» » هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

نوشته شده توسط Marzieh در تاریخ 98/03/28

 

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه  و مقدمه ای بر آن

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه ، شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه و تفاوت دانشگاه های فرانسه را در این مقاله علمی بررسی نموده ایم.
آیا هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه مقرون به صرفه می باشد؟
آیا می توان هزینه های زندگی خود را در این کشور کاهش دهیم؟
هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه به چه صورت است؟
تمامی نکات مهم و کلی درباره این سوالات و در زمینه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را در این مقاله به صورت خلاصه و مفید بیان می داریم.

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه و شرایط عمومی آن

فرانسه جزو کشورهایی است که از نظر موقعیت علمی در کل جهان شرایط خوبی داشته و از بهترین مقصدها جهت تحصیل است. این موضوع باعث شده است دانشجویان بین المللی زیادی به مهاجرت تحصیلی به فرانسه کشیده شوند و برای این موضوع اقدام نمایند. علاوه بر وجود دانشگاه های بسیار پیشرفته در این کشور، امکان تحصیل رایگان در آن نیز یکی دیگر از دلایل این علاقه مندی است. اما باید به این نکته توجه نمود که امکان تحصیل رایگان در فرانسه در این صورت مهیا می شود که شما بتوانید مدرک زبان فرانسوی را در سطح B2 ارائه دهید. در صورتی که به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید فرانسه می تواند مقصد مناسبی برای تحصیل شما باشد. اما باید بدانید که در کنار تحصیل رایگان در فرانسه، هزینه های زندگی در فرانسه نسبتا بالا است. از این رو پیشنهاد می شود تا انتها این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه و همچنین دریافت اقامت پس از تحصیل در فرانسه اقدام نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

یکی از مهم ترین نکاتی که شخص برای مهاجرت تحصیلی به کشور مقصد خود باید در نظر داشته باشد، هزینه هایی است که در این مسیر پیش روی او قرار خواهد گرفت تا بررسی نماید که آیا از عهده هزینه های آن برخواهد آمد یا خیر. ما در این بخش به صورت جداگانه به بررسی هزینه های تحصیل و زندکی در فرانسه می پردازیم.

هزینه تحصیل در فرانسه

از آنجایی که کشور فرانسه دارای دانشگاه های متفاوتی می باشد که به صورت دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند، نیاز است که هر یک از این دانشگاه ها و مقاطع آن را جداگانه بررسی نماییم.

دانشگاه دولتی در فرانسه

در مورد دانشگاه های دولتی در فرانسه که اغلب با عنوان دانشگاه های رایگان شناخته می شوند، جهت تحصیل دانشجویان خود هزینه ای را به عنوان هزینه ثبت نام هر ساله دریافت می نماید که با توجه به مقطعی که در آن مشغول به تحصیل هستید این هزینه تغییر می کند. نکته ای که در مورد تحصیل در دانشگاه های رایگان فرانسه از اهمیت بالایی رخوردار است، شرایطی است که برای آن قرار داده اند و آن نیز الزام داشتن مدرک زبان فرانسوی است. در غیر اینصورت و در صورت نداشتن این مدرک شخص نمی تواند برای دانشگاه های رایگان فرانسه اقدام نماید. در جدول زیر مقاطع مختلف و هزینه های آن را مشاهده می نمایید.

 

 مقطع لیسانس

 هزینه تحصیل سالیانه این دوره

 اغلب رشته ها

 190 یورو

 رشته های مهندسی

 620 یورو

 رشته های پزشکی

 452 یورو


 

مقطع

هزینه تحصیل سالیانه این دوره

فوق لیسانس

260 یورو

دکترا

396 یورو


دانشگاه های خصوصی در فرانسه

علاوه بر امکان تحصیل رایگان در فرانسه که نیاز به داشتن زبان فرانسوی دارد، شما می توانید در صورت داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه نیز اقدام نمایید. البته دانشگاه های خصوصی این کشور رایگان نبوده و برای تحصیل در این دانشگاه ها نیاز است که شما هزینه تحصیل آن را پرداخت نمایید. این هزینه ها بسته به رشته و مقطعی که تحصیل می کنید متفاوت است اما اغلب بین 1500 یورو تا 12000 یورو متغیر است که در زمینه رشته بیزینس می توانید این هزینه ها را بین 5000 تا 7000 یورو در نظر بگیرید.

هزینه های زندگی در فرانسه

فرانسه جزو کشورهایی است که می توان گفت هزینه های زندگی  در آن نسبتا بالا است. صحت این مطلب را می توانید در مقایسه هزینه های ماهیانه زندگی مردم فرانسه با هزینه های زندگی کشورهای دیگر اروپایی مشاهده نمایید. البته هزینه های زندگی در فرانسه بسته به سبک زندگی شما و شهری که در آن زندگی می کنید می تواند متفاوت باشد. بیشترین هزینه های زندگی در این کشور مربوط به شهر پاریس بوده و حتی در این شهر نیز بسته به اینکه محل زندگی شما به مرکز این شهر نزدیکتر باشد یا در حومه شهر باشد، هزینه های زندگی شما تغییر می کند.
شهر محل زندگی هزینه زندگی در یک ماه برای زندگی دانشجویی
پاریس 1050 تا 1200 یورو
نیس 700 تا 920 یورو
لیون، نانت، بوردو و یا تولوز 650 تا 900 یورو
سایر شهرها حداقل 600 یورو

بسته به اینکه در خوابگاه زندگی کنید یا منزلی کرایه نمایید و بسته به محل زندگی شما این هزینه ها می تواند تغییر گردد. در جدول زیر می توانید  ریز هزینه های زندگی در فرانسه را مشاهده نمایید.

هزینه مسکن


خوابگاه

150 تا 600 یورو

اجاره ملک برای یک نفر

400 تا 700 یورو

اجاره ملک برای دو نفر

700 تا 1000 یورو

 

مواد غذایی


هزینه خورد و خوراک در یک ماه

200 تا 250 یورو

یک وعده در رستوران

15 تا 20 یورو

یک وعده در فست فود

2 تا 5 یورو

 

حمل و نقل


بلیط اتوبوس

1 تا 1.7 یورو

بلیط مترو

1.25 یورو

پاس یک ماهه

17 تا 33 یورو

 

هزینه های اضافی


بیمه درمانی

20 تا 50 یورو

هزینه های ماهانه تحصیل

50 یورو


هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه و کار ضمن تحصیل در فرانسه

بر اساس قوانین فرانسه در صورتی که شما به صورت کاملا قانونی به کشور فرانسه ورود کرده باشید و در یک دوره بلند مدت تحصیلی ثبت نام کرده باشید و از این طریق اقامت فرانسه را کسب نموده باشید، می توانید به صورت پاره وقت در کنار تحصیل خود به کار مشغول شوید. شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه ایجاب می کند که شما حتما اقامت خود را به صورت قانونی کسب نموده باشید اما در صورتی که این اقامت را داشته باشید دیگر نیازی ندارید تا از هیچ سازمانی برای کار در ضمن تحصیل خود مجوزی دریافت نمایید. تعداد ساعت های کار شما در مقاطع مختلف، بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. به طور مثال شما در مقطع کارشناسی 10 تا 20 ساعت، در مقطع کارشناسی ارشد 20 تا 30 ساعت و در مقطع دکترا 30 تا 40 ساعت اجازه کار خواهید داشت. اغلب در کشور فرانسه برای یک ساعت کار درآمدی در حدود 8 تا 10 یورو خواهید داشتو در نتیجه از طریق کار به صورت پاره وقت شما می توانید تنها بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه و نکاتی برای صرفه جویی در هزینه ها

از آنجایی که گفته شد هزینه های زندگی  در مرکز شهر گران تر بوده به همین خاطر از زندگی در مرکز شهر دوری کنید.
در کشور فرانسه برای دانشجویان تخفیفاتی قرار داده شده است که شما می توانید با نشان دادن کارت دانشجویی خود برای دریافت تخفیف در زمینه های مختلف از این شرایط استفاده نمایید.
سوپرمارکت هایی در کشور فرانسه وجود دارد که اجناس را ارزانتر پخش می کنند مانند لیراک و گینت کازینو، که شما می توانید مواد غذایی مورد نیاز خود را از آنجا تهیه نمایید.
برای داشتن وعده غذایی خارج از خانه از رستوران های ببین المللی استفاده نمایید. 

مشاهده سایر دانستنی ها