مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

در مقاله سعی نمودیم با بررسی وضعیت کشور اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در اختیار شما قرار دهیم.

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل


مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل، قوانین و راه­های مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل چه شرایطی را باید داشته باشیم؟ از طریق تحصیل چگونه می توان به پرتغال مهاجرت کرد ؟ اصول و قوانین مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل چیست؟ مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل چیست؟ ما در این مقاله تلاش نموده­ا­یم تا نکات اساسی و مهم مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل را در قالبی ساده و شیوا به اطلاع مخاطبان برسانیم. افزون بر این، این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک­پور نگارش شده است؛ در صورت بروز هر گونه سوال و یا مشکل می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نموده و با مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. شایان ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک­پور )همکار مؤسسه MIEاتریش( تهیه و گردآوری شده است؛ لذا هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی تلقی می شود. 

عناوین:

 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و مقدمه بر آن
 • مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و شرایط عمومی
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مدارس
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع دکتری
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و کار دانشجویی
 • مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر پرتغال
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی پرتغال
 •  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و سخن پایان

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و مقدمه بر آن:

 پرتغال از  جمله کشورهای جنوب غربی اروپا میباشد. پایتخت این کشور میزبان زبان رایج در این کشور زبان مرسوم پرتغالی می باشد. این کشور عضو اتحادیه اروپا بود و واحد پول آن یورو است. جمعیت این کشور 000/500/10 نفر می باشد و اغلب مذهبی آن این کشور مسیحیان کاتولیک رومی تشکیل می‌دهند. پرتغال دارای یک مرز خاکی با اسپانیا می باشد و مرزهای دیگر را اقیانوس ها تشکیل می دهند. کشور پرتغال دارای آب و هوای معتدل و هر ساله پذیرای افرادی می باشد که برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل اقدام کرده‌اند. سطح کیفی دانشگاه های پرتغال مطلوب می باشد و در برخی اوقات با بسیاری از دانشگاه های اروپا دررقابت است.  در زیر می توانید جایگاه پرتغال در نقشه و نشان پرچم این کشور را مشاهده کنید.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و شرایط عمومی:

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل یکی از  مقاصد عمده افراد برای تحصیل در این کشور اروپای غربی می‌باشد. این کشور  دارای دانشگاه های معتبر با رده های علمی بالایی می باشند که از جمله امکانات و فرصت هایی که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد می توان به مواردی همچون تبدیل ویزای تحصیلی کشور پرتغال به ویزای کاری و سپس اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور را اشاره کرد. مدرک تحصیلی کشور پرتغال از جمله مدارک معتبر در اروپا محسوب می شود و در قدیم خانواده سلطنتی به افراد سطح بالای جامعه اجازه تحصیل را داشتن اما از سال ۱۹۶۰ به بعد این قانون به عموم مردم تعمیم پیدا کرد. پیش از مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل بهتر است بدانید دانشگاه های پرتغال به 3 دسته تقسیم می شوند دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی دانشگاه های پلی تکنیک که از نظر دریافت اشتغال بعد از تحصیل محبوبیت بالایی دارند. شما می توانید از سطوح پایین مدرسه تا رده های بالای علمی در دانشگاه در این کشور به تحصیل بپردازید. تقریباً 000/17 نفر دانشجویان بین المللی در کشور پرتغال مشغول به تحصیل می باشند.

میزان دانشجویان بین المللی در پرتغال


 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مدارس:

همان گونه که گفته شد برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در دوره ابتدایی می توانید فرزندان خود را از ۶ سالگی برای تحصیل در پرتغال اعزام کنید. فرزندانی که متقاضی شرکت در مدرسه های بین المللی و خصوصی هستند یا باید با والدین خود خانه اجاره کنند یا قیمی در پرتغال داشته باشند که آن ها را حمایت مالی و معنوی کند. تحصیلات اولیه در مدارس ابتدایی تا سطح دبیرستان در سه گروه، دسته بندی می گردند:
 •  دسته اول: دانش آموز در این نسل می تواند از سن ۶ تا 9 سالگی به فراگیری و تحصیل زبان ریاضی و دروس عمومی تدریس شده در مدارس پایه بپردازد.
 • دسته دوم: دانش آموزان بین ۹ تا ۱۶ سال در این دسته به تحصیل دروس علوم پایه مانند ریاضی، علوم تجربی، شیمی و فیزیک و همچنین به فراگیری زبان پرتقالی و گذراندن دروس و دوره هایی به زبان انگلیسی هستند.
 •  دسته سوم: در این دسته از دانش آموزان تا سن ۱۷ سالگی در این مقطع تحصیل کرده و در آخر مدرک دیپلم را اخذ می‌کند.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی:

 دانشجویان برای ورود به دوره کارشناسی در پرتغال بایستی حداقل دارای دیپلم ۱۲ ساله دوره دبیرستان باشند و یک دوره عمومی کالج قبل از ورود به دانشگاه در این کشور بگذرانند. همچنین این دوره کارشناسی ۴ سال به طول می انجامد و در گذراندن ۸ ترم فرد دانشجو باید ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی را بسته به رشته تحصیلی مورد نظر خود بپردازد. در هنگام تحصیل شما اجازه دارید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و پس از اتمام تحصیل در دوره کارشناسی می‌توانیم به دنبال کار گشته و قبل از آن لازم است بدانید برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در دوره کارشناسی بهتر است زبان پرتغالی خود را نیز تقویت کنید.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

     دانشجویان برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در پرتغال بایستی حداقل دارای آیلتس 6 تا5/6 باشند. و می توانند از پیش نیاز های دوره ای زبان برای تقویت زبان خود بهره گیرند که هزینه این کلاس ها بین 250 تا 400 یورو می باشد. همچنین این دوره کارشناسی 2 سال به طول می انجامد و در گذراندن 4 ترم فرد دانشجو باید 90 تا 120 واحد درسی را بسته به رشته تحصیلی مورد نظر خود بپردازد. در هنگام تحصیل شما اجازه دارید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و پس از اتمام تحصیل در دوره کارشناسی می‌توانیم به دنبال کار گشته و قبل از آن لازم است بدانید برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در دوره کارشناسی بهتر است زبان پرتغالی خود را نیز تقویت کنید.

میزان فارغ التحصیلان بین المللی در پرتغال


مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در مقطع دکتری:

  خوب است بدانید که با مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل که دانشجویان دوره دکترا می‌توانند در هفته حدود ۳۰ ساعت مشغول به کار باشند و ۴۵ یورو درآمد کسب کند. مدت زمان دوره دکترا بین ۳ الی ۵ سال می باشد که منوط و مشروط به دفاع از پایان نامه است. شما در دوره دکترا برای پذیرش در دانشگاه ها نیازمند توصیه نامه از طرف اساتید خود هستید ضمناً نیازی به دانستن زبان پرتغالی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد چرا که می توانید در دانشگاه های بین الملل به زبان انگلیسی تحصیل کنید. برای کسانی که جهت مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل اقدام می‌کنند این نکته ضرورت دارد که شما باید در مقطع کارشناسی زبان پرتغالی بدانید. از جمله شرایط اخبار دکتری می توان به موارد زیر اشاره کرد داشتن معدل بالا، رزومه تحصیلی قوی، سابقه پژوهش و اختراع، کسب رتبه های عالی در مسابقات علمی و المپیاد ها و همچنین داشتن مدرک زبان در حد 5/6 تا 7 شانس شما را  برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری را تضمین کند.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی:

بورسیه تحصیلی با توجه به مکاتبات با دانشگاه و ارسال رزومه تحصیلی بسیار قوی به دانشگاه در صورت پذیرش مدارک شما و مورد تایید قرار گرفتن آنها دعوتنامه‌ای به عنوان بورسیه تحصیلی به صورت رایگان با تمامی امکانات تحصیلی برای شما صادر می گردد و شما می توانید به صورت رایگان در ضمن اخذ کمک هزینه از طرف دانشگاه و خدمات عالی علمی مشغول به تحصیل شوید. در هنگام بورسیه و مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل تمامی هزینه های تحصیل و ایاب و ذهاب شما به صورت رایگان می باشد و کمک هزینه ای بین 850 تا 1000 یورو به صورت ماهیانه دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که داشتن انگیزه کافی و وابستگی برای برگشت به کشور مبدا بعد از اتمام بورسیه از جمله ملزومات می باشد. شما می توانید بعد از اتمام بورسیه تحصیلی خود درخواست ویزای جستجوی کار نیز داشته باشیم. با مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل از کیفیت بالای تحصیل در پرتغال بهره مند گردید.
   بهتر است قبل از مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل بدانید که از جمله شرایط و معیارها برای اخذ بورسیه تحصیلی پرتغال داشتن معدل بسیار بالا در سوابق تحصیلی خود،  پژوهشی علمی، داشتن اختراع به ثبت رسیده، تحصیل در دانشگاه های معتبر با رده علمی بالا تایید و تصدیق دانشگاه مقصد از مدارک ارائه شده توسط شما جزو مهمترین اصول و قوانین برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی پرتغال می باشد. در هنگام بورسیه تحصیلی فارغ از دریافت کمک هزینه و خدمات شایان علمی از طرف دانشگاه شما بدن به صورت ویژه و بسیار راحت می توانید وارد بازار کار پرتغال شده ویزای خود رابه صورت کاری تغییر دهید. لازم به ذکر است ارائه وابستگی به کشور مبدا و تعهد برای برگشت به کشور مبدا پس از تحصیل از جمله ملزومات بورسیه تحصیلی در پرتغال می باشد. از جمله بورس های تحصیلی اعطا شده می توان به بورس  TEDS برای افراد کم توان از لحاظ مالی و FCT برای کتری در زمینه پژوهش اشاره کرد.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال:

برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل لازم است بدانید که تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال به صورت رایگان می باشد و اگر متقاضی ثبت نام در دانشگاه های خصوصی هستید با توجه به شرایط و رزومه ای که ارائه می دهید ممکن است مشمول تخفیفات از طرف دانشگاه بشود هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سالیانه مبلغی معادل ۹۵۰ تا ۱۲۵۰ یورو می باشد. همچنین لازم به ذکر است هزینه تحصیل در دوره دکتری سالیانه چیزی معادل ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می باشد. البته شما می توانید در دانشگاه‌هایی که رده علمی پایین تری دارند سالیانه ۷۰۰ یورو هزینه کرده و تحصیل کند. اگر متقاضی ثبت نام در دانشگاه‌های خصوصی هستید سالیانه بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو باید پرداخت کنید. برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل باید بدانید میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در پرتغال با احتساب تمامی اقلام ضروری زندگی ماهیانه بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد. برای مثال هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه ماهیانه حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد. در زیر جدولی از هزینه های تحصیل تعدادی از دانشگاه های پرتغال آمده است.

میزان هزینه دانشگاه ها در پرتغال

میزان هزینه دانشگاه ها در پرتغال


مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و کار دانشجویی:

  هنگام مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل دانشجویان در تمامی مقاطع می توانند در حین تحصیل به میزان ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و 10 الی 12 یورو حقوق دریافت کنند. در صورت نیاز به کار کردن بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته بایستی از دانشگاه مجوز اجازه کار گرفته شود. دانشجویان دکتری می‌توانند در هفته در حدود ۳۰ ساعت مشغول به کار باشند و 15 یورو حقوق دریافت کنند همچنین در برخی موارد دانشجویانی که بورسیه می شوند اجازه کار به صورت عادی ندارند و در صورت لزوم باید این مسئله را با دانشگاه در میان بگذارند و اجازه کار بگیرند. با اخذ ویزای تحصیلی پرتغال می توانید در حین تحصیل، کار کنید. در جدول زیر نرخ بیکاری پرتغال آورده شده است که رد سال 2019 این عدد به 6.8 % کاهش پیدا کرده است.

1نرخ بیکاری در پرتغال


 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه:

در مهاجرت به پرتقال از طریق تحصیل در هنگام صدور ویزای تحصیلی پرتقال اجازه الحاق همراه را به فرد می‌دهند اما بهتر است که طرفین هم زمان اقدام نکنند تا ریسک ویزا برای هر دو فرد پایین بیاید. همراه می‌تواند به مدت ویزای تحصیلی همسر خود در کشور اقامت داشته باشد اما به محض اتمام انقضای ویزا بایستی به کشور مبدأ برگردد. شرط سنی فرزند در الحاق خانواده فرزند زیر ۱۸ سال می باشد. هم چنین همراه می تواند یا به عنوان توریستی یا با ویزای تحصیلی به همسر خود ملحق شود.
  همراه در پرتغال اجازه کار ندارد مگر در برخی از موارد که همراه باید دارای شرایط خاصی از جمله حداقل مدرک تحصیلی و نمره زبان مطلوب باشد که مجوز کار آزاد برای او صادر می شود.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر پرتغال:

در مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل دانشگاه سطح کیفیت آموزش و رتبه شاخص دانشگاه از جمله مسائل بسیار مهم برای افراد و محصلان می باشد. در زیر تعدادی از برترین دانشگاه های پرتغال را به تفکیک توضیح و تشریح کرده ایم:
 •  دانشگاه پورتو: این مرکز علمی در امتیاز بندی جهانی در رتبه 400  با 000/31 دانشجو قرار دارد.
 • دانشگاه لیسبون: از جمله بزرگترین موسسات علمی پرتغال که دارای 18 دانشکده بوده و در رتبه 500 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه نووالیسائو: دارای رتبه 500 در جهان و 500/19 نفر دانشجو می باشد.
 • کوئیمبرا: این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های پرتغال و با 8 دانشکده و 800/24 دانشجو در رتبه 501 جهان است

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی پرتغال:

 از جمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ارائه معدل بالای 15 و نشان دادن سطح زبان مطلوب آیلتس6 تا 6.5 ، پاسپورت، شناسنامه، انگیزه نامه تحصیلی، رزومه تحصیلی، مدارک تحصیلی پایه های قبلی می باشید. هم چنین نشان دادن وابستگی مالی یا عاطفی به کشور مبدا و داشتن دعوتنامه از طرف دانشگاه می توانید شانس شما را برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال بالا ببرد. مدت زمان ویزای تحصیلی پرتغال به مدت تحصیل شما می باشد که بعد از اتمام تحصیل یا باید باز گردید یا ویزای خود را به کار تبدیل کنید یا باید مدت زمان اولیه را برای شرکت در دوره های بالاتر تمدید کنید.
 فرآیند و مراحل تکمیل مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال به این ترتیب می باشد در بداهه شما مدارک و مستندات و پیشینه تحصیلی خود را تکمیل کرده و برای دانشگاه ارسال می نماید پس از تصدیق و تایید تمامی مدارک شما توسط دانشگاه در صورت نداشتن مشکل یا نقصان در مدارک تحویلی دانشگاه برای شما وقت سفارت تعیین کرده و شما در مدت زمان تعیین شده باید به سفارت مراجعه نموده و مدارک خود را نشان دهید سپس در صورت قبولی میتوانید ویزای تحصیلی خود را به مدت زمان تحصیل دوره مورد نظر در کشور پرتغال کنید.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل:

 شما می توانید با مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی شما به مدت ۱۲ ماه فرصت دارید که به جستجوی کار بپردازید. از جمله شروط برای جستجوی کار پرتغال داشتن همراه، داشتن هزینه زندگی و تمکن مالی می باشد رشته های مورد نیاز از طرف دولت پرتغال که شانس پیدا کردن کار برای آنها بسیار بیشتر است از این قرار می باشد مدیریت، بازرگانی، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی الکترونیک، معماری عمران و دیگر رشته هایی که در سایت های رسمی دولت پرتغال یاد شده است. دیگر شرایط برای پیدا کردن کار شما باید زبان پرتغالی بلد باشید و حداقل مدارک مورد نیاز برای پیدا کردن کار لیسانس می باشد. لازم به ذکر است که نرخ بیکاری آلمان 8/6 درصد است پس از پیدا کردن کار مناسب با رشته تحصیلی می توانید ویزای تحصیلی پرتقال را به ویزای کاری پرتقال تغییر دهید.

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل:

 مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و اخذ پاسپورت پرتغال بین8 تا 10 سال طول می کشد. پاسپورت این کشور دارای سومین رتبه در بین تمامی پاسپورت­های دنیا می باشد و هم­رده پاسپورت­های سوئد، ایتالیا، دانمارک، هلند و اتریش می باشد. به دلیل عضویت این کشور در اتحادیه اروپا اتباع پرتغال حقوق شهروندی، حق رای، تمکن مالی، برابری طبقاتی و ..... برخوردار خواهند می شوند. این پاسپورت دارای امتیاز 167 بوده که به 124 کشور بدون ویزا، به 43 کشور با گرفتن ویزا در محل و برای ورود به 21 کشور باید از قبل روادید صادر گردد می توان تردد کرد. در نظر داشته باشید که اخذ ویزای تحصیلی پرتغال صرفا شرایط اخذ تابعیت را به دنبال ندارد بلکه شما با تغییر ویزای تحصیلی پرتغال به ویزای کاری پرتغال می توانید بعد از اقامت دائم در خواست تابعیت دهید.
از جمله شرایط مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و اخذ پاسپورت پرتغال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • سن بالای 18
 • عدم سوء پیشینه
 • نداشتن بدهی و مالیات
 • اقامت و حضور در پرتقال
 •  دارای حداقل سابقه حداقل 6 ماه کار
 • دارای مدرک انگلیسی یا پرتقالی
 • استقلال مالی شما بعد از 5سال اقامت دائم و بعد از 10 سال می توانید تقاضای پاسپورت این کشور را داشته باشید.

رتبه پاسپورت پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل و سخن پایان:

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل، راه ها و اصول و معیارهای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در این مقاله به تفصیل مورد بررسی قرار داده شد. پرتقال یکی از کشورهای تحصیلی در اروپا محسوب می گردد و دارای نرخ پایین میزان دانشجویان فارغ التحصیل شده بیکار می باشد. نرخ بیکاری در این کشور 6.8% بوده و دارای بیشترین فرصت های شغلی می باشد. مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل یکی از راه های مناسب برای ادامه تحصیل و بالا بردن سطح علمی خود و ورود به بازار کار پرتقال می باشد. از جمله قوانین و مدارک لازم برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل داشتن سابقه تحصیلی قوی، انگیزه برای ادامه تحصیل و اثبات وابستگی به کشور مبدا می باشد.

 در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با کارشناسان مجرب موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره­های تلفنی رایگان بهره­مند گردید همچنین قسمت ثبت سفارش در پایان مقاله برای پاسخگویی به سوالات و پرسش و پاسخ شما مخاطبان در رابطه با این مقاله در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک­پور (همکار مؤسسه MIE اتریش) تهیه و گردآوری شده است؛ لذا هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی تلقی می شود.

از دیگر خدمات موسسه ملک پور دیدن فرمایید