مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به عمان در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان


 مهاجرت به عمان، اخذ اقامت و تابعیت از طریق مهاجرت به عمان در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. برای مهاجرت به عمان چه شرایطی را باید داشته باشیم؟ از چه راه­هایی می توان به عمان مهاجرت کرد؟ اصول و قوانین مهاجرت به عمان چیست؟ حقوق و مزایای شهروندان در عمان چگونه است؟ امکانات و مزایای مهاجرت به عمان چیست؟ ما در این مقاله تلاش نموده­ا­یم که نکات اساسی و مهم مهاجرت به عمان را در قالبی ساده و شیوا به اطلاع مخاطبان برسانیم. افزون بر این، این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک­پور نگارش شده است؛ در صورت بروز هر گونه سوال و یا مشکل می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نموده و با مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. شایان ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک­پور )همکار مؤسسه MIEاتریش( تهیه و گردآوری شده است؛ لذا هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی تلقی می شود.
 عناوین:
 •  مهاجرت به عمان و مقدمه­ای بر آن
 •  مهاجرت به عمان و شرایط عمومی آن
 •  مهاجرت به عمان از طریق کار
 •  مهاجرت به عمان از طریق  تحصیل
 •  مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری
 •  مهاجرت به عمان از طریق ازدواج
 •  مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 •  مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی
 •  مهاجرت به عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 •  مهاجرت به عمان و هزینه­های زندگی در عمان
 •  مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت عمان
 •  مهاجرت به عمان و سخن پاپانی

مهاجرت به عمان و مقدمه­ای بر آن:

برای مهاجرت به عمان بهتر است بدانید که کشور عمان یکی از کشورهای قرار گرفته در خاورمیانه در جنوب شرقی عربستان می باشد و از طریق دریای عمان دارای مرز آبی با کشور ایران است . پایتخت کشور عمان مسقط می باشد و همانند اکثر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارای زبان رسمی عربی و دین اسلام می باشد. واحد پول این کشور ریال عمان و سیستم سیاسی این کشور پادشاهی و همچنین کشور عمان دارای آب و هوایی گرم و خشک در نواحی مرکزی و گرم و مرطوب در مناطق ساحلی است. لازم به ذکر است کشور عمان یکی از برترین­های صلح جهانی بعد از کشورهایی همچون آمریکا و روسیه می باشد که در جایگاه ۷۰ام جهان قرار دارد. قبل از مهاجرت به عمان شما باید بدانید که اخذ اقامت و تابعیت این کشور دارای روند اداری پیچیده و مشکل ساز است هم چنین قانون اصلی در این کشور پیروی از قانون خون می باشد یعنی تنها با ازدواج با فردی عمانی می توانید تابعیت عمان را به دست آورید یا برای مهاجرت به عمان و تولد فرزند صرفاً با شرط داشتن شوهری عمانی فرزند شما می تاوند تابعیت عمان را کسب کند.

مهاجرت به عمان و شرایط عمومی آن:

همان طور که گفته شد قبل از مهاجرت به عمان شما باید بدانید که اخذ اقامت و تابعیت این کشور دارای روند اداری پیچیده و مشکل ساز است هم چنین قانون اصلی در این کشور پیروی از قانون خون می باشد یعنی تنها با ازدواج با فردی عمانی می توانید تابعیت عمان را به دست آورید یا برای مهاجرت به عمان و تولد فرزند صرفاً با شرط داشتن شوهری عمانی فرزند شما می تاوند تابعیت عمان را کسب کند. از جمله راه های مناسب و سودمند برای مهاجرت به عمان می‌توان از طریق کار و سرمایه گذاری در عمان اقدام کرد. عمان از جمله کشورهای خاورمیانه می‌باشد که اغلب صادرات آن حاصل است نفت خام و درصد کمی از آن مربوط به مسائل صنعتی و شرکتهای کوچک می باشد. شما با سرمایه‌گذاری در عمان و یا حتی شروع اشتغال در این کشور می ‌توانید برای مهاجرت به عمان راحت تر عمل کنید. سرمایه گذاری در کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امور سودمندترین و پردرآمدترین راه های سرمایه گذاری در خاورمیانه تلقی می شود. 6 راه اصلی مهاجرت به عمان از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی می باشد که در ادامه بررسی خواهند شد. همان طور که گفته شد مهاجرت به عمان صرفا از طریق سرمایه گذاری یا یافتن کار سود می باشد و ما این کشور را برای مهاجرت و اقامت پیشنهاد نمی کنیم چرا که بسیاری از کشور ها با شرایط بهتری نسبت به عمان موجود هستند که اقدام برای آن ها ارزشمند تر می باشد همانند اغلب کشور های اروپایی و .... .

میزان مهاجرت به عمان


مهاجرت به عمان از طریق کار:

   برای مهاجرت به عمان از طریق کار می توان به این امر اشاره نمود که حدود ۲۰ % از کل جمعیت کارکنان عمان اتباع خارجی می باشند. بیشترین قسمت هایی که جذب نیرو در آنها صورت می‌گیرد فناوری اطلاعات، دبیری، مدیریت و تدریس زبان خارجه می باشد. لازم به ذکر است که در سال‌های گذشته کشور عمان نرخ بیکاری چشمگیر و بسیار  پایینی را به اسم خود ثبت کرده است که در سال ۲۰۱۷ این میزان به 2/3% درصد کاهش پیدا کرده است. برای مهاجرت به عمان پیدا کردن کار شما بایستی حتما دعوت نامه کاری از طرف کارفرمای با تابعیت عمان داشته باشید افزون در این شرط سنی شما ملاک میباشد و آن بازهای بین ۲۱ تا ۶۰ سال می باشد. از جمله مزایای مهاجرت به عمان و اخذ ویزای کاری عمان می توان به الحاق خانواده و فرزند زیر ۲۱ سال اشاره کرد همچنین مدت زمان ویزای کاری عمان 2 ساله بوده و شما پس از انقضای این مدت می توانید آن را دوباره تمدید نمایید. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور عمان را مشاهده می کنید.

نرخ بیکاری در عمان

 مهاجرت به عمان از طریق  تحصیل:

     برای مهاجرت به عمان از طریق تحصیل به صرف اشتغال به تحصیل در عمان شما نمی توانید تابعیت و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید. از جمله راه های مهاجرت به عمان به اخذ اقامت و تابعیت از طریق تحصیل پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کشور عمان می باشد که در بداهه اقامت کوتاه مدت کاری برای شما صادر شده و سپس به بلندمدت مبدل گشته و پس از چند سال حضور در کشور عمان می توانید درخواست تابعیت داشته باشید. شما می توانید در اغلب مقاطع لیسانس،  فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های معتبر عمان تحصیل کنید از جمله دلایل اعتبار برخی از دانشگاه­های عمان ارتباط آنها با سایر دانشگاه­های انگلیسی زبان همانند دانشگاه های آمریکایی و استرالیایی می باشد. برای مهاجرت به عمان از طریق تحصیل در دانشگاه های عمان هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی دوره هایی برگزار می گردد و بسته به مقطع تحصیلی مورد نیاز شما آزمون ورودی و مدارک لازم تحصیلی و نمرات زبان متفاوت خواهند بود. هنگامی که شما ویزای تحصیلی کشور عمان را دریافت کردید به صورت عادی اجازه کار کردن نخواهید داشت البته در صورت لزوم می توانید با مکاتبه با دانشگاه مربوطه اجازه کار را از دانشگاه­های عمان کسب نمایید.
  قبل از مهاجرت به عمان از طریق تحصیل از جمله مزایای دانشگاه­های عمان می توان به هزینه ارزان­تر نسبت به اکثر دانشگاه های موجود در خاورمیانه اشاره کرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های عمان بسته به مقطع و میزان خدمات و خوابگاه­هایی که به شما ارائه می شوند تفاوت دارد اما می توان در سال میانگین بین 400/000/000 تا 550/000/00 تومان ایران برای تحصیل در کشور عمان هزینه کرد. همانطور که می بینید هزینه تحصیل در دانشگاه­های عمان بسیار بالا می باشد در جدول زیر لیستی از دانشگاه های عمان و رتبه آنها آورده شده است.
 

رتبه دانشگاه های عمان


 مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری:

برای مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری این نکته لازم به ذکر است که شما به صرف سرمایه گذاری اقامت کوتاه مدت این کشور را اخذ می نمایید و این کار منجر به اقامت دائم و یا تابعیت شما نخواهد شد. حداقل میزان سرمایه گذاری در عمان 000/150 ریال عمان می باشد و رشد اقتصادی ان کشور به بالای3 % رسیده است. از جمله راه هایی که می توانید در عمان سرمایه گذاری کنید می توان به خرید ملک، خرید اوراق قرضه بانکی و به ثبت رساندن شرکت اشاره کرد. یکی از مسائا مهم در سرمایه گذاری مسئله ریسک مالی و مصادره شدن اموال است که عمان در رتبه 108 در دنیا قرار دارد و ریسک مالی در این کشور 3 می باشد که شاخص جهانی بین 1 تا 7 است. پس می توان گفت که شرایط مطلوب می باشد جهت مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری. شما می توانید با سرمایه گذاری و ارتباط با بازار جهانی از امنیت ارزش پول خود مطمئن باشید.

رسک مصادره اموال در عمان


 مهاجرت به عمان از طریق ازدواج:

اگر زنی با مردی عمانی ازدواج کند می تواند تابعیت عمانی را اخذ نماید. برای مهاجرت به عمان از طریق ازدواج باید بدانید که صرفاً مرد باید تابعیت عمان را داشته باشد و این امر برای زن معنی ندارد . برای اثبات کردن تابعیت عمانی از چند طریق قابل اثبات امکان پذیر است:
 • 1مرد شهروند عمان باشد
 • شخص تابعیت عمان را داشته باشد ولی در جایی دیگر زندگی می کند
 • شخص دارای جد و نسب عمانی باشد
 • شخص در دادگاه بتواند اثبات کند که دارای عقبه عمانی است
 • شخص تابعیت خود را بعد از سن بلوغ انکار نکرده باشد
 •  شرایط مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ازدواج به شرح زیر است:
 • اگر زنی خارجی با مردی عمانی ازدواج کند می تواند اقامت و تابعیت این کشور را بگیرد
 • اگر مردی خارجی با زنی عمانی ازدواج کند نمی تواند اقامت و تابعیت این کشور را بگیرد
 • اگر مردی که اجداد او عمانی باشند و پدر در کشور دیگری زندگی کنند با هم ازدواج کنند در صورت احراز عقبه عمان یمی­توانند تابعیت عمان را دریافت کنند.
 • در انتقال تابعیت از طریق ازدواج محدودیتی برای زن است
 • اگر مرد خارج از عمان زندگی کند و تابعیت خود را نیز حفظ کرده باشد
 • افراد ازدواج کرده با اتباع عمانی می توانند بعد از یک دوره 4 یا 5 ساله اقامت دائم عمان را درخواست کنند
 • 10 سال با همسر خود در عمان زندگی کند و طلاق نگرفته
 • زبان عربی بداند و سوء پیشینه نداشته باشد

مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد:

    همان طور که گفته شد جهت مهاجرت به عمان و اخذ اقامت و تابعیت عمان باید از راه خون اقدام کرد این بدین معنا است که اگر فرزند از پدر عمانی که حتی ممکن است در کشور دیگری اقامت داشته باشند متولد شود صاحب تابعیت عمان می شود. در غیر این صورت فرزند تابعیت نخواهد گرفت. این کشور در صورتی قانون خاک را می پذیرد که فرزند در هنگام تولد بی­سرپرست باشد و از طریق سیستم خاک به او تابعیت عمان را می دهد.
 شرایط مهاجرت به عمان و اخذ اقامت با تولد در عمان به این شیوه است:
اصل خون+ خاک نسبی
 • پدر اگر عمانی باشند فرزند عمانی می شود
 • اگر زن اهل عمان باشد نمی تواند تابعیت را منتقل کند
 • اگر یا پدر عمانی باشند و در جایی غیر از عمان زندگی کنند و صاحب فرزند شوند فرزند تابعیت را می پذیرد
 • اگر طفل بی سرپرست باشد سیستم خاک عمان او را می پذیرد
 • اگر پدر با فردی خارجی ازدواج کرده باشند و پدر بتواند در دادگاه اثبات کند که دارای اصل و نسب عمانی بوده است می تواند برای فرزند خود تابعیت بگیرد
 • اگر فرزندی توسط خانواده عمانی به فرزند خواندگی قبول شود نیز تابعیت عمان را دریافت خواهد کرد
 • اگر فرزند زمانی که به سن بلوغ برسد تابعیت خود را منکر شود خلع تابعیت خواهد شد
 • اگر پدر به دلیل ازدواج با همسر یا به هر بهانه دیگری تابعیت خود را منکر شده باشند فرزندشان شامل تابعیت نخواهد شد

 مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی:

طبق کنوانسیون 1951 پناهندگی در ژنو پناه­جو کسی است که به دلیل نژاد، ملیت، عقاید، مذهب یا قرار گیری در گروه­های اجتماعی بیم آن رود که مورد آزار، اذیت یا شکنجه واقع شود و کشوری که به فرد پناه می دهد پناهنده خوانده می شود. از چند راه می توان پناهندگی دریافت کرد: 1-تغییر مذهب 2-گرایشات هم­جنس گرایانه 3-مشکلات جغرافیایی 4-خطر آزار و اذیت و سوء قصد 5- زندگی در شرایط غیر بهداشتی و نیازمند به فوریت­های پزشکی 6- الحاق به خانواده . از جمله کسانی که پناهندگی آن­ها رد خواهد شد 1- افرادی که تمارض به داشتن شرایط پناهندگی می کنند و 2- کسانی که مرتکب جرم و جنایت و یا حتی نسل کشی شده­اند. لازم به ذکر است که موسسه MIE هیچگونه خدمات و مشاوره­ای در زمینه پناهندگی ارائه نخواهد داد و به هیچ وجه راه پناهندگی را پیشنهاد نمی کند و صرفا این مطالب جهت آگاهی هر چه بیشتر مخاطبان قرار داده شده است.
لازم به ذکر است که جهت مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی کشور عمان در این سال ها به شدت مورد نظر پناه جویان برای ورود به این کشور بوده است از جمله شرایط پناهندگان در عمان می توان به اجازه نداشتن برای کار تا مشخص شدن وضعیت آن ها، دریافت مقرری، در یافت سرپناه و آذوغه و .... اشاره کرد.

مهاجرت به عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق:

  کلیه افرادی که برای مهاجرت به عمان و اقامت در عمان اقدام می کنند و هنر یا مهارت­هایی خاص دارند از جمله: هنرمندان، موسیق دانان، نقاشان و ... ویا حتی کسانی که دارای تفکرات جدید که منجر به ایجاد تجارتی جدید می شود می توانند با مکاتبه با شرکت ها و موسسات فعال و همگام با مهارت آنان ها دعوتنامه دریافت کرده و با ارائه  دعوت نامه درخواست ویزای کاری کنند.
از جمله شرایط مهاجرت به عمان و اخذ اقامت در عمان تا برای هنرمندان و افراد فوق موفق می توان به موارد زیر زیر اشاره کرد:
 •  داشتن دعوتنامه از یک شرکت یا موسسه در عمان ملاک می باشد
 • داشتن رزومه قوی برای اخذ ویزا کاری مهم است
 •  باید فکر، ایده یا مهارت شما با فرهنگ عمان همگام باشد شخص باید حتما یک کارفرما در عمان داشته باشد و او درخواست ویزای کاری بدهد  بعد از گذراندن یک دوره 4 ساله می توانید اقامت دائم خود را بگیرید
 •  پس از اتخاذ اقامت با گذشتن یک دوره 4 یا 5 ساله می توانید درخواست تابعیت دهید
 •  لازم به ذکر است که تابعیت قبلی خود را باید نفی کنید

 مهاجرت به عمان و هزینه­ های زندگی در عمان:

برای مهاجرت به عمان باید بدانید کشور عمان نسبت به دیگر کشور های حوزه خلیج فارس هزینه های زندگیتری را دارد. در زیر لیست قیمت های ضرروری در عمان و مقایسه آن با دیگر کشورهای عربی آورده شده است.

هزینه زندگی در عمان


مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت عمان:

      قبل از مهاجرت به عمان باید بدانید اخذ پاسپورت عمان بین 8 تا 10 سال طول می کشد. پاسپورت این کشور دارای پنجاه و سومین رتبه در بین تمامی پاسپورت­های دنیا می باشد و هم­رده پاسپورت قزاقستان می باشد. این ویزا دارای امتیاز 84 بوده که به 41 کشور بدون ویزا، به 43 کشور با گرفتن ویزا در محل و برای ورود به 114 کشور باید از قبل روادید صادر گردد می توان تردد کرد.

 مهاجرت به عمان و سخن پاپانی:

مهاجرت به عمان، تمامی اصول، معیارها و روش های مهاجرت به عمان در این پژوهش بررسی شده است. ازجمله راه­های مهاجرت به عمان می توان به 1-کار 2-تحصیل 3-سرمایه گذاری 4-ازدواج 5-تولد 6-پناهندگی اشاره کرد. کشور عمان یکی از برترین کشورهای عربی از لحاظ اقتصاد، رفاه اجتماعی، عدالت اجتماعی، پیشرفت علمی-صنعتی و.... می باشد که سرمایه گذاران بسیاری را از سراسر دنیا می پذیرد. تمامی اصول و قوانین برای مهاجرت به عمان در این مقاله به تفصیل بیان شده است. لازم به ذکر است که موسسه MIE هیچگونه خدمات و مشاوره­ای در زمینه پناهندگی ارائه نخواهد داد و به هیچ وجه راه پناهندگی را پیشنهاد نمی کند و شما را به اقدام از طریق راه های جایگزین مهاجرت به عمان ترغیب می کند و صرفا این مطالب جهت آگاهی هر چه بیشتر مخاطبان قرار داده شده است. 

در صورت داشتن هر گونه سوال رد زمینه مهاجرت به عمان می توانید با کارشناسان مجرب موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره­های تلفنی رایگان بهره­مند گردید همچنین قسمت ثبت سفارش در پایان مقاله برای پاسخگویی به سوالات و پرسش و پاسخ شما مخاطبان در رابطه با این مقاله در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک­پور (همکار مؤسسه MIE اتریش) تهیه و گردآوری شده است؛ لذا هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی تلقی می شود.

از دیگر وب سایت های موسسه ملک پور دیدن فرمایید