مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و اقامت و تابعیت کشور ترکیه از روش سرمایه گذاری در این مقاله به صوت علمی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته است. سرمایه گذاری در کشور ترکیه چگونه سبب کسب اقامت می شود؟ آیا مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری بهترین راه مهاجرت به این کشور است؟ با مطالعه این مقاله می توانید به سوالات خود را در رابطه با مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری پاسخ دهید. در این مقاله تلاش شده است مهمترین نکات در رابطه با مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری به صورت تفصیلی شرح داده شود.
در صورتی که شما هم یکی از افرادی هستید که در پی یافتن راهی برای مهاجرت به ترکیه هستید با مطالعه این مقاله می توانید شرایط خود را برای انتخاب روش سرمایه گذاری بررسی نمایید.
شما می توانید از طریق راه های ارتباطی با مشاوران و متخصصان موسسه حقوقی ملک پور سوالات خود را مطرح نمایید.
اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به دریافت اطلاعات گام به گام مهاجرت می باشید با تهیه ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت می توانید اطلاعات خود را در خصوص بهترین راه های مهاجرت تکمیل کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مقدمه ای بر آن
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شرایط عمومی سرمایه گذاری در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و استانداردهای سرمایه گذاری(مسائل مربوط به امنیت سرمایه گذاری و بحث مصادره اموال)
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار (مالیات، تولید ناخاص داخلی و نرخ بهره بانکی و ...)
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق خودحمایتی(در صورت وجود) در ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مزایای آن
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و معایب آن
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و سخن پایانی

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شرایط عمومی

همان طور که می دانید سرمایه گذاری در هر کشور و در هر زمینه ممکن است منافع و ریسک های متعددی را به همراه داشته باشد، بنابراین در هنگام سرمایه گذاری در کشوری خارجی، می بایست تمام شرایط، مزایا و معایب این روش را در کشور مورد نظر مورد بررسی قرار داد. اخیرا مقررات اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری مقداری تغییر یافته است.  بر اساس قانون پیشین جهت اخذ اقامت ترکیه سرمایه گذاران با سرمایه گذاری مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا می توانستند اقامت این کشور را اخذ نمایند. اما در قوانین جدید این مبلغ کاهش یافته است و سرمایه گذاران با مبلغی بین  به 250 هزار تا 500 هزار دلار آمریکا می توانند کسب و کار خود را آغاز نمایند. مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است و مهاجران که این روش را انتخاب می کنند می توانند تابعیت را برای خود و خانواده خود دریافت کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در ترکیه برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را اخذ کنید. منظور از خانواده همسر و فرزندان زیر 18 سال است. اگر می خواهید از طریق سرمایه گذاری موفق به اخذ تابعیت کشور ترکیه شوید، می بایست در یکی از زمینه های سرمایه گذاری که توسط دولت ترکیه اعلام شده است سرمایه گذاری نمایید. مشخص است که شما باید شرایط مالی لازم را جهت سرمایه گذاری داشته باشید.
اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دارید بهتر است بدانید که  اخذ تابعیت کشور ترکیه از این راه بین 3 تا 6 ماه زمان می برد.  پس از تصویب قانون در سال 2019 احذ تابعیت کشور ترکیه نسبت به قبل راحت تر شد ه است به طوری که این زمان برای یک خانواده ممکن است به 2 ماه کاهش یابد. لازم به ذکر است که دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را به فرد می دهد، بنابراین برای بدست آوردن تابعیت کشور ترکیه اگر کشور مبدا اجازده دهد الزامی به سلب تابعیت کشور فعلی خود نمی باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و استانداردهای سرمایه گذاری

امنیت سرمایه گذاری در کشور خارجی مهمترین نگرانی سرمایه گذاران در همه جای دنیا است. این امنیت از دو لحاظ حفظ سرمایه اولیه و کسب سود برای افراد مهم می باشد. یک سرمایه گذاری سالم و استاندارد ، سرمایه گذاری است که از فساد دور باشد. متاسفانه باید گفت که فساد در سازمان های دولتی و خصوصی در سطح بالایی است و دریافت رشوه در این کشور وجود دارد. یکی دیگر از فاکتورهای امنیت سرمایه گذاری برای مهاجرت به ترکیه از طریبق سرمایه گذاری، سیستم قضایی این کشور است. دور بودن سیستم قضایی در فساد و استقلال عمل داشتن دو فاکتور مهم یک سیستم قضایی است. متاسفانه دولت ترکیه از این لحاظ نقاط ضعفی دارد.
با تمام این اوصاف توافق نامه های دو جانبه تجاری مابین ایران و ترکیه امضا شده است که می تواند سبب تضمین نسبی امنیت سرمایه گذاری شما  باشد و به علاوه سرمایه گذاری در ترکیه را برای شما راحت تر کند. توافق نامه ها دو جانبه مذکور عبارتند از:
توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری
بر اساس این توافق نامه استانداردهای تجاری، مشخص می شود و این امر ایجاد محیط مناسب و امن را جهت سرمایه گذاری تضمین می کند. در واقع این توافق نامه مصادره نشدن اموال سرمایه گذار را تضمین می کند مگر در شرایط خاص و استثنایی. که در این شرایط نیز پس از طی مراحل قانونی اموال سرمایه گذار در جهت منافع عمومی مصادره می شود.
توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی
بر اساس توافق نامه پیشگیری سرمایه گذار فقط در یکی از دو کشور مالیات پرداخت می کند و فرد در هر دو کشور ملزم به پرداخت مالیات نیست.
مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار (مالیات، تولید ناخاص داخلی و نرخ بهره بانکی و ...)
برای سرمایه گذاری در کشورهای خارجی از جمله کشور ترکیه  توجه به شاخص های اقتصادی کشور هدف بسیار مهم و اساسی است.  از جمله شاخص های اقتصادی تاثیر گذار در هر کشور را می توان مواردی نظیر تولید ناخالص داخلی، نرخ رشد واقعی (GDP)، نرخ نرخ تورم، بهره بانکی، نرخ بیکاری و .... نام برد . در کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها توجه به این موارد بسیار مهم است. بررسی شاخصه های مذکور در ادامه انجام شده است.

تولید ناخالص داخلی

رشد تولید ناخالص داخلی که یکی از فاکتورهای نشان دهنده رشد اقتصادی یک کشور است؛  از سال 2010 تاکنون مربوط به کشور ترکیه در نمودار زیر مشاهده می کنید.

تولید تاخالص داخلی در ترکیه


نرخ تورم
یکی دیگر از شاخص های اقتصادی کی کشور نرخ تورم است. این نرخ در واقع درصد تغییرات قیمت مصرف کننده را نسبت به همان ماه در سال پیش مشخص می کند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده نرخ تورم در ترکیه 20.3 درصد بوده است. این مبلغ نسبت به خیلی از کشورها بسیار بالاست.

تولید تورم در ترکیه


مالیات
مالیات شاخص اقتصادی دیگری است که تاثیر زیادی در سرمایه گذاری خارجی دارد. در نمودار زیر میزان مالیات جهت سرمایه گذاری در ترکیه را مشاهده می کنید. نرخ مالیات این کشور در سال 2016برابر 16.25 درصد بوده است که نرخ قابل قبولی است. نرخ مالیات پایین تر معادل کسب سود نیز بیشتر است.

تولیدمالیات در ترکیه


مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از راه های سرمایه گذاری و اخذ تابعیت این کشور است . فردی که مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را انتخاب می کند می تواند با خرید ملک نیز از این نوع تابعیت استفاده کند. البته کنسولگری ترکیه اجازه خرید ملک را به اتباع همه کشورها نمی دهد؛ اما ایران از جمله کشورهایی است که اتباع آن در لیست کنسولگری ترکیه مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشد. مبلغ خرید ملک در ترکیه نباید کمتر از 250 هزار دلار آمریکایی باشد. این مبلغ در قانون پیشین یک میلیون دلار آمریکا بود که با تصویب قوانین جدید به 250 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. از جمله شروط جهت دریافت تابعیت این است که ملک خریداری شده را نباید زودتر از سه سال به فروش برسانید. یکی دیگر از قوانین خرید ملک این است که یک مهاجر نمی تواند بیش از 30 هکتار زمین را در ترکیه خریداری نماید.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه

دولت ترکیه قوانین برابری را برای سرمایه گذاران داخلی و سرمایه گذاری خارجی دارد. این قوانین سبب می شود  مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری را با اطمینان تر نماید. شرایط یکسان برای راه اندازی کسب و کار برای مهاجران و اتباع کشور امنیت سرمایه گذاری را از لحاظ موارد نژاد پرستانه بالاتر می برد.
یکی دیگر از راه های اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت می باشد. اولین شرط این است که فرد سرمایه گذار در ترکیه می بایست طرح تجاری مورد قبول و تایید شده وزارت کار و امور اجتماعی را ارائه نماید. شرط دوم پس از تایید طرح تجاری، ثبت شرکتی با موضوع طرح تجاری تایید شده است. میزان سرمایه اولیه شرکت نباید کمتر از 10000 لیر ترکیه معادل 2,600 دلار آمریکا باشد. شرط دیگر این روش بر اساس قانون سابق ترکیه استخدام 100شهروند ترکیه ای بود. پس از تصویب قانون جدید این شرط استخدام 50 شهروند ترکیه ای است. این به دلیل این است که سرمایه گذاری شما باید سبب اشتغال زایی شود تا منافع اقتصادی کشور ترکیه نیز تضمین گردد. برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت می توانید یکی از انواع شرکت های زیر را برای خود ثبت کنید:
 •  شرکت سهامی با حداقل 5 عضو حقیقی و حقوقی
 •  شرکت با مسولیت محدود با حداقل 2 شریک و حداکثر 50 شریک،
 •  شرکت تعاونی
 • شرکت جمعی

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، می توان روش خرید اوراق قرضه دولتی را انتخاب نمود. خرید اوراق قرضه دولتی در واقع نوعی سرمایه گذاری در کشور هدف می باشد به این شرط که این اورق را باید حداقل به مدت سه سال نگاه داشت و از فروش آن خودداری گردد. از این روش نیز میتوان اقامت و تابعیت کشور ترکیه را اخذ کرد.
شرط دیگر این است که اوراق قرضه توسط توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود.
خریدسهام نیز راه دیگر اخذ تابعیت این کشور است. در این روش سرمایه گذار می بایست حداقل معادل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا سهام خریداری کند. این مبلغ نیز پس از تصویب قوانین جدید کاهش یافته است. بر اساس قانون سابق ارزش سهام می بایست دو میلیون دلار آمریکا باشد. در این نوع سرمایه گذاری شرط لازم تایید خرید سهام توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه است.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و مزایای آن

خرید ملک در ترکیه دارای مزایای زیادی از لحاظ دریافت پاسپورت معتبر و استفاده از امکانات شهروندی این کشور دارد. از جمله مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری برای شما و افراد خانواده شما می توان موارد زیر را برشمرد:
 • اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه در کمترین زمان؛ 3 تا 6 ماه
 • داشتن پاسپورتی که جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • بدست آوردن پاسپورت معتبر جهت سفر به  148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا.
 • شرط حضور در ترکیه الزامی نیست.
 • 10 سال اعتبار پاسپورت ترکیه و قابل تمدید به صورت مادام العمر
 • خدمات درمانی رایگان برای همه اعضای خانواده
 • اجازه دو تابعیتی و امکان حفظ تابعیت قبلی.
 • بدون شرط گذراندن خدمت سربازی.
 • امکان تحصیلات رایگان.
 • امکان سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن بدون ویزا

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و معایب آن

امنیت سرمایه گذاری در کشور ترکیه در سطح پایینی است و این یکی از مهمترین معایب یک سرمایه گذاری خارجی است. چرا که برای همه افراد سرمایه گذاری سالم و استاندارد شرط لازم برای سرمایه گذاری است. وجود فساد در سیستم دولتی و قضایی کشور ترکیه و رواج رشوه در بین کارمندان یکی از علل این عدم امنیت است.
همچنین عدم ثبات سیاسی ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی از دیگر معایب مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری می باشد. عدم استقلال نظام قضایی این کشور نیز یکی دیگر از معایب این روش می باشد که ممکن است سبب مشکلاتی برای سرمایه گذاران خارجی شود. با مقایسه مزایا و معایب سرمایه گذاری در کشور ترکیه بهتر می توانید جهت مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری تصمیم گیری نمایید.
این مقاله به همت مشاوران موسسه مهاجرتی MIE تهیه و تدوین شده است و کپی برداری از این مقاله شرعا و قانونا حرام و غیر قانونی می باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و سخن پایانی

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و کلیه روش های موجود در این مقاله تشریح گردید. به طور خلاصه می توان گفت فرد سرمایه گذار با مبلغ250 تا 500 هزار دلار آمریکا می تواند در مدت پس از سه ماه تابعیت کشور ترکیه را دریافت نماید. مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیز در این مقاله بررسی و تحلیل شد. اخذ تابعیت در کمترین زمان و دریافت پاسپورت معتبر از جمله مواردی است که بیشتر افراد را جهت مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری ترغیب می نماید. توجه نمایید قبل از سرمایه گذاری در ترکیه کلیه موارد مذکور را بررسی نمایید و تلاش کنید با اطلاعات کامل و اطمینان خاطر نسبت به مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری تصمیم بگیرید. چرا که این روش با وجود مزایا فراوان ، معایبی نیز دارد که در مقاله ذکر شده است.

 

مشاوران و همکاران ما در موسسه حقوقی ملک پور آماده شنیدن سوالات، نظرات و پیشنهادات شما می باشند و در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستند.
امید است این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم آورده باشد. می توانید سوالات خود را در رابطه با سرمایه گذاری در ترکیه در بخش دیدگاه های همین مقاله عنوان نموده و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ بگیرید.
 

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید