مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به سوئد از طریق کار

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به سوئد از طریق کار در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به سوئد از طریق کار و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به سوئد از طریق کار، شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد از طریق کار را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهیم داد. آیا میزان حقوق و دستمزد در سوئد از شرایط مطلوبی برخوردار است؟ آیا با وجود ویزای کاری در سوئد می توان خانواده را با خود همراه کرد؟ کشور سوئد، یکی از بهترین کشورهای حال حاضر دنیا است چراکه سطح رفاه اجتماعی و برخورداری از نیازهای اولیه زندگی در آن از سطح بسیار بالایی برخوردار است. امیدواریم در این مقاله بتوانیم پیرامون مهاجرت به سوئد از طریق کار، به سوالات شما پاسخ روشنی بدهیم. این مقاله به همت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به سوئد از طریق کار، می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسهMIE  اتریش؛ تماس حاصل فرمایید و مشاوره راییگان دریافت نمایید.
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و ویزای کاری سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و نرخ بیکاری در سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و مشاغل مورد نیاز 2019 سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و میزان حقوق در سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و نحوه کاریابی در سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و موسسات کاریابی در سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و بررسی ویزای همراه
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار و سخن پایانی

مهاجرت به سوئد از طریق کار و شرایط عمومی آن

سوئد کشوری است در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیانوی واقع شده است. مساحت آن در حدود 500 هزار کیلومتر مربع است که جمعیتی در حدود ده میلیون نفر رادر خود جای داده است. پایتخت آن استکلهم است و نوع حکومت آن پادشاهی است که به صورت پارلمانی اداره می شود. مردم سوئد از سطح رفاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند و در این کشور صنایع مختلفی به چشم می خورد. در سوئد برند هایی همچو ولو که در زمینه خودرو سازی در جهان است حضور دارد که زمینه صادرات آن به تمام دنیا را فراهم کرده است. علاوه بر آن در صنایع پوشاک و در صنعت الکترونیک هم فعالیت های خوبی دارد به طوری که شرکت اریکسون و اچ اند ام در این دو زمینه در سوئد مشغول فعالیت هستند. در سوئد مردم به زبان سوئدی صحبت می کنند که نزدیک به آلمانی است و از زیر شاخه های آن است. این موارد ذکر شده تنها بخشی از مزایای کشور سوئد است که همگان را بر مهاجرت به سوئد از طریق کار و یا طرق دیگر وادار می کند.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و ویزای کار سوئد

برای مهاجرت به سوئد از طریق کار و دریافت ویزای کاری سوئد با دو موضوع روبرو هستیم  صورت. نخست این که اگر شخص از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا سوئد باشد به راحتی هر چه تمام تر و فارغ از نیاز به کسب مجوز می تواند به جستجوی آن مشغول شود و پس از یافتن کار دلخواه به آن مشغول شود. ولی در مقابل افراد خارج از اتحادیه اروپا نیاز به یک پیشنهاد شغلی دارند به طوری که باید آن شغل مورد نظر ابتدا به مدت ده روز در اتحادیه اروپا و سوئد آگهی شود و چنانچه شخصی برای آن جایگاه کاری اقدام نکرد می توان از خارج اتحادیه اروپا برای آن جاگزین کرد. پس در ابتدا باید یک پیشنهاد کاری داشته باشید و شغل مورد نظر آگهی شده باشد تا مقدمات جذب نیرو از خارج اتحادیه اروپا میسر شود. بعد از آن، شغل مورد نظر باید حقوقی بیش از سیزده هزار کرون داشته باشد و شخص متقاضی با شرایط عمومی کار در سوئد کاملا منطبق باشد.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و مدارک مورد نیاز ویزای کار سوئد

برای مهاجرت به سوئد از طریق کار باید حداقل مدارک مورد نیازآن را فراهم کرد و بعد جهت اخذ ویزا اقدام نمود. در بخش قبلی به بعضی از این موارد به صورت مختصر اشاره کردیم ولی به طور کامل تردر این بخش به آن خواهیم پرداخت.
حداقل مدارک مورد نیاز :
 • ابتدا شخص باید یک پیشنهاد کاری از یک شرکت یا شخص سوئدی داشته باشد.
 • حقوق شغل مورد نظر نباید از حداقل حقوق و دستمزد در سوئد کمتر باشد.
 • متقاضی مدرک زبان در حد آیلتس 6 را داشته باشد.
 • سابقه کاری متناسب با رشته تحصیلی لیسانس خود داشته باشد و این سابقه حداقل یک یا دو سال باشد.
 • همچنین اگر شخصی خارج از اتحادیه اروپا سابقه تحقیق و پژوهش در زمینه ای خاص را داشته باشد در صورت پذیرش از دانشگاه های سوئد جهت این کار و اثبات دارایی کافی برای هزینه های زندگی در سوئد می تواند اقدام نماید.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و نرخ بیکاری در سوئد

در بحث مهاجرت به سوئد از طریق کار باید به مباحث تاثیر گذار بر کار را بررسی نمود. در کشور سوئد علی رغم وجود برند ها و صنایع مختلف در زمینه خودرو سازی، پوشاک والکترونیک و ... باز هم شاهد نرخ بیکاری نسبتا زیادی هستیم. اینکه گفته می شود نترخ بیکاری نسبتا زیاد در مقایسه با کشورهای هم سطح اروپایی همچون آلمان و اتریش عرض می نماییم. با تحقیق و تفحص در این امر در میابیم که علت این نرخ بیکاری عدم وجود نیروی کار متخصص می باشد چراکه در سوئد هر کس با توجه به حرفه و تجربه و میزان تحصیلات دانشگاهی خود بر مسند کاری می نشیند. با این توضیح مختصر در می یابیم طبق نمودار زیر نرخ بیکاری در سوئد به علت کمبود شغل و عدم کار ایجاد شده نیست بلکه نبود نیروی کار متخصص هر کار است. پس هنگام مطالعه نمودار این نکات را در خاطر داشته باشید. با این وجود نرخ بیکاری از سال 2014 تا به حال در حال کاهش است به طوری که در سال 2018 به عدد 7 رسیده است.

نرخ بیکاری در سوئد


مهاجرت به سوئد از طریق کار ومشاغل مورد نیاز 2019 سوئد
 
برای مهاجرت به سوئد از طریق کار ابتدا باید ببینیم چه مشاغلی در لیست منتشر شده توسط دولت وجود دارد و بر اساس آن لیست جهت ویزای کار سوئد اقدام نماییم. درلیست دو دسته از مشاغل اعلام می شود. بدیهی است که لیست در مواقعی از سال بروز رسانی می شود و ممکن است در همه ی ایام سال این مشاغل مورد نیاز نباشند. به طور مثال شاید اکنون شغل تجاری از مشاغل مورد نیاز باشد ولی چند ماه بعد در این شغل نیازی به نیروی خارجی نباشد. پس باید با توجه به زمان اقدام خود لیست مشاغل را تهیه فرمایید. این مقاله به همت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبه حرام است.
مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند:
 برخی مشاغلی که در سال 2019 سوئد به آن ها ضمن دارا بودن مدرک تحصیلی نیاز دارد به شرح زیر است.
 • رادیلوژیست
 • معلم
 • تکنسین اتاق عمل
 • مهندس برق و مخابرات
 • پرستاری
 • عمران و مهندس سازه
 • آی تی و برنامه نویس
 • مراقب سالمند و کودک
 • مهندس تاسیسات
 • مامایی 
مشاغلی نیاز به مدرک دانشگاهی ندارند:
برخی مشاغل مورد نیاز سوئد که در آن نیازی به مدرک دانشگاهی نمی باشد:
 • آشپز
 • مکانیک خودرو های سنگین و سبک
 • شیشه بر
 • لوله کش
 • نجار
 • قصاب
 • نانوا
 • بهیار
 • راننده جرثقیل
 • بازار یاب
 • نقاش ساختمان

مهاجرت به سوئد از طریق کار و میزان حقوق در سوئد

در کشور سوئد سطح رفاه اجتماعی بسیار بالا است. به طوری که سوئد یکی از پیشرو ترین کشورها در نحوه خدمات رسانی اجتماعی به اتباع خود می باشد. در سوئد، دولت به تمام نیازها و خواسته های مردم که لازمه ی زندگی است و از حداقل های زندگی محسوب می شود پاسخ داده است و مردم سوئد از این بابت دغدغه ای ندارند. مردم در سوئد از بیشترین تعطیلات در طول  سال برخوردار هستند به طوری که عدد این  روزها به عدد بیست و پنج روز می رسد. در سوئد، مردم ضمن داشتن حداقل های زندگی از بیمه و مراقبت های پزشکی، امنیت شغلی و حقوق و مزایای خوبی برخوردارند. در سوئد حقوق و مزایا به شهر و نوع کار بستگی دارد و به طور میانگین برای یک مرد شاغل در صنایع گوناگون دستمزدی در حدود 33 هزار کرون و برای زنان که اغلب در مشاغل مراقبت های پزشکی مشغولند حدود 24 هزار کرون حقوق در نظر می گیرند. این دست از مزایا است که افراد را به مهاجرت به سوئد از طریق کار تشویق می کند.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و نحوه کاریابی در سوئد

برای مهاجرت به سوئد از طریق کار، در بخش هایزقبل گفتیم که اگر شخص در اتحادیه اروپا باشد و از اتباع آن محسوب شود به راحتی می تواند به سوئد سفر کند و در جستجوی شغل مورد نظر باشد. ولی در مقابل افرادی که خارج از اتحادیه اروپا می باشند باید دارای یک حداقل شرایطی باشند. یکی از این شرایط الزامی داشتن پیشنهاد شغلی است که بعضی از این مشاغل در زمره مشاغل مورد نیاز هستند و بعضی خیر. در صورت وجود داشتن شغل مورد نظر شما در لیست اعلامی توسط دولت باید از طرق مختلف سعی به اخذ پیشنهاد شغلی نمود. یکی از این طرق می تواند داشتن یک خویشاوند یا یک دوست در سوئد باشد تا برای شما به دنبال یک شغل مناسب باشد. یکی دیگر از این راه ها استفاده از سایت های کاریابی است که شخص متقاضی باید رزومه خود را برای این گونه سایت ها ارسال کند و در صورت یافتن شغل مورد نظر از طریق این سایت ها مقدمات اخذ ویزا را فراهم نماید.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و موسسات کاریابی در سوئد

برای یافتن شغل مناسب با سابقه خود، سابقا عرض کردیم که یکی از راه های اخذ پیشنهاد شغلی یا جاب آفر استفاده از موسسات یا سایت های کاریابی در سوئد است. برای مهاجرت به سوئد از طریق کار باید پیشنهاد شغلی دریافت نمود. این سایت ها و موسسات گوناگون به این گونه عمل می کنند که ابتدا متقاضی باید در این سایت ها برای خود پروفایل تشکیل داده و در آن مدارک تحصیلی و سابقه کاری خود و موارد خواسته شده را در آن وارد نماید. بعضا این موسسات، در صورت یافتن رزومه خوب آن را به کارفرمایان سوئدی با رعایت قوانین معرفی می کنند و ضمن بررسی مدارک و شواهد متقاضی از آن برای انجام مصاحبه به صورت اینترنتی یا حضوری دعوت به عمل می آورند و در صورت قبولی مشغول به کار می شوند.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و ویزای همراه

برای مهاجرت به سوئد از طریق کار مسلما افراد متاهل در اندیشه این موضوع هستند که آیا همسر و فرزندان هم می توان با خود همراه کرد یا خیر. خوشبختانه در سوئد افراد متقاضی کار هم می توانند برای همراهان خود اجازه اقامت دریافت کنند. بدین منظور همسفر و فرزندان زیر 21 سال می توانند با متقاضی همراه شوند. فرزندان بالای 21 سال باید اثبات شود که از لحاظ مالی به والدین خود وابسته هستند و همچنان مجرد. در صورتی که متقاضی اجازه کار بیش از 6 ماه را داشته باشد یعنی ویزای کاری آن بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد، در صورت وجود همسر در سوئد، همسر هم اجازه کار خواهد داشت  و می تواند کار کند. همچنین میزان اعتبار ویزای کاری همراه نیز به میزان ویزای شخص متقاضی بستگی دارد و تا پایان تاریخ ویزای متقاضی، ویزای بقیه همراهان اعتبار خواهد داشت.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در سوئد

تابعیت و اقامت دو بحث جداگانه است. اقامت شرط حضور دارد و می تواند منحل شود ولی در عوض تابعیت یک رابطه حقوقی است و حق و حقوق ایجاد می کند. تابعیت قابل انحلال نیست. حال که با معنی و مفهوم اقامت و تابعیت آشنا شدیم توضیحاتی در خصوص مهاجرت به سوئد از طریق کار و نحوه اخذ اقامت و تابعیت عرض می نماییم. اگر شخصی در سوئد موفق به کسب ویزای کار شود ابتدا یک ویزای 2 ساله صادر گردیده که در پایان آن در صورت اشتغال به آن شغل می تئاند 2 سال دیگر تمدید شود. پس از گذشت 4 سال در صورت داشتن شرایط لازم از قبیل عدم سوء پیشینه این اقامت به دائم تبدیل شده و پس از گذشت 5 سال می تواند در صورت داشتن شرایط لازم جهت تابعیت اقدام نمود. یکی از شرایط جهت اخذ تابعیت این است که شخص در جامعه ادغام شده باشد به نوعی که جزئی از جامعه باشد و زبان و فرهنگ و آداب و رسوم سوئد را بداند و با آن ارتباط برقرار کرده باشد.

مهاجرت به سوئد از طریق کار و سخن پایانی

مهاجرت به سوئد از طریق کار را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار دادیم. دیدیم که سوئد کشوری امن و پیشرفته در صنایع مختلف است. کشوری است که در آن سطح رفاه اجتماعی بالاست و مردم برای زندگی از استانداردهای بالایی برخوردارند. ولی در کنا این همه، برای مهاجرت به سوئد از طریق کار باید یک پیشنهاد شغلی داشت که در مقایسه با دیگر کشورها همچون آلمان و اتریش که می توان از طریق ویزای جستجوی کار به این مهم دست یافت که اتفاقا از نرخ بیکاری کمتری نسبت به سوئد برخوردارند . امید است توانسته باشیم در این مقاله پاسخ گوی سوالات شما پیرامون مهاجرت به سوئد از طریق کار باشیم. 
 

در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، شما می توانید با کارشناسان ما تماس تلفنی حاصل فرمایید و مشاوره راییگان دریافت نمایید.همچنین شما می توانید در انتهای مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح فرمایید تا در اولین فرصت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید