معرفی دانشگاه های اتریش

معرفی دانشگاه های اتریش

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص معرفی دانشگاه های اتریش در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

معرفی دانشگاه های اتریش و مقدمه ای بر آن

معرفی دانشگاه های اتریش ، مقطع تحصیلی در دانشگاه های اتریش و اعتبار دانشگاه های اتریش را به صورت کاملا دقیق و علمی بررسی کرده و در این مقاله بیان داشته ایم.
 • آیا تمایل دارید در دانشگاه های اتریش به تحصیل مشغول شوید؟
 • آیا هیچ یک از دانشگاه های اتریش را می شناسید؟
 • دانشگاه های اتریش در چه مقاطعی دانشجو می پذیرد؟
تمامی این سوالات ممکن است برای شما بزرگواران بوجود آمده باشد و تمایل داشته باشید در این زمینه اطلاعاتی دریافت کنید. ما نیز در این مقاله تمامی نکات مهم در زمینه معرفی دانشگاه های اتریش را برای آگاهی شما بزرگواران بیان داشته ایم. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز با مشاوران مجرب موسسه ما به صوررت تلفنی و رایگان تماس حاصل نمایید.

 

معرفی دانشگاه های اتریش

 

 

معرفی دانشگاه های اتریش و شرایط عمومی آن

کشور اتریش یکی از کشورهای مرکزی اروپا است، که از نظر دانشگاه ههای مختلف شرایط متنوع و به خصوصی را داراست. علاوه بر آن، از لحاظ داشتن آرامش و کیفیت زندگی و همچنین فرهنگ غنی جزء کشور های سطح بالا و پیشرفته است.
کشور اتریش همواره به عنوان یکی از مناسب ترین کشورها برای تحصیل و زندگی کردن شناخته می شود‌ که از علت های آن می توان به داشتن موسسه های آموزشی عالی و سطح آموزشی بالای آن اشاره کرد که در سطح جهانی و بین المللی معروف هستند.
کشور اتریش و موسسه های آموزشی آن از سراسر جهان، دانشجویانی که دارای صلاحیت مناسب و کیفیت علمی کافی هستند را می پذیرند و دانشجویان می توانند در دوره های آموزشی سطح اول یا پیشرفته در دانشگاه های هنر و یا دوره های آموزشی عالی در دانشگاه های علوم کاربردی و خصوصی، به تحصیل بپردازند.
علاوه بر کیفیت آموزشی و تحصیلی، کشور اتریش دارای امنیت اجتماعی مناسب، اقتصاد قوی و ثابت و مهمان نوازی بسیار خوبی است. که همه اینها در کنار هم موجب شده است که اتریش یک‌ کشور مناسب برای زندگی و تحصیل باشد.

معرفی دانشگاه های اتریش و شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

باید توجه کرد که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش، دانشجو باید مدارکی دال بر اینکه در رشته خود در ایران کنکور داده است و قبول شده است. به همین خاطر باید کارنامه قبولی نیز داشته باشد که نشان می دهد در دانشگاه های ایران قبول شده است. در غیر این صورت نمی تواند پذیرش در دانشگاه های اتریش را به دست آورد.
دانشجو هنگامی که می خواهد درخواست خود را مبنی بر پذیرش در دانشگاه های اتریش ارائه دهد لازم است که دارای مدارکی به شرح زیر باشد:
 • یکی از مدارکی که دانشجو در زمان پذیرش لازم است به دانشگاه مورد نظر در کشور اتریش ارائه دهد مدرک گواهی اشتغال به تحصیل است که باید این گواهی را از دانشگاهی که در ایران قبول شده است، تهیه کند. که البته باید به این اشاره کرد که بهتر است دانشجو در ابتدا ۴۰ تا ۵۰ واحد درسی در دانشگاه خود پاس کرده سپس اقدام به پذیرش در دانشگاه اتریش کند.
 • مدرک پیش دانشگاهی دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش قرار گیرد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع پیش دانشگاهی ارائه دهد.
 • مدرک دیپلم دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش نیز قرار گیرد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع دیپلم ارائه دهد.
باید دقت کرد که گرفتن پذیرش در دانشگاه های اتریش برای افرادی که مدرک دیپلم خودشان را در رشته فنی حرفه ای دریافت کردند امکان پذیر نمی باشد. به دلیل اینکه این افراد در طول ۱۱ سال  تحصیلی مدرک دیپلم خود را گرفته اند و برای اینکه بتوانند شرایط گرفتن پذیرش در دانشگاه های اتریش را داشته باشند نیاز است که در ابتدا مدرک فوق دیپلم خود را گرفته و سپس اقدام به پذیرش در دانشگاه های اتریش کنند.
از شرایط دیگر می توان به این اشاره کرد که بعضی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های اتریش آزمون ورودی دارند، که نیاز است برای ورود به این رشته ها در این آزمون ورودی قبول شوند. به این منظور به دانشجو و فرد متقاضی پذیرش مشروط می دهند و سفارت اتریش به آنها ویزا با دوره سه ماهه می دهد و متقاضیان حتماً باید آزمون ورودی را بدهند و نمره قبولی را به دست آورند در غیر این صورت نمی‌توانند پذیرش در دانشگاه های اتریش را کسب کنند.

معرفی دانشگاه های اتریش و شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس

شرایط گرفتن پذیرش در دانشگاه های اتریش در مقطع فوق لیسانس با شرایط گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس فرق زیادی ندارد. می‌توان از تفاوت های آنها با هم به این اشاره کرد که در مقطع فوق لیسانس شخص باید در مقطع لیسانس از ایران فارغ التحصیل شده باشد و ال این مدرک را حتما ارائه دهد.
مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های اتریش در مقطع فوق لیسانس به شرح زیر هستند:
 • دانشجو لازم است برای آنکه نشان دهد در آخرین دانشگاهی که در آن تحصیل کرده منع تحصیل نشده است باید مدرکی را مبنی بر عدم منع تحصیلی خود ارائه دهد، این نامه باید از آخرین دانشگاهی که دانشجو در آن مدرک خود را دریافت کرده، گرفته شود.
 • مدرک پیش دانشگاهی دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش باشد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع پیش دانشگاهی ارائه دهد.
 • مدرک دیپلم دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش باشد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع دیپلم ارائه دهد.
 • اصل مدرک لیسانس از دانشگاهی معتبر در ایران که مورد تایید دادگستری و سفارت ایران قرار بگیرد و ترجمه رسمی شود.
 • ریز نمرات دوره لیسانس که به صصورت رسمی ترجمه شده باشد.

معرفی دانشگاه های اتریش و شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکترا

برای پذیرش در دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا شما باید بتوانید استادی را در یکی از دانشگاه های این کشور پیدا کنید که شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد. دانشجویان بین المللی زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل در این کشور درخواست می دهند. از این رو شما باید از نظر تحصیلی شرایط خوبی داشته باشید تا بتوانید رد این میان حجم زیادی از درخواست های دانشجویان کشورهای مختلف مورد قبول استادان دانشگاه های اتریش قرار بگیرید و سوپروایزر شما شوند.
مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا به شرح زیر هستند:
 • دانشجو لازم است برای آنکه نشان دهد در آخرین دانشگاهی که در آن مدرک فوق لیسانس خود را گرفته منع تحصیل نشده است باید مدرکی را مبنی بر عدم منع تحصیلی خود ارائه دهد، این نامه باید از آخرین دانشگاهی که دانشجو در آن مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کرده، گرفته شود.
 • مدرک اصلی پیش دانشگاهی دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش باشد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع پیش دانشگاهی ارائه دهد.
 • مدرک اصلی دیپلم دانشجو که باید به صورت رسمی ترجمه شود و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش باشد.
 • دانشجو باید ریز نمرات ترجمه رسمی شده خود را در مقطع دیپلم ارائه دهد.
 • ارائه مدرک لیسانس و فوق لیسانس به صورت رسمی و ترجمه شده و همچنین ریز نمرات این مقاطع به صورت رسمی و ترجمه شده باشد و مورد تایید دادگستری و سفارت اتریش نیز قرارگیرد.
تحصیل در دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا بخش عمده آن انجام فعالیت های تحقیقاتی و پروهشی است و توجه کمتری به شرکت کردن در کلاس های دانشگاه می شود. به همین دلیل دانشجو باید قبل از آنکه تقاضای خود برای پذیرش را به دانشگاه های اتریش بدهد لازم است که با استاد های مختلف در دانشگاه های اتریش در ارتباط باشد تا بتواند  یک استاد به عنوان راهنما در مقطع دکترا برای خود داشته باشد و اگر این‌ کار را انجام ندهد شرایط پذیرش در دانشگاه را نداشته و دانشگاه او را پذیرش نخواهد کرد.
دانشجویان در زمان تحصیل خود در دانشگاه در کنار تحصیل خود حقوقی بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو دریافت میکنند.

معرفی دانشگاه های اتریش و نکات مهم پذیرش در اتریش

امروزه پذیرش در دانشگاه های اتریش دچار دگرگونی های مختلف شده است بگونه ای که دانشگاه های اتریش به این موضوع که دانشجو در کنکور ایران در کدام دانشگاه قبول شده است و یا مدرک تحصیلی خود را از کدام دانشگاه گرفته است بسیار اهمیت میدهند، به همین دلیل برای دانشگاه های اتریش سطح دانشگاه مهم است و برای این کار اولویت بندی وجود دارد که به صورت زیر است:
دانشگاه دولتی روزانه در اولین سطح از اولویت بندی دانشگاه ها هستند و بعد از آن دانشگاه دولتی شبانه در سطح بعدی قرار دارد و سپس دانشگاه غیرانتفاعی سپس دانشگاه پیام نور در صورتی که دانشجو با دادن کنکور در آن قبول شده باشد. پس از آن دانشگاه آزاد و در جایگاه آخر دانشگاه علمی و کاربردی قرار دارد.
در باب یاد گرفتن زبان تحصیل دراتریش، به گونه ای است که دانشجو ابتدا باید در سطح A2 مدرک زبان آلمانی ارائه دهد و بعد از گرفتن پذیرش در کشور اتریش به یاد گرفتن زبان آلمانی مشغول می شود.

معرفی دانشگاه های اتریش و دانشگاه های معتبر آن

از دانشگاههای معتبر اتریش می‌توان به ترتیب به دانشگاه وین، دانشگاه فناوری وین، دانشگاه اینسبروک و دانشگاه گراتس اشاره کرد که هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم:

دانشگاه وین

این دانشگاه بهترین و بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه اتریش است. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهان در جایگاه ۱۵۴ قرار دارد همچنین با  گذشته ای به طول ۶۵۰ سال قدیمی ترین دانشگاه آلمانی زبان جهان است این دانشگاه امروزه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های اروپا به حساب می آید و تقریباً ۹۴ هزار دانشجو را دارا است.
دانشگاه اکثر رشته ها بصورت زبان آلمانی تدریس می شوند. اما می توان گفت مقدار قابل توجهی از رشته ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند. دانشگاه وین از لحاظ داشتن جایزه نوبل نیز دانشگاه مطرحی است و ۱۵ جایزه نوبل را دارا است.
دانشگاه وین در سراسر شهر وین که  پایتخت  کشور اتریش است ، بیش از شصت دانشکده دارد.

دانشگاه ‌فناوری وین

این دانشگاه دارای جایگاه ۱۸۲ در رتبه بندی دانشگاه های جهان است و بعد از دانشگاه وین دومین دانشگاه برتر کشور اتریش است و در سال ۱۸۱۵ تاسیس شده است و دانشگاه دارای تقریباً ۲۹۹۰۰ دانشجو است که مقدار قابل توجهی از دانشجویان، بین‌المللی هستند به همین علت در جایگاه ۱۰۰ دانشگاه های جهان از لحاظ دانشجویان بین المللی قرار دارد و تمرکز این دانشگاه بر روی زمینه مهندسی و علوم طبیعت است.
این دانشگاه در شهر وین پایتخت کشور اتریش قرار دارند و این فرصت را برای دانشجویان به وجود می آورد که بتوانند با فرهنگ زیبا و و غنی شهر آشنا شوند.

دانشگاه اینسبروک

این دانشگاه دارای جایگاه ۲۸۶ در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان است و سومین دانشگاه بزرگ کشور اتریش می باشد. در رتبه بندی دانشگاه ها از لحاظ داشتن دانشجویان بین المللی در رتبه ۳۵ قرار دارد که حتی بالاتر از دانشگاه وین است.
این دانشگاه جزء ۹۵ دانشگاه برتر جهان از لحاظ داشتن اعضای هیئت علمی بین المللی می باشد.
این دانشگاه در شهر اینسبروک در غرب کشور اتریش قرار دارد شهری زیبا و دیدنی است و به دلیل این که دور تا دور این دانشگاه کوه وجود دارد یکی از رشته های قابل توجه آن تحقیقات و پژوهش ها در زمینه کوه می باشد.

دانشگاه گراتس

دانشگاه گراتس در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان در جایگاه ۴۸۰ است و چهارمین دانشگاه بزرگ گشور اتریش به حساب می آید که در سال ۱۵۸۵ بنیان گذاشته شده است و  تعداد دانشجویان‌ آن‌ تقریبا ۳۲۵۰۰ نفر است که در این‌دانشگاه به تحصیل مشغول هستند.
به تازگی دانشکده پزشکی دانشگاه گراتس از آن جدا شده و به عنوان یک‌ موسسه مستقل فعالیت می کند.
نام‌ اصلی این دانشگاه کارل فرانانسز گراتس است که به صورت مختصر آن را گراس می نامند.
دانشگاه‌ گراتس در فعالیت مشترک با دانشگاه فناوری گراتس بر روی علوم طبیعی و بیولوژیکی تحقیقات و همکاری می کنند.
علاوه بر‌ این دانشگاه های که چهار دانشگاه معروف اتریش هستند، دانشگاه هایی مانند دانشگاه یوهانس کپلر لینز، دانشگاه آلپن آدریا، دانشگاه  کلاژنفورت و دانشگاه پاریس لدرون سالزبورگ جزء بهترین دانشگاه های اتریش و جهان هستند.

معرفی دانشگاه های اتریش و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

در رابطه با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران این دانشگاه‌ ها به دو دسته سطح الف و ب تقسیم می شوند.
که سطح الف بیانگر دانشگاه‌های ممتاز است و سطح ب بیانگر دانشگاه های خوب و مناسب است.
که می توان برای دانشگاه های سطح الف یا ممتاز دانشگاه اینسبرگ و دانشگاه وین و دانشگاه فناوری وین را نام برد که سه دانشگاه برتر کشور اتریش هستند و برای دانشگاه های سطح ب یا خوب می توان به دانشگاه یوهانس کپلر لینتز، دانشگاه گراتس، دانشگاه سالزبورگ، آکادمی هنر وین ، دانشگاه مونتا لئوبن، دانشگاه فنی گراتس، دانشگاه کلاگنفورت، دانشگاه هنر های کاربردی وین، دانشگاه منابع طبیعی و علوم زندگی، دانشگاه هنر و طراحی صنعتی لینز، دانشگاه موسیقی و هنر های نمایشی گراتس، دانشگاه مزارته سالزبورگ، دانشگاه دامپزشکی وی و دانشگاه اقتصاد وین اشاره‌ کرد.  

 

 

معرفی دانشگاه های اتریش و سخن پایانی
معرفی دانشگاه های اتریش و نکات مهمی که در زمینه تحصیل در این دانشگاه ها و اقدام از دانشگاه های ایران برای ادامه تحصیل در این کشورها وجود داشت را به صورت خلاه و مفید بیان داشتیم. اتریش یکی از بهترین کشورهای جهان است که طرفداران زیادی داشته و هر ساله دانشجویان زیادی تمایل دارند در این دانشگاه ها به تحصیل مشغول شوند. موسسه حقوقی ملک پور می تواند شما بزرگواران را در این مسیر راهنمایی نماید. از این رو شما بزرگواران می توانید با مشاوران مجرب این موسسه تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید