مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری و مقدمه ای برآن

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری، و راه های اخذ اقامت از طرق مختلف سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. آیا گرجستان کشوری مناسب برای سرمایه گذاری است؟ آیا از مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری می توان به اخذ اقامت آن دست یافت؟  گرجستان کشوری است در اروپای شرقی که از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه ارمنستان، از شرق با آذرباییجان و از با دریای سیاه احاطه شده است. پایتخت آن تفلیس است و واحد پول آن لاری است. گرجستان مساحتی در حدود 7 هزار کیلومتر مربع داراست و جمعیتی در حدود 4 میلیون نفر را در خود جای داده است. امید است بتوانیم در مقاله مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری پاسخگوی سوالات ذهنی شما عزیزان باشیم. این مقاله به همت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری، می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسهMIE  اتریش؛ تماس حاصل فرمایید و مشاوره راییگان دریافت نمایید.
 


شرایط عمومی سرمایه گذاری در گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز واقع شده است و در حال مبدل شدن یکی از اقتصاد های نو ظهور در اروپا می باشد. در سالیان گذشته از طریق برنامه های مختلف سرمایه گذاری شرایط را برای تشویق سرمایه داران از نقاط مختلف فراهم نموده و شرایط ویژه و منحصر به فردی را برای جذب سرمایه های خارجی تدارک دیده است. گرجستان دارای یک نظام سرمایه گذاری با مالیات کم است که در میان کشورهای دیگر یک مزیت منحصر به فرد است. از سویی گرجستان با توجه به قرار گرفتن در منطقه ای استراتژیک در اروپا زمینه مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری را آسان نموده زیرا که دسترسی قابل توجهی به بازار اروپا و آسیا را داراست. علی رغم این که گرجستان به عضویت اتحادیه اروپا و شنگن در نیامده است ولی اتباع آن می توانند در محدوده شنگن رفت و آمد کنند با این تفاوت که شرایط محدود تری خواهند داشت.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان

یکی از روش هایی که باعث اخذ اقامت در گرجستان می شود سرمایه گذاری است. برای سرمایه گذاری در گرجستان برنامه های مختلفی در دسترس است که به اختصار یکی از آن ها را در این بخش عرض می نماییم. یکی از روش هایی که در گرجستان منجر به اخذ اقامت می شود سرمایه گذاری 35000 دلاری در بخش مسکن  است. که به واسطه این سرمایه گذاری شخص اجازه اقامت یک ساله را دریافت می نماید و پس از آن در صورت  حفظ ملک یاد شده می تواند این اقامت را تمدید کند. گونه ای دیگر از سرمایه گذاری که به واسطه آن می توان اقامت گرجستان را دریافت کرد، سرمایه گذاری 300 هزار دلاری است که به واسطه آن متقاضی یک اقامت پنج ساله دریافت خواهد نمود. در این نوع اقامت ها خانواده و فرزندان زیر 18 سال می توانند در پرونده قرار بگیرند. برای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری راه های گوناگونی پیش رو است ولی مدت زمان اقامت ها در هر یک متفاوت خواهد بود.

استاندارد های سرمایه گذاری در کشور گرجستان

برای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری باید فاکتور های مهمی را مورد ارزیابی قرار دهیم تا در مواقع حساس مورد ضرر و زیان قرار نگیریم. یکی از این استاندارد ها ثبات سیاسی است که بیان گر وضعیت سیاسی و خطراتی که ممکن است از طریق سیاست آن کشور متوجه منافع ما شود، است. این نمودار در بازه 2.5- تا 2.5 قرار می گیرد که بخش مثبت آن بیان گر بهترین شرایط از نظر ثبات است. از این بابت ملاحظه می فرمایید که گرجستان از ثبات سیاسی خوبی برخوردار نبوده ولی در حال بهبود آن است.

ثبات سیاسی گرجستان


یکی دیگر از مباحث مهم در امر سرمایه گذاری در هر کشوری ریسک مصادره اموال است. در این مبحث باید دقت کرد که در مواقع مختلف دولت ها چگونه با سرمایه گذاران خارجی خود در گذشته رفتار کرده اند و به نوعی جوانب کار را در نظر گرفت. متاسفانه از بابت دولت گرجستان نمره خوبی را به عنوان یک کشور مطمئن کسب نکرده است و در حال بدتر شدن این وضعیت است. در نمودار زیرملاحظه می فرمایید که هر چه این نمره به سمت عدد 7 نزدیک تر باشد ریسک مصادره اموال کمتر است.

ریسک مصادره اموال گرجستان


برای مطالعه شرایط سرمایه گذاری در کانادا و سرمایه گذاری در اتریش بر روی هر کدام از لینک ها کلیک کنید
 

 شاخص های اقتصادی تاثیر گذار در کشور گرجستان

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری  شاخص های آن است که باید با آن ها آشنا شده و مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. از جمله این موارد نرخ بهره بانکی در گرجستان است که زیر خدمت شما عزیزان ارائه می شود. نرخ بهره بانکی در گرجستان رو به کاهش است و این موضوع زمینه ساز مهمی برای اقتصاد یک کشور است چرا که در صورت اخذ وام بانکی برای مشاغل گوناگون باید بدان توجه کرد.

نرخ بهره بانکی در گرجستان


در بحث سرمایه گذاری از جمله موارد تاثیر گذار دیگر میزان مالیات بر در آمد است. چنانچه ملاحظه می فرمایید در گرجستان در سال های اخیر این میزان ثابت نبوده است و از این جهت نمی توان برای برنامه های اقتصادی برنامه ریزی نمود ضمن اینکه این میزان یک مقدار نرمال در اروپا است ولی بستگی به سطح رفاه اجتماعی و مزایایی دارد که دولت برای مردم خود فراهم می کند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام است.

نرخ مالیات در گرجستان


برای مطالعه شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا و سرمایه گذاری در پرتغال بر روی هر یک از لینک ها کلیک کنید
 

 خرید ملک در گرجستان

یکی از راه های مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک در گرجستان است که می توان به واسطه آن به اقامت گرجستان دست یافت. در این برنامه مهاجرتی دولت گرجستان در ازای خرید ملک مسکونی به مبلغ حداقل 35000 دلار آمریکا اقامت یک ساله ای را برای متقاضی اعطا می نماید. برای تمدید این اقامت در پایان هر سال باید ملک مورد نظر را از لحاظ مالکیت حفظ نمود و یا در صورت فروش ملکی دیگر را که حداقل 35000 دلار آمریکا ارزش داشته باشد را خریداری کند. در صورتی که که ملک یاد شده را بفروشید و در ازای آن ملکی دیگر تهیه ننماید باید نوع اقامت خود را تغییر داده و از سرمایه گذاری به کاری تبدیل کنید و به دنبال کاری باشید که با شرایط و ضوابط گرجستان سازگار باشد و بتوانید از این طریق اقامت خود را حفظ کنید. باید توجه کرد که این اقامت در ازای سرمایه گذاری شما به صورت نقد اعطا خواهد شد و املاک اقساطی را این طریق نمی توان خریداری کرد.

ثبت شرکت در گرجستان

ثبت شرکت یکی دیگر از راه های مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری است. چنانچه سابقا عرض کردیم که گرجستان به لحاظ قرار گرفتن در منطقه ای که به بازارهای آسیایی و اروپایی  دسترسی دارد جای مناسبی برای گسترش کسب و کار و یا تاسیس شعبه دوم شرکت خود می باشد. گرجستان با توجه به مالیات کم و سیاست گذاری در این امر باعث تشویق سرمایه گذاران خارجی شده است به طوری که پروسه ثبت شرکت در گرجستان طی هفت روز انجام می پذیرد و در این مدت به حضور شخص متقاضی نیاز است. برای این کار باید مدارک مورد نیاز آن از قبیل مداراک شناسایی متقاضی، پرینت حساب بانکی، اعلام بیزنس پلن، مدارک تحصیلی و تاییدیه کشور گرجستان جهت آغاز کار شرکت می باشد که همه ی این مدارک باید به زبان گرجی ترجمه شده باشد. برای این که در ابتدای امر اقامت دائم گرجستان را اخذ نمایید باید سرمایه ای به مبلغ 300 هزار دلار آمریکا با خود همراه کنید و گردش مالی حساب شما سالیانه حداقل 120 هزار دلار آمریکا باشد.

 کار آفرینی در گرجستان

برای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری و کار آفرینی باید یک کار و یا شغل را در گرجستان راه اندازی کنید. همانطور که می دانید کشور گرجستان به لحاظ شرایط جغرافیایی در منطقه ای قرار گرفته که میزان مسافرت اتباع خارجی به آن زیاد است. در واقع کشوری توریستی تبدیل شده که در گذشته نبوده. به همین جهت زمینه رشد و توسعه بیزنس هایی نو پا که در گرجستان  وجود نداشته باشد یا وجود دارد ولی توسعه ای پیدا نکرده است، فراهم است. برای این کار نیاز به یک بیزنس پلن دارید تا طرح اقتصادی خود را توجیه کنید. پس از آن می توانید با اجاره یک دفتر کار یا محلی برای بیزنس خود کار خود را شروع کنید. البته که در این مسیر باید برای کار کردن و ارتباط بر قرار کردن با مردم از دانش زبان انگلیسی یا گرجی بر خوردار باشید. ممکن است در ابتدای امر زبان گرجی را فرا نگرفته باشید ولی برای ادامه کار به آن احتیاج خواهید داشت. کارت اقامت صادر شده یک ساله خواهد بود و پس از پنج سال می توان اقامت دائم را اخذ نمود.

خرید اوراق قرضه دولتی در گرجستان

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی راهی است برای کسب اقامت کشور گرجستان. در این روش باید مبلغ سرمایه گذاری حداقل 300 هزار لاری که واحد پول گرجستان است صورت پذیرد و در ازای آن اقامت های یک ساله برای متقاضی صادر میشود و پس از 5 سال می تواند اقامت دائم کسب نماید. از جمله مزایای این روش مهاجرتی این است متقاضی در ازای این مبلغ سرمایه گذاری در بخش پروژه های دولتی که این پروژه ها متعلق به شهرداری ها و ارگان های مختلف است، می تواند سود معینی  در ازای در آمدهای این پروژه دریافت نماید. این پروژه ها بیشتر در زمینه های ساخت و ساز اماکن تفریحی و توریستی، موزه ها است که موجب جذب توریست در شهر های مختلف می شود. دولت گرجستان از این منابع خارجی استفاده می کند و در عوض شخص متقاضی هم از امکانات کشور گرجستان.

مزایای سرمایه گذاری در کشور گرجستان

کشور گرجستان از جهات مختلفی مناسب برای سرمایه گذاری است به شرطی که این سرمایه گذاری هدفمند باشد. گرجستان به لحاظ قرار گرفتن در منطقه ای نزدیک به آسیا و اروپا ازاهمیت خوبی برخوردار است. از مزایای کشور گرجستان می توان به کمک های اتحادیه اروپا و صندق بین المللی پول اشاره کرد. درگرجستان برای ثبت شرکت و انجام مقدمات راه اندازی یک کسب کار موانع  آنچنانی جلوی پای اشخاص قرار ندارد و از حیث راحتی امور اقتصادی میسر است. چراکه گرجستان رتبه نهم بین صدونود کشور را دارد. از آن جایی که گرجستان در زمینه کشاورزی پتانسیل بالایی دارد زمینه رشد و پرورش گیاهان و تولید و صادرات محصولاتی باغی میسر است که می توان در صورت تمایل اشخاص در این زمینه فعالیت نمود. همچنین گرجستان در حال حاضر، در حال تبدیل شدن به یک منطقه توریستی ارزان قیمت می شود که از این جهت می تواند گوی سبقت را از رقبای خود نظیر ترکیه برباید.  این بود مزایای مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری  که نظر افراد زیادی را به خود جلب نموده است. 

 معایب سرمایه گذاری در کشور گرجستان

در کنار رشد خوب کشور گرجستان در سال های اخیر باید به نکات منفی مهاجرت به  گرجستان از طریق سرمایه گذاری آن هم توجه کرد. این درست است که گرجستان در حال حاضر، در حال پیشرفت است ولی  شرایط کنونی آن زیاد مورد قبول همگان نیست چراکه در خیلی از موارد جای پیشرفت دارد و باید برای تبدیل شدن به ایده آل این امربه ان برسد. یکی از این موارد که جای پیشرفت خواهد داشت در زمینه آموزش و پرورش است که می تواند با سیاست گذاری درست در این زمینه به موفقیت هایی برسد. همچنین کشور گرجستان به دلیل نرخ بیکاری نسبتا بالای آن در مقایسه با دیگر کشور ها مردم آن در بعضی نقاط با فقر نسبی دست و پنجه نرم می کنند و این خود می تواند زمینه به تحقق نیافتن رویا ها باشد. گرجستان با تبدیل شدن به یکی از مراکز توریستی می تواند در زمینه بهر گیری از منابع طبیعی را بیش از پیش توسعه داده و این ضعف خود را برطرف کند. 

 گرجستان علی رغم پیشرفت های حاصل شده در سال های اخیر و برداشتن موانع بر سر راه سرمایه گذاران، زمینه رشد و توسع خود را فراهم نموده و امروزه وضعیت مطلوب تری نسبت به گذشته خود دارد. همه این موارد ذکر شده مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری بود. این موضوع درست است که گرجستان از فاصله کمی نسبت به ایران قرار دارد ولی دلیل محکمی بر انتخاب آن برای سرمایه گذاری نیست در صورتی که می توان از طریق سرمایه گذاری در اسپانیا، فرانسه و دیگر کشورهای پیشرفته تر زمینه اخذ اقامت خود و خانواده را فراهم نمود. امید است توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما پیرامون مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری باشیم. 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید