پناهندگی در گرجستان

پناهندگی در گرجستان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص پناهندگی در گرجستان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

پناهندگی در کشور گرجستان


ما در این مقاله در مورد پناهندگی گرجستان و خطراتی که در این راه موجود است و همچنین روش های دیگر مهاجرتی که جایگزین این روش است توضیح می دهیم. و به سوالات زیر پاسخ می دهیم:
 • آیا امکان پناهندگی در گرجستان موجود است؟
 • آیا کشور گرجستان عضو کنوانسیون پناهندگی است؟
 • برای پناهندگی چه عواملی لازم است؟
از جمله روش که بخاطر نداشتن آگاهی لازم در مورد خطرهای آن افراد برای مهاجرت انتخاب می کنند، مهاجرت از طریق پناهندگی است. پناهندگی در دید اول یکی از روش های آسان و با هزینه پایین است که مزیت های زیادی دارد ولی به طور کلی یکی روش های بسیار پر ریسک در بین روش های مهاجرتی است. و بسیاری از اشخاص بدون داشتن اطلاعات کامل در مورد این موضوع اقدام به پناهندگی می کنند و در آن کشور درگیر مشکلات زیادی می شوند. موسسه حقوقی ملک پور برای انجام پناهندگی هیچ گونه خدمتی ارائه نمی دهد. و این مطلب فقط برای افزایش آگاهی شما از پروسه پناهندگی و خطر های موجود در این روش است.
 
برای مطالعه شرایط پناهندگی در اسپانیا و شرایط پناهندگی در سوئیس روی هر کدام از این لینک ها کلیک کنید

 شرایط عمومی پناهندگی در کشور گرجستان

کشور گرجستان، از جمله کشور های عضو کنوانسیون پناهندگی است که این موضوع مهمی برای پناهندگی در گرجستان است.تمام کشور های که عضو کنوانسیون پناهندگی هستند، باید  براساس قوانین بشر دوستانه برای پناهجوهای که به این کشور ها می ایند شرایط مناسبی را فراهم کنند.
مواردی که کنوانسیون پناهندگی ارائه می دهد، شامل موارد زیر است:
 • تعریف پناهجو: اشخاصی که بخاطر نژاد، دین، سیاست، جنسیت و... در کشور خود آزار می بینند.
 • تعیین حقوق پناهندگان را در کشورهای عضو کنوانسیون
اشخاصی که قصد دارند در کشور گرجستان پناهنده شوند باید پروسه سختی را طی کنند، گرجستان برای افراد پناهجو  شرایط نسبتا خوبی را ارائه می دهد و به همین بخاطر شروط برای پذیرش پناهندگی در گرجستان بسیار سخت است.
قانون دوبلین چیست؟ این قانون یکی از قوانین کنواسیون ژنو است که بر اساس آن اگر پناهنده در کشوری که ابتدا به آن وارد شده است درخواست پناهندگی بدهد و این درخواست رد شود، درخواست پناهندگی آن در کشور گرجستان رد می شود و پناهنده به کشور مبدا فرستاده می شود. و یکی دیگر از مواردی که در این قانون تعیین می شود، حد و مرز پناهنده است.
بر اساس قانون کنوانسیون پناهندگی، کشور که عضو این کنوانسیون هستند باید تمام موارد لازم برای اجرای قوانین حقوق بشر را رعایت کنند. و همچنین بر اساس این قانون اگر اشخاص به دروغ درخواست پناهنده شدن در کشوری را دهد، این کشور اجازه محاکمه این شخص و همچنین می تواند این پناهنده را از کشور اخراج کند. اگر کشور گرجستان درخواست پناهندگی شخصی را بپذیرد باید برای این شخص محیط امنی را تامین کند و می تواند از مزیت های این کشور بهرمند شود که این امکانات شامل موارد زیر است:
 • استفاده از وسایل نقلیه عمومی به صورت رایگان
 • تحصیل رایگان در گرجستان
 • خدمات پزشکی رایگان و دادن بیمه پزشکی پناهندگان
 • اسکان رایگان پناهجو
 • دادن حقوق کافی برای پناهجو
 • مجوز کار و تحصیل در موارد خاص

 
برای مطالعه شرایط پناهندگی در پرتغال و پناهندگی در فرانسه برروی هر کدام از لینک ها کلیک کنید

خطرهای پناهندگی در کشور گرجستان

بسیاری از افراد بخاطر راحت بودن گرفتن ویزای توریستی گرجستان، تصمیم می گیرند که بعد از ورود به کشور گرجستان از طریق پناهندگی به این کشور مهاجرت کنند. به همین علت در سال های گذشته گرفت ویزای کشور گرجستان سخت تر شده است. اگر فردی نتواند از طریق ویزای توریستی به این کشور سفر کند از طریق راه های غیر قانونی به این کشور می رود که این موضوع باعث ایجاد مشکلات بسیاری می شود.
در سال های گذشته پروسه پذیرفتن پناهندگی در کشور گرجستان نیز تغییراتی کرده است که به همین علت بسیاری از درخواست پناهندگی پذیرفته نمی شود. پس این مورد را نیز باید به خطر های پناهندگی اضافه کرد. و در برخی از مواردی که درخواست پناهندگی مورد پذیرش کشور گرجستان قرار می گیرد باید فرد پناهجو، مدت زمان زیادی را در کمپ های که مخصوص پناهندگان است زندگی کند  که بخاطر عدم رعایت بهداشت در این مکان اکان گرفتن بیمار های سخت وجود دارد.

پناهندگی-گرجستان


در نمودار بالا خط آبی تعدا کسانی را نشان می دهد که در کشور گرجستان در خواست پناهندگی داده اند و خط سبز نشان دهند تعدا اشخاصی است که درخواست پناهندگی آن ها تایید شده است و خط قرمز رنگ نیز تعداد افرادی است که درخواست آن ها تایید نشده است.

پروسه پناهندگی در گرجستان

افردی که می خواهند در کشور گرجستان پناهنده شوند باید بلافاصله پس از ورود به این کشور در خواست پناهندگی بدهند. زمان لازم برای بررسی پرونده پناهندگی شما 6 است که بخاطر افزایش درخواست پناهندگی این زمان طولانی تر شده است و ممکن است شما سال ها درگیر پرونده پناهندگی خود شوید.
پناهندگی در گرجستان و نمونه های پناهندگی
 کشور گرجستان برای پذیرش درخواست پناهندگی شما پروسه طولانی دارد و فقط با داشتن یکی از شرایط زیر می توانید در این کشور پناهنده شوید. این موارد به شرح زیر است:
 • اگر ساکن کشوری باشید که در آن جنگ باشد.
 • دارا نبودن شرایط مساعد زندگی در کشور خود به دلایل اجتماعی
 • گاهی اوقات افراد نمی توانند در کشور خود دین خود را تغییر دهند به همین خاطر به کشور دیگری مهاجرت می کنند.
 • به دلیل سیاسی یعنی بخاطر عضویت در فعالیت های سیاسی تهدید به مرگ و یا مورد اذیت واقع شوند اگر این اشخاص بتوانند ثایت کنند در کشور خود امنیت جانی ندارند می توانند درخواست پناهندگی بدهند.

روش های جایگزین برای پناهندگی

شما می توانید برای مهاجرت به این کشور از روش های دیگر مهاجرتی استفاده کنید. مشاوران موسسه حقوقی ملک پور می توانند با توجه به شرایط شما مانند سن، تحصیلات، شغل و... به شما یکی از روش های مهاجرتی مانند مهاجرت به گرجستان از طریق کار، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج را پیشنهاد کنند. 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید