مقرون به صرفه ، وجود دانشگاههایی با سطح عالی باعث گردیده که این توجهات به دانشگاههای ایتالیا در همه ادوار وجود داشته باشد و باعث آن گردد تا بسیاری از افراد برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا اقدام نمایند ،اما آیا تمام شرایط تحصیل در ایتالیا و شرایط بعد از آن به صرفه است یا خیر نیازمند بررسی دقیق تر می باشد.ولی به طور کلی کشور ایتالیا دارای حدود160 موسسه عالی و دانشگاه معتبر  می باشد.
در ایتالیا 28 دانشگاه برتر وجود دارد که از میان این دانشگاهها 12 دانشگاه دارای رتبه های زیر 500 در سطح جهانی هستند.
که برای ورود به برخی از این دانشگاهها و رشته های موجود شخص نیازمند گذراندن امتحان ورودی می باشد .به طور کلی تحصیل در دانشگاههای ایتالیا در مقطع لیسانس سه سال ، در مقطع فوق لیسانس دو سال و در مقاطع دکترا حدودا چهار سال به طول می انجامد.
 

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا برای مقطع کارشناسی :

اولین نکته در پذیرش های دانشگاههای ایتالیا در مقطع لیسانس داشتن دیپلم دوازده ساله و یا داشتن مدرک پیش دانشگاهی می باشد.برخی از دانشگاههای در این مقطع دانستن زبان ایتالیایی را برای دانشجویان الزامی می دانند. نکته قابل توجه دیگر امتحانات دانشگاههای ایتالیا ،شفاهی بودن اکثر امتحانات دانشجویان می باشد که باید به صورت رو در رو امتحانات خود را پشت سر گذارند .دوره های لیسانس عموما سه ساله هستند.
برخی از دانشگاههای ایتالیا در مقطع لیسانس به شرح ذیل می باشد :
 • دانشگاههای دولتی
 • دانشگاههای فنی
 • دانشگاههای ارتباطات و انفورماتیک
 • دانشگاههای دانشجویان بین المللی
در خصوص هزینه های تحصیل در دانشگاههای ایتالیا بین تحصیل در دانشگاههای دولتی و دانشگاههای خصوصی باید تفکیک قایل شد ،هزینه در دانشگاههای دولتی به مراتب کمتر از هزینه های تحصیل در دانشگاههای خصوصی می باشد .اما این نکته را باید در نظر داشت که اکثر این موسسات اجازه دارند که میزان شهریه هر ساله خود را تعیین نمایند و در کنار آن به دانشجویان کمک هزینه ای بابت زندگی وتحصیل پرداخت نمایند  که البته این میزان باعث پوشش دهی کل هزینه های فرد نمی شود .
برخی از رشته های پر متقاضی در ایتالیا عبارتنداز:
 • رشته های مدیریتی
 • روانشناسی
 • مهندسی
 • علوم کامپیوتری

 
تحصیل در دانشگاههای ایتالیا و موارد عمومی:

یکی از مواردی که همواره ذهن دانشجویان را به خود مشغول می کند ، مسکن و جایگاهی برای اسکان می باشد . برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا ،افراد می توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمایند و یا منازل شخصی اجاره کنند .که البته باید این نکته را مد نظر داشت که تهیه مسکن به مراتب از تهیه خوابگاه پر هزینه تر می باشد.به طور میانگین هزینه اجاره یک ماه برای یک خانه یک خوابه در مرکز شهر 600 یورو می باشد .که این هزینه در صورت آنکه خانه خارج از شهر باشد به 450 یورو می رسد .
باید توجه داشت که دانشجویان بین المللی علاوه بر هزینه های مورد نیاز برای تحصیل و ویزا و هزینه های مسکن و ... ،هزینه یک سال زندگی خود و سایر موارد مانند بیمه دانشجویی و ... را باید در حساب خود داشته باشند.

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا و دانشگاههای برتر :

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا ،نیازمند شناخت دقیق از دانشگاهها و رتبه های علمی آنان دارد تا بتوان با بررسی دقیق انتخابی درست داشت.از میان 12 دانشگاه برتر ایتالیا ، دانشگاه پلی تکنیک میلان دارای بالاترین رتبه در سطح جهانی می باشد که رتبه آن در بین دانشگاههای برتر دنیا 183 می باشد .که البته قابل ذکر است که این دانشگاه در رشته های هنری دارای رنک بالاتری می باشد.
دومین دانشگاه برتر ایتالیا دانشگاه unibo  نام دارد که این دانشگاه نیز دارای رنکینگ جهانی 208 می باشد .
از دیگر دانشگاههای ایتالیا که دارای رتبه های جهانی می باشد می توان از دانشگاههای زیر نام برد :
 • دانشگاه ساپیینزا در رم با رتبه 223 ((Sapienza_universita di Roma))
 • دانشگاه پلی تکنیک تورینو با رتبه 305 ((Politecnico di Torino))
 • دانشگاه UNIPD با رتبه 338
 • دانشگاه میلان با رتبه 370
 • دانشگاه پیزا با رتبه 432
همچنین دانشگاهی در مرکز  فلورانس وجود دارد که نام آن ACCADEMIA DARTE FIRENZE می باشد ، در این دانشگاه بیشتر رشته های موجود رشته های هنری میباشد و در کنار تمام آموزش های آکادمیک فرهنگ و هنر غنی ایتالیا نیز به دانشجویان تدریس می شود و آنان را با متد هنر های ایتنالیا و جهان آشنا می سازد.
نکته قابل ذکر در خصوص تحصیل در دانشگاههای ایتالیا این مورد است که شخص دانشجو برای آنکه بتواند بخشی از مخارج خود را تامین نماید می تواند با اخذ اجازه کار به کار نیمه وقت مشغول گردد.

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا در مقاله فوق مورد بررسی علمی قرار گرفته شد . همانطور که ذکر شد افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا اقدام می نمایند و از این طریق می خواهند که اقامت اروپا را بدست آورند ،اما بهتر آن است که در انتخاب مقصد دقت عمل بیشتری داشته باشند ، هزینه های کم تحصیل از طرفی شرایط مساعدی برای افراد دارد ولی از سوی دیگر سایر هزینه ها ،و یا کسب اجازه برای کار کردن و سایر موارد باعث می شود که این روش مهاجرت به ایتالیا تا حدودی با دشواری همراه شود .
شما می توانید برhttp://https://miemalekpour.net/ای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور MIE  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند گردید

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید